Piersicute de iulie august (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Am intrat scurt cu linkul www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/germany.html" target="_blank">http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/germany.html, e programul de vaccinare din Germania.

Daconst, tu parca mergi pe o schema alternativa, dar poate poti sa confirmi daca la voi aceea este schema standard (in mod normal ma uit pe siteul world health organisation, dar acum vad ca nu merge pagina cu vaccinurile).

Noua ni s-a spus sa fie 4 saptamani minim intre vaccinuri, maxim nu stiu cat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna seara

Asa cum a spus si Ada , nu am rezolvat nimic la Budimex , maine dimineata merg la Spitalul 9 , acolo m-au trimis . Pe seara am programare si la Ana Culcer .
Va pup pe toate si va multumesc pentru grija fata de noi

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello
Noi am avut un weekend foarte frumos. Printre atatea necazuri am reusit si sa ne relaxam putin. Ieri am fost cu mama sa imi caut rochie si pantofi de botez. Nu am gasit (ma cam streseaza ca nu am cand sa merg), dar ne-am luat cizme.
Avem si noi botez pe 3 nov. Azi am primit un tort foarte bun si va dau o felie pt ca ieri Aurora a facut 2 luni. La multi ani si celorlati sarbatoriti ai odiseei.
Azi ne-am plimbat ca a fost vremea minunata si am avut musafiri. Aurora a fost extraordinar de cuminte, doar a ras si a povestit.
Si a mea sta mult si rade la carusel. Eu o las si jumatate de ora daca sta sau si mai mult sa mai reusesc sa fac cate ceva. O mai iau sa povesteasca si cu mine ca am citit pe undeva ca e important sa vada adulti vorbind. Impactul vizual al miscarii buzelor se pare ca e mai "de folos" cand vor invata sa gangureasca si apoi sa vorbeasca decat sunetul in sine. Oricum, si caruselul are un rol in dezvoltarea capacitatilor vizuale. In concluzie, daca tot sta cu caruselul profit si eu.
Laura, ma gandesc la voi si va astept cu vesti bune.
Ali, tin pumnii pentru casa. Cred ca dr. te poate lamuri cu vaccinul.
Roxy, sanatate multa.
Iuli, poate ii e cald si de aia transpira.
Voi cam la ce ora le faceti baita seara. Eu ii fac intre 9 si 10 pt ca dupa baie are un somn lung si profund. Daca ii fac mai repede se treste din acest somn cand mi-e lumea mai draga. Pe de alta parte cred ca dupa ce creste si doarme toata noaptea ar fi mai ok pe la 8 sa nu se culce prea tarziu....
Va las ca s-a trezit si vrea atentie.
Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Am intrat rapid sa va salut.Sunt rupta de oboseala.am venit de la nunta la 8 dimineata.la 13 am fost la ciorba de potroace si apoi am plecat la Buc.Nunta mare cu 1000 de persoane si program artistic fascinant.Sunt si racita.In rest suntem ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, te-as sfatui sa nu iei o intrega farmacie cu tine, doar medicamentele curente ce le ai deja si le iau copiii. In rest sunt sigura ca gasesti acoloabsolut orice, difera poate doar numele de marci. Vigantolul e vit. D3, Paracetamolul e acetaminofen sau ibuprofen nu mai stiu. Ma rog ai inteles ideea, importanta e substanta activa. Poti avea surpriza ca acolo sa fie chiar mai ieftine, poate va si deconteaza ceva daca sotul are permis de munca si voi sunteti rezidenti.
Iti spun din experienta ca eu in primii 2 ani am carat din Ro in Canada medicamente, si nu ieftine, si majoritatea au expirat pana sa le folosesc. Aici retetele sunt compensate cam 85%.

Maria, nu am stabilit inca la care cresa il dau. Intre timp astept un interviu pt un job bun, daca-mi iese va trebui sa il dau la cresa rapid, in urmatoarele saptamani probabil. Dar nu imi fac inca iluzii (cu jobul) vom vedea.

Roxy .

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Mi-am mai amintit ceva, si al meu transpira, ca un om mare, cel mai tare la cap (in special cand papa la san), dar si pe sapte, subsuori etc. Nu suporta caciulitele si transpira pe sub ele chiar daca sunt subtiri. Imi seamana mie ca si eu transpir abundent. In rest nu bag in seama teoriile de genul daca transpira are rahitism sau mai stiu eu ce.

Laura, tinem pumnii in continuare si te asteptam cu vesti bune despre ANdreiutu.

Ada, sincer nu am mai auzit pana acum de nunta cu 1000 de persoane. Au venit toti clientii la nunta? parca retin ca era vb de un coleg al tau.

Muraturica, ma bucur ca ati avut un we mai relaxant, era si timpul. O pup pe Aurora, la multe lunite si ani si am vrea s-o vedem si noi in colectia de piersicute de pe picasa...

Noapte buna! (noi ne pregatim sa papam de pranz)

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna seara, dragelor,
Scriu scurt ca fat frumos doarme pe umarul meu - asa face dupa masa de seara - si in curand se va trezi un pic sa se mai uite la mine si apoi incepe somnul lung de noapfe. Chiar ma gandeam azi ca are un program destul de clar, are anumite ore cand are chef de joaca, cand ii e somn, si-a reglat si cantitatile pe care le mananca la anmite ore.

Despre transpiratie: nu e de caldura, in casa sunt maxim 24 de grade si el e imbracat intr-un sngur strat de bumbac, deseori si cu maneca scurta. Fleur, nici eu nu bag inseama teoriile de penet, va intrebam ca poate v-au mai zis pediatrele voastre ceva pe ema asta. Ce ma ingrijoreaza dincolo de faptul catranspira este ca e o transpiratie rece.

Ali, mult succes maine. Ada, bine ca v-a placut la nunta. Muraturica, ma bucur ca a mai iesit soarele la voi, desi voi cu o aurora asa frumoasa in casa ar trebui sa fiti insoriti tot timpul .

Nici eu nu am apucat sa imi cmpar rochita pt botez, trebuie neaparat saptamana asta. Noi avem botezul dumnica viitoare, pe 28, am emotii, bb al meu nu prea a iesit din bol pana acum si sper sa nu se sperie de oamenii multi care or s vrea sa il vada.

Gata, se foieste, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

va multumesc fetelor la toate
muraturica tu iti faci probleme de culcat tarziu?noi ne culcam tot dupa 12.ma bucur ca te ai mai relaxat si tu putin.sa iti fie de bine
si daca tot umbla virusii la noi in odisee am luat si noi unu.ii curge nasucu(apa)se vede si pe ochisori,a fost mai agitat si a tusit-stranutat mai mult ca de obicei.i am 2,5ml de nurofen.sper fie bine.si rafi e racit.
la multi ani sarbatoritilor de azi ,de ieri si de maine(na ca m am scos ca sunt multi si sa nu uit pe careva)
oau ce de botezuri vor fi pe 3 noiembrie
clay
fleur
iuli
laura te asteptam maine cu vestile bune
lorena da ma gandeam eu ca ghebe vrei sa zici
ada sa ti fie de bine distractia si sa te faci bine
somn usor va doresc la toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

va poftesc la un ceai de tei cu lamaie si miere k vad k bantuie virusii pe aici mi-a spus o prietena farmacista k e o viroza pacatoasa care face ravagii, a avut nspe cazuri sapt asta e si de la vremea schimbatoare si vantul asta cam transporta virusii de colo colo a racit si mama si nepoata mea si verisoara...
azi m-am dat in stamba cu mancarea am papat cheeseburger de la mega image (suuuppeeer bun, mult mai gustos decat aia de la mac) si acum pe seara am bagat branza camembert cu struguri am papat doar cateva boabe k mi-e frica sa nu o patesc iar cu pitik

ali - cred k e suficient ce ai enumerat deja. sanatate multa micutilor
laura - Doamne ajuta sa fie totul bine
ada - sanatate multa si sa te odihnesti
iuli - si a mea transpira la capsor cand papa la tzitzi pt k se lipeste de mine k timbrul de scrisoare in rest, doar cand ii e cald sau cd se agita mai tare. nu cred k tb sa te alarmezi pt k asa cum unii oameni transpira mai tare decat altii si la bebei e la fel
muraturica - la multe lunite aurorei noi facem baitza cam pe la 21.30-22 depinde cum ne sincronizam cu ora de masa. prefer sa ii fac mai tarziu k sa doarma legat pe urma pana dimi

ma duc sa ma bag la nani (o premiera k e inainte de 1 noaptea )
va poop si n bunuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata

Ada , sa ne spui impresii de la nunta , cred ca a fost tare frumos .

Danett ... LA MULTI ANI !!! Sa fii sanatoasa si numai bucurii sa ai in viata !
Andrei seara la 9 baga somnul de noapte , tot incerc sa trag de el sa-l tin cat mai mult treaz dar nu am nici o sansa ca plange , asa ca baia o avem la 8.30 si somn de la 9 pana pe la 12 , papa putin si dupa aceea doarme pana la 4 dimi si la 6 este foarte fresh , se joaca singur si adoarme cand crede el de cuviinta . Asa se desfasoara programul in noptile bune , ca mai avem si din alea in care se trezeste si la 2 ore toata noaptea , intr-un cuvant nu are nici un program ... azi mananca din 2 in 2 ore si maine mananca din 4 in 4 ore


Azi cred ca abia imi face programare la spital , poate aflu diseara ceva de la cabinet de la d-na doctor .

Sanatate multa mamicilor si piticilor bolnaviori , pana acum noi am scapat , i-am tinut teorie sotului sa nu vina de la serviciu cu vre-o raceala

Eu il scot afara indiferent de vreme , ploua , bate vantul , tuna , ninge si cum o mai fi pe afara , cand am urcat pe Rarau era 1 grad si am stat vre-o 3 ore pe acolo , dar nu mi-am pus problema ca raceste si nu era nici ft gros imbracat , body cu maneca lunga , un costumas de plus , caciulita subtire si bagat in costumul gri ( din pozele de pe picasa ) nu-l infofolesc deloc , chiar am fost criticata ca bate vantul afara si copilul este cu capul gol si dezbracat

revin ... plange bulgarasul

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput