Buburuze de mart-apr2013(8)!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna
Elena ce descrii tu, simt si eu uneori si sunt contractii uterine nedureroase. Eu simt cum se intareste uterul si o presiune. La prima sarcina asa m-am chinuit pana la nastere. Am luat no spa ca nu aveam voie altceva. Cel mai bine ar fi sa-ti anunti medicul.

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu 17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Cosminush, felicitari
Inca pe atat plus 6 cum spunea Piscotel.
Doamne ajuta-ne pe toate sa ducem sarcinile la capat cu bine.

Elena si eu am simtit burtica ca mi se intareste, se umfla, se dezumfla, inteapa, doare, etc.
Eu oricum iau no-spa forte si mg pt relaxarea uterului.
Nu prea e bine sa astepti sa treaca durerea de la sine.
Cred ca cel mai linistitor pentru tine este sa vb cu medicul tau.
Iti cunoaste cel mai bine cazul.

Fetelor, dupa cum am enumerat mai sus toate simtirile mele referitor la burtica si lista ar continua....nu pot sa spun ca am simtit copilasii.
Ce-i drept de 2 zile parca simt asa zisul fluturas/pestisor, etc dar nu des....de vreo 2 ori.
Nu pot sa spun ca sunt sigura ca ei au fost, am o banuiala dar nu stiu sigur.
V-am zis eu ca o sa ma prind cand o sa-mi rupa ficatii

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Vreau si eu, va rog, contul si parola


Aura, mami de [baiat]Tudor 09.09.2012 si Ioana 17 saptamani si 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Mersi de raspunsuri!
Intre timp,am vorbit si cu medicul, care deja mi-e drag. Mi-a explicat ca e normal sa simt asa, deoarece imi creste uterul si mai mult decat atat, cu cat se va umfla/mari, cu atat va fi mai tare, fix ca un balon.
In plus, simteam eu cum primul rand de muschiuleti de sub san, parca amortesc, ca de la lipsa de calciu. Si despre asta, mi-a spus ca uneori o sa am chiar pozitii incomode cand respir, dar e normal.

Eu vroiam sa merg la niste exercitii prenatale diseara si daca de dimineata am simtit eu ca burtica se mai intareste, l-am intrebat ce sa fac si mi-a zis chiar sa ma duc, ca sunt foarte indicate aceste exercitii.

Prin urmare, toate bune! Se pare ca inca nu e nevoie de pastilute de relaxare
Doamne ajuta in continuare si sanatate la toate mamicile! Ce frumos e sa vad mamici de mai multi copii

Legat de pompa de san:
- am fost sfatuita ca in spital sa cer sa-mi desfunde canalele cu pompa lor, care ar trebui sa fie ceva mai profi decat cele din comert
- sigur si eu vreau sa-mi iau pompa de san,cercetez de care anume, numai sa nu mi se intareasca sanii; eu una nu ma vad mulgand prea bine surplusul de laptic, daca e sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Pity - felicitari ptr Ioana! Frumos nume!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Elena eu nu simt nimic de genul.Zic totusi sa ar fi mai bine sa iei legatura cu medicul,macar asa vei fi mai linistita
Pity felicitari pt Ioanaiti trimit imediat si mesajul cu parola
Piscoltel,Alexa multumesc.Va doresc si voua,de fapt tuturor burticilor sa ajungem cu bine cat mai aproape de termen
Alexa ce haioasa ai fost cu ficatii

Pup fetele!!!

Cosmi 17+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui cos_minutza

Neatza!!!!

Dam de baut,avem 17 sapt.

O zi frumoasa!!!!


Cosmi 17+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott



hehe...si eu dau de baut...17 sapt am facut ieri:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenaionascu

Si pentru ca suntem in aceeasi odisee, azi am o curiozitate si-as vrea sa intreb, mamicile care sunt cu 17+ sau care au trecut prin asta, daca simteau cum li se intareste burtica. Eu simt uneori, cum se umfla un balon in mine(cred ca uterul), nu e dureros, dar simt cum e tare. Nu tine foarte multa vreme, dar nu stiu ce e. Si pana sa sun medicul, sa ma lamureasca, as vrea sa intreb daca ati simtit asa si e ok sau ar trebui sa fii atenta de cate ori pe zi se intampla si sa iei no spa.Habar n-am daca astea sunt vreun fel de pseudo contractii sau cine stie, doar se misca bebe cu toata coloana lui si se intinde tot uterul :)

mie mi se intareste burta spre dimineata cand ma intorc pe spate atunci ma si trece rau senzatia de pipi. senzatia e atat de intensa incat ma si doare rau burta...nu stiu ce se intampla exact atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Hello buburuze!

Pe mine ma mai doare usor burtica atunci cand obosesc (stau prea mult in picioare sau pe scaun), dar simt ca o febra musculara foarte lejera. Solutia e sa ma intind (sau macar sa schimb pozitia). Spatele nu ma doare deloc (inca... bat in lemn!!).

Iar de umflat/ burtica tare... doar seara, dupa ce mananc, parca am 2 bebei in burta, nu unul. Sotul meu rade de mine cand ii arat si zice ca "papa bebe".
Noaptea ma deranjeaza daca stau intr-o anumita pozitie (pe dreapta nu prea pot sa stau mai mult de 2-3 min).


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Ah, da, la faza cu dormitul in anumite pozitii si la mine e dificil.
Mai la incpeutul sarcinii, daca dormeam pe partea dreapta simteam arsuri pe esofag, iar daca imi schimbam pozitia eram ok. Asta chiar e curios!

Acum, pot doar sa dorm pe partea stanga ok. Pe spate daca stau, simt cum apasa ceva pe burta, iar pe dreapta stau foarte putin.

Noaptea merg la baie cam de 2-3 ori si cand ma ridic, deja simt cum cochilia pruncului devine mai grea si parca m-as tine de burta, insa nu e chiar asa de mare sa o sprijin iar spre dimineata, si eu simt ca ma cam doare burta. Mai nou, azi dimineata am experimentat durerea oaselor pelviene...despre asta nu mi-a povestit nimeni, ever...si uneori chiar doare doare

Cosminutza si baby_kiss, bravo pt cele 17 saptamani! tot inainte, cu mult bine si Doamne ajuta!

Mergi la inceput