Piersicute de iulie august (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Seara buna, fetele!Sunt rupta de picioare.Am colindat sa-i cumparam lui Tudor incaltaminte.A fost cumplit, ne-a rupt de picioare.Bine , ca i-am cumparat.YUHhhu!!!Asa,ca azi am intrat pe fuga.
MARIA, ma bucur ca Silviu este ok.
IIuli, foarte frumos ai povestit despre botez. Asa este, ai dreptate cunosc biserica despre care ai vorbit.Parca si Viairo a avut botezul.
FLEUR, eu iau AC minipilule. Inainte cand luam, parca nu eram asa de dereglata. Ei, acum, luna trecuta nu mi se mai termina, iar luna asta zici ca m-a sarit, doar spotting.Ciica, este normal.Asa,caderea parului am trecut prin ea si la Tudor si acum. Iau vitamine ptr. par. Cu gelozia, m-am lecuit. Acum il las in plata Domnului, inainte , mai ales ca eram si patita , am fost suspicioasa rau. S-a certat cu mine si mi-a spus ca eu daca-l mai gelozesc chiar isi va gasi pe cineva, ca tot ma agit aiurea. De atunci, mi-a trecut cu totul. Sa faca ce vrea el.De certat, nu ma mai cert, il las la fel sa-si faca singur numarul. Sunt prea ocupata, sa mai am timp sa ma si cert. Motivele noastre oricum sunt aiurea si nu ne tine supararea. Un ex. ne-am certat ca nu stiu eu sa-i explic profei de mate cum sa ajunga la noi la pregatire la Tudor. Ca de ce nu i-am spus asa, si i-am spus altfel.Ei, complicat....Sau ca nu stiu eu sa vorbesc la telefon, si nu spun cum vrea el.
VERA, viata este destul de dura, dar, o femeie puternica poate sa-si creasca si singura copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si va poftesc la cafea.
Am scris aseara un mesaj lung pe care l-am pierdut. Sa vad ce reusesc sa imi reamintesc.
Noi am avut ieri eco de sold si e totul ok. Azi la 9 mergem la vaccin si sunt destul de stresata, nu de intepatura ci de posibile reactii.
Discutam mai de mult de duphalac sirop care mi l-a recomandat dr. pt caca rar. Ei bine, pe mine nu prea m-a incantat. Va spun cum a fost, poate ajuta pe cineva. I-am dat duminica dimineata 3 ml in loc de doza de 5 recomandata. Duminica dupa masa a facut diaree. Nu i-am mai dat. Luni dimineata a facut putin si foarte tare. Ciudat, pt ca ea desi facea rar nu a facut niciodata tare. Luni seara a facut din nou foarte tare, cu supozitor. Azi noapte abia a facut normal, dar oricum ciudat pt ca nu facea atat de des. Scuze de detalii, dar, cum am spus, poate ajuta pe cineva. Cred ca e mai degraba o solutie pt cei ce fac tare, nu doar rar.
Cu caderea parului eu m-am confruntat acum vreo 3 ani. A fost cumplit si am incercat aproape orice, naturist si alopat deopotriva. La mine s-a rezolvat cu un sampon naturist de la hofigal si o lotiune de la acceasi firma. In schimb, desi la mine au fost apa de ploaie, la alte persoane au facut minuni niste fiole de la vichy. Nu mai stiu denumirea exacta, dar caut daca e cineva interesat.
AC nu iau inca. Cochetez cu ideea unui sterilet, mai ales ca nu vreau bebe 2. A avut cineva? De care si cum e?
Iuli si Viairo, felicitari pt botez.
Sa ne tineti si noua pumnii sambata.
Maria, ma bucur ca e ok Silviu. (am uitat pana acum, daca aveam baietel Silviu ii puneam si eu numele)
Ali, acomodare usoara. Sa ne anunti cum va merge.
Vad ca putem face clubul deprimatelor pe aici. Noroc ca mamicile cu experienta ne spun ca mai exista viata dupa primul copil. Eu nu am o problema cu silueta, ba chiar sunt happy. Am 4 kg mai putin si cu orice ocazie ma admir. Am intr-adevar burtica, dar aveam si inainte ca pt mine sportul e un concept strain. Plimbarea e deja activitate fizica intensa. In schimb imi vine sa ma dau cu capul de pereti pt ca nu ma mai pot aranja ca inainte. Eu eram mereu pe tocuri, machiata, cu unglii lungi. Acum sunt fara tocuri, cu geanta gen postas, sa pot lua copilul, iar rujul ajunge pe buze doar in cazuri total speciale, cand am timp. Mi-e foarte dor sa plec dimineata din casa la ora fixa si la 4 ace. Ce sa ma mai gandesc la machiaj cand mai nou parul spalat reprezinta o mare realizare.
Ma simt si cu mintea cam in vacanta. Parca faptul ca nu mai merg la lucru si nu mai am nici una din activitatile dinante ma face sa simt cum imi mor neuronii. Vorba nasei mele, o sa ajung sa nu mai stiu sa vorbesc cu adulti. Sper din suflet sa pot macar sa imi reiau o activitate pe care o prestam de acasa inainte sa am bebe. Ar fi bine si pt ceva bani in plus, dar si pentru faptul ca imi pune mintea la lucru.
Pe sot nu prea pot sa ma razbun pt ca tot timpul cat nu e la lucru e ba cu bebe, ba ma ajuta la treburi casnice. Ba chair se mai trezeste si noaptea. Ma cam mustra constiinta ca il exploatez, dar nu ma lasa inima sa refuz ajutorul.
Vera si alte fete cu situatii familiale deosebite, imi pare rau pentru experienta voastra, dar, intr-adevar o femeie puternica nu are neaparata nevoie de o mana de ajutor barbateasca. Oricum, din experienta va spun ca decat doi parinti care nu se inteleg, e mai ok pt copil un mediu cu un singur parinte, dar cu liniste, iubire si armonie.
M-am intins o gramada...sa ne tineti pumnii la vaccin ca sunt terorizata. Ai vostri cum s-au comportat la vaccinul de 2 luni?
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Halllo.va invit si eu la o cafea nemteascalungaaaa si cu mult lapte.
Muraturica.tinem pumnii la vaccin.
Cat despre aranjat la mine va fi teror cu parul.eu mergeam cel putin odata pe sapt la spalat si frezat ca eu nu stiu sa mi l aranjez si aici nu prea cred ca am cum sa merg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Buna dimineata!
De azi incep tratamentul:
-sambucus ch30 4 zile dim, pranz si seara 7 granule in 2 ml apa cu 30 min inainte de masa (asta e mai greu, cateodatase trezeste ruot de foame si urla)
-pauza 2 zile
-lycopodium ch30 dim tot 7 granule in 2 ml apa

