probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

faa mea, umilinta aia cu ginecologul o va salva de BTS, de HPV , HVC si de sarcini extrauterine sau nedorite.

vecina mea de 16 ani, asa si-a pierdut un ovar, la 14 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Eu spun la fel ca buli: l-as chema la noi sa stam de vorba.As incerca sa vad ce asteptari are el de la fiica mea,ce anume o atrage pe fiica mea la el,as incerca sa il descos si i-as repeta mai in gluma mai in serios ca sunt in stare de orice pentru fiica mea!

Apoi,as sta de vorba cu fiica mea mai des,as lua-o in brate,i-as spune mai des ca o iubesc si ca orice i se intampla vreau sa fiu prima persoana care afla,ca sunt de acord sa faca acte de 'rebeliune' atata timp cat nu ii afecteaza sanatatea fizica si nici cea sufleteasca,ca iubesc inocenta ei din interiorul sufletelului ei care se lupta sa ramana la suprafata chiar daca ea incearca sa o inabuse ca sa para 'cool' in fata anturajului.I-as spune ca pentru parintii si pentru familia ei ea mereu va fi un copilas naiv,un pitic ce are nevoie de indicatii pentru a alege drumul cel mai bun in viata.I-as povesti mai mult despre viata mea,despre 'rebeliunile' mele si rezultatul actiunilor mele,i-as spune ca daca ii dau sfaturi,nu e musai sa faca ca mine,dar eu,ca orice parinte iubitor si grijuliu imi doresc tot ce e mai bun pentru comoriile mele(indiferent ca e unul sau ca sunt 10),imi doresc sa ii feresc de esecuri,deziluzii si dezamagiri si de aceea ii dau indicatii,o cicalesc: sa o ajut,sa nu sufere,nu pentru ca am eu o obsesie sa se faca totul asa cum vreau eu.

Apoi legat de relatiile sexuale.
I-as vorbi deschis despre metodele de contraceptie si as ruga-o sa faca acest pas doar cand simte ea ca e pregatita si cand simte ca persoana de langa ea e un om minunat,care o face sa se simta frumoasa,importanta,speciala si care,in primul rand,sa o respecte! I-as spune ca un act de 'teribilism'(daca tot o atrag astfel de actiuni)in ziua de azi e sa fi virgina in ziua nuntii,nu multe fete(aproape de 0) reusesc asta!
I-as spune pe un ton calm,in timp ce o tin in brate si o mangai sau ma joc cu parul ei cum a fost prima mea experienta sexuala,ce regret.
I-as spune ca sunt ingrijorata ca fiind diferenta de varsta atat de mare intre ea si acel baiat,ei au asteptari,dorinte,idei diferite si le vor da de furca cu timpul.I-as spune ca un om care intreaba un copil despre pozitii si alte lucruri ce tin de sex nu e un om care o protejeaza ci,din contra,o expune.O face sa isi deschida sufletul,o face sa spuna lucruri despre care habar nu are cu ce se mananca si apoi ghici-ce? Toata lumea va afla toate ideile ei secrete(sau chiar niste minciuni spuse de ea sa 'dea bine' si toti vor rade de ea si ii va fi greu sa isi refaca imaginea in societate.

As sprijini-o cat de mult pot,as lasa casa cu sus-ul in jos ca sa stau de vorba cu ea,as 'cersi' un loc special in viata ei,as incerca orice ca sa ma bag pe sub pielea ei si sa o fac sa se deschida,sa imi spuna ce anume o deranjeaza si sa ii pot spune ca parintii nu sunt doar persoanele care te concep si apoi te tin cu forta langa ele,as incerca sa ii intiparesc adanc in inima si minte ca familia e cel mai bun sprijin indiferent de situatie,ca trebuie doar sa recunoasca cand are probleme sau cand a facut ceva gresit pentru ca familia sa se 'napusteasca' asupra ei cu mangaieri si cuvinte de imbarbatare,ca familia e ca un birou F.B.I. atunci cand unul din membrii ei are probleme toti ceilalti colaboreaza si actioneaza sa identifice si sa neutralizeze 'inamicul'.

As face-o sa creada si sa simta ca doar iubindu-si si respectandu-si familia poate capata puteri nebanuite care ii vor fi de ajutor in viata.


Nu i-as interzice relatia cu acel baiat(barbat),nu i-as interzice sa iasa,nu i-as interzice sa aiba relatii intime.Nu astea m-ar deranja ci,relatia dintre noi,increderea si respectul pe care il avem unul pentru celalalt,m-ar interesa ca puiul meu sa stie ca sunt acolo pentru el no matter what,ca ma va durea daca ma va dezamagi,dar ca nici o clipa nu imi voi schimba sentimentele si interesul fata de persoana sa.

Asa as fi vrut sa se comporte si ai mei parinti cu mine.As fi vrut sa stam de vorba mai mult(puteam sa ii trag eu de manecuta,dar deh,orgoliul de adolescent nu imi dadea voie),sa le pot spune ce ma doare,sa pot plange in bratele lor cand simt nevoia,sa le spun cat de mult ii iubesc si ca nu imi doresc sa plec de langa ei niciodata.

Nu povestesc mai mult despre ai mei(in special tata) ca o sa va para ca am vazut prea multe filme .

Mult succes cu fetita si va rog,aduceti-va aminte ca si voi ati fost ca ea,ca si voi sunteti oameni mai presus de toate si ca,o veti iubi la fel de mult indiferent cat de tare va gresi si cate necazuri va va face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Oameni buni,e greu!

E greu tare cu plodurile astea ce se cred mari si bineintzeles ca pretind sa fie tratatzi ca si oamenii mari!

Tora,imi dau si eu cu parerea (aiurea poate)dar ce simt eu din mesajul si descrierile tale,e ca fata voastra incearca sa va "loveasca",sa va fac sa suferitzi prin actziunile ei!Eu stiu cam in ce pozitzie esti si tu si Rufus in toata povestea asta,ea rebeleaza pur si simplu,e extrem de dificil ca parintzi(unul natural si celalat asa prin aliantza)sa iei o pozitzie ,sa dai un sfat!

Nu va urez decit nervi de fier si sa treaca cit mai repede perioada asta!Ei sa-i vina cit mai repede mintea la cap si pe fagasul cel bun,iar voua nervi de otzel pina atunci!(chestia psihoterapia sincer nu stiu daca va accepta asa ceva)

Eu n-am probleme cu fii mio(nu spun asta ca sa ma laud fatza d evoi)insa am si eu momente pe care le-am recunoscut in descrierea Torei ,cu vorbitul la peretzi (eu)si facutul urechii toaca(la el),momente cind pur si simplu imi ies din pepeni!

Of,of si mey,mey!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Va recomand sa vizionati un film, "Detachment" (realizat in 2011). Nu stiu cat ajuta la gasirea unei solutii, dar actiunea e din viata reala si, tangential, are lucruri in comun cu acest subiect. Pana il gasiti pe undeva, il puteti vedea online aici.



multumesc, am vizionat filmul... intr adevar interesant, mi a dat mult de gindit...

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Eu spun la fel ca buli: l-as chema la noi sa stam de vorba.As incerca sa vad ce asteptari are el de la fiica mea,ce anume o atrage pe fiica mea la el,as incerca sa il descos si i-as repeta mai in gluma mai in serios ca sunt in stare de orice pentru fiica mea!

Apoi,as sta de vorba cu fiica mea mai des,as lua-o in brate,i-as spune mai des ca o iubesc si ca orice i se intampla vreau sa fiu prima persoana care afla,ca sunt de acord sa faca acte de 'rebeliune' atata timp cat nu ii afecteaza sanatatea fizica si nici cea sufleteasca,ca iubesc inocenta ei din interiorul sufletelului ei care se lupta sa ramana la suprafata chiar daca ea incearca sa o inabuse ca sa para 'cool' in fata anturajului.I-as spune ca pentru parintii si pentru familia ei ea mereu va fi un copilas naiv,un pitic ce are nevoie de indicatii pentru a alege drumul cel mai bun in viata.I-as povesti mai mult despre viata mea,despre 'rebeliunile' mele si rezultatul actiunilor mele,i-as spune ca daca ii dau sfaturi,nu e musai sa faca ca mine,dar eu,ca orice parinte iubitor si grijuliu imi doresc tot ce e mai bun pentru comoriile mele(indiferent ca e unul sau ca sunt 10),imi doresc sa ii feresc de esecuri,deziluzii si dezamagiri si de aceea ii dau indicatii,o cicalesc: sa o ajut,sa nu sufere,nu pentru ca am eu o obsesie sa se faca totul asa cum vreau eu.

