Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

miki cred ca ar trebui sarita macar o zi carnita. eu ii dau cam 4 zile carnita de vita/curcan, 2 zile ou si o zi numai legume.
in rest, iaurturi, diferite budinci, paste cu brazna, pireuri, prajiturici de casa facute de mine, diferite chestii cu lapte si fructe rase...

yvy ce chestie, sa nu vrea Larisa mai nimic de papa. de ce oare? cred ca o sa fie moftorici la mancaresunt curioasa cum va manca dupa intarcare.

bb_yasmi ai sunat-o pe mandreeac? si eu am intrebat de ea dar nu a raspuns nimeni. nu mai stie nimeni nimic de ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99



ma duc ca ma cheama datoria de mama ...trebuie sa fac un picior de iepure...a, nu la cuptor ,ci din carton pt ora de biologie a lui stefy

------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)



am crezut ca la cuptor
vrem sa luam si noi un iepure de la matusa-mea sa-l halim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Helloo

Scurt de tot .....cred ca am cam dat o in bara rau....... am preparat suspensia de klacid cu apa fIarta si racita pana la semn. Am agitat o dar nu am mai retinut ca trebuie completat apoi din nou cu apa daca este sub semn buni a dat antib iar eu asta seara cand am vazut mi s a parut tareeee ciudat ca nu erau dizolvate granulele asa ca desteapta fiind ( cu ghilimele de riguare ) am mai pus putina apa sa se dizolve. Stiiiuuuu.....offffffffff ce naiba fac acum???? Sa ma duc maine sa cumpar alta sticluta si sa o prepar din nou?? Am administrat deja 3 doze iar dimi ar fi a4 a .
Heeeellllllpppp me!!!! Yvy tu ce spui???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

am trimis repede ca a sarit dari pe tel meu :)
Deea, ce tare ai fost cu piciorul de iepure :)) Ce fete nazdravane ai !

De Strumphy nu mai stiu nici eu nimic. O fi suparata ca nu mai intra aici :( Si de pe 12 oct nu a mai scris nimic nici pe fb.

Cu mancarea nici noi nu stam prea bine. Daria are o singura masa propri-zisa pe zi. Pranzul (ciorba, supa sau alta mancarica).la micul dejun daca avem ou, mananca. daca nu ciuguleste cate un pic de paine, unt, cascaval, muschi. Masa de seara e cam inexistenta. Mai gusta din mancarea noastra cate putin. Nu mananca iaurt, gris-paste- orez cu lapte. nu mananca budinci. In conditiile astea mananca carne in fiecare zi la cel putin una din mese. Ou ar.manca in fiecare zi, dar ii dau de 3-4 ori pe saptamana. si asa e prea mult dupa parerea pediatrului nostru.
Paine cerr des, dar mananca putin .
In rest toata ziua mananca legume si fructe proaspete: cred ca vreo 4-5 rosii micute de gradina, castravete, ardei gras, fasole verde (pe astea si le serveste direct din gradina), struguri, mere, pere, nectarine. nu suporta avocado.
mancaruri preferate: supa cu galuste, fasole verde fiarta, penne fierte cu branza sau cascaval, conipida si brocoli fierte, friptura de pui si cartofii prajiti. cartofii prajiti ii cere mereu, dar mananca foarte putini. ghinionul meu este ca la socri se fac foarte des cartofi prajiti. si cred ca fluturasii au ajunsnla o varsta la care mai greu te poti feri de ei cand mancam. deci trebuie sa ne schimbam obiceiurile alimentar, dar in familia socrilor nici nu se pune problema renuntarii la cartofi prajiti :(

Daria are 10,2kg. nu stiu cati cm. cred ca vreo 82.

scriu la mesajul asta de cel putin 2 ore, printre reprizele de jucat.
saptamana asta suntem moldovence de focsani. Babi si Bibi ne fac toate poftele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Miki, mada am citit ce ati scris despre polipi si sunt total de acord cu voi. I nu are asa complicatii. Ea avea ff des nasucul infundat si tusea. Atat. Nici macar raceli nu lua sau febra sau etc. si am fost din intamplare la orl la un consult unde totul era ok dar polipii mariti si ne a recomandat operatia.

