M-am hotarat.............adoptie(83)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Si pe mine ma intereseaza cum a fost primele zile, dar sincer nu am indraznit sa te intreb, nu vreau sa par prea bagacioasa, dar daca tot a pus problema si Sunshine, am prins curaj, cand ai timp Lili te rog sa ne impartasesti din experienta ta...... TE RUGAM.......
La mine nicio noutate, din pacate
Loriana.... si eu sunt convinsa ca in jurul bradului veti fi trei, daca nu ies actele la Tribunal, pune problema invoirii(vezi ca se poate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trotil spune:

Iridesa, recunosc ca m-ai incurajat mult. sper sa fie bine.
multumim tuturor de primirea calduroasa.
Lili felicitari!!!tare-i bine cu puiul acasa!
asteptam detalii :)
eu deocamdata strang hartiile. Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

salutare fetelor

am tecut si de a doua intalnire cu bine
a fost ok totul
a durat catva ore - discutii, teste psihologice
am primiti si o veste buna - si anume ca vom obtine atestatul mai repede adica priun ianuarie si nu la sfarsitul lui februarie cand expirau cele 4 luni

am inteles ca vom mai comprima si cele 12 intalniri si ca vor fi mai putine
cred ca fetele de la directie si-au format o parere despre noi - si anume una buna

urmatoarea intalnire e la noi la serviciu, pe 13.11.2012

bun venit tuturor fetelor noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Dragele mele,
Va multumesc pentru incurajari si pentru gandurile bune.Ma bucur sa vad ca sunt si vesti bune pe aici si sper din suflet sa reusim toate sa ne implinim visul de a avea un sufletel in casa noastra.
Azi am fost si noi la PC si, desi am avut o strangere de inima,am plecat destul de linistita.Sotul este mult mai increzator in mine.Doamnele de acolo ne-au incurajat, au spus ca la noi in judet sunt putine dosare si majoritatea reusesc de la prima atestare. O familie e la etapa de potrivite(nu stiu inca termenii) la 2 luni dupa primirea atestatului.Ne-au spus ca este f important ce varsta trecem la preferinte, k sunt putini copii mici adoptabili.Probabil ca o sa trecem 1-2 copii, frati(cel putin o fetita) si dc ar fi unul micut si unul de cativa anisori ar fi perfect.Eu tot timpul mi-am dorit 3 copii, dar Dzeu mi-a dat doar 3 ingerasi pe care i-a luat la el.
Dar, cum spunea azi o prietena, lumea e intoarsa pe dos: unii isi doresc cu disperare un copil, iar altii ii parasesc, sau ii fac pe banda rulanta si ii scot la vanzare pe bani mai putini decat ar da pe o masina...
Pentru sufletul copiilor mei si pentru linistea mea sufleteasca, sper sa-mi dea Dzeu un copil care a avut necazul sa-si piarda parintii. Nu-mi doresc sa-si piarda un copil parintele, pt ca sotul meu si-a pierdut mama cand era mic, dar, din pacate sunt si cazuri din acestea.Cand vrei sa infiezi un copil, iti iei unul abandonat, sau mai putin norocos si nu te duci la piata sa-l cumperi...Dar asta este lunea in care traim. Sper din suflet sa existe viata de apoi, unde cei care au suferit pe Pamant, sa aiba fie fericiti in viata de apoi, iar eu sa-mi pot strange copilasii in brate. Doamne ajuta-ne tuturor si da-ne putere sa mergem inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Dragele mele ,multumesc mult pentru urari si sper ca in curand sa pot sa va felicit pe fiecare ca v-ati gasit puiutul!
Primele trei nopti au fost albe de cum am intrat in casa se uita in jur sa ,,cerceteze" ,a plans in reprize si ,,marait '' apropape tot timpul, il tineam strans la piep si adormea ,daca incercam
sa-l ,,transferam ''de la mine la sot sau invers sau sa ne asezam iarasi plangea ,ziua era ok ne jucam ,ne plimbam etc. dupa trei zile deci sambata noaptea a inceput sa doarma l-am si botezat pentru ca nu era.In rest nu am simtit nici o clipa ca ne-a fost greu, mai ales cand ne imbratisa nu se poate compara acest sentiment cu nimic in lume.Va mai scriu printre lacrimi ceva impresionant :dumineca dimineata l-am pus la noi in pat a luat mana mea apoi mana sotului le-a pus la el pe fata si ne-a strans in acelasi timp cu manutele lui cat a putut de tare.Acum s-a obisnuit doarme noaptea ,ziua e foarte vesel,mananca foarte bine ,mai vrea in brate dar il ,,santajam" cum putem .Va mai povestesc cand am timp!Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Lili, mi-au dat lacrimile cand am citit ce ai povestit. Asa simt ei, micutii, sasa isi exprima ei dragostea si recunostinta k esti alaturi de ei si le esti parinte ocrotitor.
sa ne ajute Dzeu sa avem toate un puiut laga noi si sa-i simtim dragostea lui nevinovata.
Vreau sa te intreb ce simti in sufleul tau? Simti k este al tau, k si cum l-ai facut tu?ca si cum ar fi sufletul tau?Iti poate mangaia durerea din suflet?
Nu am citit povetea ta, dar sa inteleg ca si tu ai pierdut sarcina si nu ai putut avea puiul tau natural?
va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Of Lili,
hai ca mi-au dat lacrimile
abia astept si eu clipele astea de fericire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina_gh

