probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

V-ati gandit ca Teda ar putea sa dea peste acest subiect pe forum? Cum credeti ca ar reactiona, citindu-l?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:


Raspunsul se poate da in functie de un factor foarte important: e indragostita sau teribilista?

Pentru ca daca-i indragostita, atunci invitarea barbatului la cina inseamna acceptarea si validarea relatiei.

Daca-i teribilista, intrarea lui in sanul familiei e suficient s-o faca sa-i dea papucii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Coracora, la fiecare individ adolescenta incepe... cand incepe.
N-ai cum s-o franezi, sau sa dai timpul inapoi. Te poti pregati pe tine si pe copil si sa te straduiesti sa treci cu bine prin toate fazele.
Interesanta coincidenta ta cu fata! Aceleasi varste, ca sa vezi! Ma tem ca in cazul de fata e un picut mai complicat de-atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

V-ati gandit ca Teda ar putea sa dea peste acest subiect pe forum? Cum credeti ca ar reactiona, citindu-l?


Si eu m-am gandit la treaba asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Esti sigura ca le face placere sa iasa cu voi? sau fac asta sa nu te supere... I ai intrebat vreodata? vorbesc de parc si de film,nu restaurante sau cumparaturi ;) ca acolo desigur ca le place. Desi la restaurant nu s asa de convinsa. Numai bine o mancare intre prieteni decat BORING cu mamica si taticul? M am necajit o vreme,nu mi e usor dar acum este lumea ei, sa zboare, sa rada, sa viseze!!!


Rufus atunci cu Dumnezeu inainte. Dar nu baga politie, o sa i inversunati mai rau...




Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family



Dilemele tale le pot rezolva pe PM daca doresti - da-mi semn si iti voi raspunde in particular. Nu-i locul potrivit.

"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes




Te as bloca si aici dar nu am optiunea





Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citesc despre problemele acestei fete si mi se ridica parul in cap.

In primul rand, voi, ca parinti, sunteti mult prea permisivi. Totusi, din cand in cand mai iesiti din decor devenind severi. Nu aveti continuitate, iar echilibrul il veti gasi numai cu ajutorul unui psiholog-consilier. Intre voi si fata este clar un blocaj de comunicare, deci va e ostila; nu va asculta cu adevarat.
Mie imi este clar ca ii lipseste tatal natural, ca Rufus nu a reusit sa il inlocuiasca, chiar daca s-a straduit.
Ce greseli ati facut voi : ati lasat-o la mare cu sora cea mare, pe care nu o place, o lasati sa umble lelea prin Centrul vechi, despre care se stie ca este periculos, plin de derbedei si drogati.
Tora ii permite sa ii dea sfaturi despre sex cu sotul ei.
Tratati o adolescenta ca pe un adult.
Toti ar trebui sa aveti usa la camera; daca in propria casa nu ai intimitate, atunci, unde ?

Ce as face eu :

L-as reclama pe individ la politie si i-as deschide si dosar penal ( cine stie din ce retea o face parte ? ).
As face un efort financiar si as merge doar eu si fiica la un consilier. Stiu sigur ca sfaturile unui psiholog vor avea alta greutate in fata fetei.

Eu nu as mai lasa-o sa faca nimic din tot ce a facut pana acum. Vrea la spectacol ? Unul dintre voi o va insoti. Vrea la bar ? Invita-i cativa prieteni la voi acasa. As duce-o si as aduce-o de la liceu.
Este perioada in care pot face niste greseli de nereparat.
Mie, ca persoana din afara, imi pare ca ati scapat-o din mana. Sunteti depasiti de tot ce se intampla , asa ca cel mai bun lucru pe care il puteti face pt voi, este sa mergeti la consilier.
Eu asa as face.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

V-ati gandit ca Teda ar putea sa dea peste acest subiect pe forum? Cum credeti ca ar reactiona, citindu-l?


Si daca l-ar citi, ce ?!
I-ar fi ranite sentimentele ?
Sentimentele parintilor ei, nu conteaza ?
Pe termen lung, actiunile ei devin disctructive atat pt ea, cat si pt toata familia. Asta nu are importanta ?








allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Daca ar citi ar vedea doi parinti ingrijorati, care o iubesc si se tem pentru siguranta ei. Atat.

Eu cel putin asta vad.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Daca ar citi ar vedea doi parinti ingrijorati, care o iubesc si se tem pentru siguranta ei. Atat.

Eu cel putin asta vad.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Si eu vad ingrijorarea parintilor fetei la anii mei. Insa la anii ei s-ar putea sa nu aibe maturitatea necesara sa inteleaga acest aspect, cum fata nu intelege nici alte lucruri legate de siguranta ei.

Pe de alta parte, e normal ca parinti sa-ti pui intrebari si sa te sfatuiesti cu altii care poate au trecut prin aceleasi experiente de viata cu pruncii lor, insa un forum de discutii e citit de oricine, practic e public si de cele mai multe ori nu esti doar un om ascuns in spatele unui nickname, unii te cunosc mai mult de atat. Iar subiectul de fata e unul delicat, zic eu.
Eu una sunt putin rezervata in ceea ce postez despre mine si familia mea aici. Desigur, e opinia mea. Fiecare face cum crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Doamne, ce situatie...Rufus, cred ca suntem de varste apropiate, pe vremea noastra situatia era mult mai simpla, ca sa zic asa...intratul la liceu era destul de dur ca sa taie multe din preocuparile colaterale (pentru cei ce voiau sa faca un liceu ca lumea) iar "tentatiile" erau mult mai putine...

La obiect : cred (e doar parerea mea) ca tu va trebui sa discuti cu individul, pe teren neutru si cu toata luciditatea si stapanirea de sine de care esti capabil. Explica-i scurt ca, in calitate de tata de fata minora, nu esti de acord cu relatia asta, ca e deja un caz cunoscut la politie si arata-i la ce se expune continuand - dosar penal, etc. Nu ar fi rau sa faci un pic de ancheta in prealabil, unde lucreaza, unde locuieste, poate sa stai de vorba cu patronul lui etc.

Nu stiu ce sa spun in legatura cu fata...e dureros si inspaimantator, toti parintii de fete putem trece prin asta. Nu se uita la MTV la "16 and pregnant" (cazul fericit) ?

Poate o vizita a voastra (tu si sotia) la "Salvati copiii" ar fi utila, ei sunt pregatiti pentru astfel de situatii si acorda si consiliere pentru parinti :

www.salvaticopiii.ro/?id2=000200010002#Consilierea%20p%C4%83rin%C5%A3ilor.html" target="_blank">http://www.salvaticopiii.ro/?id2=000200010002#Consilierea%20p%C4%83rin%C5%A3ilor.html

Iar pentru fata, filmul "Incredere" (Trust) cred ca ar fi tare bun de vazut...poate faceti rost de le pe DVD (l-am vazut prin magazine) si organizati o seara cu popcorn in familie :

www.imdb.com/media/rm397588992/tt1529572" target="_blank">http://www.imdb.com/media/rm397588992/tt1529572


Multa bafta va doresc, e o situatie groaznica dar sper sa o scoateti la capat...cu curaj !


Mergi la inceput