Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ali24, sa fie intr-un ceas bun!

Daconst, baita ii facem zilnic la sfatul pediatrei care zice ca e o metoda de relaxare pentru copil, ca sa doarma mai bine. Eu am inceput sa o spal mai rar pe cap.

Fleurdelise, cred ca e ok ca nu te mulgi noaptea atata timp cat nu ti se angorjeaza sanii.

Voi in ce stocatii lapticul la congelator? Eu am niste pahare de la Avent de 220 ml, dar ocupa cam mult loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Avem o supercolectie de piersicute!!!
La multi ani Dannet! O viata frumoasa!
Ali, felicitari si relocare usoara!
Lorenaflore, eu am stocat in pungi Lansinoh sau Medela.

Sper sa nu va suparati ca scriu asa rar, noi suntem mai morocanosi si cum nu-l pot lasa sa planga imi maninca foarte mult timp, cu greu fac fata la treburile casnice. Va citesc noaptea si mereu am telefonul pierdut prin pat.
Avem si botezul duminica, sper sa fie bine ca am avut ceva piedici.

N-am retinut cine a scris despre "lactose overload", la noi se potriveste perfect si am luat masuri care au dat rezultate, deci - multumesc mult!

Noi avem 2 lunite si 7 kg, suntem la categoria supergrea, din hainute de 3 luni am iesit de ceva vreme, purtam 3-6 si la body-uri de la carrefour purtam 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna seara la toata lumea,
Viairo, si noi suntem la doua lunite si aproape 7,5 kg, dar noi suntem cu zece zile mai mari :). Categoria super grea vad ca e specifica iesencelor , avem gene serioase.
Mai glumesc si eu, sunt suparata ca sotul meu a inceput ceva pe cont propriu si munceste de vreo doua saptamani si ziua, si noaptea de e frant saracul. Acum a venit si l-a luat pe asta mic in brate si au adormit amandoi peste perna de alaptat, zici ca au tras amandoi la plug

Carmen, ai retinut tu ca il imbrac gros dintr-o zi cand ma speriasem eu ca se facuse super frig si am pus mai multe haine pe el, am zis in postul referitor la transpiratie cum il imbrac si nu e gros deloc; caciulita ii pun doar cand iesim afara seara si e vant, de vreo sapt-doua, pana acum nici nu aveam macar ; in casa niciodata.Deci nu de cald transpira, cred ca pur si simplu asa e el.

Daconst, si mie mi-a zis pediatra sa il spalam mai rar, ca a dezvoltat o forma usoara de dermatita pe tot corpusorul si ea zice ca e de la prea multa apa. Cred ca e f sanatos cum faceti voi.

Ada, ce e aia mirungere?

Ali, multa bafta va doresc la noua casuta si pe noul drum. sa nu uiti de noi

Pana la urma, cine mai are botezul duminica asta, pe 28? Va intrebam in postul anterior daca voi stiti dc trebuie sa luam ceva cadou la nasi.

Va pup, nu stiu ce mai voiam sa va zic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Hola fete!
Maine facem si noi 3 luni, si mergem si la doctor sa facem controlul de rigoare. Sunt ft mandra ca azi a stat pe burtica si si-a tinut caputul sus minute in sir, i-am facut si niste poze dementiale, cu bentita in cap :). Apropo de cra cra-urile de mama, eu vreau sa zic ca nu sunt asa, sunt ft obiectiva in ceea ce o priveste, nu am probleme sa identific bebelusi mai frumosi sau mai ochiosi sau ....ma rog...; ei, in schimb taica-su e de neclintit, .... fii'sa e CEA mai frumoasa, cea mai desteapta, cea mai reusita. Cred ca si din cauza ca i se zice ca seamana cu el, simte nevoia sa o "umfle" asa. Orice alt bebelus ii arat ii gaseste pe loc defecte, numai a lui e deosebita. Voi cum sunteti? Va dati seama, macar in sinea voastra, cand un copil e mai frumos ca al vostru? Chiar sunt curioasa. Eu sunt de parere ca nu toti copiii sunt frumosi, mi-am luat multe bobarnace de la prietene in debate pe tema asta.

Lorena; stochez in pungi Lansinoh de la farmacia Tei, mai ieftine ca Medela si la fel de bune

Carmen: imi pare rau pt situatia cu jobul, asa a fost sa fie...

