Strugurasi de Sept-Oct 2011 *73* Bravo Anca !

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Mayce bine ca sotul tau gateste. Pe mine si asta ma omoara, seara dupa ce ajung de la munca trebuie sa-i gatesc lui bebe apoi lui taica'su care e pretentios si nu mananca mereu ce mai face mama mea ziua. Mai nou chiar mi-a reprosat mai in gluma mai in serios ca nu gatesc "specialitati" sau mai diversificat in conditiile in care si asa nu stiu cum sa ma impart seara si sa prepar ceva ce se poate face rapid, ca sa nu mai spun ca nu am de unde lua ingrediente diversificate.....
Insa si eu am incercat fara cearta sa-l mai implic in activitati iar cand ajunge seara de la munca, cam la 2 ore dupa mine, il las pe Edi cu el sa se joace si mai fac si eu cate ceva. Iar seara ii facem baie impreuna de cand l-am nascut,eu il imbrac- el ii da biberonul cu lapte.Haine si jucarii ii cumpara numai el pentru ca se duce zilnic prin magazine si vede fel de fel....

Hai ca am deschis cutia pandorei cu sotii . A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Va fetele!!!
Mai povestim maine ... plec akasa la puiutul meu,bb Robert!!!

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011)
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

may, anca, dbunny, perfect de acord cu tot ceea ce ati spus. si oricum, trebuie sa NU uitam niciodata ca pentru o cearta e nevoie de minim 2 persoane.

eu i-am spus sotului, inca de cand eram insarcinata cu Teodora ca Dumnezeu ne-a dat amandurora 2 maini, 2 picioare si cap, deci ne putem ingriji de copil in aceeasi masura. si da, nu exista lucru pe care sa nu stie sotul meu sa il faca legat de copii nostri (schimbat/hranit/jucat/orice). e adevarat insa ca si eu l-am incurajat. la noi, daca bebe plangea, il consola cel care ajunge la el primul. niciodata nu am luat copii din bratele lui ca "nu stie sa ii linisteasca ca mine" asa cum a observat ca se poarta la multe mamici. am avut pur si simplu incredere. e tatal lor si daca se tot face tam-tam ca simte copilul dragostea mamei, eu am certitudinea ca o simte si pe a tatalui, ca doar ii poarta sangele. trebuie doar ca mama sa faca un sfert de pas inapoi si sa ii permita si tatalui acces la copil. deh, asta e parerea si experienta mea.

la fel si cu ce avem de facut in casa. avem 10 ani de casnicie, in timp am invatat ca nu il deranjeaza sa vada praful pe mobila dar daca ii las bilet scris sau il sun si ii spun ca trebuie sters, cand el e liber si eu la munca o face. ca poate nu arata casa dupa o curatenie facuta de el cum mi-as dori eu ... in mod clar arata mult mai bine decat inainte sa faca curatenia respectiva.

sei vezi partea plina a paharului! sunt sigura ca ea exista in relatia voastra! oboseala ta isi spune cuvantul. cere-i ajutor si invata-l sa te ajute, nu te astepta sa o faca din proprie initiativa. la capitolul asta cred ca majoritatea sunt deficitari. vestea buna e ca dragostea ii ajuta sa invete repede. si din ceea ce stiu despre voi, sunteti un cuplu solid, trecut deja prin incercari grele. acum treceti prin incercarea oboselii si va doresc din suflet sa treceti IMPREUNA peste toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Fetelor, ati atins un punct sensibil cu sotii, insa foarte sanatos si terapeutic pt noi toate. Vedem ca nu suntem singurele care trec prin momente grele si ne ajutam cu sfaturi macar. Cat despre soti, trebuie sa intelegem ca si lor le este greu cu pierderea independentei, mai greu decat noua care avem instinctul matern bine dezvoltat. Daca noua ne e greu, de ei ce sa mai zicem? Insa e intr-adevar frustrant sa simti ca numai tu tragi la ale casei. Ca vin obositi de la servici e firesc, insa si noi stand acasa nu stam degeaba. Unele chiar merg si ele la job. Timpul de dupa job ar trebui impartit frateste cum zice Anca. E greu pentru toti dar e mai usor dar se fac compromisuri. Te duci tu cu baietii, sapt viitoare merg eu cu fetele. Ne adaptam cu totii, copiii nu sunt pedeapsa nimanui asa ca nu trebuie sa simta ca ne e greu. Noi am decis ca, atunci cand isi pierde unul rabdarea din cauza frustrarilor sa se retraga si sa intervina celalalt cu calm. Nu disperati si nu luati decizii la nervi chiar daca va ganditi la solutii extreme. Luati o gura de aer, ceva timp de relaxare chiar daca e scurt si ganditi la rece. Curaj !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

