Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Tot eu, nu am somn! Asa...
Irina carti de vacanta citesc doar in vacanta... am reusit sa citesc vara asta ''Ma numesc Salma''..si eu sunt fascinata de lumea araba, am recitit Marin Preda..dar il ador, am mai inceput dar nu am terminta ''Cartea sortii''... in rest imi ocup timpul numai cu literatura de specialitate. Ca tot veni vorba si ii eram datoare lui viss cu un pm, eu am muncit f mult la un proiect legat de determinari segmentare de mase corporale Aceste mase se pot depista in timpul efortului atat la sportivi cat si la pacienti ptr recuperare. Ptr ce am nevoie sa fac astfel de determinari?ptr a afla care din segmente imi cedeaza in timpul efortului sa stiu sa intervin la antrenament acolo unde e cazul...e vorba de eficientizarea a efortului...sa nu depui energie pe anumite segmente mai mult decat e cazul...sau in cazul pacientilor, exista posibilitatea ca segmentul afectat sa se poata recupera printr-un tranfer de energie de pe celelalte segmente vecine(proximal)
Nu vb numai de individualizarea subiectilor, ci mai ales de individualizare segmentara- ptr fiecare segment al corpului uman.Sa nu mai vb de numarul generos de specializari sportive unde se poate folosi... Ahhh nu stiu cat sunt de explicita insa ador ceea ce am facut si dorec sa dezvoltam sistemul deoarece este unul care promite!
Teza am sustinut-o cu una din ipoteze neveridice(rar se intampla) si pana in acest punct se pot face f multe cu sistemul, dar merita fructificat si mai mult. Asta fac eu acum... V-ati lamurit ce citesc-gandesc eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Legat de papa copiilor, ...Ioana papa cam ce a enumerat roxy...cu precizarea ca I papa ciorbita-supita si de doua ori pe ziO adora. Carita nu prea ii lipseste, insa nu f mult cantitativ...din acest motiv imi permit sa-i dau si la 2 si la 19.30 odata sau de 2 ori pe saptamana mi se intampla.
Avocado il devoreaza...unul intreg la mic dejun fara a fi preparat ci feliute...nimic nu lasa...
Painica cred ca ar minca insa are 14 kg...mi se pare cam mult, ...are peste 90 cm sigur...
Dar ii dau cu unt uneori...cam atatfara gris, paste 1 maxim 2 ori pe saptamana...fructe si legume la greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Va multumesc ptr raspuns legat de dr. Trebuie sa ajung dar nu stiu unde sa apuc. Habar nu am! Cercetez, fac sapaturi!

Merg sa pun foto cu faianta, poate imi dai idei cum sa asez randurile ca stam prost la capitolul design...sau poate chiar imi spuneti ca nu-i frumoasa...o schimb, ca tot nu e cumparata inca. Pe bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank eu nu dorm, bantui si eu pe aici....

Nu stiu ce a avut L in seara asta ca a plans o gramada, o ora cred, efectiv nici nu mai auzea/nu mai reactiona la nimic
Era obosita, dar nici nu vroia sa faca nani si am tot amanat somnicul pana pe la 23:00 si de aici sa te tii, nu vroia nici in brate, nici in patut, pur si simplu a plans pana a adormit epuizata

Yasmi zic si eu precum Ailed daca stii cat se consumase din flacon si cata apa ai pus poti recalcula sau mai simplu cumperi alt flacon!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

gata, am atasat foto cu faianta si cu I...


si noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank eu nu dorm, bantui si eu pe aici....

