Clubul "babelor" FIV-oase 66

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

elly,
you're back, how nice->>> ce de emo's..me likey!

p.s.: nu retin ca ady sa fi facut cu blasto, dar sigur ne lamureste ea..
eu sunt fan dr.D, la modul sincer! experienta lui, in fiv, e huge. la fel si dr. A (embriologul) am inteles ca, e unul de top;
in fact, tratamentul prelungit cu AB's (21 zile), pe care mi "l-am aplicat" (si care, spre deosebire de EI, n-a trezit interesul nimanui, cu exceptia lui sper) este solutia recomandata/indicata de el (lui sami) in caz de RIF; poate, sa fi facut (si) asta diferenta, who knows??
acum, eu doar mi-am exprimat o parere/presupunere, despre (noul) mediu de blasto sau, mai exact despre tehnica folosita in cultivarea embrionilor pana la 5 zile (in loc de 3), pt ca, si asta impune o tehnica aparte, sa stii, bazata pe ce am citit la voi; dupa 3 zile, embrionii se transfera in alt mediu de cultura, pt a evolua pana la stadiul de blastocisti, procesul este unul sensibil si statistic vb, doar app. 50% din embrioni ating stadiul de blasto;
in niciun caz, n-as vrea sa-ti zdruncin tie (sau altcuiva, for that matter) increderea in lab sau dr. de la Bio care, formeaza echipa rom...
eu, ca si mady, dc ar fi sa aleg Bio, as merge exclusiv pe mana lui dr.D si dr.A, dar, asta e strict parerea mea

le: intre timp, a raspuns ady; subscriu 100%, celor spuse de ea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

mady offf, atat mai pot sa spun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Bun gasit fetelor!!! sunt si eu prin zona, rezolvat problemele cu sotu ca de ...."cica sunt doar in imaginatia mea", acum ma pun de citit din urma, sper ca sunteti bine si nici nu vreau sa ma gandesc la altceva.
la maxim pe toate fetele!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Ady- .. nu stiam ca ai facut ET in Z3...

Lara.. mi-am revenit ...imi plac emot.

Am cetit acu de Ady ...
Sincer as vrea sa am incredere in echipa de medici si am ...
Cred ca vor face tot posibilul sa fie ok si sa se dezv. embrionii ...
Caci daca nu vor avea reusite .. nu vor avea nici clienti ...

Dar asta este ..

Sincer timpul nu-mi permite sa ma duc la unguri .. sau poate mie mi-ar permite .. dar sotului nu prea (chiar deloc)... si de aceea am ales sa mergem la ei ...

.. pana in martie mai citesc una alta si vom vedea ...

Cred ca ne-ar avantaja cel mai mult .. cehii...
ovocite donate ... si material sot ...

Oricum cum a spus si dr D .. suntem tineri (eu 31- el 33) si ne avantajeaza ff mult varsta ..
Acu' buget sa avem

Dar de .. pt ce muncim ??
Ufff ma tot gandesc la tine .. si incerc sa ma pun in locul tau ... si sincer m-as urca pe pereti pana la eco ... nu mai spun pana la nastere ....
Trebuie sa ma relaxez si sa ma pregatesc psihic pt aceasta etapa ...




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ... nici nu mai stiu ce ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis- transfer embrioni Z2
- al 2-lea fiv nereusit Biogenesis- blastocisti opriti in evoltie (fara ET)
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
- Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

elly, e foarte bine ca ai incredere in clinica; Bio, respectiv echipa de dr. greci, cred ca e una din cele mai bune (dc nu cea mai..) din Buc; din Ro, imi mai inspira incredere cei de la Sibiu (Polisano)..
uuuuffff, dap, am emotii cat casa pt eco..m-as duce si nu m-as duce
in rest, cu ce urmeaza, nu sunt stressi deloc..mi-e capul blank- blank, nu prea stiu mare lucru dar, nu prea ma gandesc..mi-am propus sa nu fiu/fac ca mine si sa iau totul step by step..fiecare etapa in parte, asa cum vine; deocamdata, evit sa ma gandesc mult in avans..ma gandesc mereu , in avans cu o sapta'..dc, la eco, vor fi vesti bune, ma voi gandi mai departe..cred ca, inca nu-mi chiar dau seama ca, mi se-ntampla mie, ca sunt eu cea care va merge la eco de inimioare..
anyway, enough about me!
vreau sa stiu acum, cine stie cand putem spera sa (re)apara sami?? unde a disparut ana?? ne mai viziteaza adipapazi??
nanne, ti-a trecut raceala? cand faci bagajele pt 'Stambul??
ama, yey, de sapta' viitoare esti deja in tari (mai) calde..
daniela, fingers & legs crossed, sa fie ultima incercare, dar rezultatul sa fie cu..
va pupic

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Va salut fetelor!

