Ce gatim azi (91)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Multumesc Simo
O sa incerc sa fac.O intrebare : fara smantana? nu tare inteleg cateva cuvinte vad doar diez si cifre.
Sa fiu sincera nici n-am cumparat pana acum ciupercile astea, mie imi plac mult dar la ai mei nu le pot da in nici un chip.

Azi fac supa de varza dintr-o juma de capatzana si cu restul varza calita cu paste ca-mi place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ciorba de pui a la grec
pilaf cu legume


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

www.prin-casa.ro/?p=2771" target="_blank">Ciocanele in crusta crocanta cu cartofi prajiti
Salata cu ton
Iahnie de linte pentru diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Un an minunat tuturor, am lipsit din zona din lipsa de timp, intre timp lucrez la un restuarant ca bucatar profesionist :) pasiunea mea e devenit meserie. Poate o sa mai reusesc sa gasesc timp sa pun si retetele pe blog.
azi : Paste italienesti scarpette, cu ciuperci de padure si creveti, aromatizate cu usturoi si busuioc.
Reteta : se fierb pastele ( aveau timp de fierbere de 6 minute) timp de 3 minute in multa apa cu sare. Separat intr-o tigaie neaderenta se calesc intr-o lingura de ulei de masline 100 de greme de ciuperci de padure ( doar ca sa aromatizam pastele, eu am folosit ciuperci congelate) si se adauga dupa cateva minute un catel de usturoi zdrobit cu lama cutitului. Se adauga apoi cu o spatula pastele si putina apa in care am fiert pastele, se adauga 4 creveti ( pe pers) si se asezoneaza cu sare de mare, piper proaspat macinat, putin sofran si amestec de condimente uscate pt spaghetti ( eu am unul cu maghiran, rozmarin, busuioc, ardei iute). La sfarsit se adauga busuioc maruntit, e o delicatesa care se face in 10 minute. Pastele se fierb ultimele trei minute in sos sa ca se imbibe de arome, e un secret care va asigura mereu paste gustoase si ferme.
http://www.facebook.com/#!/bucataria.sylviei aici aveti poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

gogosi cu iaurt - simplu si delicios
ciorbita de cartofi cu tarhon si carnati afumati de casa
bulgarasi de orez cu copanele de pui crocante



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ciorbita de cartofi cu tarhon ,acrita cu zeama de varza
mancare de fasole cu carnati de casa
chec cu nuca

pt strumf

supa de gaina de tara
rulada de carne de pui+vitel de tara
paste cu prepelita
piure de prune uscate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

varza calita cu afumatura si cartofi prajiti cu snitele de porc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ciorba de oase afumate
Salata de ton cu paste integrale
www.prin-casa.ro/?p=2779" target="_blank">Hummus
Clatite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Ardei umpluti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

brocoli gratinat, fasole pastai cu mujdei si branza iute

Mergi la inceput