Strugurasi de Sept-Oct 2011 *73* Bravo Anca !

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Eu vreau sa rog moderatorii sa ne lase cu acest capitol pana la miezul noptii,sa nu facem altul nou . Se poate ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Lena, te admir pt cat de corect o hranesti pe maia. eu nu am putut. am cedat la paine,, biscuiti, carne cu cartofi.cand eram f stricta cu mancarea ei ma stresam f tare. aia nu, aia nu...o lasam flamanda daca mi se punea pata ca nu ii pot da ceva si intr adevar sanul nu ii mai ajunge..asa ca am cedat si m am mai relaxat un pic.in plus, tre sa ai un copil cu care sa iti poti permite sa sari peste mese daca nu doreste sa manance ceva sanatos. :) eu cu slabatura mea nu prea imi permit luxul asta:d mai ales c e si f mofturoasa.multumesc lui dumnezeu ca ii dau o carnita sanatoasa si 90% din legume bio si mai inchid ochii la altele.

am avut o colega care a folosit cupa menstruala...mi s a parut odioasa. plus ca se pata...se deplasa de la locul ei ..daca ai un ciclu abundent nu prea te ajuta. eu zic mai bine sa treci la bb2 si ai scapat.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


Oana din pacate si eu ma cam abat de la regulile sanatoase se alimentatie cu cel mic.E mofturos la multe dintre legume si preparate asa ca mi-e tare greu sa ma decid ce sa-i fac de papa, asa ca mai calc si stramb si-i mai dau si paine, biscuiti, piure de cartofi cu carnita la gretar sau fiarta....Nu vrea mazare, conopida, broccoli,ciorbe de nici un fel, dovlecei, fasole verde, linte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Hello, tuturor!

Anca, felicitari pt sarcina, te invidiez!
Si eu mai vreau un bebe, dar deocamdata nu il pot face pt ca avem ceva planuri, marete :)), si dupa, am sa incerc sa raman si eu, nici eu nu concep viata fara 2 copii.

La Multi Ani Tudor, La Muti Ani tuturor celorlati sarbatoriti , cu intarziere, pentru ca nu am mai postat de ceva vreme.

Sanatate multa puiutilor bolnavi!

Ce de fete harnice pe aici! Bravo! Eu sunt o puturoasa declarata, deci si daca as avea tot timpul din lume nu as croseta, mai bine cumpar!

May, merci pt raspunsul cu vaccinurile!

Mai, eu cand mai citesc cat mananca ai vostri, ma ia invidia , a mea nu mananca atata, iar cand mananca trebuie sa ii dau tot timpul ceva in mana, sa cerceteze, ca altfel nu deschide gurita! :(

A mea mananca asa: 150 laptic (am Aptamil de afara si cel de 1 an+ e facut sa bea copilul 300 ml pe zi.. May si la voi e la fel? )intre 4 am - 10 am, cand cum, cand se trezeste, ca ea tot in etape bea lapticul, din aceasta cauza, dintii ei nu sunt albi si ma enerveaza :)). In fine, pe urma mai in jur de 11, mananca marul, in jur de 120 g de fruct, dar greuuu, poate cu max. 1 biscuit. Un iaurtel sau o feliuta de paine cu unt inainte de somnul de amiaza, in jur de 13-13.30, pe la 4 masa de legume fierte plus carnita/ou, seara o banana (niciodata toata) sau gris in jur de 18-19 si, inainte de culcare, laptic cu cereale. Atat. Dar si astea greuuu :(.

Cu somnul... e jale fie-mea... azi-noapte mi-a stat treaza de la 2-6 :)). Am crezut ca o bat!!! Glumesc, evident! Nu doarme bine deloc noaptea, si se trezeste inca uneori sa bea laptic. Iar ziua, i-am facut 1 somn, dar mai mult de 1h jum nu doarme :(. Sunt disperata cu somnul ei.

In rest e draguta, nu face pasi singura , dar sta nesprijinita si se deplaseaza nonstop cum poate :)). Avem si noi 10 kg (nu stiu de unde, ca papa foarte prost) si 78 cm.

Fie-mea e obsedata de tv. Mai exista asemenea copii? Ii lasam la tv, desi stiu ca nu e ok pana la 2 ani??!!

Cam astea sunt noutatile.

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Iris nu te ingrijora cu mancarea, fiecare copil are ritmul lui, unii sunt mai mancaciosi altii nu, unii asimileaza din putinul mancat altii nu.... Daca e sanatoasa, creste si e in limitele de greutate si intaltime e ok.

Cu somnul...... am tot dezbatut pe aici problema asta. Nu esti singura cu nopti albe sau cu multe treziri asa ca "welcome to the club " .

Pupici si te asteptam mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

RACH cu ce ai tuns fata? Cu masina de tuns? A stat?
As incerca si eu dar mi-e teama ca nu sta.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Klau la frizerie cu masina de tuns.Am stat eu cu ea in poala si a plans putin la inceput.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana, pai am noroc pentru ca ea mananca de obicei ce ii dau, si eu am permanent morcov, telina, pastarnac si patrunjel si daca fac ceva carnita din cele de sus fac piure, mai pun ceapa rosie si ce mai gasesc :d

dar nu prea ii place meiul, quinoa, orezul.., dar mananca :)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci fetele. sper sa ne facem bine repede.

azi la halloween party au fost 50 de copii. mi-a zis bona ca Bibi era f happy si dansa pe acolo :) au fost costumati. eu nu i-am luat costumatie speciala. am imbracat-o cu rochia si coronita care se vad la avatar.

iris, da, tot de ala bem si noi 1+ dar a mea bea 500 ml in 24 de ore. nu cred ca are nimic daca bea mai mult. e doar cantitatea recomandata de ei 300 ml dar nu inseamna ca atat trebuie sa bea.

mie nu-mi place sa crosetez, asa ca nu prea va inteleg :D dar daca voua va place :P





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

LA MULTI ANI CEL MAI TANAR STRUGURAS TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, bine ca mananca patrunjel si pastarnac. a mea nu mai vrea de mult.. chiar m am dus la cartea lu bilic azi si ea zice ca in farfurie tre sa ai toate grupele de alimente. acu cine mai intelege?!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput