Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Jaguar mi-am facut analizele doar dupa a doua SOE. Tratament preconceptional Aspenter si acid folic, utrogestan 100mg din ziua 16-25(dim si seara) , Clexane 0,4-0,8 ? De la test pozitiv. Azi mi-am luat un test de sarcina pe care o sa il fac luni. La ambele SOE mi-am facut test mai repede cu cateva zile si sa vazut. Sincer imi este oarecum frica de test pozitiv.


Maria imi aduc aminte atat de bine ziua in care s-a anuntat ca ai pierdut sarcina,, citeam si imi parea atat de rau,, imi imaginam ce era in sufletul tau
si in acelasi moment m-am intrebat, oare cine urmeaza?,,(ptr ca se intampla cam 1/3 sarcini) ptr o clipa am tresarit si m-am gandit,daca sunt eu? daca... daca...
La o zi parca, am mers si eu la eco,,, si,, s-a adeverit presimtirea mea..
Te inteleg cu testul pozitiv... si eu am o strangere de inima cand ma gandesc la o beta in crestere si apoi..
Eu luasem Aspenter,, dar probabil ca nu a fost suficient..
Iti doresc mult noroc data viitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Jaguar tu stiai de mutatii inainte de FIV?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Jaguar asta e viata. Iti amintesti prin ce a trecut Olimp , si acum e bine . Daca Doamne Doamne vrea sa vina bebe , va veni la un moment dat.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Maria, nu stiam de mutatii,, le-am facut dupa..

Da, speram ca intr-o zi va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Cu placere Wish42!
Avem aceasi varsta, ia-ti toate masurile de precautie posibile si
incapatineaza-te sa nu renunti.
Eu asa am facut si am o fetita si un baietel de 1 an si 8 luni, desi mi se spusese ca nu am sanse si sa-mi vad de viata mea.

Sunt ff multumita de dr Diakoumakos si dr Argyriou, fara dansii eu nu as fi avut copii. La mine a fost primul FIV finalizat, am mai avut 5 incercari esuate.
La reusita mea au contribuit esential dna dr Avram inainte de a ramane insarcinata si dna dr Uscatescu care m-a urmarit toata sarcina.
Fara Aspenter, Clexane si Medyn Forte sunt convinsa ca nu tineam sarcina. (Ruda mea a pierdut 2 sarcini, dupa un copil sanatos si apoi la aproape 40 de ani a nascut un copil sanatos sub Clexane de 0,4).
Nici eu si nici ea nu ne-am facut toate mutatiile.
Eu aveam fibrinogenul mare.
Anticorpi antifosfolipidici ai facut? E bine sa ii faci inainte de FIV.

M-a ajutat enorm si medicul endocrinolog dna dr Gudovan care m-a echilibrat hormonal inainte de FIV cu Thyrozol, Dostinex pt prolactina mare si Siofor - ovarele mele faceau mereu chisturi.

Am reusit cu ajutorul lui Dumnezeu, ceea ce-ti doresc din suflet si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

FETELOR mi-am facut azi dimineata un test:POZITIV

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

Maria,fugi si fa clexane!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Velvet imi este frica sa fac de capul meu Clexane .Luni ma duc la Beta si o sa sun si la Dr Hematolog.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

Maria totusi sa nu intarzii cu clexane.stiu ca sunt medici hematologi care nu dau clexane.eu am citit atat de multe despre sarcini duse cu bine la capat cu clexane.clexane face minuni.mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

eliza
iti multumesc inca o data.
Pentru ca nu pot sa trimit PM iti scriu adresa mea de mail wish_wish42@yahoo.com
Daca crezi ca poti sa-mi trimiti un mail cu adresa ta,as vrea sa te intreb de dr D si cred ca aici sunt off topic.
Si eu am mai multe incercari esuate si promisiuni nu foarte multe

maria FELICITARI !!!
iti doresc din suflet sarcina usoara si la termen!!!

Mergi la inceput