probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Parerea mea este o solutie poate fii "reintegrarea" cumva in familie. La 15 ani (si asta spun din experienta) anturajul exercita o presiune ENORMA pe copii.

Eu as extrage-o din mediul in care e si m-as dedica cumva in intregime ei...adica sa petreaca pe cit de mult timp sub ochii vostri dar facind ceva. In nici un caz nu trebuie prezentata "actiunea" ca pe o pedeapsa ci ca pe o nevoie a voastra dintr-o data de mai mult "ajutor". Sincer, taiatul parului si luatul usii de la camera sint niste pedepse absolut umilitoare si din experienta spun, la adolescenta nu faci mai nimic cu pedeapsa (decit sa indepartezi copilul si sa ii validezi in mintea ei DE CE se poarta asa).

Tinind-o ocupata si sub ochii vostri se va desprinde incet si de "individ"...mergeti la un film, iesiti in parc, mergeti la cumparaturile saptaminale, gatiti impreuna, cere-i multe sfaturi si ABTINETI-VA a le da. La virsta asta am vazut ca de 1000 de ori cisting mai mult ascultind, nu vorbind. Detensionati putin casa, premiteti-va glume...organizati jocuri seara in familie, etc. Da, asta inseamna MULT timp si in ziua de azi timpul e dram*u*i*t dar, eu sint convinsa ca este cel mai bine investit timp...casa se ma curata, rufele pot sta si necalcate...pricepeti voi!

Si eu sint de parere ca nu trebuie constientizate ca se fac sacrificii...metoda asta exercita iar presiune asupra ei. Comparatiile cu noi cind eram la virsta asta nu isi au rostul...sintem oameni diferiti in timpuri diferite.

Eu cred ca ea vrea sa se convinga constant de dragostea voastra...simte ca pierde teren si se manifesta ca atare pentru a atrage atentia.
Parerea mea, pot gresi.

Eu va doresc foarte multa rabdare si intelepciune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

La 15 ani mers la film si n parc cu mama si tata??? asta da! daca vrei sa se simta penibil in fata colegilor/prietenilor...
Si DA! sa stii sa taci si sa asculti. Ca si daca vorbesti tot nu esti ascultat,doar ii enervezi.


Daca nu poti avea discutia Rufus unul la unul, daca simti ca situatia v ar scapa de sub control de ce nu l invitati acasa? la o cina,cu totii.Asa l ati si cunoaste mai bine,le ati dovedi ca nu sunteti dusmanii lor, ati fi un pic ocupati si cu mancarea dacaeste lipsa de subiecte de discutii, iar Tora sa fie sigura ca fata stie sa se protejeze ptr ca daca vrea sa o faca o va face.

Chiar azi ascultam la radio, varsta medie la care si incep viata sexuala (aici) este 13. Este groaznic dar asta este cumplita realitate...



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

La 15 ani mers la film si n parc cu mama si tata??? asta da! daca vrei sa se simta penibil in fata colegilor/prietenilor...
Si DA! sa stii sa taci si sa asculti. Ca si daca vorbesti tot nu esti ascultat,doar ii enervezi.


Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family



Ma socotesc o norocoasa in situatia in care inca petrecem timp impreuna ca o FAMILIE. La 15 ani nu inseamna ca nu pot fi vazuti cu mine pe strada...penibl e sa gindesc ca vor ride colegii de el daca merge la restaurant/film/teatru/hiking/etc cu toata familia...doar nu cred siguri, cresc in sinul unei familii. Si au si timpul lor personal, normal.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Ocebine, eu nu sunt de acord ca fata face ceea ce face pentru a atrage atentia parintilor.
Eu cred ca in ziua de azi psihanalizam la extrem niste actiuni de altfel simple.
In cazul de fata este vorba despre o fata indragostita, ai carei hormoni functioneaza la capacitate maxima. Asadar ea se comporta ca atare, e fixata pe relatia ei si, in acest fel, calca voia parintilor. Insa o face pentru ca asa ii dicteaza corpul (hormonii) si inima, nicidecum pentru ca vrea atentia parintilor in procent de 100%. Adolescentii chiar nu vor sa stie de parinti, unii refuza sa mearga in concedii cu ei, vor sa se separe de adulti pentru a-si afirma propria maturitate. Cred ca n-ar fi pedeapsa mai mare pentru o fata de 15 ani decat sa fie luata "sub lupa" si implicata intr-un milion de activitati care ii par super-plictisitoare in comparatie cu sarutul frantuzesc recent descoperit.

Eu cred ca nu e nimic rau ca parintii sa-si exercite autoritatea in cadrul familiei. E in firea lucrurilor. Nu e nimic rau in a pune interdictii in calea adolescentilor care risca sa-si faca rau cu propria mana, cum se zice.

Invitarea barmanului acasa, ca o cafea, o discutie si-o dulceata, mi se pare de-a dreptul odioasa. De ce-as legitima aceasta relatie "contra naturii" aducandu-l pe el in casa si dandu-i ei impresia ca e "oarecum" ok sa fie impreuna cu el? Doar ca sa pastrez in mintea ei ideea ca eu ii tolerez toate iesirile si iaca, ma si cafelesc cu cel care nu are ce cauta in viata ei in acest moment? Doar ca sa salvez aparentele maturitatii ei? Nici vorba.
Pana una-alta ea ramane un copil care se afla intr-o pozitie extrem de vulnerabila, iar eu, in calitatea mea de parinte, trebuie musai sa o protejez. Maselele care dor trebuie scoase, chiar daca operatia in sine e si ea dureroasa. Daca le lasi infectate, dai de belele mai tarziu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana


Daca nu poti avea discutia Rufus unul la unul, daca simti ca situatia v ar scapa de sub control de ce nu l invitati acasa? la o cina,cu totii.