Am tot fost ocupata si sper sa mai fiu . Am un material de terminat de tradus, astept sa mai primesc unul...Nu mai stiu daca v-am zis, traduc brevete de inventie, cele mai multe pe medicina.
Asta ma bucura foarte tare, faptul ca imi folosesc pasiunea pentru biologie/medicina si cunostintele din facultate, dar si limbile straine. Ma relaxeaza foarte mult si imi da o stare psihica buna (pe care nu am mai avut-o de multi ani).

Mada, imi pare tare rau, te pregatesti pentru data viitoare, din toate punctele de vedere! Mai tragi cu ochiul la scheme de tratament, mai o dieta, ceva sport.

Lara, multor gravide le este foarte sete in sarcina. Eu beam peste 3 l/zi. Automat si pee-pee des. Nu aveam simptome, decat dureri de burta ca cele menstruale, uneori un gust ciudat in gura, dar asta putea fi si de la vitamine si alte pastile ingerate. Mi se facea somn ziua, seara adormeam greu si ma trezeam la 3-4 dimineata.

pe toate, toate!



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Alex,
gand la gand..acum vroiam sa ma isterizez, unde ai mai disparut si tu??
glad you're happy! glad it'll all worked out, eventually!

da, da, da..mi-e sete, fooaaaarteee sete, beau multa apa (nu prea eram mare fan baut apa in cantitati industriale), ergo, merg des la pee-pee si am acel gust metalic in gura, acum, de la ce-o fi el..
cu somnul, am observat (in WE, de ex) ca nu mai rezist pana noaptea tarziu, cum sunt obisnuita eu, ci ma duc la somnic odata cu hubby, spre incantarea lui si disperarea mea (pana acum, il luam peste picior ca nu rezista dupa miezul noptii)...
biggest hug!

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
v-am zis ca va citesc, sincer doar aici ma mai regasesc , chiar daca mi-a pierit cheful de copii si parca sunt masuta cea rea ...insa tare imi place aici la voi
am tot citit de petreceri prin martie, deci ma bag si eu (sunt nascuta tot in martie, si cum sa lipseasca marte din post)...si sper sa fiu singura care sa poate bea, restu' sa fie cu limonada...
lara draga, mami de baieti, asa te vad si punct, singurele tale emotii trebuie sa se rezume daca sunt 2 sau 3 , da? tinei cumintei si linistiti...stii ca baieti sunt sensibili la stress
mady imi pare rau, acum trebuie sa te priebtezi sa faci soarele sa rasara pe straduta ta
ari sanatate multa
alex ma bucur ca esti ocupata, of munca asta m-a scos din multe si pe mine si pe al meu...noroc ca are cine sa ne alimenteze timpul liber cu diverse...
va puup pe toate , "intrusa"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

didi, hai ca te-am adoptat deja, deci, considera-te "de-a noastra"..
meeeey, asta cu 3 nici in gluma (nu de alta, da' a mai zis cineva..) ca fac atac de cord, direct..doi au fost, doar nu au pus sa se divida in 2x2???
jeeeeezzzzz...

p.s.: eu sunt in pauza de masa, observati, da??

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Gustul metalic apare in sarcina ...mai ales daca nu a aparut dupa medicamente.

Zeeeeeen, bebei-s acolo...eventual spune-i dr. la eco sa iti spuna repede, ca unii au obiceiul sa analizeze cateva secunde bune pana spun ceva...si cum timpul trece greu in astfel de situatii, nu e necesar sa adauge stres si el. So, le luam pe rand, urmatoarea etapa: cati bb-i sunt.




Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput