M-am hotarat.............adoptie(83)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu cred ca treaba asta cu "ii dai niste banuti" nu e ok.
Nu e ok nici dpdv legal, nici din principiu. Si pana la urma cine iti garanteaza tie ca o data ce incepi sa "ii dai niste banuti" nu se va permanentiza asta si nu vei deveni o victima a santajului.
In alta ordine de idei, chiar daca acest copil e declarat adoptabil, o data intrat in sistem, nu iti poate garanta nimeni ca ajunge la tine, ca in baza listelor de potrivire teoretica si potrivirilor practice, nu ii se gaseste o alta familie compatibila.
Tot in alta ordine de idei, ca sa il adopti ar trebui sa depui actele pentru atestat, atestat care iese in 120 de zile din momentul depunerii actelor. Deci sa mai zicem ca mai dureaza maxim 1 luna pana aduni si depui toate actele, in 5 luni de acum in colo abia ai atestatul. In timpul asta, daca apuca sa fie declarat adoptabil, intra pe liste si ajunge sa fie potrivit cu alte familii, care sunt la momentul acela pe listele de familii.

Este foarte complicat ca un anume copil sa ajunga la tine, pentru ca o data intrat in sistem... nu mai ai nici un fel de garantii. Iar neintrat in sistem nici nu se pune problema. Cam aia e.

Dar, discuta cu cineva de la protectia copilului totusi.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Uite, am gasit ceva despre plasamentul familial

http://www.copilprahova.ro/index.php/informaii-utile/instituire-masura-de-plasament-familial

Nu stiu cat de actualitate mai este aceasta procedura, dar in baza celor prezentate acolo ai putea discuta cu cineva de la directia de protectia copilului sa vezi ce poti sa faci.
Cu mentiunea ca pentru plasament, asa cum scrie acolo, este nevoie de acordul parintilor copilului.
Nu este o masura de protectie definitiva, oricand parintii il pot lua inapoi.
Pe de alta parte, este posibil ca in timp sa si renunte la el si sa poata fi declarat adoptabil.
Oricum treaba asta se cam bate cap in cap cu ce zice noua lege acum, in sensul ca nu ai voie sa iti identifici singur copilul, caz in care ti se retrage atestatul de familie adoptatoare.

Cam incurcat. Ar trebui sa discuti cu cineva in masura sa te sfatuiasca clar.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares

Dar pot sesiza protectia copilului pentru felul in care este "uitat" 4 luni si pot cere plasamentul lui la mine??

La aceasta varianta m-am gandit si eu cand am citit intrebarea ta. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanamares spune:

Da, i-as da "cu placere" niste banuti, doar ca stiu doua cazuri de acest gen, iar acum parintii naturali sunt saptamanal la usa, cerand bani. Chiar daca nu stiu sa citeasca, acesti "oameni" de etnie isi stiu fb drepturile . Acord de adoptie l-a dat decat mama si acum ameninta mereu familia naturala ca, daca nu primesc bani vine tatal si cere copilul. Ideea e ca, daca vreau sa cer plasamentul de urganta, trebuie sa am atestat ,? Dar pot cere plasamentul in cazul de fata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Loriana...te asteptam cu vesti......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Oanamares pentru plasament de urgenta sau familial nu trebuie sa fii atestat dar, trebuie sa-ti intocmesti un dosar din care sa faci dovada ca: ai venituri, cazier, fisa medicala, domiciliu.

Nu ceda instinctului de a da bani, fiindca te va santaja emotional de cateori va a avea chef, acum sa nu generalizez, mai sunt si cazuri cand mai vor si bine copilului( foarte putini).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

S-a asternut din nou linistea aici pe forum...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antibes1970 spune:

Noi suntem in Fr si asteptam de aici atestatul.
Cu el in dinti venim apoi in Ro , ca Asociatiile din Ro sa ne gaseasca un copil ...
Legea spune ca pt romanii din strainatate , se vor da pt adoptie doar copiii declarati adoptabili si carora timp de doi ani nu li s-au gasit parinti adoptivi in RO

Deci voua , pe loc , saracele de voi , nu va baga nimeni in seama , d'apoi noi cei de afara , o sa imbatranim asteptand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Mai are cineva vesti bune? ! Atestate, cursuri, intalniri, potriviri, procese...
Happy Halloween!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Dragele mele ,
Am vazut-o astazi pe pitica. Este o simpatica, zambareata si foarte vorbareata.Are 2 ani si doua luni, este brunetica si are niste ochi superbi. Noi mergem mai departe in procesul de potrivire practica si sper din suflet sa fie totul ok pe mai departe.Sper sa fim noi alesi ca cei mai potriviti parinti pentru minunea asta mica.Va tin la curent cu tot ce se intampla !

Mergi la inceput