Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (37)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

fetelor, nu mai stiu ce sa fac, plange de azi de dimineata non-stop Matzul mic.
e aspirat, nu are febra, e plimat, i-am facut de toate si tot plange de ore intregi de ti se rupe sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

neatza!

eu nu-s pro medicamente dar in cazul eu i-as da pandol, poate i-l doare ceva, ma gandesc la dinti! Vezi ce se intampla. Macar elimini si durerea ca si cauza a plansului. Daca tot nu se opreste, la doctor!

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

fetelor, nu mai stiu ce sa fac, plange de azi de dimineata non-stop Matzul mic.
e aspirat, nu are febra, e plimat, i-am facut de toate si tot plange de ore intregi de ti se rupe sufletul.

Mamica de Matzalic grasunel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Beatrix, Cristi se trezeste f des si se zbate, se rostogoleste, cauta tzitzi, si de cele mai multe ori daca n-o gaseste plange. Uneori dorm mai adanc si nu il aud decat cand incepe sa planga tare, de cele mai multe ori deranjata din somnul meu chinuit actionez imediat doar ca sa nu se trezeasca de tot. Insa cred ca desi mai am lapte acesta se produce incet, e un efort pentru el sa suga, copilul adoarme la limita foamei, si asa intram intr-un cerc vicios. A n-spea incercare de a-l face sa bea si alt lapte decat al meu a esuat.
Inca nu stiu cauza din care se trezeste, probabil ca mai multe combinate. Cred ca am mai scris ca si sora lui exact la aceasta varsta a avut o perioada destul de lunga de nopti zbuciumate. La ea s-a rezolvat cand a acceptat un biberon mic de lapte de vaca seara, pe langa LM, cu care am continuat pana la un an.

Matza, ce poveste de viata! Bravo tie, amandoi copiii vostri sunt norocosi cu mama lor, chiar daca pt unul din ei esti "vitrega". Ai sesizat ghlilmelele, da?

Olguta bine ai revenit.

Luiza, voi cum va petreceti ziua? Da-mi niste idei, daca iesiti pe undeva. Noi murim de plictiseala in casa, Cristi imi face nervii taitei. Dupa o perioada scurta in care se joaca frumos in sensul ca freaca niste plusuri sau alte jucarii de colo colo, tinta lui preferata devine - pe langa scamele minuscule de pe covor - biroul unde sunt caietele sora-sii de la scoala.
Eu il scot afara si pe frig mare, doarme bine infofolit (mai bine decat noaptea chiar), dar ziua e lunga, si daca ploua adio.

Matza, acum am citit ca plange Tudor si nu il poti linisti. Sigur e obosit de la boala, poate il si dor dintii, cred ca nu e un capat de tara daca ii dai o doza mica de Panadol, asta bineinteles daca nu ai contraindicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Ileana,!
Faptul ca am fost aici a fost singura mea liniste pe toata perioada asta. Am avut siguranta ca din punct de vedere medical se face tot ce se poate. Restul depindea de el. Multumesc lui Dumnezeu ca totul este bine!



[quote]citat din mesajul lui aerlilian

Beatrix, ma uimesti!!!! Sa inteleg ca in cele 15-20 min cat stai fara el in brate o sa fii cu noi? Si noi tot de sanatatea lui Sven ne-am bucurat in primul rand, apoi am fost extrem de impresionate de aspect. Ti-ai pus vreodata intrebarea (pt ca acum putem discuta si despre asta...), daca acest copilas s-ar fi nascut in Ro, care erau sansele lui la viata si sanatate? Eu ma intreb mereu...si-i multumesc lui Dumnezeu ca a ales cum a ales pentru acest copil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

'Neata si multumesc de (re)primire si de urari, fetelor!

Ileana, treaba cu "jena" era o figura de stil, caci nu am un motiv plauzibil . sper ca am gasit dr care sa-si faca treaba, desi Beatrix a spus cel mai mare adevar: faptul ca este acolo este cel mai important - situatiile oricum nu sunt comparabile, Sven este o adevarata lectie de viata pt mine! dar vb de sistemul medical, de medici, de oameni. pe mine nu m-a crezut/ascultat nimeni cand spuneam ca bebElina are o problema, abia dupa 8 luni am dat peste medicul care a avut rabdare sa ma asculte mai ales, dupa ce mai fusesem la inca 3 dr, si in conditiile in care medicul nostru de fam. este pediatru.

noi cu mucii ne-am luptat luni de zile, serul fiziologic si batista bebelusului sunt minunate! de cand s-a marit insa, e nevoie de 2 persoane, dar cum suntem singure mai toata ziua, procedam exact ca Anca: calare pe ea!

Matza, si eu cred ca o doza de Panadol (chiar 3 ml daca n-are febra) i-ar face bine. Din cate stiu, Nurofenul agita, mie mi s-a recomandat la Olga sa nu i-l dau dupa ora 18, de exemplu. sanatate multa!

Bulinutza, cum mai e Filip? de mult voiam sa te-ntreb cum i-a fost diagnosticat refluxul tacit. te-am urmarit cu maaare interes in odisee, am fost la un pas de insulina. si nu'sh de ce am io fixu' ca problemele fie'mii se trag de la nenorocitul ala de diabet, cu regimu' lui cu tot...

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

beatrix, i-am dat panadol pana la urma si s-a calmat, clar sunt dintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Olgutza, bine ai revenit! Sanatate multa micutei bulgarase nascut in aceeasi zi cu Vladut al meu .

Anca, Ileana la noi merge cat de cat metoda de imprietenire cu tot ce folosim, seringa de nurofen intai se joaca cu ea si apoi bem nurofenul, batista bebelusului, intai gusta furtunul si apoi aspiram. Acum suntem in perioada in care ne imprietenim cu tantum verde, nu avem nevoie de el dar preventiv e bine sa fim prieteni .

Amelia, ai atins un subiect foarte greu mie, statul in casa. ACum incercam sa ne facem un program cum trebuie, saptamana asta in mare ne-a reusit. Dimineata se trezeste la 8 si stam la jucarii, pe la 9 mananca micul dejun, dupa ce mananca il las in scaunul de masa cu un biscuite in mana si eu spal vasele si adun, la 10 somnul de dimineata, mai nou dureaza si o ora sa adormim, dar invatam sa adormim singur. Cand se trezeste se mai joaca putin, facem ture prin casa, daca merge masina de spalat stam in baie si ne uitam la ea cum spala, el are un suport iar eu pe buda, avem zile in care ne petrecem si mai bine de o jumtate de ora asa. la 13 manacam pranzul si la fel ramane in scaun cu un biscuite in mana pana eu adun si apoi iesim afara. In functie de vreme stam de la jumatate de ora pana la o ora si ceva, cand intram in casa reluam partea cu somnul, in jur de 15.30-16.00 adoarme si deobicei doarme pana pe la 17.00 cand mai vien vecina de la parter sa se joace cu el sau ne jucam impreuna, la 18.00 ii dau cina si dupa aia il predau lui taica-sau. 20.30 baita si pe la 9 somn, mai nou nu se mai terzeste noaptea numai pentru lapte dimineata pe la 5-6-7. Asta e in mare programul nostru ca acelasi in fiecare zi, foarte plictisitor, dar nu avem ce face, astept sa mai creasca sa inceapa sa se joace cu adevarat cu jucariile nu numa sa le tranteasca de parchet/gresie sau sa le bage in gura. Cand sunt super obosita si fara chef devin mama denaturata si ii dau drumul la duck tv si am si eu parte de cateva minute de liniste, din egoism le tin numai pentru mine momentele alea. Cand doarme el fac mancare pentru el, adun p[rin casa, intind rufe sau ma dau pe net. Seara cand vine taica-sau gatesc sau fac trebuie care necesita timp mai mult.

Gata ca m-am lungit ca o zi de post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Lexi, sunteti ok? Deobicei pe la ora asta erai activa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Suzi, evident ca si Tudor e prieten cu furtunul pana cand acesta ajunge la nasucul lui...
Olgutta, e tare revoltator ce spui...bai frate, eu am mai spus-o...in conditiile in care nu sunt o ignoranta, nu tratez copilul cu babisme, merg la TREI medici si nu ma asculta niciunul, trebuie sa bat la "n" usi pana gasesc pe cineva capabil??? Sa dea Dumnezeu ca acum sa fie copilul pe cele mai bune maini!
Beatrix, sunt o nationalista careia i-a placut sa calatoreasca mult si a calatorit mult.Dar niciodata, nimic nu m-a facut sa ma simt mai bine decat in Bucurestiul meu infect.Si nu credeam ca voi ajunge sa spun "Doamne ajuta ca ai fost si esti acolo!"
Matzule, ce bine ca s-a potolit micutul...Dragul de el, iti dai seama ce durere avea...
Amelia, ce te mai chinui si tu mami...nu te-am intrebat niciodata, ai ajutor in gospodarie, cum te descurci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ian.feb2012 spune:

CAPITOL NOU

Mergi la inceput