Taxa auto suspendata

Taxa auto suspendata | Autor: monica-elizabet

Link direct la acest mesaj





Buna ziua,

Inca de ieri au aparut primele zvonuri prin ziare
Cum sunt prinsa in "problema" si maine ar trebui sa rezolv problema taxei de prima inmatriculare m-am gandit sa va intreb si pe voi

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/taxa-auto-a-fost-suspendata-419632.html

http://www.ziare.com/articole/recuperare+bani+taxa+auto


va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine, eu maine sunt programata sa achit taxa auto-sect 5 .

Tipa de la ghiseu mi-a spus chiar azi ca in continuare se respecta achitarea taxei.

La politie, inmatriculari Pipera nu raspunde nimeni la telefon, de 2 zile sun, la Udriste nu stie nimeni nimic mi-au spus sa sun la Pipera.

Pe de alta parte daca nu achit taxa ma duc degeaba la Pipera ca nu imi inmatriculeaza masina(luata de pe plan local Dacia) daca nu am toate taxele platite si saptamana viitoare imi expira cele 30 de zile in care pot circula cu numerele provizorii.

Ce Dumnezeu sa fac? nah ca iar m-am nimerit in perioada asta tulbure in care nimeni nu stie nimic

Am deschis subiectul aici la generale fiindca inteleg ca ar fi de interes general, cei care au achitat aceasta taxa isi pot recupera banutii.




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu am platit-o prin 2010 noiembrie, tare as fi curioasa daca o pot recupera fara instanta bla bla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu in 2010 la sfarsit....o carutza de bani...oare o pot recupera fara instanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Transmit si eu mai departe ceea ce mi s-a spus: taxa abrogata se refera doar la masinile care au fost deja inmatriculate o data in Romania. Pentru cele la prima inmatriculare, taxa ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da, asa este cum zice ddana, azi am platit taxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Nu cred oricum ca platesti prea mult pentru Dacia noua. Ti-au facut deja un calcul ?
Eu anul trecut am platit la Renault cca 70 Eur.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da,nu a fost prea mult... am platit deja 312 Ron...

dar am uitat sa va zic, un domn se interesa deja astazi cum sa-si poata recupera banii pe taxa platita acum cateva luni. Avea un morman de hartii si hartiute(venise pentru mai multe masini) cereri(cei de la circa financiara sector 5 nu aveau tipizate) si a trebuit sa scrie de mana cererile dar omul in baza celor scrise in presa a lasat actele sa-si recupereze banii...cei de la ghiseu se faceau ca ploua si il plimbau dintr-o parte in alta...ba la registratura, ba nu stiu unde...of...tara lui Papura Voda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ha?70 de euro?

Eu am platit in 2011 in februarie 500 de euro...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

500 Eur pt masina noua ? Poate are capacitate cilindrica foarte mare, altfel nu-mi explic...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si ca sa continui
azi la Pipera la inmatriculare daca nu aveam taxa platita...nu o inmatriculam...deci nici gand sa se respecte taxa suspendata

in schimb o prietena din targu mures a recuperat inca de luna trecuta, banii pe taxa platita acum 4 ani

eumada...500 de euro sper sa-i poti recupera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai intreab-o cum a procedat si spune-ne si noua.

Mergi la inceput