Miting pentru unire!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bun,Dece si ce ne-ar aduce bun?Repet,nu mi se pare necesar.Pentru ca ei nu vor....nu simt nevoia,nu vor nici macr sa recunoasca ei insisi ca vorbesc romaneste,ci tot trag cu limba moldoviniasca si pe urma ca "suntem de-un neam...bla bla bla...."Poate sunt ,e adevarat care vor libertate,dar multora nu le pasa....de ce ne-ar pasa noua?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Deceneus, eumada a punctat f. bine.
Cam de ce crezi tu ca ar dori basarabenii sa se uneasca cu noi?
Pai simplu: sa intre fara pasaport in UE!
Aiurea afinitati si sentimente fata de patria muma!
Pe noi ne considera prosti si cu multa bunavointa "mamuca" lor, dar pe rusi ii considera "tatuca" lor, adica ala cu batul si in fata caruia stau ...smirna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Din acelasi motiv pentru care vrem sa ne integram in UE si Shengen.
De ce vrem sa fim europeni? Ca sa apartinem unei famili mai mari si sa avem securitate. Aceleasi motive ar fi ca Basarabia sa se uneasca cu Romania pentru a forma o natiune mai mare si mai puternica.

Cine spune ca ei nu vor?
Nu vor liderii lor, pentru ca toti care sunt la putere nu concep sa imparta puterea cu altii. Cei care sunt simplii cetateni vor, dar propaganda si manipularea mediatica o fac politicienii.
La ei se spune ca noi nu vrem unirea cu Moldova. Subiectul este evitat la toate posturile de tv din Romania, indiferent ca sunt pro USL sau pro PDL.
Ai vazut sondaje de opinie pe tema asta? Nu! Nici nu ai sa vezi, desi in fiecare luna se face cate un sondaj inutil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Deceneus, nu dau doi bani pe noi crede-ma.
Daca acum 20 de ani mureau de dragul nostru de l-a speriat pe un cunoscut al nostru cu o efuziune de zile mari, acum 10 ani eram buni ca sa vina sa mai castige ceva bani aici, acum sunt tintiti spre alte directii, categoric fara oprire in Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

b.nica acum 20 de ani aveam ce sa le oferim. Aveam industrie de confectii, tricotaje, incaltaminte, conserve si turism, si aveau unde sa gasesca un loc de munca sau ce sa cumpere de aici ca sa duca in Moldova.
Intre timp noi am coborat spre saracia lor. Asa ca daca nici romanii nu au unde sa lucreze si ne uitam spre alte zari, este normal ca ei sa se uite mai departe.
Daca si la romani ne este rusine cu noi si cu clasa politica, ei ce sa admire la noi?
Cu toate astea nici ei nu stau mai bine, nici ca nivel de trai nici in ce priveste coruptia. Atata timp cat o duc mai rau ca noi unirea este o speranta de mai bine, dar se pare ca politicienii nostii fac tot posibilul sa nu fim o tara atractiva pentru moldoveni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Of,Dece da` tot nu mi-ai raspuns..ce le-am oferi noi lor si ei nu au?O poarta libera spre ...alte zari..si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Deceneus, eumada a spus ce as fi spus si eu!
Basarabenii sunt priceputi si vrednici, au tot dreptul sa castige de pe urma acestor calitati, dar ma deranjeaza fatarnicia prin care se bate moneda pe "fratia" noastra cand interesul lor este deasupra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
................ dar se pare ca politienii nostii fac tot posibilul sa nu fim o tara atractiva pentru moldoveni.


Oare numai pt. moldoveni? Nu cumva si pt. romanii neaosi?
In conditiile astea nu este mai bine sa facem mitinguri ca sa plece incompetentii de la putere si sa vina unii care sa le asigure locuri de munca romanilor si altora ca ei, basarabeni, unguri etc.?
Eu zic ca ar fi mai util un astfel de miting decat cel cu unirea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Of,Dece da` tot nu mi-ai raspuns..ce le-am oferi noi lor si ei nu au?O poarta libera spre ...alte zari..si atat.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Ti-am spus. Ce ne ofera Europa noua. Un sentiment de apartenenta la o familie mai mare si mai democrata, penteu ca, asa inapoiati cum suntem, suntem totusi mai occidentali decat rusii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

B.nica uite ca sa nu zica cineva ca-s grea de cap...eu vreau argumente,documentate,de ce ar trebui sa ne unim cu ei...sau sa se uneasca ei cu noi.Care sunt punctele tari si slabe si ce ar castiga reciproc cele doua tari prin unire,in afara de faptul ca unii si-ar pierde functiile.....

Sunt deschisa...eu accept opinii spuse civilizat. Trebuie doar sa ma convinga cineva dintre cei care sustin unirea.De ce,pentru ce?Ce ar aduce bun?

Mergi la inceput