Astazi i a cazut si dintisorul I

Offff a suparata sunt.......ce aiurita pot fi uneori....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Mary ma bucur ca ai acceptat oferta de job. Si eu incep pe 1. Uneori mi-as dori sa raman toata viata acasa cu Daria, dar ea creste si nu mai are atata nevoie de prezenta mea fizica :( Asta e cursul vietii :) Mult succes in ce urmeaza sa faci!

Yvy, ma intristez atat de tare cand aud ce spui de copilul prietenilor. Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un copil sanatos! Sa-i ajute si pe ei Dumnezeu sa nu se confirme diagnosticul sau, daca nu e posibil, sa le dea putere sa convietuiasca asa. Pana la urma sunt o multime de copii cu priblema asta si multi dintre ei sunt genii sau traiesc cat se poate de normal.

Daria si finuta noastra merg la acelasi pediatru de la Medlife. Finuta este cu 2 luni mai mica decat Daria. Alesia refuza orice mancare, iar lapte nu mai mananca deloc de la 11 luni. Singura ei masa pe zi era un iaurt. Pediatrul i-a recomandat sa-i de un sirop Childlife Essentials, Multiminerale si Vitamine. Scrie pe ele 100% natural. Facute in SUA. Cam 100 lei sticla pt administrare timp de 1 luna. A spus ca dupa 3 zile, Alesia a i ceput sa manance orice ii dadea, dar ii programase mesele la 3 ore, fara nimic intre mese.
Am luat si eu siropelul; Daria nu prea il accepta si eu nu pot sa-i fac mese la ore stricte; niciodata nu a avut asa si nu pot sa-i interzic sa manance mar dau rosie daca asta imi cere.
Aaa...si mananca cu placere alune caju, nuci , seminte neprajite de floarea soarelui sau dovleac, fulgi de porumb sau rondele de orez bio, neindulcite (de la Mega Image).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Lavi, deci acum granulele sunt dizolvate, nu?
Nu cred ca mai era mult de completat cu apa. Adica nu cred ca ii dai o cantitate mai mare de antibiotic in acelasi nr de ml. Eu nu am mai folosit medicamntul asta, dar cred ca se prepara ca Debridat, nu?
Poate mai intra Yvy sa-ti dea un raspuns.
Multa sanatate!

Delia, cred ca Daria a auzit ce a facut Andra. Ca in seara asta m-a vazut pe mine ca am aruncat un ambalaj de napolitane la gunoi. s-a dus si ea si a luat punga de alune, le-a varsat pe jos si pe pat si a aruncat ambalajul la cos :))
apoi a gasit punga de lapte praf sigilata si a venit la mine sa-mi spuna "gac"=desfac. si in timp ce eu ii explicam ca nu pot, ca-l varsa etc, ea spune "pup" si vine sa ma pupe. Asta e santajul care merge cu tac-su. Cand vrea ceva, tati ii spune sa-l pupe ca face ce vrea ea. Si credea ca-i merge si cu mine :))
tot in seara asta imi arata ca numara degetele: "unu, doi, patu"; asa numara ea. eu iispunsi ii arat pe degete: 1,2,3,4,5. La care ea mai ridica un deget si spune "sase" :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Roxy, ce bine mananca Anastasia! Si ce fetita mare ai, face ea pisu la olita! Bravo!!!
Si pupam cucuiul sa treaca repde :)

La noi nu merge treaba cu olita. Acum vrea sa stea pe ea. Sta si cate 30 min, ridicandu-se de multe ori sa ia carti, jucarii, sa deseneze, de ingheta toata si nu vrea sa-i pun pampersul la loc. Patim la fel ca Deea. Doar ca nu am avut niciun accident mirositor prin casa :)Eu nici nu am rabdare pt treaba asta. Si nu imi place olita. Sper sa invete direct la wc :)

Intru eu mai rar, dar si cand intru... :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetele am retinut, tb sa fiu ff atenta la gunoi de acum incolo... dja azi aruncase o linguritza, o galetusa si un castron...:)
yvy, ce tare e cu stersul pe jos... a mea sterge masa cu servetele...:), daca le adunam , facem o firma de curatenie... cand aud de ce papa fata ta si Daria Irinukai mi-aduc aminte de mine cand eram mica... , Maria mea are 9 ani si legume doar morcovi si masline, fructe rar zmeura , mandarine , portocale si struguri... si e mare si sanatoasa, i-am dat cu chiu cu vai tot felul de siropuri de vit, dar mai mult pe bluza au fost... Andra scuipa siropurile cu vitamine, dar in schimb cere si gusta din toate fructele crude, uscate nu vrea, vrea nuci in schimb . Yasmy daca stii cata apa ai pus poti calcula cata substanta ai pe ml si adaptezi doza. Regula de trei simple.
roxy, mie nu-mi place sa gatesc iepure bleah, cand il vad crud si intreg , ma gandesc ca e pisica.... , in schimb daca e gatit de altcineva il pap, daca il gatesc eu nu pot sa-l mananc ca ma gandesc cum arata crud.
Asa , la noi mancaruri preferate sunt: paste ( cu orice branza ), gris cu lapte, paste cu lapte, orez cu lapte, ou fiert, peste fiert cu cartofi fierti, tocanitza cu conopida, legume si pui, ciorbitza sau supa, dar doar in ziua in care am facut-o , a doua zi parca are senzori nu mai vrea, orice prajitura care o face mami, cartofi prajiti mai gusta si ea dar nu e moarta dupa ei ( ca maica-sa), floricele...iaurt cu cereale...mamaliga , dar nu mananca nimica ff mult ca si cantitate.
cami, cand ajung in zona ma duc si eu la manastirea Caraiman, tare frumos pare.... la Varatec am fost si mi-a placut fff mult
deea, cum a iesit piciorul din carton?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Buna seara!

Ce fac mamicile? dormiti?

Eu acum am reusit sa-mi trag sufletul... azi de dimineata dupa o cearta priga cu soata am plecat la oras. Ahhh dar ce cearta... chiar mi-a fost dor ca nu ne mai certaram de ceva vreme.
De ce?Pai ieri stabilisem sa mergem sa cumparam cele necesare ptr baie...si de dimineata zic hai...Ma intreaba cu ce masina mergem(avem doua, una mica, una mare)..ii raspund surprinsa ca logic...cu cea mare sa agatam si remorca sa putem pune in ea toate cele. El cica nu..mergem cu cea mica si ne uitam. what???Pai nu ne-am mai uitat odata? ...eu la plimbare nu merg si de aici sa te tii hhhhhaaahhh Atat de tare m-am suparat ca i-am spus ca plec cu I la biserica si ne vedem cand ne-om intoarce... Ehhh m-am calmat eu, ptr ca el in general nu are de gand si am facut ca el..am plecat iar la plimbare. A venit cu argumente de genu sa ne mai uitam si in alte parti... Am ajuns la regata aveau aia 1000 de modele nu am retinut nimic atat de suparata eram hhhhhhhh...ne-am mutat in alta parte apoi tot la dedeman am ajuns unde fusesem prima data. El e sucit, la mine ce-i in gusa si-n capusa...La mine functioneaza principiul vazut-placut-luat. Pai logic...zeci de variante, la fel de multe preferinte...ne complicam viata aiurea...In fine...pana l aurma ne-am sucit si am renuntat la cabina ptr ca in fiecare din ele cand intra domnul sot la 2 m si 100 de kg abia se invirtea, unde mai pui sa-si indoaie coatele sa-si spele podoaba capilara ca sa lovea cu coatele de cabina, sau atingea sus cu capu...sau cele simple cum dorea el, fara a fi acoperite i-ar fi sarit apa pe dinafara...(am vrut sa mai castigam spatiu in baie dar nu merge)Aaa si ma gandeam la ce a spus deea ca apa e f calcaroasa aici...ca altceva nu am decat sa frec cabina de dus... Asa ca tot la cada am ajuns...eu una sunt f bucuroasa ...are mult mai multe pct forte. Bunnn...ochit cada, plus celelalte nebunii, iar am ajuns la gresie si faianta. Ne-am sucit si invartit pana ce ne-am hotarat la una...(las ca va atasez o foto... ) Am bifat produsele si maine nu(ca incepe serv la 3 de dimineata)dar marti agata remorca dupa el si le ia ...Cam asta facuram noi azi. Aaa ..mai pe seara am fost la nasi si ne-au servit cu o placinta de mere in 3 foi de am pocnit mancand. I a detinut recordul...bucata dupa bucata... Coca e aceeasi pe care o fac eu numai ca foaia din mijloc se coace inainte...Dar e bunaaaaaaaaaa!

Mergi la inceput