probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Andacos -- eu am mers la liceul Sf. Sava din Bucuresti, care nu stiu cum e acum, insa atunci (in 1995) era cel mai bun liceu, cu cea mai mare medie de intrare (aproape de 9 ultime medie in anul in care am intrat eu). Asta pentru ca ai intrebat. Si daca eu prin clasa a 11- a nu mai aveam demult 10 pe linie, si nici nu ma imbatam critza si pierdeam noptile, am un exemplu de "petrecaretz" care le-a facutbpe toate, inclusiv droguri si totusi la scoala zbarnaia, cu o usurinta inimaginabila lua note bune la toate materiile. La mine, dupa cum am mai spus, locul principal il ocupa relatia aceea on and off pe care am avut-o tot liceul. Nu mergeam la petreceri, insa stateam noaptea si ascultam Radio Romantic, citram poezii, scriam poezii, iar ziua, la scoala, terorizam profesorii, chiuleam cu gashca, fumam. Si totusi, nu am avut probleme majore la invatatura. Intrasem la mate-fizica, desi am fost mereu o umanista pana in maduva oaselor, pentru ca, dupa mintea mea de atunci, la uman intrau cei cu ultimele medii, adica prosti na, tare prost tre sa fii sa intri cu 10 sutimi sub 9 fata de ala care a intatnla real cu 10 sutimi peste 9. In clasa a 10-a deja nu imi mai placea deloc, ma plictiseam cumplit la multele ore de fizica, chimie, matematica, informatica, asa i-am spus mamei sa ma mute. Asa, in mijloc de an, s-a dat peste cap, nici nu stiu de fapt cum a facut, dar m-a mutat. Si la uman sa te tii, trai pe vatrai! Limbi straine, la care eram as, romana, literatua universala, pe care le savuram, istoria nu prea ma pasiona si aveam note foarte mici, in rest, mutat de la real, mate, fizica, chimie erau floare la ureche...

Scuze de off-topic, am vrut doar sa raspund indoielilor Andeicos, despre cum e posibil sa pierzi timpul sitotusi sa fii bun la scoala.

Acum, despre crize, si eu sunt de acord ca o mare influenta o are anturajul, insa alegerea anturajului, im multe cazuri, spune mult despre tine ca om. Un om sigur pe el, nu are nevoie sa se dea peste cap sa fie acceptat, ii este ok sa fie diferit, isi gaseste cativa prieteni care il accepta asa cum este si cu ei se simte bine, este real. Am avut astfel de prietene, nu zic ca la ele era totul ok, ca nu se simteau doferite, insa au avut putere interioara suficienta cat sa nu abdice de la principiile lor si sa faca tampenii (baut, fumat, chiulit, sex) doar oentru a fi ca restul lumii, ci le-au facut pe care au vrut ele si cand au vrut ele. Mie mai degraba astea mi se par personalitati puternice, restul mi se pare teribilism.

Rufus -- iti inteleg ingrijorarea cum ca majoritatea celor cu povesti ca a mea si a lui BlackCat nu ajung sa povesteasca despre trecutul lor din pozitia "invingatorului". Nu cunosc (sau nu imi amintesc acum) cazuri in Romania care s-au ratat pentru ca au au avut o adolescenta zbuciumata. In schim cunosc o gramada in America, de fapt asta a fost primul meu shoc cand am ajuns acolo, cat de multi oameni cu vieti ratate am cunoscut. Bine, locuiam si in small-town-new-jersey, unde nu e usor sa ai o poveste de succes, dar era extrem de deprimant cat de multi erau alcoolici, teenagers cu copii, fete de 25 de ani cu cate 2-3 copii din tati diferiti, cu un job pe care il lucram eu, ca studenta (gen casier la Walmart sau vanzatoare la McDonalds) care era jobul lor stabil, din care isi intretineau familia, traind promiscuu in fatza copiilor lor (parteneri care seperindau pe la ei pe acasa, schmbati frecvent, injuraturi, fumat, baut, etc) Vieti fara perspective, pierdute...

Deci da, sepoate ca anturajul, alegerile gresite din adolescenta, sa aiba rezultate nefericite pentru tot restul vietii, de aceea revin la sfatul meu cu psihologul, care poate identifica (,) cauzele unui anumit comportament si ajuta adolescentul sa le inlature. Adica nu sa il opresti de la a se imbata, ci a vedea de ce anume simte el nevoia sa fie acceptat in anturajul alora care se imbata. Nu sa o opresti la 15 ani de la o relatie cu un loser de 27, ci sa identifice ce nevoi, nesigurante, etc are ea inauntrul ei care o impong spre astfel de relatii, ca la 18 ani, cand nu mai poate fi oprita de parinti, sa nu mai caute tot astfel de relatii bolnave...

