Burtici de mai-iunie 2013 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Buna dimineata burtici

Azi dimineata m-a cuprins si pe mine ingrijoarea ca nu prea mai am simptome (in afara de greturi) si ma intrebam daca mai sunt gravi. Si uite ca si voi la fel va intrebati...

Pe mine ma ingrijoreaza burtica, nu ma mai simt balonata si parca nu o mai vad bombata Ori e din cauza ca mananc mai putin din cauza greturilor?
Din cand in cand simt usoare dureri ca de ciclu, dar nu ma alarmeaza ca trece foarte repede.

La noi azi niiiinnnngeeee Ce frumos e afara

Elyana, poti sa iei pana la 6 pastile de Nospa pe zi (de 40mg). Nu stiu de cata doza ai, daca e de 40, poti lua si 2 pastile odata ca sa-si faca efectul mai bine.
Eu cu 80 luam cate 2 odata atunci cu durerile, de frica sa nu fie mai mari (in trecut am avut menstruatii ffff dureroase). Apoi am continuat cate 1 de 2 ori pe zi. Nu ezita sa iei Nospa cand ai dureri.


Azi am fost la "intepat" si eu. In sfarsit. In 3 zile ma duc dupa rezultate.



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

9+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna dimineatza, bulinutze!
Ma primiti in randurile voastre? Sunt mamica unui baietzel de 2 ani si 3 zile si acum din nou insarcinata in 8 saptamani. Ne-am dorit foarte mult sa avem 2 copii cu diferenta mica de varsta intre ei, dar DD ne-a lasat sa asteptam putin.
desi va citesc de la inceput, n-am avut curajul sa ma inscriu pt ca la eco de 5 saptamani nu s-a vazut embrionul asa ca am stat cu mari emotii pana pe data de 18 cand am vazut embrionul si am auzit si bataile inimii si ne-am linistit.
Vestea am impartasit-o familiei si celor apropiati de ziua baiatului.
Sper ca cel mic sa-mi permita sa fiu activa si sa avem o odisee frumoasa, fara probleme si unde sa se lege adevarate prietenii.
Datele mele: UCM 31 .08.2012, DPN 7.06.2013

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 8s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

'Neata si de la mine fetelor! Sa avem o saptamana pe cinsteeee chiar daca se pare ca vine iarna peste noi .

Eu am si maine si poimaine progrmari (maine la endocrinolog si poimaine la gineco). Va tin la curent cu noutatile si sper sa fie numai noutati cu semnul +.

Aseara la dus nu am avut de lucru si am zis sa mai verific eu ce se mai petrece inauntru (adica inauntrul doamnei pasa )si numai bine ca am dat peste o mica secretie cu o culoare mai ciudata...un maron inchis, in cantitate mica. Bineinteles ca o mie de ganduri cu semnul - m-au acaparat, am si plans desigur...noroc cu al meu sotz ca e un pic mai cu capul pe umeri si m-a linistit (si eu eram cu capul mai pe umeri pana la testul cu doua liniute roz, acum nici eu nu ma mai recunosc). N-am avut nicio alta scurgere (pe chilot, hartie etc.) pana acum si sper sa ramana asa.
Nu stiu de la ce poate fi desi ca sa nu ma gandesc la ce e mai rau am urmatoarele idei: o fi sangele de la nidatie si abia acum a ajuns in afara uterului evident fiind maro dupa atata timp; o fi nitel sange vechi de saptamana trecut acand mi-a recoltat una din col pentru secretii si am cam simtit eu ca m-a bruscato-piscat; o fi de la faptul ca uterul se mareste saracutul si poate creaza niste tensiuni pe acolo.

Cert este ca ce eram pana acum cu ochii in chiloti, dar ce sunt acum .

Am si mers ieri un pic cam mult zic eu (tur complet Antipa, tur complet Muzeul taranului, tur aproape complet Real) si ma gandesc ca oi fi exagerat....

Sanii, la fel sunt singurul meu simptom...ii pipai din juma in juma de ora (mi-a zis si barbate'miu ca mi-am cam facut reflex din asta...si il cam incit ). Sper sa raman cu aceasta durere in sani, ca altfel o iau razna; greturi nu am, pofta de mancare exagerata nu am; somn da, cam mi-e somn intr-una!

Never-ever-ever n-as fi crezut despre mine ca voi deveni atat de panicoasa ca acum.

Fetele, spor saptamana asta si sa umplem capitolul numai de vesti bune, desigur cu semnul +.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankylya spune:

buna fetelor eu ma trezesc cu greata si cum mananc ceva cum imi trece.
va pupacesc sa aveti o saptamana frumoasa si lipsita de griji.

*****************
Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Felicitari noilor venite, sarcina usoara :)

Mai eu am o mare nelamurire: de ce la mine a inceput sa se vada? Va mentionez ca nu m-am ingrasat deloc, am slabit, dar la mijloc deja nu ma mai tin blugii, tricourile nu imi mai vin, in sutiene nu mai incap, si burtica mi se vede deja prin haine.
Pe nici una din voi nu am auzit-o ca s-ar vedea deja.

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Flafi, la mine se vede :). Am pantaloni de gravi de 2 sapt deja. Stai linistita, nu sutem 2 la fel. Fii mandra de burtica ta. Sanii, iarasi, nu cresc la fel :).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Hellie draga noastra, calmeaza-te

Pata aia maro e fi de la implantare.

In cate saptamani esti acum?



Doina, bine ai venit Felicitari pt sarcina si DD ajuta sa fie bine pana la capat si sa se nasca sanatos fratiorul/surioara lui Matei.



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

9+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Mersi Vicky :) Ma simt mai bine acum ca mi-ai calmat nervii :P

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankylya

buna fetelor eu ma trezesc cu greata si cum mananc ceva cum imi trece.



Upppssss si pe tine te-au navalit greturile. Lasa ca e de bine, bebe creste

Dar totusi, sper sa-ti treaca repede si sa nu te chinui mult cu ele, ca mine



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

9+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

O sa raspund si eu la sb dar sa ma scuzati ca nu nominalizez dar inca nu am retinut nume:
-o cafea cu lapte pe zi beau si eu, am intrebat si dr. si mi-a zis ca este ok;
- sanii ii simt in permanenta tensionati si durerosi la atingere, pot sa zic ca s-au si marit putin dar nu-mi pare rau :D;
- senzatia de greatza este permanenta la mine, daca mananc ce va mai trece dar nu prea mi-e pofta de nimic. prima sarcina a fost mai usoara deoarece nu m-am confruntat cu greturi doar imi era somn in permanenta (ca si acum).
- eu zic ca nu este motiv de ingrijorare daca nu mai aveti niciun simptom pt ca, asa cum va ziceam, la prima sarcina n-am avut nicio neplacere si acum am un baiat sanatos.
- eu nu am folosit lenjerie speciala pt gravide, doar sutiene cu un nr mai mare.

Atat mi-am amintit.
O zi minunata!

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 8s+

Mergi la inceput