LiliGuran felicitari proaspata mami, va doresc sa aveti impreunaun drum presarat cu multe bucurii si numai fericire.
Valentina meriti tot ce este mai bun de la viata, ai suferit prea mult, lupta.daca vrei eu am o hartie cu toate actele care le-am depus la dosar, dac vrei da.mi un add pe ID madalina_gh si iti trimit scanat documentul, sau vb la un telefon. Poate te ajuta sa pui mai multe intrebari maine la PC. Este haria data de cei de la directie.
Fetelor voi in cat timp ati primit raspuns ca dosarul este OK din punct de vedere juridic pentru a incepe evaluarea?
Va pup


raspunsul de la juridic se da in 10 zile lucratoare

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Madalina, nu prea ma pricep cu mesajele astea.Id-ul acesta pe care mi l-ai dat este de mess?
As vrea sa mai vb cu voi, mai multe...
Sigur m-as mai descarca si m-as mai linisti.As vrea sa stiu voi cum ati putut trece peste o pierdere, sau peste faptul ca nu veti putea avea copilul vostru? Eu inca sunt la faza la care plang din fiece si nu-mi vine sa cred k mi s-a intamplat tocmai mie asta.
Cand vezi o intamplare nefericita la stiri, iti pare rau si spui:VAI, CE NENOROCIRE!
cand afli de un necaz al unui cunoscut, sau apropiat spui:PRIN CE TRECE, BIETUL DE EL!
Dar cand ti se intampla tie asta, iti dai seama ca nu esti spectatorul unei drame, ci esti actorul principal.SperI clipa de clipa ca e un cosmar si astepti sa te trezeti...dar nu te mai trezesti si te gandesti ca asa va fi viata ta, atat cat va mai fi ea...si incep sa te intrebi ce planuri are Dzeu cu tine, de ce nu te-a luat si pe tine? dc ai fost la un pas de moarte, de ce a ales sa ramai?Ce vrea de la tine? oare iti va da si mai multe lovituri? Oare te va pedepsi mai mult?
Se spune k Dzeu nu-ti poate da mai mult decat poti duce, dar pot eu sa spun k mai mult nu pot duce?
Nu pot sa spun asta!Sigur mai pot duce si mai multe, dar ma rog sa nu-mi mai dea.NU-MI DA, DOAMNE PE CAT POT DUCE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trotil spune:

Of Valentina, durerea ta este inca foarte proaspata. nu ca ar trece vreodata complet, insa vei avea in curand si alte preocupari si vei incepe sa nu te mai gandesti doar la asta in fiecare clipa.
Stiu, este extrem de greu, stiu, ai mai auzit asta, dar numai timpul te poate ajuta.
Incearca sa iti gasesti altceva care sa iti ocupe timpul si mintea.

Mergi la inceput