Veste buna! Sau nu?

Veste buna! Sau nu? | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

O stire interesanta. Si controversata, dupa cate se pare.
Voi ce ziceti?

http://stirileprotv.ro/stiri/social/dupa-ce-a-adus-pe-lume-4-copii-cu-barbati-diferiti-o-mama-din-iasi-a-acceptat-sa-se-sterilizeze.html

Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu zic ca-i buna, pentru ca atunci cand aduci pe lume un copil trebuie sa fi responsabil(a). Ea a adus deja patru la 22 de ani. E pusa pe fapte mari.
Respectiva a demonstrat ca nu este responsabila si nici nu se stie daca se va maturiza, ca ii plac barbatii, si ca despre masuri anticonceptionale nici nu poate fi vorba, pentru ca metodele costa si nu are bani.

Problema trebuie privita din perspectiva copiilor, care ar ajunge in orfelinate. Daca nu le poate asigura afectiune si un camin, nu are sens sa-i aduca pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Mie mi se pare ca este trist si infricosator.
Trist,pt ca din lipsa banilor omul ajunge sa se mutileze.
Infricosator,pt ca imi aduce aminte de acei ''medici'' care sterilizau femeile evreice pt a nu mai face copii.(stiu ca exagerez,dar na...)

Asta, o spun asa... ca la o prima impresie,pe negandite(am si o anumita stare acum).Poate maine simt alceva.

p.s. oare barbatilor li se propune sa faca vasectomie?Sunt multi iresponsabili care-si parasesc copii fara niciun regret.(suna a feminism,asta e...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Sper sa nu gresesc dar anticonceptionalele sint gratis in Romania.
Din articol reiese ca nu a mers la scoala, deci educatie sexuala zero.
Pastilele chiar daca le primeste trebuie sa isi aminteasca sa le ia, daca isi pune sterilet trebuie sa se duca la 5/10 ani sa-l inlocuiasca ......oare va face asta?
Este inuman ce i s-a propus.....dar nu face dacit sa abandoneze copii prin maternitate.
Romania este prea saraca sa isi permita sa faca o educatie oamenilor de acest fel.....ar trebui ajutati, indrumati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Pe cind Directia de protectie a copilului isi va lua si responsabilitatea de a propune asta tatilor carora nu le pasa ca au facut un copil? Ca doar la sex sunt doua parti si responsabilil pt copil deasemnea!

Mie nu mi-i se pare normal ca statul prin oricare dintre directiile si autoritatile lui sa propuna unei femei asa ceva. Da probabil ca tarind in Germania si vazind atitea documentare despre nazisti sunt influentata. Sunt curioasa daca mai intii i-au oferit consiliere psihologica. Pina la urma la 22 de ani multi oameni sunt necopti si invata facind greseli prostesti. Peste vreo 10 ani, cind s-ar maturiza si s-ar simtii cu adevarat responsabila, mai fa familie! I-a dat statul vreo sansa sa se integreze intr-o meserie ca sa aiba grija de copii? Asta ar fi fost ajutor...

Or fii mai multe amanunte despre acest caz, pe care articolul nu le spune, dar mie tot nu mi-i se pare corect sa se procedeze asa.

Si oricat de monstru li-i se pare unora, mai ales ca se pare ca treaba care da din start impresia negativa e ca acei copii sunt facuti cu tati diferiti, ea a nascut copii, a recunsocut ca nu poate sa aiba grija de ei si i-a dat in grija altora. Putea sa faca avort sau sa ii omoare sau sa ii neglijeze acasa. Acei copii au primit un drept mare din partea ei, acela de viatza. Sper sa le dea drumul la adoptie, spre a face alte familii fericite si copii sa aiba sansa la o viatza mai buna decit in camine de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Pe cind Directia de protectie a copilului isi va lua si responsabilitatea de a propune asta tatilor carora nu le pasa ca au facut un copil? Ca doar la sex sunt doua parti si responsabilil pt copil deasemnea!

Mie nu mi-i se pare normal ca statul prin oricare dintre directiile si autoritatile lui sa propuna unei femei asa ceva. Da probabil ca tarind in Germania si vazind atitea documentare despre nazisti sunt influentata. Sunt curioasa daca mai intii i-au oferit consiliere psihologica. Pina la urma la 22 de ani multi oameni sunt necopti si invata facind greseli prostesti. Peste vreo 10 ani, cind s-ar maturiza si s-ar simtii cu adevarat responsabila, mai fa familie! I-a dat statul vreo sansa sa se integreze intr-o meserie ca sa aiba grija de copii? Asta ar fi fost ajutor...

Or fii mai multe amanunte despre acest caz, pe care articolul nu le spune, dar mie tot nu mi-i se pare corect sa se procedeze asa.

Si oricat de monstru li-i se pare unora, mai ales ca se pare ca treaba care da din start impresia negativa e ca acei copii sunt facuti cu tati diferiti, ea a nascut copii, a recunsocut ca nu poate sa aiba grija de ei si i-a dat in grija altora. Putea sa faca avort sau sa ii omoare sau sa ii neglijeze acasa. Acei copii au primit un drept mare din partea ei, acela de viatza. Sper sa le dea drumul la adoptie, spre a face alte familii fericite si copii sa aiba sansa la o viatza mai buna decit in camine de copii.

------------------
Still looking for pieces of heaven...


aschiutza, chapeau bas!

barbatii, mai bine va abtineati tura asta.
ma intreb, rufus, daca nu poti sa-ti trimiti singur topicul la cos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

parca vad ca o sa o cheme si maruta acusi
si noi, hop, dupa ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

da, e cam freaky stirea. recunosc ca inainte sa vad filmuletul cu femeia respectiva, am avut impulsul sa fiu contra, pe urma, m-am mai temperat. acuma, la fel de adevarat este ca filmuletul poate fi manipulativ (si de fapt, chiar este - copilasii aia frumosi abandonati in paturi de spital, transmit la fix ideea).

e asa, in zona gri a moralitatii. este moral sa impingi o tanara sanatoasa la sterilizare? pentru ca a fost impinsa la asta, nu a venit ea cu ideea. femeia este usor de manipulat, pare slaba de minte, n-are scoala, dar nu e declarata iresponsabila (caz in care sterizarea ar fi legala, inteleg).

pe de alta parte, este ok sa faci copii in nestire si sa-i abandonezi pe unde poti? si totusi, dreptul la reproducere este un drept fundamental, care nu e pus in discutie in lumea libera, inca.

spun inca, pentru ca am citit recent un articol cu titlul "Este complet imoral sa ai voie sa ai oricati copii vrei". Articolul e scris de Etienne Vermeersch, filosof si profesor de morala la universitatea din Gent/Ghent. (petru cine intelege olandeza, linkul: http://www.knack.be/nieuws/belgie/etienne-vermeersch-volstrekt-immoreel-zoveel-kinderen-te-mogen-hebben-als-je-wil/article-4000187586184.htm?fb_action_ids=4469960914451&fb_action_types=og.recommends&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582). argumentatia articolului nu ia in considerare oamenii semi-iresponsabili, de tipul femeii din stirea noastra. articolul e mai degraba filosofic si se bazeaza pe un principiu al lui kant, care spune ceva de genul: "principiul calauzitor al comportamentului meu trebuie sa fie orientat in directia interesului global" (traducere persoanala schioapa, sorry). ori atata vreme cat:

- planeta sufera de suprapopulare
- 1 din 7 oameni pe pamant sufera de foame
- amprenta ecologica a unui copil din europa si america de nord este de 20 de ori mai mare decat cea a unui african,

profesorul nostru spune ca este imoral ca oamenii din societatea noastra (vestica) sa-si permita sa aibe oricati copii doresc. dorinta lor apasa pe umerii societatii si ai planetei si nu tine seama de interesele "globale" .

personal, inca nu am o parere in legatura cu asta. observ insa ca morala incepe usor sa se schimbe, ceea ce este normal. interesele globale vor antrena intotdeauna o schimbare a filosofiei si in cele din urma a legilor care guverneaza comunitatile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu nu inteleg care e mutilarea. O gramada de mamici de aici de pe forum au ales legarea trompelor ca metoda de contraceptie devinitiva.( si nici macar nu e absolut definitiva, la o adica daca chiar iti mai doresti copii poti face FIV) Multe dupa 2 (doi) copii, nu dupa 4. Ce reiese ca s-a intamplat e ca femeii i s-a propus si ea a acceptat. Probabil ca ea nu isi dorea copiii din moment ce nu ii creste, i-au ajuns 4 sarcini si nasteri pana la 22 de ani ( doar cu asta s-a ales) si probabil e fericita sa stie ca a scapat de grija contraceptiei.

Dpdv social mi se pare OK ca autoritatile sa propuna legarea trompelor femeilor care au nascut mai multi copii dar nu si-i cresc. Sa propuna, nu sa impuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Portocalia, pina la partea filozofica exista si una practica. Societatile din vest dezvoltate deja au mai putini copii nascuti decit tarile subdezvolate, ba chiar demografia e in mínus, ceea ce face ca societatea sa imbatrineasca si sa se deztabilizeze din punct de vedere economic.


Problema cresterii necontrolate a populatiei o au tarile sarace, tarile bogate au alte probleme etice si morale la care ar trebui sa se gindeasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

lavi, cred ca legal nu e nicio problema. femeia a semnat, nu e iresponsabila, deci dpv legal poate alege.

insa.... are 22 de ani!

Mergi la inceput