Nu stiu ce a avut L in seara asta ca a plans o gramada, o ora cred, efectiv nici nu mai auzea/nu mai reactiona la nimic
Era obosita, dar nici nu vroia sa faca nani si am tot amanat somnicul pana pe la 23:00 si de aici sa te tii, nu vroia nici in brate, nici in patut, pur si simplu a plans pana a adormit epuizata

Yasmi zic si eu precum Ailed daca stii cat se consumase din flacon si cata apa ai pus poti recalcula sau mai simplu cumperi alt flacon!




draguta de ea...ori obosita, poate burtica s-o fi suparat. Si i a plans aseara...greu s-a potolit, si azi de dimi a facut kk bobite-bobite...era constipata mititica..nu am mai vazut asa ceva...am plecat apoi la tgv...si a mincat 5-6 prune pe linga titi si un pic de painica cu cascaval(chiar daca constipa)dar cand ne-am intors la pranz a facut normal. Si ma gandesc ca aseara din cauza asta sa fi plans...cred...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

delia, yvy va multumesc. asta am facut aseara. am pus preparatul intr un bibe gradat si am completat cu apa pana la 100 ml fara 12 ml cat ii dadusem deja. sper sa nu aibe ceva ca i am dat 3 doze mai concentrate :( ma gandesc ca as fi vazut deja , daca ar fi fost, nu?
sincer de data asta am dat antib asa ca" drobul de sare"

revin mai tarziu cu cate o vb pt fiecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Neata!!!
off mai Yasmi? si cui ai dat lui L sau I....dar lui I de ce nu insisti cu un spray nazal..o ajuti ff mult..e mare o incurajezi sa nu se sperie de el..cam gadila ca intra cu forta-n nasuc, jetul....si o inveti sa isi faca singura..i-l pui pe noptiera in camera la ea..seara si dimi...ii curata tare bune nasucul si daca nasul e curat nici nu se mai infameaza asa repede
parca trebuia sa merg la party,nu? abia astept sa vii cu impresii

Catank cunosc sucirea asta a barbatilor...cand nu au ei chef gasesc n-shpe movite sa nu faca ce ne-am propus noi..dar imi place de tine ca te-ai tinut pe pozitii si l-au luat pana la urma..pai al meu imi zicea du te unde vrei si ne vedem cand vrei.....ma bucur ca ai luat in calcul chestia cu apa dura....credeam ca nu ai citit mesajul acela....pusesem si un fel de faianta ..un link dar cica era reclama si nu a aparut..dar ce vroiam sa zic, cei drept nu am vazut ce ai ales, dar iti sugerasem sa te uiti dupa o faianta care imita
marmura...nu culoarea pe crem,cea pe bej....am vazut eu la cineva niste bai facute acum vreo 6 ani....au ramas la fel de moderne si foarte elegante....si gresia si faianta acelasi model...dar dimensiuni diferite...intr-o baie era o plinta finuta iar in aclta una mai lata...dar fara batai de cap de cum sa asez culorile si alte nebunii..plus ca baile colorare se demodeaza..eu de ale mele m-am cam saturat...imi pare rau ca nu am facut si eu atunci acesta alegere...chiar vazusem intr-un stand numai faianta din asta si cateva idei....dar cum alte standuri erau pline de mov,verde, maro negrui etc..ai vazut ca iti iau okii am ales altceva

I nu mi se pare mare de loc...grasa..pai la 90cm..ohoo zic ca si la kg e ok....seamna cu tati

de dr. nici eu nu stiu....dar ma gandeam dr. aceea care e la fundeni si e renumita la gravidele cu trombofilie ar trebui sa fie feblolog ,nu..intra pe topic si vezi ce si cum..eu cand aveam ceva dubii cu o vena la picior in sarcina, de la fete reusisem sa fac rost de nr ei de tel. pentru programare..are o asistenta ff draguta ca am vb cu ea la tel.

fetele piciorul e iesit delicios...nu l-am mai desenat eu ca era calare A pe noi..l-a desenat stefy eu doar l-am decupat si asamblat..mi s-a parut o tampenie..pai doamna de bio nu trebuia ea sa vina cu material sa le explice lectia

noi iar am dormit ff prost...nu stiu de la ce..poate ca are nasucul infundat....ieri dimi s-a tezit asa cu el..nu i-am dat decat panadol sau nurofen...e in functie de ce vrea mandra sa inghita...
azi sa vad daca ies sa cumpar oscilo, sinupret si spray nazal...ma oftic ca o sa dau o caruta de bani acum si toata toamna am trecut pe langa farmacie si nu mi-am facut si eu un stoc de medicamente..am devenit asa neglijenta in ultimul timp..eu mereu aveam o trusa de prim ajutor in casa....

citind ce mamnca unele manechine..pai noi stam ff bine..pot spune ca sunt doar anumite zile cand scade portia, de ex, de ciorbica..daca e prea obosita manca cam jumatate de bol si zice'' gata,nani'' si nici ca mai pot sa-i dau ceva....ciorba e mancarea de baza de la ora 14...carenea e si ea prezenta dar putina ....carne ii mai dau si seara daca se nimereste vreo tocanita ceva cu carne....in ziua cu ou dimineata, la pranz daca ciorba are carene ii dau carne....nu preaam mai tinut cont de regula aceea..ou-carne-legume..spre noastra pestele cam lipseste din meniu..nu am de unde lua peste proaspat...si ii dau mai rar....numai cand merg la hipermarket si suntmultumita de ce gasesc....cartofi prajiti nu cred ca a mancat mai multi de 5bucatele..acasa chiar o feresc..iar ce a ciugulit asa a fost pe la maica mea ca ea are idei sa-i dau feti tot ce mancam noi....
dar prajit a mai ciugulit si ea cate o chifteluta....mananca lapte cu orez,fidea,gris,cerealele ei....mamaliga cu unt smantanaiaurt, lapte batut...ce avem....uneori daca fac mamaliga pt noi la pranz si sa nu faca scandal, ca o vede pe masa...renunt la ciorba si ii dau mamaliga cu ceva lactate....apoi dau ciorba la 16 cand se trezeste
nu e grasa..cand am op la oki avea 9.900...poate are 10kg acum ca nu am mai cantarit-o si 80-81cm...cm ii vad dupa haine....in carte am vazut ca e se incadreaza bine....pana la urma eu sunt multumita de ea..e un copil vesel,destep si sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

off miki si eu cu al meu o tin tot intr-o raca....si asta de vre-o 13 ani..nu mai zic ca acum cu A ma supar si mai rau..ca am mai multe pe cap ...uneori nici nu-l mai bag in seama...am ajuns la concluzia ca daca nu este genul acela de barbat care sa faca din propria initiativa ,cara sa se implice si sa cunoasca tot ce este si are nevoie o familie, o casa si e cel care zice''da eu fac banii'' pai nu se da pe brazda....
avem niste prieteni..doamne el stie tot ce trebuie facut in casa fara sa-i zica ea ceva..se duce la magazin fara lista...se uita singur in camara daca mai e una alta, isi impart asa frumos treburile..face mancare prajituri (asta eu la un barbat o iau ca pe un hoby) face curat...vine de la munca ,scoate copii afara....si nevastasa e vesnic nemultumita..ha ha...pai ea cred ca nu stie reversul....sa-i dai lista pt cumparaturi si sa vina si cu produse lipsa dupa ea..sa-i scrii de la ce frima vrei sa fie laptele sau untul ca altul nu le place copiilor , ca el nu retine detalii din astea...etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

deea nu lui L ii dau. avea secretii galbene verzui in nas, gat si se auzeau la plamani si ne a fost frica sa nu faca din nou bronsiolita. de cand este mic doar bronsiolita a facut si este posibil sa fie susoect de astm daca are asa multe bronsiolite.
cu I nu am treaba. ea isi curata singura nasucul dc este nevoie. ce mi se pare suspect si la ea este ca dimi are secretii colorate.


eu ii dau lui L paine in fiecare dimi cu unt si miere , cu unt si gem, cu almette, cu ou si ceai.
kg are 13 dar mie incepe sa mi se para slabut . carne mananca zilnic , chiar si in zilele in care mananca ou (de exemplu la pranz ciorbica cu carnita si legume iar dupa masa omleta cu legume sau paste cu branza si ou.

deea la party a fost frumos, plin de pustani

mai citesc si revin....

Mergi la inceput