Bulgarasi de ianuarie/februarie2013, capitolul 26

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Si eu stiam ca acidul folic se ia doar in primul trimestru, in plus vit prenatale contin deja acid folic.

21+ cu
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Am o pofta nebuna de dulciuri

21+ cu
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tweetisor spune:

Eu iau acid folic ..si sunt in saptamana 28 shi un pic ..acid folic e solubil in organism ..deci ce e in exces se elimina … shi cum alimentatzia noastra nu contine zilnic : broccoli , spanac , nuci shi tot ce mai contine AF ..de ce sa nu suplimentam cumva carentzele din alimentatie

Legat de aspenter : eu il voi lua shi dupa saptamana 28 , nu e contraindicat decat daca considera medicul ca e … eu il iau strict legat de tensiune shi acea doza de 75 mg de aspirna face mai mult bine decat rau .. daca nu ai avut probleme cu sangerari si diversi probleme de coagulare ..ma gandesc ca e ok shi dupa sapt 28

Legat de clexane : tot aud in stanga shi-n dreapta ..dar mi se pare ciudat motivul pt care l-a dat : greutatea ..adik nici eu nu sunt fotomodela shi nu mi-a dat nimeni …clexane sunt injectzii , nu ? adik … trist sa faci injectzii asha … doar pt motivul greutatzii … poate mai ceri un sfat ceva …

Bine ca bebe e ok shi creste si doar la asta tre sa te gandeshti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Dankutza eu iau asa:
Magne B6 - indicatie 3/zi, eu iau unul singur
Acid folic - indicatie 1/zi , nu iau deloc
Femibion2 - 1/zi indicatie , asa il si iau
Aspenter - am avut 1/zi pana in sapt 26 parca, dupa ce mi-a introdus Clexane de 0.4 am luat de 3ori /sapt, dupa sapt 28 am ramas doar pe Clexane. Oricum dr meu mi-a spus ca in trim 3 el nu vrea Aspenter, s-a bucurat ca am scapat de el.
Vit C- 1/zi
Nospa 3 pe zi 40/40/80. Eu iau unul de 80 seara si mai iau in timpul zilei numai daca am contractii, dureri etc.
Dupa cum vezi nici eu nu iau tot ce mi-a dat Uschi, pur si simplu nu pot. I-am si zis ca nu le iau pe toate si ei si dr gineco...nu au comentat pentru ca evolutia este ok. Cred ca daca nu era ok, mi-o luam.
Clexane de 0.2 eu stiu ca e un fas. Nu cred ca are vreun efect sincer. Eu stiam ca sub 0.4 are afect daca ai sub 50 de kg, ceea ce nu e cazul. Eu am luat compensat mereu. Cu scrisoarea mergi la MD, care-ti da reteta compensata cu bifa de gravida. Eu am luat de le Helpnet, Sensiblu, mai greu sa gasesti 30 de fiole in acelasi loc. Dar te duci si intrebi intr-o farmacie d-asta dintr-un lant unde gasesti cantitatea dorita si-ti spun ei ca au stocurile de la celelalte farmacii.


+27s Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Multumesc pt caruciorul din listuta!


Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.
cu bebe Matias Rafael DPN 26.01.2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kasha_ro spune:

in legatura cu acidul folic la fel stiam si eu ca pana in 12sapt merita luat.magneziul ajuta impotriva contratctiilor musculare si se da chiar dc nu sunt carente.aspirina intr-adevar este vasodilatatoare si e indicata in caz de hipertensiune arteriala.in dozele mici recomandate adica 75mg nu cred ca poate produce mari hemoragii.
clexanul de 0,2 e apa de ploaie ...degeaba il faci danku.parerea mea e ca ti s-a recomdat mai mult preventiv.precizez ca am intrebat mai mult d e 1,2 sau 3 medici.daca vrei sfatul meu mai consulta si un alt hematolog.numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Salutare fetelor!

Am fost la dr: col lung, inchis
Bebe e f bine, e deja pe pozitii si are aproape 1200 g.

Apropos de acid folic: si mie mi l-a scos de la 14 sapt. Acum iau doar Elevit.

27+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tweetisor

Eu iau acid folic ..si sunt in saptamana 28 shi un pic ..acid folic e solubil in organism ..deci ce e in exces se elimina … shi cum alimentatzia noastra nu contine zilnic : broccoli , spanac , nuci shi tot ce mai contine AF ..de ce sa nu suplimentam cumva carentzele din alimentatie

Legat de aspenter : eu il voi lua shi dupa saptamana 28 , nu e contraindicat decat daca considera medicul ca e … eu il iau strict legat de tensiune shi acea doza de 75 mg de aspirna face mai mult bine decat rau .. daca nu ai avut probleme cu sangerari si diversi probleme de coagulare ..ma gandesc ca e ok shi dupa sapt 28

Legat de clexane : tot aud in stanga shi-n dreapta ..dar mi se pare ciudat motivul pt care l-a dat : greutatea ..adik nici eu nu sunt fotomodela shi nu mi-a dat nimeni …clexane sunt injectzii , nu ? adik … trist sa faci injectzii asha … doar pt motivul greutatzii … poate mai ceri un sfat ceva …

Bine ca bebe e ok shi creste si doar la asta tre sa te gandeshti !


Nici eu nu mai iau acid folic dupa ce am terminat primul trimiestru, in schimb mi-a dat sa iau aspenter... mi-a spus ca 3 luni sau pana imi spune el sa nu mai iau, chiar daca am citit pe prospect ca in trimestrul III nu mai sunt indicate. O sa il intreb si eu maine.

25s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui ianfeb2013

Citat:
citat din mesajul lui casandralin


ACIDUL FOLIC- il iei degeaba - in sarcina se asimileaza doar pana la 12 saptamani dupa care ori se elimina ori se depune aiurea . deci nu-l mai lua!
FEMIBION-UL are deja acid folic - chiar de 2 ori daca e sa ma iau dupa prospect+ vitaminele B la greu - acestea s-ar parea ca nu ar fi tocmai indicate in exces fiindca provoaca tumori.
MAGNE B6- iarasi complex de vit B- de ce? ai facut analize specifice pt depistarea unor eventuale carente de B-uri? Daca ai carenta(descoperita in urma analizei simple de magneziemie) i-a Magneziu simplu si atat.
ASPENTER - ai probleme de coagulare excesiva? asta se i-a de catre cardiaci sau cei care au avut accidente vasculare sau cerebrale pt subtierea sangelui . Daca faci cezariana sau chiar si in cazul nasterii normale exista riscul destul de crescut sa faci o hemoragie puternica.
Cam atat ....sper sa nu te superi ca m-am bagat dar marea majoritate a dr dau medicamente din obisnuita ca asa e protocolul si nu personalizeaza medicatia in functie de pacient.

21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png


Si tu crezi ca mamica aceasta va tine cont de parerea ta , sau va asculta sfatul medicului in care are toata increderea????????????
Si doctora de ai fi , tot n-as lasa reteta medicului meu deoparte, ca sa ma iau dupa sfaturile unei mamici de pe forum , numai asa ca a fost punctuala si a bagat sperietii in mine!!!!!!!!!!!!!!!


Eu am 21s si inca iau acid folic la indicatia medicului , si zau ca nu-l voi lasa , doar asa ca ai zis tu sa nu-l mai ia Danku!





chiar nu inteleg de ce te bagi si comentezi aiurea avand in vedere ca mesajul nu iti era adresat tie si dankutza chiar cerea parerea fetelor de pe forum . nu sunt "doctora" dar anumite lucruri sunt de bun simt- cum ar fi admnistrarea acidului folic- iar unii dr aleg din nestiinta sa le ignore.
Mai vorbim dupa ce nasti si vezi ca ai luat 15-20 de kg in sarcina si nu stii de ce. Vitaminele, suplimentele si medicamentele se administreaza doar daca este nevoie nicidecum asa ca sa se simta gravida bine.
Nu trebuie decat sa dai un search pe Google sa vezi ca de exemplu Clexanul nu se administreaza in combinatie cu acidul salicilic pe care il contine Aspenter-ul. Si ca, de exemplu, este contraindicat celor alergici la heparina .
Dankutza ti-a facut cineva vreo testare la heparina ?


21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

Citat:
citat din mesajul lui ianfeb2013

Citat:
citat din mesajul lui casandralin


ACIDUL FOLIC- il iei degeaba - in sarcina se asimileaza doar pana la 12 saptamani dupa care ori se elimina ori se depune aiurea . deci nu-l mai lua!
FEMIBION-UL are deja acid folic - chiar de 2 ori daca e sa ma iau dupa prospect+ vitaminele B la greu - acestea s-ar parea ca nu ar fi tocmai indicate in exces fiindca provoaca tumori.
MAGNE B6- iarasi complex de vit B- de ce? ai facut analize specifice pt depistarea unor eventuale carente de B-uri? Daca ai carenta(descoperita in urma analizei simple de magneziemie) i-a Magneziu simplu si atat.
ASPENTER - ai probleme de coagulare excesiva? asta se i-a de catre cardiaci sau cei care au avut accidente vasculare sau cerebrale pt subtierea sangelui . Daca faci cezariana sau chiar si in cazul nasterii normale exista riscul destul de crescut sa faci o hemoragie puternica.
Cam atat ....sper sa nu te superi ca m-am bagat dar marea majoritate a dr dau medicamente din obisnuita ca asa e protocolul si nu personalizeaza medicatia in functie de pacient.

21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png


Si tu crezi ca mamica aceasta va tine cont de parerea ta , sau va asculta sfatul medicului in care are toata increderea????????????
Si doctora de ai fi , tot n-as lasa reteta medicului meu deoparte, ca sa ma iau dupa sfaturile unei mamici de pe forum , numai asa ca a fost punctuala si a bagat sperietii in mine!!!!!!!!!!!!!!!


Eu am 21s si inca iau acid folic la indicatia medicului , si zau ca nu-l voi lasa , doar asa ca ai zis tu sa nu-l mai ia Danku!





chiar nu inteleg de ce te bagi si comentezi aiurea avand in vedere ca mesajul nu iti era adresat tie si dankutza chiar cerea parerea fetelor de pe forum . nu sunt "doctora" dar anumite lucruri sunt de bun simt- cum ar fi admnistrarea acidului folic- iar unii dr aleg din nestiinta sa le ignore.
Mai vorbim dupa ce nasti si vezi ca ai luat 15-20 de kg in sarcina si nu stii de ce. Vitaminele, suplimentele si medicamentele se administreaza doar daca este nevoie nicidecum asa ca sa se simta gravida bine.
Nu trebuie decat sa dai un search pe Google sa vezi ca de exemplu Clexanul nu se administreaza in combinatie cu acidul salicilic pe care il contine Aspenter-ul. Si ca, de exemplu, este contraindicat celor alergici la heparina .
Dankutza ti-a facut cineva vreo testare la heparina ?


21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png




Imi permit "sa ma bag si sa comentez aiurea " asa cum tu ti-ai permis sa intri aici si sa "dai diagnostice " gen :tumori si hemoragii sa bagi frica in Danku (si nunumai)!!!!!!!!!!!!
Daca te consideri asa de avizata in ale medicinii , da-i sfaturi acolo unde ti le-a cerut sau in privat , pentru ca aici mai sunt gravide care iau aproximativ aceleasi medicamente, si nu cred ca ar trebui sa citeasca sfaturi de genul : nu mai lua acidul folic , pt ca in exces poate provoca tumori!!!!!!!!!!!



fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 20+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput