Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

ELLY, scuza-ma ca zambesc dar nu prea cred ca jucarioara asta il va ajuta sa adoarma fara sa fie leganat. Nu ti-ar fi mai comod sa-l adormi in carucior, plambandu-l incoace si incolo? Am mai vazut in parc mamici care fataiau caruciorul ca sa adoarma copilasul si mergea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Dragelor, aici sunt si eu..n-am mai citit de cateva zile - saptamana trecuta a fost somn-free, Mayuta nu m-a lasat sa inchid un ochi, am fost zombie rau. Multumesc de urari si scuze celor pe care nu i-am felicitat, mi-e greu insa sa intru in fiecare zi si cand intru transmit felicitari la modul general.

Vad ca s-a mai revigorat atmosfera pe forum, sper sa tina ceva vreme..eu pe fb nu mai intru, am iesit din grup de vreo 2 luni, am vrut sa-mi elimin si contul dar n-am reusit. Oricum, sunt in toiul dezintoxicarii de Fb, tineti-mi pumnii!

Deea, imi pare rau de probleme, sper sa gasiti rapid solutia!

Anitta, si eu am ramas cu ceva kg in plus ( 4-5), dar si mananc f multe dulciuri..mama face mereu misto de mine-cand vin de la sala si bag cate-un desert, ma intreaba daca recuperez caloriile pierdute. Nu ma stresez insa, stiu ca e doar un "val" si pleaca asa cum a venit. Nu ti-ar placea si tie niste aerobic? Chiar daca nu pierzi neaparat kg, formele se modifica frumos si.. te si relaxezi!

Eva, Anitta, imi permit sa raspund eu in locul Clarei -puffs sunt niste snacks-uri pt bebei, din cereale/cereale integrale si cu diverse arome de fructe. Mum-mum sunt niste biscuiti de orez care se topesc in gura, speciali pt bebei.

Despre premergator - aici sunt interzise pentru ca se considera mare riscul de accidente. Sincer, eu acum am auzit prima data de copii care merg pe varfuri , mi se pare amuzant cand imi imaginez. Nu stiu daca premergatorul are sau nu vreo influenta in sensul asta, personal cunosc multi copii care au folosit si n-au avut nici un fel de probleme..acum clar e decizia fiecaruia. Noi folosim in continuare jumperul, Maya il adora, I. o acompaniaza pe o girafa-balansoar si rad amandoua cu hohote.

Despre diversificare - si eu i-am tot dat Mayutei bucatele de x si y, a inghitit, am decis insa sa nu merg exclusiv pe autodiversificare ( asta doar datorita faptului ca din ianuarie n-o sa mai fiu acasa si as vrea ca pana atunci sa fim stapane pe papica, sa aiba un program, sa stiu exact ca papa si cat papa, ori cu autodiversif. e un pic mai complicat). Azi i-am dat morcovel cu lingurita si l-a tot motrosit in gura, vad eu mai incolo daca a ajuns ceva si in stomacel

Virgi mamica fotomodeala si feciorul rebel!

Va pupacesc pe toate, ne mai "auzim"!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare fetele..suntem si noi pe aici..mi s-a stricat routerul si acum am laptopul in balcon, dar greu mai ajung sa intru..eu una nu mai am timp de nimic, casa e vraiste, Luca bonav are bronsita, Matei nu doarme ziua..sa ma mai plang? ufff

Mi-e dor de voi, sa va citesc ce mai fac bebeii, voi mamicile, dar nu ma lasa baietii astia ai mei sa stau pe net..nu pot sa ii las o secunda singuri..luca il musca si nu stiu ce sa ii fac sa nu mai muste..ba de deget ba de nas
Nici despre autodiversificare n-am mai cititi nimic, nu stiu cum o sa fac..peste vreo saptamana vreau sa incepem si noi.dar nu stiu cu ce, daca sa merg exclusiv pe autodiv..

Va pup ma bag la somn ca sunt franta..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna fetelor,

Si scuze de intirzierea raspunsului.

EVA si ANITTA- Mamitta e explicat frumos ceea ce ati intrebat pentru care ii multumesc.:)
Uite, va las niste link-uri ca sa va faceti o idee.
Astia sunt puffs:

http://www.happybabyfood.com/happypuffs

Iar astia sunt mum-musi:

http://www.mummums.com

EVA - miezul de piine e din piinea familiei, o piine bio cu seminte, dar care are sare, nu e foarte sarata ci cantitatea normala. Eu, in general, nici la Bryce, nu am elininat sarea si zaharul total in primul an de viata din 2 motive: 1- am mers pe cantitati moderate, si 2) cantitatea pe care ei o ingera e foarte, foarte mica, in primele luni, aproape nula.:) Dar asta e abordarea mea proprie si personala, desigur ca fiecare mamica isi are propriul sistem.

ANITTA- Kaeden nu are inca dintisori, suge totul cu gingiile. Pare fericit nevoie mare cind are ceva de rontaiala pe tavita.

Va pup,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

seara buna,

am fost in seara asta in iasi, dar nu am reusit sa fac nimic, decat controlul si inapoi la vs, pentru ca, ca de obicei, am plecat in ultima secunda si iar am intarziat 10 min la dr, insa nu a fost problema, ca oricum mai erau cateva persoane si au intrat ele si apoi eu.

la ctrl, mi-au zis ca e ok, ca e curat, dar sa vedem ce spune si analiza
mi-au mai facut un eco si acum mi-a iesit endometru de 6.4 in loc de 7.7, dar cred ca e cum spuneai tu Elly, era in fctie de perioada ciclului, si poate atunci eram chiar in perioada propice unei sarcini, nu stiu ...

acum sunt in ziua 17 de cm, dar dupa cum am ciclul dereglat nu sunt f sigura...

asa ca astept rezultatul, sa vedem ce o iesi

in schimb mi-a facut o consultatie si la un san .. palpare, ca am descoperit ceva ca un nodul acu vreo luna, iar ea mi-a zis ca e intr-adevar ceva si mi-a dat o crema sa ma dau de 2-3 ori pe zi, iar daca nu se observa nici o modificare inseamna ca tb operat. acum sa vedem. spunea ca poate fi si hormonal, in fctie de perioada cm.

cam atat despre mine...

imi pare rau de vestile mai putin placute, legate de sanatatea bebeilor, dar sa dea Domnul sa se regleze toate si sa va linistiti si voi din atatea probleme si atata agitatie.

cand vad cate probleme sunt la inceputul drumului, uneori ma intreb daca chiar sunt pregatita sa am un bebe, alteori ma gandesc ca am o varsta si vad ca am inceput sa ma subrezesc dpdv al sanatatii... sunt intr-o mare confuzie de ganduri, idei si dorinte


va imbratisez cu drag si va doresc multa multa sanatate, mult zen, cum spuneti voi, si bebei fericiti si fara probleme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Tigruta tu nu ai pe nimeni care sa te mai ajute din cand in cand? Mie imi face tare bine putin timp doar pentru mine!
Deea asteptam vestile bune!!!
Mirela toate problemele noastre cu bebeii mici se uita!!! Nimic nu e mai frumos pe lume ca atunci cand esti stransa in brate si ti se spune de catre un pui de om:"Te iubesc mami!!" Iti doresc din tot sufletul sa traiesti si tu cat mai curand aceste sentimente!
Anitta ai PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maiiunie2012 spune:


Poftiti in casuta noua!

Capitolul 14

Mergi la inceput