Pai mie imi vine sa-l strang de gat si tu zici sa-l chem la masa?

Lasand gluma, eu sunt convins ca el vrea sex in cel mai bun caz si banuiesc o posibilitate ca-i obsedat. Si mai iau in considerare ca o poate racola pentru altele. Ei bine, nu vad de ce m-as da pacifist cu o altfel de persoana, din contra, trebuie eliminat de urgenta din peisaj. Sper sa si reusesc.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Coracora, e perfect OK sa nu fi de acord cu mine...pina la urma parerea ta este la fel cu a mea...o simpla parere.

Eu am vorbit din experienta personala cu baiatul meu de 14 ani...am avut si noi momente cheie si am reusit sa gasim echilibrul care functioneaza la noi. Daca pentru unii e penibil, perfect posibil. Nu ma dau autoritate absoluta, am impartasit doar ce a avut succes cind am fost in impas.

Ca mama de adolescent, pot spune cu mina pe inima ca multe "certitudini" mi-au zburat pe geam

Edit sa adaug: cu propriul copil, am cucerit mai multe obstacole dintr-o pozitie de parteneriat decit dintr-o pozitie adversariala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

votez si eu contra statului la cafele. hai, daca era un tip de varsta ei, poate. dar asa? ok ea are 15 ani si hormoni mai multi decat neuroni in momentul asta, dar cu ala ce e? 27 de ani? wtf.
cand despre discutii cu mama despre cum ar trebui sa faca sex cu tatal, ok, sorry, eu ma consider destul de relaxata dar nu ma vad permitand cuiva sa-mi dea sugestii necerute despre cum sa mi-o trag cu barbat-meu. cu atat mai putin unei fiice.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mie mi-a atras atentia faza cu "dupa ce i-am pus usa la loc, parca am pus paie pe foc", nu mai caut exact exprimarea dar dar parca asta era ideea, Tora. Cred ca ea a vazut in pusul usii un fel de "s-a-ncheiat episodul, ne intoarcem la ale noastre".

Fata voastra e flamanda dupa atentia voastra, ar face orice sa va atraga atentia. Si clar e intr-o rivalitate oarba cu Ioana, concureaza cu ea. Eu n-as fi lasat-o la mare cu Ioana, mai ales ca exista concurenta asta, e clar ca cea mare n-avea cum sa aiba grija de ea, n-ar fi ascultat-o.
Cred insa ca-i in egala masura geloasa si pe cea mica si simtind ca si locul acela e ocupat, cel de mijlocie nu-i prea ofertant. Nu esti nici cel mai protejat, sau mai dragalit, nici cel mai liber in alegeri si atunci ea oscileaza intre aceste 2 extreme.
Pe de alta parte, eu cred ca Teda are o latura mai histrionica pronuntata si poate i s-ar potrivi mai bine alte activitati opuse contabilitatii, ma gandesc de exemplu la teatru, cursuri de actorie, sau altceva din zona creativa. Alegerile ei arata ca se vede speciala, unica si are nevoie sa straluceasca.

In privinta relatiei cu tipul respectiv, e greu de spus daca acea relatie exista cu adevarat dincolo de SMS-uri. Poate-s in faza asta de tatonare si el sare calu' si-o provoaca ca sa vada pana unde e dispusa sa mearga, si ea , din pacate, cred ca-i asa de vulnerabila ca ar merge. Am mai vazut intamplari de-astea triste cu fete pierdute definitiv asa. Eu zic ca-i indeajuns de grava situatia ca sa apelati la orice resursa pentru un psiholog bun pana nu-i prea tarziu. Mie mi se pare ca merge pe-o linie fina de tot si riscul e imens.

Ma tem ca lipsa tatalui natural a lasat urme mai adanci decat banuiti si atunci barbatii i se par greu de obtinut si de pastrat aproape, de-aia pare asa de deschisa la orice pentru a castiga unul. Si de-aia i-a zis si zis Torei cum sa faca sa-l tina pe Rufus.
In privinta barmanului, eu as merge pe varianta cu politia, ca tipul sa stie ca fata e aparata serios si nu-i loc de gluma.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

dar stai!
sotul mi-a atras atentia ca sunt lup moralist si am tecut printr-o situatie similara. apoi m-a intrebat "si tac-tu ce-a facut?"

si spre groaza mea realizez ca tata....l-a chemat la o cafea!
mea culpa.

doar ca, fix ca la radio erevan, eu aveam 17 ani nu 15, el 23 nu 27, era student nu barman si ma rog, telefoane mobile nu aveam deci sms-uri zburdalnice din fericire nu ne dadeam.

tata si cu respectivul au avut o discutie lunga - din care eu am fost exclusa, spre indignarea mea - in sufragerie. nici pana in ziua de azi nu stiu ce au discutat in intregime.
dupa care ni s-a fixat program de vizite sub supraveghere o vreme. apoi am avut voie sa merg in vacanta cu el. dar cu parintii lui cu tot.
dar chiar nu e cazul aici....cred. nush, numa cafele nu merita nenea asta, as zice eu. sau poate am imbatranit eu si m-am acrit.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu cred ca SMS-ul ala exclude existenta vreunei relatii romantice ci trimite in zona urata si periculoasa exact cum te temi, Rufus. Rezolvarea e tot la politie.

Mergi la inceput