Apoi legat de relatiile sexuale.
I-as vorbi deschis despre metodele de contraceptie si as ruga-o sa faca acest pas doar cand simte ea ca e pregatita si cand simte ca persoana de langa ea e un om minunat,care o face sa se simta frumoasa,importanta,speciala si care,in primul rand,sa o respecte! I-as spune ca un act de 'teribilism'(daca tot o atrag astfel de actiuni)in ziua de azi e sa fi virgina in ziua nuntii,nu multe fete(aproape de 0) reusesc asta!
I-as spune pe un ton calm,in timp ce o tin in brate si o mangai sau ma joc cu parul ei cum a fost prima mea experienta sexuala,ce regret.
I-as spune ca sunt ingrijorata ca fiind diferenta de varsta atat de mare intre ea si acel baiat,ei au asteptari,dorinte,idei diferite si le vor da de furca cu timpul.I-as spune ca un om care intreaba un copil despre pozitii si alte lucruri ce tin de sex nu e un om care o protejeaza ci,din contra,o expune.O face sa isi deschida sufletul,o face sa spuna lucruri despre care habar nu are cu ce se mananca si apoi ghici-ce? Toata lumea va afla toate ideile ei secrete(sau chiar niste minciuni spuse de ea sa 'dea bine' si toti vor rade de ea si ii va fi greu sa isi refaca imaginea in societate.

As sprijini-o cat de mult pot,as lasa casa cu sus-ul in jos ca sa stau de vorba cu ea,as 'cersi' un loc special in viata ei,as incerca orice ca sa ma bag pe sub pielea ei si sa o fac sa se deschida,sa imi spuna ce anume o deranjeaza si sa ii pot spune ca parintii nu sunt doar persoanele care te concep si apoi te tin cu forta langa ele,as incerca sa ii intiparesc adanc in inima si minte ca familia e cel mai bun sprijin indiferent de situatie,ca trebuie doar sa recunoasca cand are probleme sau cand a facut ceva gresit pentru ca familia sa se 'napusteasca' asupra ei cu mangaieri si cuvinte de imbarbatare,ca familia e ca un birou F.B.I. atunci cand unul din membrii ei are probleme toti ceilalti colaboreaza si actioneaza sa identifice si sa neutralizeze 'inamicul'.

As face-o sa creada si sa simta ca doar iubindu-si si respectandu-si familia poate capata puteri nebanuite care ii vor fi de ajutor in viata.


Nu i-as interzice relatia cu acel baiat(barbat),nu i-as interzice sa iasa,nu i-as interzice sa aiba relatii intime.Nu astea m-ar deranja ci,relatia dintre noi,increderea si respectul pe care il avem unul pentru celalalt,m-ar interesa ca puiul meu sa stie ca sunt acolo pentru el no matter what,ca ma va durea daca ma va dezamagi,dar ca nici o clipa nu imi voi schimba sentimentele si interesul fata de persoana sa.

Asa as fi vrut sa se comporte si ai mei parinti cu mine.As fi vrut sa stam de vorba mai mult(puteam sa ii trag eu de manecuta,dar deh,orgoliul de adolescent nu imi dadea voie),sa le pot spune ce ma doare,sa pot plange in bratele lor cand simt nevoia,sa le spun cat de mult ii iubesc si ca nu imi doresc sa plec de langa ei niciodata.

Nu povestesc mai mult despre ai mei(in special tata) ca o sa va para ca am vazut prea multe filme .