Sa vedem ce iese. Se pare ca acum am luat eu raceala de la el, iau niste oscilococcinum, paracetamol, sug decasept.

Iiuli si eu vroiam sa fac la biserica aceea botezul sau la biserica rusa, dar pana la urma l-am facut la biserica eroii revolutiei. Nu am fost f incantata, dar acum ce sa mai zic. Am zis ca-i mai aproape de casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Neatza!
Muraturica, bafta la vaccin. O sa vezi ca o sa fie bine.

Eu iar am avut o noapte horror. Nu stiu ce s-a intamplat cu somnul ei pana la 5-6 dimineata neintoarsa.
Nici nu o mai pun in patut de la prima trezire de la 1 jumate. O iau cu mine in pat si cum o aud ca maraie ii bag tzatza in gura si somn asa, amandoua. Cred ca stam si mai mult de o ora asa. Apoi ma trezesc amortita, o pacalesc sa i-o scot un pic si numai bine adorm la loc ca iar incepe maraiala. Sper sincer sa fie o stare trecatoare ca nush unde ajung asa. Ma mir si eu ca ziua is totusi ok. Daca mai apuc sa atipesc juma de ora peste zi (bineinteles tot cu ea mufata de mine) pare suficient. Sper sa nu imi scada productia de lapte insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura32
[
Noi continuam sedintele de gimnastica , plangem groaznic de tare



noi facem aici kinetobebe.ro

sedinta fara abonament 60 lei
cu abonament de 10 sedinte 50 lei
evaluarea initiala 100 lei - se face doar odata

dc plange rau :
- incepe sa faci tu cu el acasa tot ce faci la kineto
acasa le poti face pe bucati, de 5-15 min cand e odihnit
asa ;la kineto o sa fie chestii cu care e deja obisnuit

- incerca alt kinetoterapeut; bbii au si ei afinitati; eu sunt la a 2 si sper sa raman la ea;

- asista la sedinta si vezi ce exercitii il deranjeaza, sau unde e punctult in care incepe cu plansul si puneti ex alea mai spre final

azi incepem si noi al doilea abonament de 10 sed;
sunt f multumita de evolutie (sper ca peste 2 sapt cand merg la control sa imi zica si ortopedul ca e ok)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ned


Eu l-am dus azi pe pitc la homeopat pt nasul infundat care i-a ramas dupa viroza. Ne-a dat niste remedii homeopate. Sa vedem ce efect vor avea.

