Veronica Bereanda- Nicolae Iorga

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Am gasit aceasta discutie pe forumul profesorilor.http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=180778Iata un fragment:"[QUOTE=miriam_1,9 Nov 2012, 10:18 PM] Ce parere aveti, stimati colegi, despre aceasta doamna invatatoare, de la Nicolae Iorga? Sa incep eu:daca as mai avea copil de clasa I, m-as zbate din rasputeri sa-l dau la dansa in clasa, pentru ca as vrea sa scoata om din el, chiar folosind metoda pe care am vazut-o, urmarind filmuletul. En n-am vazut decat un consum intelectual enorm , o straduinta fantastica, o severitate absolut necesara, pentru a-si atinge obiectivul pe care l-a prezentat inca din prima zi de scoala. Sincer, toata stima, !!! [/QUOTE]Va cred! Fiindca la o asemenea invatatoare n-ar putea sa-si dea copilul decat: -un parinte care sta drepti in fata copilului si-si mai ia si doi pumni in cap atunci cand nu-i face pe plac micului ,,maior", si-atunci, scapat din mana fiind Goe, trebuie s-ajunga pe mana unei terminatoare ca asta. Mai pe scurt, un parinte incapabil in a se impune. - un parinte care-si educa cu-aceleasi metode copilul si vrea ca ,,stiinta" sa, de parinte, in ale educatiei, sa fie continuata de o asemenea invatatoare.Un parinte normal la cap n-o sa accepte niciodata un asemenea comportament. Felicitari parintilor care-au dat in gat gradata :si28: :si28: . Respect tuturor! :si28: :si28: Doamna Ministru, demiteti si directorii, cu a caror complicitate aceasta individa ar fi continuat sa chinuie suflete nevinovate de copii :hipri: :hipri: :hipri: :hipri:"DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

E cu dus si intors... ministrul nu poate accepta sa o mai lase in clasa, pentru ca ar fi aberant sa o mai lasi sa predea (ea de fapt are nevoie de tratament de specialitate) ...dar nici nu-si poate rascula in cap toata breasla de dascali, stiut fiind faptul ca dascalii traditional voteaza cu PSD ul.

Probabil ii vor da ceva de facut prin liceu, fara sa mai profeseze o perioada ... sper sa nu ii dea clasa zero la toamna, pe motiv ca ar fi facut cursuri de psihologie sau mai stiu eu ce ... cursuri de buna purtare!

Oricum ... e jale cu sistemul de invatamant din moment ce s-a ajuns la astfel de situatii, sa ajungi tu invatator sa fraudezi concursuri, sa ceri bani peste bani, sa ameninti copii de 7ani si sa-i brutalizezi fara nici o jena sau frica...

Am aflat de pe forumul sei ca s-ar fi eliminat exmatricularea, de cand pana cand? Caci adevarul este ca la clasele mari sunt elevi ce merita exmatriculati fara doar si poate. Pe un profesor de liceu care se chinuie cu o serie de puslamale de 16, 17 ani de liceu de cartier il pot intelege ca-l lasa nervii, dar pe acesta doamna... nici intr-o mie de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Exmatricularea nu se aplica elevilor din invatamantul obligatoriu: clasele 0-10. Nu cred ca Andtonescu isi va pune profesorii in cap daca o va elimina pe madam bereanda din sistem. Sunt profesor si nu sunt de acord cu felul de a-si tine orele al acestei invatatoare. Stai in genunchi, te scremi, nu vorbesti, tantalaule... am , e drept, doar 16 ani de catedra, insa niciodata nu am vorbit asa elevilor mei. Mai ales unor copii asa de mici.Uitati aici citat din postarea unei invatatoare (cu destul de multa experienta, mai ales ca are acum copilul propriu cam la 20 de ani):"Dincolo de multele probleme cu care intra-n scoala, probleme cauzate de rasfatul excesiv cu care-au fost obisnuiti, e cat se poate de frumos si de amuzant, totodata, sa-i auzi cum stalcesc cuvinte, cum nu reusesc sa rosteasca cate-un sunet, cum ii trec transpiratiile scriind la cate-o litera sau cifra, vrand sa dovedeasca ce mari pictori sunt smile.gif si cat de bine blink.gif decupeaza ( laugh.gif). Se cred oameni mari si-si dau cu parerea si au opinie cum la nicio varsta nu e mai frumos. De ce era ,,prost" copilul abuzat?? Dac-am inteles bine, nu-l scria bine pe 2???? Fiindca 2 si 7 sunt cele mai dificile cifre pentru multi dintre ei, cu ~ care intra in alcatuirea scrierii lor si nu le iese. Si te amuzi, si-o iei de la capat, pana-ti iese. De-asta era copilul ,,prost" mad.gif ? Copilul intra-n scoala ca sa fie invatat, educat si corectat, cadrul didactic pastrand permanent echilibrul intre autoritate si permisivitate." Madam bereanda cu toate gradatiile ei (de 4 ori la rand, asta inseamna ultimii 16 ani) nu a vazut nimic din toate acestea. Am perceput la ea nu doar dispret, ci si o dusmanie vis-a-vis de copii si de parintii acestora. Ce se mai vaita pentru ca unui copil i-a cazut un marker pe care l-a platit ea. La ce am citit pe forum nu cred ca nu au facut parintii un fond al clasei din care au cumparat de la hartie igienica pana la markere.Pentru binele copiilor nostri, pentru binele breslei din care fac parte cred ca cei ca bereanda sunt mult mai putini decat ceilalti care vad frumusetea copilului asa cum o vede invatatoare din care am citat.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Haha, dianad, si tu te invarti acolo? Eu incerc s-o fac cat mai rar fiindca de multe ori imi explodeaza capul de la ce pot debita unii colegi de breasla, ai citit topicul de unde ai citat pana la capat?..."Nimic deosebit, mult consum intelectual la dna invatatoare, severitate necesara, totul e bine, poate doar are un temperament mai blabla"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Mda, mai sunt si uscaturi in padure... trist este ca asemenea afirmatii sunt facute de colegi mai tineri decat mine. Un profesor bun cand intra in clasa uita de problemele de acasa, uita de ce scrie pe amaratul ala de fluturas de salariu si-si face treaba cat poate el de bine. Copiii nu au nicio vina ca guvernantii isi bat joc de noi.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