Mult succes cu fetita si va rog,aduceti-va aminte ca si voi ati fost ca ea,ca si voi sunteti oameni mai presus de toate si ca,o veti iubi la fel de mult indiferent cat de tare va gresi si cate necazuri va va face.

Cea mai fericita mamica de Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!





Ai vorbit exact ca mama mea! Citindu-te ma gandeam in sinea mea "parca-i mama". Ce spui tu acolo sus, asta mi-a spus mie mama cand imi mergeau mintile pe crengute verzi . Sa stii ca ceea ce spui tu, cu mine a mers. Chiar daca simteam ca mama nu ma intelege oricat as fi vrut eu sa ii demonstrez sau sa ii arat, stiam ca e acolo pt mine si ca ma va ajuta fara sa imi spuna "ti-am zis eu"




Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

faa mea, umilinta aia cu ginecologul o va salva de BTS, de HPV , HVC si de sarcini extrauterine sau nedorite.

vecina mea de 16 ani, asa si-a pierdut un ovar, la 14 ani.




Imi pare rau de vecina ta. Insa tot nu sunt de acord.
Cum te poate o umilinta salva de ceva?? Sau, de cand umilita este modul de a ne salva fetele de sarcini nedorite si boli?

Nu faptul ca te ia mama de mana si te duce pe masa ginecologica te salveaza de BTS, HPV si sarcini nedorite
Pentru fetita Torei, un astfel de lucru ar fi acum o umilinta care nu ii va face bine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Si inca ceva, ai mentionat ca e la liceul Madgearu (fostul Economic 1, ala de vis-a-vis de ASE, nu)? Eu stiu pe cineva care a preferat sa-si dea fata la un liceu economic mai periferic, desi mediile ii permiteau sa intre fara probleme la Madgearu...mi-a spus ca mediul de la Madgearu e toxic pentru un adolescent.

Eu n-as neglija nici problema anturajului.


Bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Cautand cauza, veti elimina efectul. Cauza nu e barbatul, nu e ea, nu e anturajul, nu e scoala, nu e Universul...cauzele sunt din frageda pruncie, cand i s-a format personalitatea, deja ai marcat o cauza, Tora...nu tunzand-o, scotand usi, interzicandu-i veti rezolva problema, poate (desi nu cred) veti rezolva aceasta problema, insa vor aparea altele. Autoritatea de parinte nu-si are locul aici, incercati sa abordati altfel...cu calm, cu iubire, ca de la om la om, pe pozitii egale.
Ok, e rebela...foarte fine, incercati voi sa ajungeti la ea, nu asteptati sa ajunga ea la voi...ea nu are cum, are 15 ani, nu are capacitatea de a "urca" la nivelul vostru, voi insa, aveti capacitatea de a cobora nitel standardele si de a va "mula" pt a o intelege, pt a purta un dialog constructiv cu ea.
Sa il reclamati pe el...ne, veti obtine un efect neasteptat...puteti obtine chiar asta: ea va trece de partea lui iar el in ochii ei va fi o victima, o victima a voastra...si asa veti cobora inca o bariera intre voi.
Tora, scuza-ma ca iti spun....pt a-mi salva copilul, pt a salva relatia dintre noi si copil...as dobora munti si nu m-as incurca in bani...as vinde, as imprumuta, as face credite, etc. V-ar ajuta extrem de mult, pe voi toti, o terapie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

