Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

mie imi zicea hematoloaga ca probabil vom face 0,8...cand i-am pomenit ginecologului, el a ramas masca...cica ar fi cam mult, ca 0,6 se da la cezariene.

Mai vedem cand va fi cazul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Eu stiu ca se face tratamentul in functie de o serie de analize de de greutate. Stiu de la amica mea ca i-a crescut doza cand a trecut peste o anumita greutate. Si lunar ii mai facea o serie de teste (legate de coagulare, D-dmeri si altele). Nu stiu exact tot. Voi afla cand va fi cazul. Dar cel mai simplu este sa va intrebati medicii.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

Ileana, cu siguranta voi ajunge la cabinet...dar, daca mi se pozitiveaza testul vinerea...sau, mai am bafta sa nu fie in oras...ce fac??? Am asa o presimtire sper sa nu ma dezumflu prea repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Am ajuns acasa de la Dr Hematolog de azi voi face Clexane 0,4 mg . Mi-a dat sa imi fac si o serie de analize la 1 saptamana de la inceperea tratamentului ( D Dimeri , coagulograma , hemoleucograma, )

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Of mai fetelor ... tot citesc si eu pe la voi ... si ma minunez de cate rele se intampla Mi ciuda maxim...ca sunt atatea fete care raman insarcinate fara sa-si doreasca ... si noi ne luptam atata!!!

Maria, felicitari pt burtica ... Am inceput si eu de ieri sa iau Clexane de 0,4 ... Sunt posesoarea unei burtici de 5 saptamani ... si nu vreau sa risc nimic!

Va pup fetelor ... si va doresc numai bine!


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit
FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Maria, Myha, tratamentul nu se da in functie de tipul de nastere,
Doza de 1 mg/kgcorp se da daca ai avea probleme mari, cheaguri, accidente trombotice, asta e doza terapeutica, noua ni se da cea profilactica. Se ajusteaza si dupa kg, dar nu pana la 1 mg/kgcorp. Dupa cateva zile de clexane, se face analiza antifxa care arata cum stai, intervalul de valori normale dat de synevo, este 0.1-0.4, eu as zice ca trebuie mentinuta la partea superioara a intervalului. Alte analize nu au valoare in sarcina si in timul tratamentului cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

MeAlex, eu sunt incepatoare cu clexane-ul ... Analiza asta antifxa ... ti-o recomanda medicul... sau poti sa o faci si tu de capul tau? E analiza de sange banuiesc ... oare se poate face si dupa-masa sau doar dimi?


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit
FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Criss, pe site-ul Synevo, la pregatire pacient, scrie ca nu e necesar, la alte analize scrie "a jeun", pe nemancate.
Analiza e cam scumpa, la Synevo costa 200 lei (o poti face de capul tau), dar daca esti monitorizata la Fundeni, de dr. Uscatescu, o faci gratuit.

Uite aici despre analiza:
http://www.synevo.ro/anti-fxa-activitate-reziduala-factor-xa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Eu sunt din Cluj ... deci nu se pune problema de Fundeni


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit
FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit
FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Cris la ce Dr mergi? Ai fost la Dr hematolog ?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput