Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi, Matilda si Vlad!
Dia, spor la mutat!
Danacp, pe unde umblati? ce face sarbatoritul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Miha multumim pt urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Pup gagicile!

Supermami, saru'mana, facem bineee, am fost la munte toata saptamana, acum m-am intors eu, puradelul inca e la munte cu buni
Am luat chimparoo de la Dara (care e o frumoasa, o desteapta si o finuta) si e Gaza topit dupa el, il plimb non stop in ala si e taree fericit. Problema mea e ca l-am purtat asa prin Sinaia ieri si se opreau toate fomeile "vaai, ce fetita dulce aveti" de unde pana unde, nu-mi dau seama..

La multi ani, nora mea scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Lady_X: hehe, si eu am lucrat cu Caius cand era la aplicatii
Miha, Monna: multu', e bebica Am cui da hainitele
Dia: aoleu, mai mutat va trebuie acum
Dana: vreau poza cu chimparoo ala in uz

Gata, somn ca a fost o zi luuunga.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dana chiar asa, vrem poze cu Chimparoo


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetelor, pe aici nu mai dati deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Ba cum sa nu dam. Uite scriu si aici ca Victoras are un dintisor. Si-s asa indragostita de el si mi-e drag ca m-as uita in gura lui non stop. Insa ma si gandesc cand s-o enerva cumva pe tzitzi si apoi vai de minee.

Ioana, cum mai adoarme Bianca, tot la san? Victoras are si momente cand mai adoarme singur, dar seara trebuie sa suga neaparat.

AH! SA nu uit, azi i-am luat scaun 0-18 Chicco Eletta. Cred ca pana la 2 1/2 jumate incape in el. Celalalt de la Kinderkraft l-am dat inapoi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Pun poze, pun! Saptamana asta mi-am propus sa sortez si sa pun poze, sa imi fac manichiura si sa ma apuc de regim si sport. Wish me luck!

Gagici, am si eu o intrebare pt cine stie.. Daca ma intorc la birou insarcinata fiind, si intru iar in CIC dupa cateva luni, cum mi se calculeaza cele 12luni de dinaintea nasterii? Ca fiind luni de indemnizatie + luni de serviciu (cate oi apuca)? Sau mi se ia salariu pe lunile de anul trecut + salariul pe anul asta de cand ma intorc? Sau mi se iau doar cele cateva luni pe care le apuc anul asta si se considera ca nu am toate cele 12 luni "active"? Aveti idee? Sar'na!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Chitzo, nici nu-mi pot imagina prin ce treci :( - iti urez sa fie o eroare medicala sau sa fiti in procentele bune!

Dana, si eu o imbrac pe Miruna mai gros decat pe mine, am gandit la fel, ca nu se misca prea mult si-atunci stand pe loc, ii e mai frig, si nu m-am luat dupa extremitati, dar cand am vazut ca si pulpitele sunt reci...Si da, si eu si sotul suntem frigurosi si nici ea nu pare prea calduroasa. Clar nu ajunge sa transpire. Ca si Tala, nu cred ca frigul in sine raceste, dar cica virusii se dezvolta mai bine la frig si uscat (parca la bacterii e invers, se dezvolta mai bine la cald si umed), iar corpul se lupta mai putin la frig dpdv imunitar, ca e ocupat cu incalzirea. Insa daca s-ar misca si ar transpira, as face cum povestea JD, pus haina in plus numai cand sta pe loc uda, lasat sa se miste cu haine putine, cat timp e in miscare. Asta noi am super testat-o si la munte toata viata, urcam foarte subtire imbracati chiar si iarna, pt. ca de la efortul intens am transpira rau, dar cand stam pe loc si se raceste totul, ne infofolim. Si niciodata nu am racit dupa metoda asta (miscare = dezbracat, stat pe loc in racorica = imbracat bine).

Carstea, http://www.amazon.co.uk/Hipp-Baby-Food-Beef/dp/B008JVXCGG/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1350813777&sr=8-6 sau http://www.amazon.co.uk/Hipp-Baby-Food-Chicken/dp/B008JVXENC/ref=sr_1_2?s=baby&ie=UTF8&qid=1350813817&sr=1-2 sau http://www.amazon.co.uk/Hipp-Baby-Food-Veal/dp/B008JVXFNG/ref=sr_1_1?s=baby&ie=UTF8&qid=1350813817&sr=1-1

Mirela, poti sa-mi zici si mie, te rog, ce scrie pe eticheta la branzica natur? La ingrediente adica. Ca eu nu am reusit sa gasesc decat branzica natur pe care scria ca are zahar si parca si sirop de glucoza-fructoza, exista si una fara? Pe net nu am gasit sa scrie de zahar, dar in magazin pe eticheta asa vedeam.

Ronina, nu vad de ce e trista faza cu borcanelele. Ma rog, doar daca crezi ca mint pe etichete, atunci inteleg. Altfel in afara de cele care au amidon (sau zahar sau mai stiu eu ce), cu care nu prea sunt de acord, nu vad care e problema. De-asta sunt si asa scumpe, pentru ca-s facute altfel decat conservele pentru adulti sau altele ieftine, adica in loc sa li se puna conservanti, sunt „conservate” prin sterilizare (cam cum ai steriliza seringi in fabrica de seringi, sa zic). Adica le omoara bacteriile (ca dupa deschidere trebuie pastrate numai 24 ore la frigider, pt. ca nu mai sunt sterile). Si daca-i prind ca nu folosesc produse bio, cum zic, dau instant faliment sau au greutati financiare serioase, fata de producatorii de orice altceva, pt. ca lumea e mai sensibila sa se intample ceva cu bebelusii (normal). Ba chiar exista categoria aceea cu „A” cand scot alergenii din produse, ceea ce noi nu putem face. De ex la banane si la carne sunt mai sanatoase borcanelele decat bananele sau carnea din comert, deci cu exceptia carnii procurate din surse individuale, de la tara, etc.

Lady, laxative: ananas, para, prune.

Ma bucur ca povestiti ca fac bebeii vostri asa la lapte, chiar daca e LM, ca Miruna face asa la LP, cu repezitul, apucatul cu mainile si supt cu gemete de placere, incat credeam ca are o problema si-i place prea mult mancarea sau ceva (desi la legume si fructe nu face asa, doar la legume parca uneori ar vrea mai repede). Din picioare la fel face, impinge in tot ce prinde, e chestia aia cu formatul muschilor pentru ridicat.

Monna, sunt mandra de ginere :)

Si Miruna sta in Chimparoo de numa’ numa’, cu fatza la public adica, doar ca a purtat-o tati, nu eu, ca n-am apucat, abia acum fac o mica pauza dupa mult timp si ma bag la loc la lucru dupa aia. Daca mai vrea cineva Chimparoo, mai am cel putin unul, adica au fost 4, pe unul zicea Nikko ca-l vrea, dar nu stiu ce-i cu ei ca nu dau de ea, si mai raman cu unul, pe care nu apuc sa-l pun pe okazii, din lipsa de timp de poze si descriere. Abia pe 8 noiembrie ma eliberez. Oricum iese mai ieftin decat la producator pe site, daca se cumpara numai unul de la ei.

Dana e o grozava, asa cum mi-am imaginat, frumoasa, desteapta, vesela, entuziasta, ce mai, mi-as dori sa fiu ea (mai ales dpdv curaj) si sa arat ca ea :) – pacat ca n-am avut mai mult timp, ca nu m-as mai fi dezlipit, as fi vorbit non-stop cu ea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Mai fetelor din Bucuresti, haideti sa ne intalnim! (Dana, stiu ca toata vara ai propus ) Daca vine iarna, nu mai avem sanse!
Eu vin oriunde este metrou aproape de parc. Si propun ora 3-4-5..

Ce ziceti?


Mergi la inceput