Raspunsul este in interiorul nostru, in sufletul care trebuie vindecat pentru a putea intretine relatii normale (cu lumea, cu prietenii, cu familia, cu partenerul de viata, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui karmenutza

L-am intrebat pe fiul meu, proaspat-fost-adolescent, ce ii determina pe unii copii sa se comporte asa si sa faca "nefacute".
Raspunsul lui - ANTURAJUL!
Nu vor sa actioneze impotriva parintilor, nu din ciuda sau razbunare pe ei. Daca anturajul este unul in care se bea, se drogheaza, se face sex, trebuie "sa fie in rand cu lumea". El a fost adolescent in timpurile actuale, ale internetului si tentatiilor la tot pasul.


Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)


A pus punctul pe j! De aia eu zic ca o scoala/liceu bune nu sunt importante pt profesori sau ce invata acolo, ci strict pt anturaj. Fi-miu e la o scoala buna aici si se tine tare sa fie intre cei mai buni acolo, ca presiunea sociala este catre invatat, si cei care sunt "rebeli" ca sa zic asa si nu prea le au cu matematica, nu prea sunt apreciati in scoala asta de "tocilari".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Eu am adolescent de 17 ani, care e superincantat sa petreaca timp cu mine. Nu tot timpul, nu continuu... Pe vara mi-am luat liber lunea, si a fost ziua in care am iesit impreuna sa sofeze, am iesit impreuna sa alergam-eu, pe bicicleta-el. Am gatit impreuna, daca mai aveam timp, ori daca nu am facut-o duminica.
Mai are un an doi si pleaca la universitate. M-am bucurat enorm ca i-a placut prima Luni petrecuta impreuna, si apoi mi-am luat toata vara liber lunea.
El nu a vrut ca eu sa imi iau o saptamana libera. A zis ca e prea mult, LOL! Dar asa, o zi pe saptamana, i-a placut.
E un adolescent normal, invata, stie ce program vrea sa urmeze la universitate. Are scaparile lui, nimic major deocamdata, dar eu sunt genul care desi in mod normal nu-mi tace gura, cand e vorba de prunc, tac si ascult!
Si ca si kari, cred in momentele alea de intimitate dinaintea somnului, numai ca la noi Andrei vine sa ma inveleasca de culcare,ca eu sunt prima la somn, ma trezesc cumplit de devreme, iar el sta si invata pana tarziu.

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Tora da! este o lupta o lupta zilnica. Trebuie sa taci si sa i asculti, sa nu i pedepsesti si sa le arati ca esti acolo pentru ei MEREU. Apoi cand ei doresc sa te asculte mai bagi un sfat altfel NU.


Spuneti ce faceti voi. Cate AVETI teenagers acasa?????? Si nu, nu veniti sa spuneti ca si eu am fost asa. AI FOST si ALTELE au fost vremurile, NU are rost absolut nici un fel de comparatii. Fost ai lele si te ai dus.
Sa stea cu mama, sa mearga cu mama... TEENAGERS?????Nu voooooooor;GATA! cea mai mare tampenie pe care iar ocitesc si iar o citesc.



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nu are gagic, nu e blegomana.... oh ce limbaj horror!
sper sa te tii de cuvant si sa

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Da da! precum ti am zis, cu mamica la film brrrrrrrrrrrr.


Este doar higly honor, nu are gagic,nu este blegomana, are prieteni minunati este intr o scoala super academic. Nu este roz, este chiar perfect. Este meritul ei,NU al meu. Mai este si frumoasa sac!

Hai ca nu mai scriu aici ca ma harasezi



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

O fi asa greu sa acceptam ca suntem diferiti atat ca indivizi cat si ca familii?

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Pentru mine 'personalitate puternica' inseamna ca persoana respectiva nu urmeaza grupul. Cineva cu personalitate puternica ia singur deciziile, nu este influentat de moda, de parerea celor din jur, de presiunea anturajului, etc.

Un copil rebel nu are neaparat personalitate puternica. Majoritatea cazurilor rebeliunea este doar o incercare disperata de-a face parte dintr-un grup, de-a atrage atentia, de-a se simti acceptat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3


Din cat imi pot eu da seama, Tea e o fata sensibila, inteligenta si cu o stima de sine aproape de pamant. E o fata care nu crede in propria valoare. In propria importanta. Nu se valorizeaza. Cere cat poate ea de tare sa i se arate ca e importanta, conteaza, e placuta si dorita. Ar plati oricat pentru asta. E sentimentul cu care raman multi copii abandonati si le subrezeste personalitatea.



Mi-am propus de la inceput sa nu intervin in subiect pentru a contrazice, tocmai ca sa aud pareri care sa acopere un spectru intreg. Poate e timpul sa personalizam putin discutia.

Nu, rrox, nu este asa cum spui. Adica este sensibila, inteligenta si stie perfect acest lucru. Este un lider in orice gasca a fost, ce-i drept de ceva vreme. Este foarte buna la scoala, este curtata de baieti, dar stie cum sa se poarte (nu vorbesc de subiectul discutiei de fata) cu ei; este placuta si dorita, nu trebuie sa bea sau sa braveze pentru asta. Se zbate sa iasa in fata, de cele mai multe ori reuseste. Este atleta medaliata, publica poezii intr-o revista de specialitate. A fost admisa prin concurs la fundatia lui Felix la ceva cenaclu de arta, numai ca programul de scoala nu-i permite sa-l si frecventeze. Citeste biblioteci intregi, are abonamente la doua biblioteci, acum se inscrie la a treia, ca-i trebuie anumite carti. Si nu in ultimul rand, arata impecabil.
Crede in propria valoare, chiar foarte mult. Suspectez ca prea mult. De fapt aici i se poate reprosa ceva, dar este tributul platit varstei si lipsei de experienta. Dorinta de a fi egala Ioanei o impinge la gesturi pe care, ulterior, nu le poate controla.
Cumva am gasit o bresa in "platosa" ei. Nu ma mai minte (in problemele importante). Nu, nu vine cu "marturisiri", insa daca o intreb, spune. Direct, fara ocolisuri. Asta e bine. Macar stiu la ce ma astept.

Tora n-a tuns-o. I-a taiat o suvita de 5 cm. Parul e la fel ca si pana acum. A fost un gest extrem, nu-l comentez. Am spus asta doar pentru a scoate din peisajul discutiei o fata chilugita si umilita de parul ei ciuntit. Azi dimineata imi arata mandra parul ei si ma intreba daca n-ar trebui sa se tunda "asa, pe la varfuri". Si sa-si schimbe samponul, ca nu-i place cum arata parul peste 2 zile. De parca eu m-as pricepe.

Va intrebati unde e Tora. E aici, n-a plecat. A inceput chiar sa experimenteze din sfaturile voastre. Cand vom gasi "panaceul", va vom spune, cu siguranta.



Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

freedelia,detaliile le-ai dat tu ca ai vrut tu,nu ca tzi-.am cerut eu,insa e bine ca le-ai dat,ca eu cel putzin m-am lamurit(in ce te priveste)cu rebeliunea!

Si eu m-am apucat d efumat in tim pul liceului si eu am chiulit de la ore,ba chiar datorita faptului ca ma deranjau nedreptazile aveam un mod direct de confruntare cu profesorii,si eu am ascultat Cenaclu flacara pina la orele diminetzii...insa spre deosebire d etine,nu m-am considerat rebela!

Multe sunt actziuni specific virstei!Cred ca majoritatea celor de aici au experimentata chiulul la slcaoa sau fumatul,ins anu i-a transformat in rebelii aia de care spun eu !

Deci ramin la ideea mea cu rebelinea,una e sa pierzi noptzile pe strazi,prin baruri sua la urgentaz spitaleleor si una e sa te ascunzi in toaleta liceului s atragi o tzigara!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


apropo de cat de diferiti suntem.. eu chiar as fi curioasa sa aflu parerea lui Formalhauti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Si tot vorbind eu cu fii-miu, facandu-i rezumat la ce se discuta aici, el mi-a mai zis ca parerea lui este ca trebuie scoasa din anturaj, prin orice mijloace.
I-am povestit ca fata , Teda, l-a cunoscut pe individul de 27 de ani cand a fost la un concert cu sora ei mai mare, de 19 ani. Stiti ce mi-a zis? "Ce cauta o fata de 15 sa iasa cu o fata de 19"? Chiar daca e sora-sa? La varsta de 15 nu trebuie sa aiba activitati comune cu cei de 19, chiar daca par apropiate de varsta. Si el are prieteni in jurul varstei lui. 21, 20, 22. Dar nu au in grupul lor copii de 15 ani. Ei mai ieseau in oras, in centrul vechi la o bere, o cafea, la concerte pana la 12 noaptea. Mi-a zis ca "ce sa caute copiii dupa ei"? Ei au grija de copii? Sa o lase acasa si sa nu mai iasa cu sora. Nu ma asteptam sa fie asa de drastic in solutii. Nici nu mai continui si cu masurile care crede el ca ar trbui luate, poate oripilez lumea pe aici!...


Mergi la inceput