La scoala baiatului meu eu n-am auzit despre nici un profesor sau invatator ca insulta sau pedepseste corporal copiii.

Inclin sa cred ca dna aceasta, V.B. este o exceptie nefericita. Dar eu sunt convinsa ca nu e unica profesoara cu astfel de metode si probabil mai sunt si alti dascali care se simt cu "musca zburand deasupra capului" ca sa nu spunem ca-i direct pe caciula, mi-as dori ca ministerul sau inspectoratul sau cine este in masura sa aplice masurile corective necesare.

Din fericire sunt sigura ca ceilalti dascali sunt majoritari, dar si aici oamenii cu bun simt prefera sa stea deoparte, sa nu se bage in mocirla, iar abuzatorii profita din plin.

In contrapartida, nu mi se pare normal sa nu existe exmatriculare si nici nu mi se pare normal ca un profesor sa nu poata sa ia masuri impotriva elevilor recalcitranti, mai ales la clasele mari. Exista un soi de democratie prost inteleasa, daca ne uitam la BAC ul din ultimii ani, putem vedea clar care sunt consecintele.

Chiar ca as face un mega Big Brother din toate scolile publice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Eu cred ca se trece prea usor peste acest caz, ce s-a mai intamplat cu profesoara, este demisa ?
Am inceput sa citesc pe forumul profesorilor si m-a luat durerea de cap ! [b]VA DATI SEAMA CATI CA EA MAI SUNT ???[/b]




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

E in concediu medical, dupa ce iese din el e concediata dar nu cred ca iese, cred ca trece drect in pensie
la catedra e un psiho pedagog acum
de sapt viitoare vine alta
niciunul din parinti nu mai doresc sa continue cu plangerile penale, asta e decizia lor si trebuie acceptata. Deh.
cica o parte din parintii care erau pro-VB au zis ca nu realizasera cat e de rau cu aia pana sa vina altcineva in locul sau (psiho-pedagogul)


asta e tot ce stiu.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Pacat ca nu au mers mai departe parintii...pana la urma, domana mananca o pensie "binemeritata", mai devreme cu cativa ani...

Am vazut si scuzele comportamentului ei : i-a murit sotul in Italia, a ramas singura cu un copil...o jignire la adresa tuturor celor care au probleme ca ale ei sau chiar mai mari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Pacat ca nu au mers mai departe parintii...pana la urma, domana mananca o pensie "binemeritata", mai devreme cu cativa ani...

Am vazut si scuzele comportamentului ei : i-a murit sotul in Italia, a ramas singura cu un copil...o jignire la adresa tuturor celor care au probleme ca ale ei sau chiar mai mari...




Si eu cred ca e mare pacat ca s-a renuntat la actiune in justitie. Era important sa se creeze un precedent, sa se constientizeze ca abuzul psihologic ca o forma de abuz la fel de grava ca abuzul fizic. Sa se traga un semnal de alarma si pana la urma sa=i puna serios pe ganduri pe ceilalti care fac acelasi lucru. Pentru ca nu sunt putini.
Pacat, era o sansa sa se faca un pas major inainte in schimbarea mentalitatilor.

Mergi la inceput