'Politica de stadion' versus 'politica de salon'

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

eu refuz sa ma mai pierd in "detalii" de genul, cum a fost nu sh ce la unii si cum a fost la altii. Sau cum e X versus Y...chiar nu vad nimic de comparat, pe bune. Toti sunt pamant de flori, cu scopuri personale. Nada pt tara, nada pt prostime. Cred cae gaunoasa gandirea de genul, sunt ani buni de cand ne invartim in jurul cozii, dupa aceasta idee, si alegem mereu intre doua rele...dar pe asta, am mai spus-o, si nu o data.

Nici mie nu imi trezeste nu stiu ce nostalgii 23 august. Am prins o singura racolare de genul, nu de 23 august, ci intr-o zi nasoala, friguroasa si ploioasa, venea Ceasusescu in vizita la noi in oras...ne-au dat niste toale tare gretoase, statute, defecte, lalai, alergate rau cu alte cuvinte, din nu stiu ce camara a scolii, care nu se pretau deloc vremii, basca mai erau cu alb mult prin ele, alb si rosu, dar predomina primul...n-au reusit deloc sa ne aranjeze in peisaj:)) Brrr! Bun, 23 august in sine, era ok, caci era vara. Din pacate 1 decembrie este o data tare neinspirata ca zi nationala, dp meu dv desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Pai cine era alianta asta de au plagiat-o?
Iar electoratul forumului nemtesc era probabil sub cel al lui becali asa ca nu e nici o deruta banuiesc:)
Pai si e alianta oficiala sau doar asa de okii lumii sa arate a au si ei parteneri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Alianta e oficiala si inregistrata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Antonescu se lauda ca a adus in PNL o groaza de ... rataciti: pe PNT-cd-ul lui Ciorbea, bleah!, pe Becali, pe DD nu l-a pacalit ca l-ar fi luat f. bucuros!
Moama ce procente avea cu DD! Nu i-a mers, oare de ce?
Vedeti cum o sa ajungeti la vorba mea cu PP-DD?
Asta ii ingroapa pe toti si poate se dovedeste ca nu este chiar asa de vandut! Doamne ajuta!
Asa cum spuneam : "speranta moare ultima" , !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Asta ii ingroapa pe toti si poate se dovedeste ca nu este chiar asa de vandut! Doamne ajuta!

Ti s-au invinetit rosiile din gradina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Asta ii ingroapa pe toti si poate se dovedeste ca nu este chiar asa de vandut! Doamne ajuta!

Ti s-au invinetit rosiile din gradina?

Neah! Poate vi s-au invinetit voua fetele cand v-ati dus in piata!

Hai mai Capcaunule ca nu marsati tu si ceilalti cu mintea acasa la noutati!
Ete si ce mai avem de pierdut ca vandura astia tot si ii stim bine ca ne-au condus de ni s-a acrit de 20 si ceva de ani!
Daca vin altii ce mai pot sa ne faca? Nu mai au ce vinde!Daca o iau de la zero poate ne aduc la suprafata ca sa nu ne innecam de tot!
Este logica concluzia mea?

Edit. Daca nu raspunzi te inteleg dar cu f. mare greutate si durere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Vedeti cum o sa ajungeti la vorba mea cu PP-DD?
Asta ii ingroapa pe toti si poate se dovedeste ca nu este chiar asa de vandut! Doamne ajuta!
Asa cum spuneam : "speranta moare ultima" , !


Putina aritmetica:
USL = PSD + PNL + maruntisuri
Inainte de USL, PSD si PNL participau separat la alegeri, asta inseamna ca fiecare avea in jur de 470 de candidati (senatori si deputati), adica in total 940.
Acum candideaza la gramada, basca unpr, pc, becali si ce-au mai adunat de pe ici pe colo. Renunatnd totusi la maruntisuri, asta inseamna ca 1 din 2 fosti candidati PSD respectiv PNL la alegerile trecute raman pe dinafara. Unii accepta de buna voie asta, dar sunt totusi vreo 450 de posibili candidati care anul asta nu mai au colegiu in care sa candideze. Chiar crezi ca toti accepta cu zambetul pe buze mareata struto-camila USL-ista?!
Si atunci ce crezi ca vor face o parte din ei? Informatii confirmate de lideri USL-isti: vor merge sa candideze pe listele lui Dan Diaconescu (ca la PDL nu au vreo sansa sa ii bage cineva in seama, nefiind candidati de prim rang - ca daca erau, ramaneau pe lista USL). Si uite-asa isi gaseste DD politicieni cu care sa isi umple listele de candidati. Si cum are si el acolo un 10% macar, tot prinde vreo 40 de locuri in parlament, prin redistribuire, daca prin vot direct nu are sanse.

In concluzie, o sa vedem mai mult ca sigur pe listele PPDD o gramada de traseisti fost USL-isti, ramasi fara colegii unde sa candideze. O parte chiar vor intra in parlament, si nu exclus ca odata ajunsi acolo sa se reintoarca la dragostea lor cea dintai, USL-ul!

Cine pune pariu cu mine ca asa va fi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

b.nica cu mult respect logica ta e precum elodia. Nimeni nu stie daca a fugit sau a fost omorata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mickyyy vom trai si vom vedea!
Daca apar traseisti pe listele PP-DD un sector important pt. ei, acela cu cetateni care au mintea acasa, nu va mai merge cu voturi.Simplu!
Dupa mine singura hiba a lor este lipsa "profesionalistilor" politici, aia harsaitii care stiu dedesubturile.

Eu personal nu voi mai vota never partide sau politicieni care au fost pana acum la guvernare din 1990 si daca astia care candideaza nu vin cu proiecte serioase de redresare a Romaniei!
Daca nu am alternativa nu ma voi mai duce la votare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

b.nica cu mult respect logica ta e precum elodia. Nimeni nu stie daca a fugit sau a fost omorata.


Marina, Romania este EXACT ca Elodia, pierduta/omorata si nimeni nu stie cine este de vina!

Mergi la inceput