La 27 de ani m-am insurat. Cunosc foarte bine varsta aia. Chiar daca pot spune ca apreciam aspectul unei fete la 15 ani (desi oricum nu ma pricepeam la varsta), cu siguranta n-as fi putut avea o relatie cu una. Motivul e simplu: nu ai ce discuta cu una de varsta asta. Nu vorbesc de sex, ca la ala nu-ti trebuie multe cuvinte, ci la o relatie de durata, cu declaratii de dragoste, etc. Pur si simplu suntem de pe doua lumi diferite. La maturitate, diferenta asta de varsta nu se mai simte, dar aici nu e vorba de diferenta de varsta.
Sunt absolut convins, chiar daca intr-un procent mic-mic pot gresi si admit asta, ca omul ala vrea sex. Ca-i place efectiv de ea (desi, dupa mine, Tea nu este genul de fata care sa-ti suceasca capul pe strada, dar va fi peste cativa ani, adica exact cand trebuie), ca este un obsedat sexual, ca este obsedat de pustoaice...nu conteaza.
Va citesc pe multe care spuneti ca nu avem ce face la problema sexului...si Tora si eu va spunem ca nu sexul ne roade pe noi, desi poate am avea cateva dorinte, dar asta e...ci faptul ca omul ala poate abuza de ea intr-un mod care ii poate fi si fatal. N-am nici o garantie ca nu o va viola, supune la perversiuni, vinde, face posta cu amicii...orice. Nu-l cunosc, insa daca un om de 27 de ani pofteste la una de 15 , ceva nu se leaga. Deloc.
Asa ca n-am de ce sa-l cunosc, mai bine nu, pentru ca cine stie ce iese. Prefer ca autoritatile sa-si faca treaba (una din politiste era foarte indignata, a zis din prima ca ea prefera dosar penal).
Apoi, granita asta intre permisivitate-restrictii e foarte subtire. Unele spuneti sa o lasam mai libera, altele de ce am lasat-o la mare. Exact luptele astea se duc si in capetele noastre. Cu alte cuvinte...si-asa e rau, si-asa nu-i bine. L-a intalnit la mare...putea sa-l intalneasca oriunde, mai merge cu sora-sa cu gasca ei. Ce motiv as avea s-o opresc? Si cand am lasat-o la Zilele Bucurestiului...era un concert folk pe strada, in Centrul Vechi. S-a facut manga. Eram in relatii excelente, discutam vrute si nevrute. Aveam toata increderea, vorbeam la telefon, imi spunea ca-i ok. Si ce ne spun politistii aia de acolo, din Centrul vechi? Oameni buni, n-o mai lasati pe aici...ca nici nu stiti ce fauna e pe aici...si noi ce sa facem? Sa o luam cu noi la tara, s-o avem sub control...pana la ce varsta?
Mi s-a parut interesant ce spune lady; cred ca avem o anumita tendinta de a evidentia eforturile pe care le facem pentru ele. Treaba-i simpla: chiar facem eforturi. Pe toate planurile. Noua ne place asa, consideram ca asta-i viata adevarata si poate ca avem asteptari, sa ni se raspunda macar cu o mica parte. E posibil ca aici sa detectam o problema.
Stiti care-i nedumerirea? Si eu si Tora provenim din familii cu mai multi copii. N-am avut nici pe sfert problemele fetelor noastre. Si n-am dus-o nici pe sfert asa de bine. Stam nauci si ne miram cate probleme au in cap, cand viata la varsta asta ar trebui sa fie ca un vis. N-am avut nici a 10-a parte din atentia parintilor, la sprijin nu mai vorbesc (desi eu am stat mai bine ca Tora la capitolul asta). Ne-am iubit parintii, ei ne-au iubit. Am facut prostii, am suferit consecinte...dar nu eram bulversati, buimaciti, neglijati, dezolati, neintelesi, etc. Eram noi si atat.
Spuneti sa o lasam in pace, sa nu-i interzicem relatia, chiar daca va duce la sex.
Ok, asa sa fie. Dar daca pateste ceva? Daca o duce la cativa amici, s-o posteasca? Poate s-o pateasca si cu un prieten de 17 ani, s-o duca ala la amicii lui...dar daca la 27 de ani te uiti la una de 15, ceva nu-i in regula. As zice ca as trimite-o direct in iad. Ce experienta are ea? Cum si-ar da seama de vreun posibil pericol? Cum mi-as mai trai viata dupa aia?
Nu reusesc sa trec peste acest aspect.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Si nici nu trebuie sa treci peste acest aspect...trebuie doar sa o ajuti sa inteleaga asta....degeaba ii spuneti de 15 ori pe zi daca ea nu intelege de ce...nu pentru ca nu stiti voi sa spuneti, sa transmiteti...sunt convinsa ca stiti, insa nu cu ea, nu cu ea care acum e la alta etapa.

Mergi la inceput