Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

shhh, ca se aude musca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

bine zis

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

de unde musca pe frigurile astea? (sau poate pe la voi e mai cald)

Ciresica, bine ai venit pe aici! Si eu zic ca nu e cazul sa te stresezi.

Am revenit si noi cu vesti mai bune; a revenit si bebelina mea la dormit super noaptea - cate 8-10 ore; asa mi-am mai revenit si eu, de nici nu-mi vine sa cred (ca oricum am extremd e mult de lucru si daca nu ma lasa nici ea sa dorm cred ca cedam nervos).
Cum de?...nu stiu; a scapat si de raceala si de tusit, poate ca si de asta;
In alta ordine de idei eu in week-end eram happy ca s-a mai dus un kg bucurie porsteasca probabil; acum s-au pus 2 inapoi, dar daca pot sa dorm si eu ca omul sincer nu ma mai intereseaza.

Intre timp m-am ales si cu o durere despate care nu mai vrea sa treaca si parca se tot agraveaza - musai sa-mi fac timp si pt mine, de dormit destul si de un pic de sport!

I-am luat la bebelina tarc - cum o punem in el cum crizeaza; desi in continuare e pe covoras/paturica moale, cu jucariile ei... dar nu stiu de ce il percepe ca pe ceva negativ; cum o mut doar pe covoras, neingradita, e totul bine si ok.
Sper ca in curand sa realizeze ca barele de la tarc pot fi folosite ca sa se ridice sau sa se ajute de ele la diverse miscari si apoi sa se inteleaga mai bine cu el.

mai un pic si e week-end

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetelor!

Dia: mai un pic si e gata we-ul si vad ca n-a mai scris nimeni intre timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

vad si eu

Ieri am incercat sa o familiarizez pe bebelina cu apa mare, in vana - speram sa o conving sa pluteasca, si sa o sustin cat mai putin (sa-i sustin doar capsorul); ea n-a fost de acord...e stresata si se chinuie sa-si ridice capul afara din apa, asa ca n-am insistat; in schimb fiind apa mare, pt ea pana la brau, a descoperit ca poate sta in picioare (cu foarte putin sprijin)...si de chestia asta a fost absolut fascinata.. Asa ca in final a fost o experienta reusita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Wow Dia, nu m-am gandit sa o incerc cu statul in picioare in apa, bine ca ai zis Ma streseaza pediatra ca zice ca la 9 luni ar trebui sa se sustina singura pe picioruse, ori Bianca nu sta, tine moi picioarele, trebuie sa o sustin eu zdravan de sub axile. Poate in apa capata incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Buna fetelor
Ciresica- Bianca spune ta ta si da da
Dia -aceasi problema avem si noi cu tarcul !parca e locul de pedeapsa:-)In schimb se baga Oliver in el si se joaca cu juc#259;riile lui Bianca
E super ca aveti iar nopti linistite,noi ne trezim in continuare tot la 2 ore pt tzitzi .
Ioana-cānd reusesti sa o adormi pe Bianca fara tzatza sa imi spui si mie cum faci.Eu am incercat multe dar daca nu ii dau tzatza mi se pune pe urlat de abia o mai opresc.Oliver mai reuseste sa o prosteasc#259; cāte o data ca ii cānta si atunci se opreste din plāns.
In rest avem mucisori la greu si mai si tusim iar de māncat nu mai mānc#259;m mai nimica solid.Iaurtul la noi nu a avut succes,in schimb vad ca ii plac bucatelele super fierte de legume.
Vreau sa i introduc in ritualul de seara citirea unei carti.Dar nu prea stiu cānd sa ii citesc ca sa-i si placa.Seara ii fac baita ,masaj,apoi la imbracat se lasa cu pplāns si nu se mai opreste decāt cānd vede tzatza.Si apoi adoarme.Voi cum faceti?
Pupice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Marci, multa rezistenta...la asa program nocturn nu-i usor. probabil e doar trecator - poate si raceala are vina ei, poate o deranjeaza si gatul daca nu mai vrea solide; spersa treaca repede faza asta si sa ai curand parte de nopti mult mai odihnitoare!

Ronina, nici eu nu m-am gandit la statul in picioare in apa - la Adri n-am incercat niciodata ; noroc ca i-a venit piticoatei ideea (si e ciudat, ca pe uscat nu pare sa stie la ce sunt bune - cand vrea sa se ridice incearca sa se traga (doar) in manute in sus si asteapta sa o ajutam/ridicam noi, dar nu incearca deloc sa se sprijine/impinga in picioare -parca nici nu stie ca le-ar putea folosi la asa ceva).
Da-i pace pediatrei! Am impresia ca in mod constant uita ca Bianca s-a nascut inainte de termen.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Marci sanatate multe! Asa am patit si noi cu mancarea cat a fost racit. Probabil o doare gatutul si de asta nu mai accepta solidele.
Dia bravo pt Lavi ca sta asa in apa. Andi se ridica in picioare in cada dar cum aici cazile nu sunt asa adanci n-ma cum sa-i pun atat de multa apa sa stea in picioare si sa-l acopere apa.
Ronina da-o incolo de pediatra!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Marci: in casa nu reusesc deloc sa o adorm si altfel, in masina imi mai iese f rar daca e obosita si legan scoica stanga dreapta.
Dia: eu am jumper si a invatat sa sara pe picioruse, dar la fel face si cand o tin de sub axila, nu sta pe ele ci salta doar si apoi cand nu mai are chef le lasa moi
Monna:

Mergi la inceput