Iuli: nu am luat niciun cadou la nasi, nu suntem nici noi nici ei genul care sa perpetueze obiceiurile astea. Le-am luat la nunta (de fapt cu ceva timp inainte) o gramada de chestii de la Zara Home, asta ca idee in caz de te hotarasti sa le iei totusi ceva.

Dana: multumim de complimente, mama soacra :)) Asa e, are fii-mea un tatic model, tot ce stiu eu sa fac pt bebe stie si el, mai putin alaptatul. Am noroc ca genul lui de activitati ii permit sa stea juma de zi cu mine, uneori o si plimbam impreuna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Aruba, acu ca ai intrebat mi-am dat seama si eu: mie al meu mi se pare cel mai frumos, cel mai ochios etc. Taica-su in schimb, desi e complet topit, e cel obiectiv. Eu cred ca e chestia aia cu mamele de baieti si tatii de fete. L-am intrebat acu pe al meu - s-au trezit adineaori - si zice ca daca era fetita era convins ca nu ar fi avut nici falci, nici fundul mare si nici gusita ca asta mic

Pe bbal nistru nuil boteaza nasii nostri de cununie - ma gandeam sa iau o rama mai delsebita si sa pun o poza cu bb de la botez; e cambanal, dar nu stiu ce altceva.

Bb al meu nu mai vrea sa stea pe burtica; recunosc ca am uitat sa il pun, in primele sapamani dormea pe burtica si statea asa bine, isi ridica so caputul. Acum daca il pun sta cu nasul in cearsaf si tipa acolo, e vanat de nervi cand il ridic. Altfel, isi tine capul cand il tin in brate..

Va pup, ma duc sa pregatim baita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

IIuli, noi avem botez duminica, dar inca nu stiu ce voi lua cadou, daca voi lua.
Am pus o poza pe picasa si un link spre altele, ca e problema cu spatiu si albumul meu a fost sters.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Bebelina mea doarme de 15 min. Sper sa se trezeasca abia dimineata. Eu oricum ma trezesc la fiecare foiala a ei.

Am reusit sa scad sub 60. Ura. Cand voi ajunge iar la 50 o sa fiu foarte fericita.

PS. Am pus cateva poze de la botez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Am venit si noi de la vaccinul de 4 luni (Infarix, Prevnar si ultima doza de Rotarix), hepatita B am amanat pt 6 luni cand va fi doar 1 intepatura. Eric a fost f cuminte, l-a tinut ta-su, a plans vreo 5 sec la a 2 a intepatura. Dupa care a adormit, tot in brate la taica-su.

Iuli, s-a mai discutat de cadouri pt nasi, daca tot te gandesti la poze, o idee ar fi o rama foto electronica, suficient de mare. Ulterior le dai usb-ul sau cardul cu pozele de la botez sa le puna pe ea. Eu asa le-am luat, e utila in spatiile in care nu ai calculator sau nu vrei sa tarai laptopul peste tot. In living de ex. Altfel, solutii mai clasice sunt un set fin de pat, sau de masa (tacamuri) ceva de genul asta, ceva pt casa.

Pentru mine toti copii sunt frumosi (gasesc ca absolut toti bebelusii, gratie candorii si puritatii lor, au o expresie ingereasca)Nu il compar pe al meu cu ceilalti in privinta frumusetii, ci mai mult ca achizitii: ce fac altii la aceeasi varsta si nu face el sau invers. Daca il compar cu ceva pe Eric, e cu acea imagine pe care o aveam despre el inainte de a se naste: este mai frumos decat am visat eu ca va fi. Inca il mai privesc cu uimire si cu gandul: "deci asta aveam eu in burta, incredibil". Barbatul este, si la noi, cel "obiectiv", il compara cu alti copii, inclusiv cu fratiorii lui vitregi cand aveau varsta lui.

Lorena, si eu am niste pungi Lansinoh de stocat laptele la congelator, nu le-am folosit inca. Sunt o solutie buna, cred, pentru economie de spatiu.

Fetelor, eu nu stiu sa imbrac copilul pe vremea asta de toamna 10-15 grade. Ba il infofolesc prea tare, ba il las prea lejer. Azi i-am dat body, pantalonasi dublati, sosete 3/4 si o geaca grosuta, caciulita de bumbac, ghetute. A transpirat tot pe spate, ceafa, cap. La intoarcere i-am scos geaca si doar l-am invelit cu ea. Sunt 13 grade, soare. ALtadata i-am dat costum de trening peste body si mi s-a parut ca ii e frig.Voi cum ii imbracati la astfel de temperaturi?

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna seara,

Cata activitate, am de recuperat si eu.

muraturica, ai dreptate cu miscarea buzelor, mie mi se pare ca Vlad si acum este foarte atent cand vorbesc, isi misca si el gurita, imita un pic, dar sunetele nu le scoate (de ex cand ii zic vocalele pe rand :D). Ca o paranteza, uneori ma surprinde cat de atent se uita la noi, la ceea ce facem. Baita o avem de obicei pe la 7, si pana la 8 doarme. Insa sunt seri in care o sarim cu totul sau, mai rar, in care la 7 doarme, si ii facem baita la 9.

ada, inca ma gandesc la nunta cu 1000 de persoane... wow. Si mie mi se parea ca nuntile cu 250 sunt mari.

Fleur, succes cu interviul daca va fi. Nu stiu cum ai putea face sa te trezesti, chiar m-am gandit la intrebarea ta. Daca ar fi sa pun la congelator, as pompa cand m-as trezi intamplator.
Relativ la cum il imbrac - cu aceleasi "straturi" pe care le am eu + caciulita si paturica, cu care il invelesc mai mult sau mai putin (noi nu avem incaltari, asa ca ii invelesc piciorusele)

IIuli, mereu ma pacaleste avatarul tau si trebuie sa imi amintesc ca fat frumos e primul tau copil . Spun asta pentru ca eu inca sunt in faza in care invat cine, ce copii are . Spor la pregatirile pt botez, la fel si celorlalte mamici pt care se apropie evenimentul. De speriat probabil nu se va speria, dar te poti astepta sa fie suprastimulat, asa ca trebuie sa ai grija sa se odihneasca bine.

ali, felicitari pt casuta si, de fapt, pt oportunitatea in sine.

r_ocsy, te inteleg cu melancolia. Dar la cadouri e chiar placut sa te gandesti.

Aruba, nu stiu daca am putut sa zic ca alt bebelus e "mai frumos" decat al nostru, dar nici despre al nostru ca e mai frumos decat altii nu spun. Eu mai degraba constat mereu ca e mai frumos decat credeam ca va fi, exact ca si Fleur.

Ma cheama bebe, s-a trezit deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

am intrat sa va salut si eu repede
sa vad cat imi mai amintesc..

referitor la baita,de cand am venit aici eu ii fac tot de 2 ori pe saptamana sau cum imi vine ,dar nu in fiecare seara..el doarme oricum.pana la botez i-am facut zilnic ,insa in ideea de a-l obisnui cu apa.puneam amidon de porumb in apa,fara sampon sau spuma

copilul meu este cel mai cel in ochii mei,nu il compar insa cu alti copii,toti sunt frumosi la varsta asta de-ti vine sa-i manancisi taica-su la fel ca si mine crede ca este nemaipomenit si nemaintalnit hahah

La multe luni si anisori,si din partea noastra, tuturor persicutelor care schimba prefixul.spor tuturor celor care se pregatesc de botez

Laura si eu tot asa cu scosul afara,nu voi avea cu cine sa-l las si va trebui sa ies sa-mi cumpar o apa,o chestie asa ca va trebui sa-l car tot timpul cu mine,plus ca nu vreau sa se obisnuiasca sa vada doar fata mea sau doar cu dormitorul nostru.

Rocsy,iubesc perioada sarbatorilor de iarna,abia astept sa vina

Ada si eu la fel cu dulciurile,sper ca dupa ce termin de alaptat sa nu raman cu viciul asta ca e jale

Ali felicitari si sa va mearga din plin!

Fleurdelise si eu o mai zbarcesc cu imbracamintea,aici insa au fost peste 20 de grade pana acum,eu cel putin asa am prins

desi si eu sunt nasa a doi copii,nici mie nu mi s-au facut cadouri dar eu(nasa este prietena mea din copilarie) le-am luat o lenjerie de pat iar in loc de confetti,cum se obisnuieste acolo,am dat tuturor celor apropiati niste rame micute cu poza piticului

apropo de pitic,are vreo 2 zile de cand isi indeasa pumnii in gura,mai ca nu vomita si alta nu,ma intreb ce o fi

noapte linistita tuturor!





Mergi la inceput