Casa in rural sau apartament in urban?????

Casa in rural sau apartament in urban????? | Autor: totosika

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici de pitici...cum va place voua..sa stai in apartament in oras...sau in casuta intr-o localitate apropiata de oras????In cutie de chibrituri in centrul orasului sau intr-o casa cu gradinita la catva km. de oras? Astept pareri pro si contra......

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

intr-un apartament mare cat un etaj, in centrul orasului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Indiscutabil la casa sau intr un apartament mare ca al Roxanei si neaparat cu terasa pe care sa poti manca si sta la soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

intr-o casa mare, moderna, cu toate dotarile/facilitatile, in oras, intr-o zona linistita, cu vecini de treaba, cu acces rapid la magazine, medic, gradinita/scoala, loc de joaca, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Tinand cont de cele doua variante trebuie vazut avantajele si dezavantajele:
1. la ce distanta este de oras casa la curte
2. la ce distanta este de servici casa
3. mijloacele de transport de care dispui
4. scoli, gradinite ce ai pe langa casa.
Eu una sunt mai comoda recunosc, si am incercat sa am totul cat mai aproape de casa, scoala pentru fete, servici. Imi este greu cand trebuie sa trec orasul ca sa ajung in partea cealalta si in plus sa mai stau 2 ore in trafic.
Acuma intre bloc si curte din propria experienta as alege curtea dar cu conditia sa indeplineasca si restul conditiilor prezentate mai sus. Ai avantajul la curte ca nu depinzi de vecinii de sus , ca nu te trezesti ca te inunda sau ca iti bate in teava de la calorifer cand vor cei mici sa se joace. In plus ai avantajul unei oaze de verdeata si sa-ti amenajezi curtea cum iti place tie nu vecinului de deasupra.
Dezavantaj ar fi cheltuielile de intretinere care sunt mult mai mari, cat si a faptului ca la curte timpul liber este mult mai mic. Mereu gasesti cate ceva de facut sau ceva de reparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Daca nu ai copii, sau nu ai probleme financiare (in sensul ca iti poti permite bone care sa il ia/duca la gradi/scoala/cursuri, etc pe copil/i si ajutor in curte/la menaj, ca o casa se intretine mai greu ca un apartament), sau nu ai nevoie de job, si poti sta acasa cu copilul/ii, ai cel putin 2 masini (una tu si una sotul), atunci ideea de casa intr-o localitate apropiata e tentanta.

In caz contrar, oricat de mult as prefera o casa mare, cu loc de joaca si aer curat pentru copii, alergatura si stresul sunt mult prea mari. Prefer o scoala si-o gradinita de cartier, chiar daca asta insemna un apartament in bloc. Casa in afara localitatii are avantaje doar cand nu sunt copii si iti poti face programul cum ai tu chef. Sau poate daca vorbim de un oras mic, si in afara localitatii inseamna 5 minute de mers cu masina in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

N-ai pus solutia "casa in oras", mai exista si asa, nu e musai sa te muti pe camp.

Cand am cumparat terenul pt. casa, una din conditiile esentiale a fost apropierea de transportul in comun. Atunci nu aveam masina, acum avem (dar eu nu conduc) si imi e foarte comod sa merg cu autobuzul sau sa chem un taxi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Casa in apropierea orasului. Nici nu sufera comparatie. Cei cativa km (10-15) intre domiciliu si oras se parcurg cu masina in 10-20 de minute. Odata intrat in oras in 10-20 minute daca reusesti sa parcurgi 1-2 km este bine.
Cumparaturile se fac tot la supermarket deci nu are relevanta.
Plus linistea, confortul, spatiul, libertatea - nici nu sufera comparatie. Doar sa poti sa alegi.


www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Daca iti permiti o casa nu prea mare ,dotata cu tot ce inseamna comoditati si autosuficienta ,care sa nu fie prea departe de scoala ,sali de sport,piscina ,spital ,magazine si orice ai vrea pt.a putea duce copii fara sa faci zilnic multi km.si pt.a face cumparaturi.
Sa nu fie in apropierea unui oras prea mare si prea traficat.Dar nici la o distanta prea mare de oras.
Cu o gradina ,nu prea mare ,nici prea mica unde sa poti sa -ti pui tot ce doresti pt.copii,ma refer la jocuri ,o piscina ,garaje ,un gratar sau ce mai doriti voi adultii.Sa ai posibilitatea sa-ti faci si o gradina cu legume si pomi fructiferi pt.fam.Ideal ar fi sa-ti permiti sa platesti un gradinar si o doamna care sa te ajute la curatenie pt.ca altfel trebuie sa faci tu singura si nu este prea usor daca mai ai si serviciu.Sau daca ai norocul sa ai niste parinti care sa te ajute ,bine-inteles sint necesare doua masini la dispozitie pt.voi parintii.
Locuitul la casa e destul de scump ,eu prefer casa ,nici nu vreau sa ma gindesc la locuitul la bloc oricit de mare ar fi apartamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

"Casa la oras"-varianta ,nu am pus-o ,deoarece,cel putin in Constanta,o casa rezonabila la pret(cca 80.000 euro),este de obicei o casa veche ,cosmetizata, cu foarte putin loc(in jur de 200 m.p.)cu totul(casa si gradinita sau garaj).Rural-ma refeream-a prins bine ideea Marius-o localitate la 13 km de Constanta.
Si sa fim si practice fetelor....ati vazut ce intretineri piperate vin pe timpul iernii la bloc(mie anul trecut pe ianuarie mi-a venit 900 lei).


"Viata adevarata incepi sa o traiesti de la 40 de ani,pana atunci experimentezi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

nu se poate asa ceva sa mergi in toate partile fara sa faci multi kilometri nici daca stai in buricul targului.

Eu am ales deocamdata apropierea de scoala si restul in detrimentul casei la curte, nu in rural, ci la marginea orasului, unde e asfaltat, toate facilitatile si mijloace de transport in comun. Lipseste metroul ca daca ar fi maine mi-as face casa acolo!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput