Ce gatim azi (91)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Salata de vinete
clatite cu nutela
cartofi copti si ceafa de porc la cuptor
lapte cu orez
poate mamaliga cu mozzarela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Dia, mesajul original a fost postat cred ca acum ceva timp, poate chiar spre 1 an.

Eu am copiat reteta dar abia acum am apucat sa o pun in practica. Am scris-o mai jos, cu adaugirile mele in mov.

ficatei - 500-600 g, o ceapa mare, 4-5 catei usturoi, 150 ml vin alb, 150 g unt, dafin, cimbru, nucsoara (f putina ca are gust puternic si accentueaza amareala), rozmarin, maghiran, boia dulce, sare, piper. Mai poti sa pui si 1-2 galbenusuri tari.


Poti tine ficatei in lapte vreo ora ianinte sa ii gatesti - cica ii mai dez-amareste.

Ficateii se pun la inabusit in putin ulei, stins cu apa, impreuna cu ceapa, dafinul si usturoiul, acoperiti cu un capac, circa 10 minute.
Eu opresc mereu cam un sfert de ceapa si 2 catei usturoi, pe care le pun crude la sfarsit cand mixez totul, pentru a deveni mai aromat.
Apoi punem toate condimetele, si lasam in continuare pe foc inca 10-15 minute, stropind din cand in cand cu vin, astfel incat sa nu se usuce/prajeasca ficateii, ci sa aiba sos la sfarsit. Eventual mai puneti putina apa. Nu va faceti griji in privinta vinului daca doriti sa manance si copiii, ptr ca alcoolul se evapora!
Cand ficateii sunt facuti, se scoate foaia de dafin, se pune untul taiat cubulete peste ficateii fierbinti, inclusiv sosul obtinut (ca sa nu iasa prea tare - eu am mai scurs din sos ca iesea cam prea fluid), punem ceapa si usturoiul proaspete, si mixam totul pana se obtine un pate fin.


Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




...de mult timp planuiesc sa fac Pate de casa...din cel cumparat nu mancam deloc, si ma gandeam ca ar fi o idee buna, pt domnisoara mofturoasa.
Intrebare: oare pot folosi si vin rosu in loc de alb? doar rosu am in casa. Sau mai bine nu mai pun deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

-ciorba cu perisoare din dovlecei
-crochete din carne de curcan cu sos de rosii si mamaliga
-salata de sfecla rosie
-gogosi cu gem

Oana, mamica fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

supa de pui de casa cu galustele din gris

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

L-am facut pe pateu.
Cu vin rosu. Bun bun bun de tot! Si eu nu-s fan ficat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Placinta cu carne
Tocana cu pui
www.prin-casa.ro/?p=2627" target="_blank">Cupcakes "Lichior de oua"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Supa de pui cu fidea
Budinca de macaroane cu ciuperci, cascaval si smantana, la cuptor


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:


eu de dimineatza coc si amestec creme.Maine tin ziua copiilor.
Am facut un tort cu 4 straturi de crema chantily si nutella si blaturi cu nuca si cacao(e prima data cand il fac asa)si o sa-l acopar cu glazura de cioco si ciufuri de crema
apoi am facut: rulouri cu pate si parmezan, crenvusti in pasta sfoglia(nush' cum sa-i zic in romaneste).
La copii le-am facut pe amiaza pure cu snitel.
Mai trebuie sa fac si curat...acu' iau o pauza ca nu mai pooooooot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Saptamana asta:
- iahnie de fasole cu carnati
- ciorba de ardei umpluti
- pomana porcului cu mamaliga si mujdei de usturoi

Azi am facut: supa cu verzisoare de bruxele
-ficat de pui cu cus-cus

Maine am in plan cartofi la cuptor cu carne si salata de vinete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

mazare cu piept de pui
rulada de mere cu scortisoara

Mergi la inceput