Buburuze de mart-apr2013(8)!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Scuzati ca intervin!
Eu gasesc utilitate mare pompei de san.Poate n-o folosesti sa stimulezi lactatia ci ca sa mai scoti din laptele prea mult.
Eu una daca nu scoteam ce ramanea dupa supt riscam sa fac mastita.
Am trecut de 2 ori pe langa mastita ,din cauza ca nu goleam sanul de laptele ramas.
Eu am avut la fiecare copil lapte sa hranesc 3 copii, nu unul si trebuia sa fac ceva sa nu mi se faca sanii pietroi.
Am tot pompat pana bebicii au prins puteri si au inceput sa suga mai tare si mai mult.Apoi productia s-a reglat.
Eu la momentul acela m-am descurcat si cu o pompa stil seringa.
Deci fetele luati-va pompa de san ,ca o veti folosi ori ca sa stimulati lactatia ori sa desfundati canale ,ori sa scapati de laptele care ramane nesupt.
Va pup si sarcina usoara in continuare!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

kovacs,vioika multumim de sfaturi

Eu una o sa-mi iau pompa,decat sa ma risc sa fac mastita mai bine o folosesc pana prinde bebelasul putere.Nepotica mea are 3 luni si cumnata-mea isi mai goleste sanii cand ii simte prea tari cu toate ca fetita papa foarte bine si doar de la san.Aaaa si micuta e hranita la cerere daca din ora in ora ii e foame atunci primeste.Sunt si pompe destul de bune la preturi accesibile.



Cosmi 16+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Kovacs, Vioika va multumesc pentru raspunsuri.

M-am gandit la pompa pentru ca ma chinuie o mastoza fibrochistica de ceva ani localizata chiar pe canale si imi este frica sa nu reusesc sa alaptez f repede mai ales ca sper la cezariana.
Sper sa pot hranii amandoi copilasii cat de cat apropiati unul de celalalt si atunci m-ar ajuta o pompa pt ca ma pot mulge si hranesc cu biberonul unul in ei si calalalt alaptat iar la urmatoarea masa schimb metoda. Ar fi o varianta....nu stiu cat o sa si reusesc.
Cum ati spus si voi, depinde de copil/ii, el/ei iti impun/e ritmul.

Sterilizatorul m-am gandit sa-l cumpar pt. ca sigur voi avea nevoie de biberoane la 2 copii. Normal ca exista varianta sa le fierbi/bagat la micro cu apa in ele pt 2 minute....am auzit tot felul de metode de la mamici.

Momentan nu am cumparat nimic, probabil ca nu o s-o fac nici in viitorul apropiat.
Mi-as dori sa existe niste instructiuni undeva si ma invete ce trebuie sa fac ca sa am copii ingrijiti, sa-mi usurez viata si sa raman si cu bani in buzunar. Vrabia malai viseaza, nu?

Bun venit noilor burtici sarcina usoara si la termen.

V-am pupizat, merg la relaxare pt ca am o lene de ma doare




17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Burticilor iertati-ma va rog ca v-am intampinat cu emoticonul trebuia .
Neuronul de gravida.



17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata!

Bine ai venit Elenaionascu. Mai asteptam vesti de la tine. Sarcina usoara!

Io nu am cumparat pompa, aveam de la o prietena si am folosit-o fix de trei ori: prima data cand am venit acasa ptr a-mi veni laptele si atunci m-am strans de durere ca aveam sfarcurile varza de la bebe, iar urmatoarele doua dati sa scot laptic sa ii las lu' tati in biberon...mai mult de 50-60 nu am reusit in juma de ora, sa nu mai zic ca parca-mi smulgea sfarcurile cu totul...cand imi simteam sanii pietroi scoteam laptele manual, cel mai bine la dus sub apa calduta sau puneam bebelica: garantat ma scapa de problema. Plus ca nu am golit sanii niciodata, desi asa imi spusese pediatrul ei, dar avand in vedere ca pitica se cerea la san si din jumate in jumate de ora la inceput probabil ca nu a fost nevoie. N-am avut probleme si sper si acum sa fie la fel de bine. Fiecare cu experienta ei. De exemplu prietena care mi-a dat pompa a folosit-o cu succes, io nu.

Poop burticile.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!!

Dam de baut,avem 17 sapt.

O zi frumoasa!!!!


Cosmi 17+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Multam de raspuns!
Intr-adevar, sunt noua in ale forumului, o sa va tot scriu ca e interesant sa ma descopar cu tot soiul de transformari.

Datele mele:
Elena Ionascu,18+ UM: 1.07.2012, DPN 8.04.2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

cosminuta la inca pe atatea plus 6

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Si pentru ca suntem in aceeasi odisee, azi am o curiozitate si-as vrea sa intreb, mamicile care sunt cu 17+ sau care au trecut prin asta, daca simteau cum li se intareste burtica. Eu simt uneori, cum se umfla un balon in mine(cred ca uterul), nu e dureros, dar simt cum e tare. Nu tine foarte multa vreme, dar nu stiu ce e. Si pana sa sun medicul, sa ma lamureasca, as vrea sa intreb daca ati simtit asa si e ok sau ar trebui sa fii atenta de cate ori pe zi se intampla si sa iei no spa.Habar n-am daca astea sunt vreun fel de pseudo contractii sau cine stie, doar se misca bebe cu toata coloana lui si se intinde tot uterul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Hello,

Acum scriu si eu din fata unui calculator, va citesc din masina de pe telefon si imi este mai greu sa scriu.
Eu am avut pompa avent pe care m folosit-o in prima luna deoarece aveam lapte cat sa hranesc toti copiii vecinilor din drumul taberei , iar daca nu pompam sigur faceam mastita. Pompa am imprumutat-o finei mele si nu o voi lua inapoi pt ca nu am folosit nimic imprumutat la Tudor si nu o s-o fac nici acum,probabil ca o sa-mi cumpar o pompa medela, am inteles ca sunt cele mai bune.

Sterilizator am avut chicco si il folosesc si acum, desi Tudor are 2 ani si 2 luni.
Tot ce am avut la Tudor am cumparat incepand cu saptamana 34 pt ca sotul meu este superstitios si nu le-am imprumutat altui bebelus pt ca imi doream un al doilea copil.

Aseara am fost la un control, iar bebe Ioana a ramas tot Ioana, are 196 gr si 14,5 cm :)

Aura, mami de Tudor 09.09.2010 si Ioana, 17 saptamani si 6 zile

Mergi la inceput