Delfinasi jucausi de iulie-august (94)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

paula, eu iti spun ce as face eu: daca te-ai hotarat sa faci pasul asta (si crede-ma ca atunci cand vine bb2 o sa ai nevoie de timpul asta pe care Raul in petrece la gradi), atunci mergi inainte. Daca cedezi acum nu faci decat sa amani inevitabilul; la anu' oricum trebuie sa il dai la gradi deci o iei de la capat. Mai mult o sa asocieze probabil gradinita cu bb si risti sa prinda ura pe cel mic. Si daca se prinde ca prin plans scapa de gradi va fi mult mult mai greu. Cam toti delfinasii au avut probleme la inceput si s-au adaptat destul de repejor.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

n-am mai scris pe aici ca scriu pe FB
in mare-
stie culorile,nuantele de culori-deseneaza mai de toate-se rostogoleste in fata,sta intr-un picior,sare
-numara ,dar dupa mine,singurel doar pana la 4
-inventeaza jocuri,pune jucariile sa vb(vb el in locul lor,dar ele "interactioneaza"),le da se pape, le culca.
-intreba de vreo luna ce e asta,asta de unde e
-momentan este botanist sef:stim frunzele de ce cad,admiram toti copacii,dam papa la ied.

jelania e cu fierul,malabsorbita,genuu valum.
saptamanal la spital.
acum suntem pt picioruse.
o sa o iau razna.

daca veniti al mine la Obregia,sa nu imi aduceti cola,ciocolata si cafea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

cristina, la ce povesteai tu ca e acolo, si eu as fi facut la fel. eventual as fi cautat alta gradi.
paula, fa cum zice adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Crispro hai ca asa imi dai un impuls sa scriu si pe aici
eu citesc zilnic dar nu am ce scrie noutati nu avem asa ca ma rezulm numai la citit si gata

si mie imi pare rau ca se scris din ce in ce mai putin si cand intru vad ca nu sa scris mai nimic in cate 2 zile.
ma ia asa o stare de tristete dar ce sa fac eu :(

momentan am 13 saptamani si 5 zile iar DPN dupa UM il am pe 13 mai dar se pare ca bebe e mai mic cu o sapamana si voi naste dupa 20 mai.
la nume nu m-am gandit si cred ca ´ma voi abtine pana ii voi afla sexul .
in rest totul e bine, greturi mai am numai cand imi este foame , raceala a trecut asa ca sunt in forma.
de fapt in forma ma mentin cu ajutorul sportului ca altfel nu stiu cum m-as fi simtit
de fapt m-as fi simtit mai umflata cu 3-4 kilograme in plus ca la cat mananc ma mir ca as fi putut iau numai 1 kilogram fara a face sport


si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Neata scriu si eu!

sunt citesc, dar imi e mai usor cu fb-ul ca am tel in mana!

Cred ac stiti, Maria a plecat de luni la Brasov, s-a golit casa si e asa de trist, eu o sa imi schimb jobul in sfarsit de pe 3 dec...in rest suntem sanatosi...

Dar promit ca voi intra dimineata la cafea si la un pahar de vorba!


Salutare si o zi buna!

Paula lasa-l ca asa e la inceput, Adriana a punctat ff bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

momentan am 13 saptamani si 5 zile iar DPN dupa UM il am pe 13 saptembie dar se pare ca bebe e mai mic cu o sapamana si voi naste dupa 20 mai.
mami de Andra 02.08.2010 si 13+


M-ai omorat! Cred ca ai amestecat lunile: deja pe 13 sept bb2 va fi mare!


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Neata
Si Raul a inceput cu intrebarile. Si intreba de 10 ori ce e asta si ii spun si iar intreaba si iar ii spun si tot asa , pana il intreb eu, ce e asta si imi raspunde si apoi nu mai intreaba

Azi a fost crunt cu mersul la cresa...a3a zi si cea mai rea. A inceput de cand s-a trezit :
- merg la mosu ( nu ca e la lucru)
- merg la buni luci (nu e ca e la lucru)
- merg la Ludus ( nu ca mosu si buni luci sunt la lucru)
- merg la mall ( nu ca e inchis si mergem cand venim de la cresa).
Cumva, cu miorlaielile de rigoare s-a imbracat si am plecat. Acolo circ, ca el nu ramane, ca vrea cu mama si cu tata, si cand a intrat in sala, au inceput urletele.
Imi venea sa ma duc sa-l iau de acolo.... Cat mai dureaza pana se obisnuieste? E singurul copil care plange de acolo...

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

poze


La noi plansul dimineata la cresa a tinut o saptamana. Culmea e ca din ziua cand am lasat-o la nani nu a mai plans deloc. Sa vad acum dupa o saptamana de vacanta.
Apropo, felicitari pt. sarcina, sa ai un bebe sanatos si cumintel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauri_ca

La noi plansul dimineata la cresa a tinut o saptamana. Culmea e ca din ziua cand am lasat-o la nani nu a mai plans deloc. Sa vad acum dupa o saptamana de vacanta.
Apropo, felicitari pt. sarcina, sa ai un bebe sanatos si cumintel.

mamica de cavaler Radu 11.09.2002 si printesa Stefi 09.08.2010


Laura sunteti bine? Am remarcat absenta

Paula
sa sti ca si eu am fost varza prima saptamana si in fiecare zi ma gandeam ca de maine nu il mai duc dar.....primele 3 zile au fost mai grele dupa care a inceput sa se prinda ca e de joaca si mami vine dupa el si il ia....Acum toata lumea se distreaza cum alearga el imineata la grupa si la ora 16 abia il iau de acolo.....(Plecatul dureaza in jur de 15-20 min....uneori isi ia la revedere de la mine si se intoarce in clasa).....Eu zic ca prima saptamana e mai grea pentru toti...dar in special pentru noi ca ii vedem si auzim cum plang.....Al meu dupa o saptamana stia ca vin sa il iau la 12 si a asociat masa cu venirea mea...iar cand auzea ca se pregateste masa el era la usa si ma striga


Si sustin ce a spus Adriana ......E atat de bine si usor cu un bebe mic acasa si cu cel "mare"la cresa......Eu acum nu mai rezist 2 zile cu Tudor in casa chiar daca am ajutoare pentru ca are atata energie si vrea sa se joace (evident foarte zgomotos) iar cand e si un bb mic si e nevoie de alaptat...liniste de somn...e greu sa te imparti si la celalalt care va vrea atentia mamei....
Eu imi amintesc cand a renuntat la olita (si e nu stau cu amandoi decat 2 ore pana vine sotul) Tudor cerea la olita pentru iecare strop de pipi....sau la kk trebuia sa stau langa el sa ne uitam pe carticele....si nu intotdeauna Mara dormea asa ca...o luam si pe ea in brate ....stateam pe un scaunel si asteptam "minunea".....Apoi cand era gata o duceam pe ea in patut si ma intorceam la el sa il spal...Evident ca Mara urla din tori plamanii si Tudor ma vroia sa faca un pipi mic....Asa ca ma gandesc ca daca nu era la cresa sa isi consume energia era mult mai greu


Asa ca fii tare si mergi mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata! Dau cafeaua si un suc de portocale

Laura, ce mai faceti voi??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Merci gagici
Chiar ca imi vine sa renunt la cresa. Mai ales, ca de 2 zile a inceput sa se scape pe el, si pipi si kk, imi spune dupa ce a inceput sa faca, si el nu facea asa ceva, asa ca clar, asociez chestia asta cu cresa.
Dar inca nu renunt, mai insist un pic, si daca se inrautateste situatia, il tin acasa pana in primavara si mai incercam prin martie.

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput