Miting pentru unire!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
................ dar se pare ca politienii nostii fac tot posibilul sa nu fim o tara atractiva pentru moldoveni.


Oare numai pt. moldoveni? Nu cumva si pt. romanii neaosi?
In conditiile astea nu este mai bine sa facem mitinguri ca sa plece incompetentii de la putere si sa vina unii care le asigura locuri de munca romanilor si altora ca ei, basarabeni, unguri etc.?
Eu zic ca ar fi mai util un astfel de miting decat cel cu unirea!

Pune intrebarea invers.
De ce sa nu participam la miting? Ce pierdem daca participam?
Un miting pentru unire poate fi ca un antrenament pentru un miting impotiva clasei politice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eumada , cred ca ai postat inainte de raspunsul meu pt. ca acolo imi spun parerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

B.nica uite ca sa nu zica cineva ca-s grea de cap...eu vreau argumente,documentate,de ce ar trebui sa ne unim cu ei...sau sa se uneasca ei cu noi.Care sunt punctele tari si slabe si ce ar castiga reciproc cele doua tari prin unire,in afara de faptul ca unii si-ar pierde functiile.....

Sunt deschisa...eu accept opinii spuse civilizat. Trebuie doar sa ma convinga cineva dintre cei care sustin unirea.De ce,pentru ce?Ce ar aduce bun?

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

De ce au trebuit sa se uneasca principatele Romane?
Hai sa le separam! Poate ne este mai bine separat.
S-ai injuram pe cei care au facut unirea ca au facut o gafa si sa o reparam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Of,Dece da` tot nu mi-ai raspuns..ce le-am oferi noi lor si ei nu au?O poarta libera spre ...alte zari..si atat.



Ti-am spus. Ce ne ofera Europa noua. Un sentiment de apartenenta la o familie mai mare si mai democrata, penteu ca, asa inapoiati cum suntem, suntem totusi mai occidentali decat rusii.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Deceneus,nu cnfunda intrarea Romniei in UE cu unirea Basarabiei cu Romania,ca sunt lucruri diferite.In UE sunt doar granitele libere,fiecare are Parlament sau forma de guvernare separata...ei cu Basarabia e mai complicat..mult mai complicat,deoarece suntem de fapt aceeasi.Unirea ar insemna de fapt reintregirea Romaniei(dodoloata),ti-aduci aminte?Si nu e totuna cu marea familie bla bla bla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Deceneus,nu raspunde cu o intrebare si nici nu lua alta vorba.Care ar fi avantajul?Crezi ca lasa Basarabia taica Putin,in conditiile in care nici tezaurul nu-l lasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui eumada

B.nica uite ca sa nu zica cineva ca-s grea de cap...eu vreau argumente,documentate,de ce ar trebui sa ne unim cu ei...sau sa se uneasca ei cu noi.Care sunt punctele tari si slabe si ce ar castiga reciproc cele doua tari prin unire,in afara de faptul ca unii si-ar pierde functiile.....

Sunt deschisa...eu accept opinii spuse civilizat. Trebuie doar sa ma convinga cineva dintre cei care sustin unirea.De ce,pentru ce?Ce ar aduce bun?

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

De ce au trebuit sa se uneasca principatele Romane?
Hai sa le separam! Poate ne este mai bine separat.
S-ai injuram pe cei care au facut unirea ca au facut o gafa si sa o reparam.


Deceneus, dragoste cu de-a sila nu se face! Poate nu ai retinut ce am spus si nu din capul meu ci pt. ca intamplator cunosc unele lucruri, basarabenii nu dau doi bani pe noi , ei ne vor numai poarta libera spre Occident, punct!
Daca la noi se ridica nivelul de trai de catre niste politicieni si economisti patrioti si responsabili, sunt convinsa ca dragostea fratilor moldoveni era la cote f. inalte, dar asa la cat de parliti am ajuns nici dragostea de frate nu mai tine! Sa fim seriosi si sa nu ne amagim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Zi-mi si mie.....ce stii,sa ma cultiv si eu....eu despre Basarabia stiu destul de putin....in afara de colegii de liceu....acum 17 ani am avut mai multi basarabeni..imediat dupa treaba aia cu podul cu (de )flori....stiu ca nu vorbeau romaneste aproape deloc ..era unul Iurie Cologhin,parca,care nu stia aproape deloc si cand vorbea ,vorbea cu accent asa de puternic.....
Ele erau blonde,frumoase...aveau 17 ani in clasa a noua si.....erau foarte scumpe la vorba...asa de fericiti erau ca sunt in Romania...ca intre ei vorbeau ruseste,chiar de fata cu noi.....doamne cate am de povestit...A,si cand au terminat liceul ,cateva dintre ele...s-au casatorit cu cate un coleg....,astia din clasa mea ...unu` avea o sora in Canada,s-a insurat cu Oxana basarabeanca,au sters-o in Canada..apoi 16 ani mai tarziu am aflat ca au divortat.....demult,din primii ani de facultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu ti-am raspuns dar nu vrei sa "digeri".
Asa cum Europa vrea sa fie o piata mai mare si o tara ca Romania ar deveni o piata economica mai mare prin unirea cu Basarabia.
La UE reprezentatarea si numarul voturilor este proportionala cu populatia, sau in anumite situatii proportional cu Venitul National Net.
Se cunoaste sloganul "unirea face puterea".
Apartenenta la acelasi neam este alt argument. Germania de ce s-a unit?
Sunt suficiente argumente! Ai contraargumente?
Tu ai spus ca nu avem nimic de castigat din unire si ca nimeni nu doreste unirea.

Lasa-l pe Putin.
Putin nu a fost de acord nici cu scutul american amplasat in Romania.
Este alta problema.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Zi-mi si mie.....ce stii,sa ma cultiv si eu....eu despre Basarabia stiu destul de putin....in afara de colegii de liceu....acum 17 ani am avut mai multi basarabeni..imediat dupa treaba aia cu podul cu (de )flori....stiu ca nu vorbeau romaneste aproape deloc ..era unul Iurie Cologhin,parca,care nu stia aproape deloc si cand vorbea ,vorbea cu accent asa de puternic.....
Ele erau blonde,frumoase...aveau 17 ani in clasa a noua si.....erau foarte scumpe la vorba...asa de fericiti erau ca sunt in Romania...ca intre ei vorbeau ruseste,chiar de fata cu noi.....doamne cate am de povestit...

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Probabil tu ai nimerit moldveni trimisi de autoritati in "misiune" sa spioneze in Romania.
Cei care vin singuri au alte calitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Aaa! Ca sunt unii dintre noi care viseaza la o Romanie pe vechile ei hotare, este frumos dar ca sa-ti doresti este una si ca sa obtii este alta!
Cine mai vine acum cum a venit regina Maria care a mizat pe o carte soarta tarii in primul razboi mondial? A mizat, a mers pe cartea castigatoare si a facut reintregirea! Carol I era impotriva dar a murit la timp, Ferdinand era ezitant dar Maria a avut ultimul cuvant!

Cine se mai inalta acum la nivelul sperantelor noastre nationale? Pitifelnicii care stau cu ochii pe averea tarii si pe ce mai pot fura din ea?

Mergi la inceput