Felicitaaari Elfica! Haide Moro! (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Marikaki, bine ca mi-ai amintit, si eu am vrut sa pun intrebarea asta! Si noua neonatoloaga si pediatra ne-a spus la fel, dar cateodata vad ca buzele piciului sunt uscate si i se decojeste pielea de buze. Ma gandesc ca n-o fi din cauza ca e deshidratat si ca are nevoie de apa? Mama si soacra-mea, cu teoriile lor vechi, erau socate ca nu-i dau apa copilului. E drept ca soacra-mea mi-a recomandat sa-i storc copilului putina lamaie in gura ca sa nu mai sughita.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Prezenta si eu! Zombie dar prezenta!
Azi noapte de la 10 la 3 a tinut-o numai intrun plans, supt si chircit. La 3 a facut in sfarsit kk, spalat, supt si adormit la 4 pana la 7.30.
Am fost cu ea la dr sa-i ia kk si pp pt analize, i-am facut si eco la sold si e ok.
A adormit in masina, acum isi continua somnul pe mine.

Marikaki eu stiu ca daca ii dai doar lm nu e nevoie de apa/ceai.

Anaomaria, te inteleg perfect. Eu am tinut-o 3 zile doar cu san si in a 4-a zi cantarul imi arata o scadere fata de cu 4 zile in urmaCand aud ce greutate au bbii ceilalti, ma apuca depresia. Nu ma intelegeti gresit, ma bucut pt ei, dar ma ingrijoreaza a mea ca nu ia si ea. Sa vedem ce zic analizele astea.

Hai Elfica!!! Ce bine ca au venit contractiile ca sa faci cezariana la cald.

Moro, cum te simti ca ultima graviduta? Hai cu bebele!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

ADRIANA:secretiile le scoti cu ceva?tin pumnii pt buricel si picioruse , se rezolva sigur cu masaj. si bravo pt voinicel, waw aproape 5 kg de baietel! botezul sa-i fie intr-un ceas bun, cred ca va fi bobocelul nr 2 crestinat , dupa dra Ilaria(patricbb)
MARIKAKI:WOW alt voinicel, avem barbati nu gluma aici! iertare ca nu te-am strigat, memoria e scurta rau.
ANOMARIA:esti prezenta, eu te-am uitat la catalog, iertaretin pumnii sa iei c m buna decizie pt bobocica ta.
MIHAELA:fiecare mamica face cum simte si clar e cel mai bine pt bb ei! la prima fetita,am facut la fel ca tine, lm +lp, nu zic ca a fost rau, dar la 6 luni era lm terminat si mi-as fi dorit sa mai alaptez... de data asta , doar lm papam si sper sa trecem de 6 luni.

Teoretic nu-i trebuie apa/ceai daca primeste doar lm, nu are cum sa se deshidrateze. I-am dat datorita racelii apa cu oscilococcinum dizolvat, nu a refuzat-o , raman la parerea mea, ca fiecare mamica decide pt puiul ei.

KYTANA: cum esti azi?

eu m-am apucat sa fac curat , in loc sa ies cu copila afara, of...e asa frumos afara si eu am atatea de facut...

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Kyatana, felicitari si sa iti aduca numai bucurie puiul mic!
Elfica, curaj si tot inainte si sa apara bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Doamne ajuta pentru Elfica sa fie totul bine! Multumim de info Adriana

Azi noapte dl Pingu Mic a cerut din 2 in 2h san si pe la 3 dimineata s-a chinuit sarmanul de a facut caca. De atunci insa nu a mai facut desi a continuat sa pape san din 2 in 2h aprox.
Cate scaune ar fi normal sa aiba? Exista un normal?

Moro, sa stii ca miscarea face tare bine! Eu chiar daca am facut cezariana tot resimt efectele benefice ale miscarii. Sunt tare mobila (de tei sau de fag, depinde de momentul zilei ) chiar nu imi vine a crede.

Multumesc pentru raspunsuri dragi mamici!
Si pentru ca am multe intrebari, uitati inca una: fetele care alaptati, v-ati cumparat hainute speciale? Bluze in special? Daca da, de unde? Pe net am gasit ceva dar niste scoruri 130 RON o bluzica!!...

Pup, fug sa scot si eu gandacul acasa!

Ah La multe lunite si anisori aniversatilor de astazi!

Si dam si noi un suculet, pt ca astazi este Sf. Apostol si Evanghelist Luca



39+ cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

scuze ca dau buzna , vreau doar sa las o incurajare pentru Elfica


Hai Elfica!!! Hai bebita Simona!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, nu exista nici o norma de scaune.Incepand de la unul la fiecare masa (cum fac in primele zile) pana la unul la cateva zile, e normal.
La David (zic de David ca el a fost alaptat) recordul a fost de vreo 4-5 zile in care nu a facut deloc .Ma cam speriasem, dar dr zicea ca daca nu pare deranjat sa il las in pace.Si nici macar dupa zilele astea nu a facut cu greutate.
Constipatie e daca face cu greutate, indiferent de frecventa.
Deci intre cateva scaune pe zi, daca sunt de consistenta normala si unul la cateva zile, exista o plaja intreaga de normalitate

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimfitmada spune:

Prezent si eu.
De dimineata fac treaba intruna si cu bb la san cand cere laptic. La fel si eu, ma uit pe geam cat e de frumos dar nu ma indur sa ies. 2 zile am avut-o pe cea mare acasa ca e un pic racita si mi-a intors casa cu fundul in sus, asa ca azi am facut curatenie. Mai tarziu am programare la dentist si o trimit pe asta mica la plimbare pe bulevard cu mama si cu Bianca. Sper sa nu fie prea rece atunci. Si Bianca sigur se va certa cu mama pe carucior. Asa face cu mine. S-o las pe ea s-o plimbe pe Antonia. Asa ca ea inpinge cu o mana, eu cu o mana.

Am asteptat-o si pe doctorita de fam, ca vine o data pe sapt sa vada bb. Pana acum a venit de 2 ori si la cea mare a venit in fiecare saptamana in prima luna. Poate acum a vazut ca ne descurcam mai bine. Sau o fi fost ocupata.
Antonia e o cuminte in continuare, doarme si mananca. A inceput sa stea mai mult treaza, analizeaza toti peretii, ne studiaza si pe noi. Cred ca are si dureri de burtica, dar nu se manifesta cu plansete indelungate, ci doar cu scanceli, se stramba se steange. Eu ii dau bonisan si espumisan si par a avea efect. Si eu mai uit sa-i dau espumisan inainte de fiecare alaptar, dar ii dau la urmatoarea. Daca nu uit iar.
Kytana, legat de intrebarea ta de mai devreme, eu nu mi-am cumparat haine speciale. Pe acasa imbrac ce purtam si inainte doar ca ridic bluza in sus sa scot . Pentru atunci cand vom merge in vizita mai am bluze parte peste parte (in V), mai am una cu nasturi. Oricum nu voi alapta cu ceilalti de fata, ci intr-o camera separata. Afara n-am alaptat nici data trecuta. Cand iesim la plimbare ii dau sa manance acasa si apoi iesim pana da semne de trezire si stiu ca ar fi timpul sa manance.

Elfica felicitari! Sigur acum esti cu bobocica mica in brate. Recuperare rapida!

MoRo_k las cateva motate pentru ultimul voinic frumos al odiseei

Fug, ca cineva vrea atentie.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, Maya mea n-a facut niciodata la fiecare supt. Cand era asa mica facea de 3-4 ori/zi. La o saptamana pediatra mi-a zis ca e normal de la scaun la fiecare masa pana la unul la 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Daca ii dau san si lp de 2-3 ori/zi maxim tre sa-i dau si apa? Ca o deshidratare ne-ar mai lipsi la cate avem pe cap!

Mergi la inceput