Veste buna! Sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Care este relevanta "amanuntului" ca au fost 4 barbati diferiti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Care este relevanta "amanuntului" ca au fost 4 barbati diferiti?


Stirea de la ora 5.
M-am uitat si eu la reportaj, ce imbatrinita este saraca si in ce conditii mizere traieste.
Un copil nu poate sa creasca in astfel de conditii ....ea are nevoie de suport, sa fie indrumata poate chiar sa isi gasesac ceva de munca .....are nevoie disperata de ajutor.
Este un om simplu care nu a mers la scoala, deci si familia din care provine lasa mult de dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Portocalia, pina la partea filozofica exista si una practica. Societatile din vest dezvoltate deja au mai putini copii nascuti decit tarile subdezvolate, ba chiar demografia e in mínus, ceea ce face ca societatea sa imbatrineasca si sa se deztabilizeze din punct de vedere economic.


Problema cresterii necontrolate a populatiei o au tarile sarace, tarile bogate au alte probleme etice si morale la care ar trebui sa se gindeasca.




aschiutza, se pare ca nu e chiar asa. un alt exemplu din articol, pe care nu l-am dat pentru ca e local, este Bruxelles-ul. In Bruxelles - care e un oras mic, cam un milion de persoane populatie, inclusiv expatii care lucreaza la institutiile europene, si care-s multi!) numara peste 470 de familii care au peste 8 copii, cresterea populatiei este 3.5% pe an, iar rata somajului este peste 20% - asta in timp ce Bruxelles-ul reprezinta zona cea mai densa dpv a locurilor de munca.

sigur, ceea ce nu se spune in articol e ca probabil majoritatea familiilor cu copii numerosi sunt familii de arabi, care stau pe ajutor social. are asa un talent presa flamada sa faca lucrurile evidente, chiar daca nu le spune clar :D. in cazul particular al bruxelles-ului, atata vreme cat arabii nu prea muncesc, dar ei sunt cei care se inmultesc cu precadere, viitorul nu arata deloc roz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

La noi li se face educatie sexuala si li se propun implanturi anticonceptionale la femeile care vin sa faca avort.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Care este relevanta "amanuntului" ca au fost 4 barbati diferiti?



probabil, daca tinea copiii cu ea, nu avea nicio relevanta. faptul ca i-a abandonat pe toti imediat dupa nastere si traiul mizer, fac sa aibe o relevanta. contextul ne spune ca femeia respectiva nu a fost o mama responsabila. dar are doar 22 de ani. poate va fi in viitor? cate sanse trebuie sa primeasca un individ de la societate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cite sanse i-a dat statul roman sa iasa din mizerie si sa se ocupe de copii? Sau statului roman ii pasa doar cind trebuie sa scoata mort-copt banii din buzunar pt a avea grija de copii?

Sterilizarea ar trebui sa fie ultima treapta, pt ca vrem-nu-vrem, rolul fundamental al unei femei e sa nasca.

Si asta cu cei patru barbati mi-i se pare ipocrit sa fie adus in discutie. Acei barbati cu cite femei s-au culcat si la cite le-au facut copii? De ce punem numai femeia la zid? Ce au facut acei patru barbati sa o ajute cu copii? S-a interesat numai unul dintre ei de copii? De ce nici unul dintre tati nu a luat copilul in crestere?

E tipic pt societatea romaneasca, o atit de bine crescuta si cu principii atit de sanatoase si ortodoxe, sa puna femeia la zid si sa inchida ochii in ceea ce ii piveste pe barbati si sa le ia orice responsabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

scuze, da' nu cred ca pune nimeni pe nimeni la zid! chiar si reportajul tv e cumva in dubiu, mai degraba favorabil femeii, as spune.

iar daca te referi la mesajul meu, eu incercam sa ridic discutia la un nivel impersonal. pentru ca na, femeia respectiva a fost sterilizata deja, case closed. voiam sa arat ca problema incepe sa se puna si in tari dezvoltate si poate merita o discutie teoretica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Soacra-mea si-a dus fata de mina la doctor sa-i faca sterilizare dupa ce l-a facut si pe al 3lea....ca s-a saturat sa ii creasca plozii! Nu vad ce e asa de dramatic, daca nu isi doreste copii foarte bine, norocul ei ca cineva i-a facut interventia fara "plata"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

MSL, fata avea tot 22 de ani? Si ti-i se pare normal sa fii impins la un asemena pas de terte persoane?

Problema mea e ca nu parintii ei au dus-o de mina, ci primarul si asociatia. Asta imi suna mie ca autocritica aia de pe vremuri care iti era impusa de partid.

Si da Portocalia, societatea a pus-o la zidul imfamiei atita timp cit acel primar nu s-a dus si sa ii ia pe tati de minuta. Asa au pus pe ea toata vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

in ce fel "sa-i ia pe tati de mana"? in ce autoritate? sa-i oblige sa ce? copiii - toti 4 - sunt abandonati. ce au cei 4 copii in comun? mama doar, tatii sunt diferiti! so?

Mergi la inceput