Mama de leut Tudor (26.07.2012)



la ce homeopat mergi? unde si cat costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Prumbita am mers la dr Adrian Dumitrescu, e in zona Pta Sudului. Este si pediatru si homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

OH,Ali , ne saluti deja in germana. Foarte bine. Las ca te obisnuiesti tu acolo, o sa fie oricum altfel.Sunt la birou si ma uit ce vreme e afara.Muraturica, tinem pumnii la vaccin. Ned, o sa-l caut si eu pe doctor.Dar, nu stiu daca la prematuri merg. Ma rog, iar sunt in ceata daca acum e considerat tot prematur.Nectarel, a inceput sa faca si el abdomene la greu si sta numai cu capul ridicat daca-l pun pe spate.As prefera sa ninga decat sa ploua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ref deprimare cred ca v am zis ca pe mine m-a apucat cand bb1 era mai mare, nu mai stiu exact, spre un an cred... sotul era complet nedumerit, imi tot zicea ca el citit de deprimare da in primele luni dupa nastere, nu l a aproape un an

ref la slabit eu am slabit 2 kg wk asta pe fon nervos , am crezut vineri ca il pierdem pe socru, a fost horor, sotu era cu socru la sectia de urgente majore , eu cu soacra la urgente minore (a facut un atac de panica atunci cand am ajuns cu salvarea si l-au coborat sa il bage in spital) apoi fuga sa il alaptez pe pitic (ala mare era la gradinita, mi l=a luat prietenul maicamii, ala mic la o prietena pana a putut mama sa plece de la munca)
la 2 noapte am ajuns acasa vineri si sambata am alergat ca nebunii in tot bucurestiul dupa medicamente (cei de la urgenta nu au de nici unele ) vb cu doctorii si tot asa
plus asteptarea asta ne omoara efectiv... macar 2-3 sapt sa reziste fara alte crize sa poata fi operat

ce am obs eu, se slabeste mult in primele saptamani dupa
apoi stagnezi
apoi cand diversificarea e facuta (alaptat mai putin adica) pe la 9-11 luni incepi sa pui iar...


ref sex e cred ca cea mai naspa perioada... la primul mi am revenit pe la 2 luni, inclusiv cu cheful
acum au fost nespre probleme, operatie care s-a inchis la o luna si ceva, am facut 3 ligaturi de hemoroizi mai am trei, acum cu socrul... asa ca e cam ultimul pe lista... astept zile mai senine

ref independenta problema asta nu o am acum la al doilea
(da am avut o la primul ) pt ca il iau pe pici cam peste tot, calculez prioritatile sa nu il las cu altcineva decat cateva ore pe zi de 2-3 ori pe sapt ca sa nu ia prea mult LM la biberon
dupa 7-8 luni o sa fie mai usor ca o sa aiba macar o masa de solide si deci mai putin alaptat

ref ciclu la primul a venit la 8 luni (el alaptat exclusiv pana la 6 si apoi neexclusiv pana la un an jumate); la alte 2 prietene care au alaptat bebeii a venit tot asa, intre 8 si 12 luni de la nastere
mai am o prietena care a alaptat mixt pana la 4 luni si apoi LP si i a venit la 5 luni ciclu

ref cazut par daca mai tineti minte a scris Dianami de asta; eu am luat ce zicea ea, complex de vitamina B si vad ca e la nivel decent caderea (l am si tuns o idee mai scurt)

vera imi pare rau ca tu si tati nu mai sunteti impreuna... nu mai e nici o sansa in directia asta?

clayhanger eu mereu mi am dorit 2, sotul unu; cand primul avea un an jumate am lasat o la liber... si eram asa un pic stresata ca vine bb 2 pt ca primul inca nu dormea toata noapteam era f solicitant etc si ma si gandeam ca raman imediat (cum a fost la el)
si am asteptat un an si ceva pana s-a intamplat minunea
din pacate sarcina s-a oprit in evolutie la 7 sapt (a fost un soc pt mine)
si iar am asteptat 6 luni pana a venit Victor
eu l-as vrea si pe al treilea (daca se poate cu o sarcina mai usoara decat la victor) insa sotul mi-a zis ca ramane pe baricade, doi ne ajung

muraturica nu mai stiu explicatia stiintifica da se pare ca intradevar cu neuronii e o problema (la unele fete se manifesta in sarcina la altele dupa) adica uiti usor, esti distrata... da citisem ca se remediaza de la sine
cu ce te ocupai de acasa inainte de bb?

ilenutza da nu e prea des la 2 ore dc pitica nu vrea?
bine, eu intreb pt ca lui victor dc nu ii e foame nu vrea la san deloc; da la noi oricum sunt nspe mese pe zi, nici poveste sa faca el cum zice la carte cu doar 7 mese
adica ziua suge la 2 maxim 3 ore
noptea la fel (azi noapte a fost eveniment ca nu a supt de la 2 la 7)

vrei sa faci site pt bbii? am inteles bine?

ned ms, imi e cam peste mana locatia

adarev se considera prematur si se calculeaza dupa asta pana dupa un an si ceva (ambii copii ai nasilor au fost prematuri, baiatul la 29 sapt - are acum 4 ani si fata la 33 sapt are acum 1.3 ani)

Mergi la inceput