vai vai vai!!
mai am o ora si plec de la munca, cum mai rezist.

dar dupa ma duc in Ikea si sotul pleaca apoi la fotbal si eu ma relaxez la un serial singura(il culc pe Iancu repede la 21).Deci azi nu mai gatesc, am scapt fac doar bagajul, marele bagaj.

gata o ora si gata.

va

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna seara fetelor!

Intrasem ai sa va spun ca am crosetat si eu ceva,ca vad ca ne apuca pe toate odata, s-a evaporat mesajul meu si vad ca nu a observat nimeni.

Noapte buna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Imi pare rau ca sunteti atatea in sit ""vreau sa divortez".. sper sa treaca de fiecare data asa repede cum vine

Lali.. am obs mesajul tau, citit, si astept poze

Am pus poze cu owlul meu.. astept pareri, nu e gata ca mai am de facut pom pom la snurul urechilor, finisat interior, si INTREBARE .. ssa ii mai fac floare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali, vreau si eu poze :)

Sei
Superba. Eu i-as fi facut ochii si nasucul mai mari.
Dar imi plac mult ochii, sunt super faini :)
Unde vrei sa pui pom pom.
Floare e prea mult, cred eu
Da-mi si mie paternul :)

Alayna, ce mai faceti?

Anca, arata-ne si noua ce achizitie ai facut :)

Simmo, Mariana, Mussete, Broome ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata fetelor,

Astazi dau o cafea mareee ca sunt zombie. I-am facut ieri ROR-ul lui bebe si a fost cam agitat noaptea trecuta iar de la 4 nu a mai vrut sa doarma deloc . Una peste alta, ca tot discutam ieri, m-am mai si certat cu sotul aseara si am o durere de cap de nu vad bine iar mai tarziu plec si la inmormantarea colegului .
Asa ca nu ma mai deranjez astazi.

Sei e foarte frumoasa caciulita, felicitari.

Pupici multi, sa veniti cu vesti bune si LA MULTI ANI tuturor Dumitrilor si Dumitrelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

neatza..

Lena.. as fi putut face ochii mai mari , insa si asa spectatorii au zis ca sunt prea maari, si buhu e tare shoada, iar caciula e putin mai mare pt capul Elei , adica partea de sus ramane in aer... .
Paternu pt ce? ochi?
sau toata buhu?
Pom Pom la siret... cred ca am facut insa siretul prea mic..

Oricum sunt si improvizatii...Si am facut de dimineata urechil;e mai mici..

Deci Anca... eu ii tot zic fa aia fa aia, mai face uneori insa cu un imediat in fata, insa sincer m-am saturat sa tot ii zic fa aia fa aia, joaca-te cu Elena, adu pampers, adu haine 9inca nu stie unde sunt hainele fetii).. daca ii zis sa o schimbe , ma intreaba de ce vreau sa ma cert cu el? sau ce mi-a facut de ma razbun?

Azi mai fac o caciu.. insa nu stiu daca sa fie hello kitty or ba....

Mergi la inceput