Casa in rural sau apartament in urban?????

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Buna ziua...
Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu acum 2 ani... concluzia mea a fost casa la 15 km de Constanta pentru ca: nu gaseam apartament cu 3 camere la pana in 60 000 euro, iar mai multi bani nu aveam, casa in oras sarea cu mult de banii astia, iar avantajele la casa sunt cele enumerate si de voi.

Distanta de 15 km, pana la scoala copiilor si/sau servici o parcurgem in 12-15 minute... cel mai mult ne intarzie circulatia de la intrarea in oras... Casa noastra este in Valu, iar drumul national Valu-Constanta e ca in palma.

Deocamdata asteptam gazele si ne incalzim cu lemn la soba-semineu si pe electric intr-un dormitor. Iarna trecuta am platit lumina pe 2 luni 400 ron, incomparabil mai putin decat 650 ron per luna intretinerea la apartamentul cu 2 camere din care tocmai plecasem.

Avem o singura masina si facem naveta impreuna... ne permite programul de serviciu al amandurora si scoala si gradi a copiilor. Cand ne vom desparti cu orele de plecare, avem microbuze care pleaca pana in ora 8 din fata portii, dupa 8 iesim in DN si avem la 10-15 minute microbuze. Deocamdata doar fata are activitate extrascolara si ne descurcam... cand o fi si baiatul la inot sau ceva ne vom face "programarile" sa fie concomitent si sa pierdem doar o dupaamiaza sau doua in oras... Momentan inca facem amenajari interioare, deci numi-am pus problema unei menajere... eu cred ca ma descurc saptamanal, iar la curatenii generale probabil ma va ajuta o mama/soacra/amica ca na... si ele vin la mine sa spele covoare, sa coaca vinete si ardei si sa facem gratare, nu?

Avem cu totul 300 mp, amprenta casei fiind 95... raman 200 de curte... loc suficient pt un foisor, un gratar, loc de joaca pentru copii, flori pt mami, culme de rufe in spate, pomi fructiferi, capsuni, gradinita de rosii... etc...

Suntem mutati de un an de zile si ma felicit in fiecare zi pentru alegerea facuta. La bloc caram la sacosi de cumparaturi pana la etajul 3 de ne rupeam mainile, vecina de deasupra ne inundase masiv de 5 ori in 3 ani, parcarea era cu cantec, loc de joaca cu copii doar in parcare printre masini si injuraturi ca da omul cu spatele si nu poate de copil, ca loveste copilul masina cu mingia, etc... 19 vecini vor interfon, al 20-lea nu, la fel si cu acoperisul... unii aveau voie sa faca un gratar in spatele blocului, dar unii nu... in fine... de un an de zile copii mei stau singuri in fata portii, se plimba cu bicicletele, nu trebuie sa stau eu sa-i pazesc... mai multa miscare mai multa pofta de mancare, sunt mult mai sanatosi decat inainte...

Concluzia... din punctul meu de vedere sunt maxim pro casa in localitate invecinata.

Mergi la inceput