Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

La multe lunite, Anastasia si Cristian!

suzie - hai ca m-ati facut curioasa... eu tot asta credeam ca-i after school

am avut si noi o noapte mai usoara si as pune totul pe seama dormitului in paturi separate. ariana doarme in patul ei, insa, cum a fost agitata zilele astea, o luam cu mine in pat. ei bine, daca atunci cand dormeam impreuna se trezea si de 10 ori pe noapte, azi noapte doar de 3 ori si a dormit doarin patul ei. interesant....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

anca_cls - doctorii astia sunt nebuni... cum sa dea antibiotic pt muci!!! si noi am avut in sept un asemenea episod si, la fel, ne-a dat nurofen si biseptol (care are si el putin antibiotic)

amelia - la noi e invers... sotul meu e responsabil de curatenie in casa (adevarul este ca are si program lejer) si nici asa nu-i bine. eu o las pe fata sa manance singura (adica sa murdareasca tot prin jur), imprastiem jucarii prin toata casa, o mai las fara pampers, iar el imediat reactioneaza... ca e dezordine. rau cu rau, dar mai rau fara rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna dimineata si de la noi ...asa mai pe la pranz.
Aerlilian-lasa ca Tudor creste si veniti impreuna aici ...ti-am spus ca Parisul va asteapta cu bratele deschise ...si noi la fel....sanatosi sa fim
multumesc de raspuns - p descriere ca la carte ...pai vezi Mady ca am dreptate ...ci cine sa semene printesa ? Finutz frumusica dragutica ...lasa fata in pace si tu nu te mai stresa ca raci riduri
Suziq- ca si Anca m ai facut curioasa ...cum e cu after school...si eu stiam ca si tine...cine stie cand or ajunge ai nostrii la sc ce o mai fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna ,
Aveti iedee cat tine scaunul moale de la dintisori? de cateva zile face cacuta moale in jur de 3-4 scaune pe zi si o cam doare si burtica mai ales cand da parturi e vai de ea acum este pe tratament cu smecta si biotics plus ca am cam tinut-o un pic pe regim orez cu legume si carnita i-am dat 2 zile si banana la fel dar azi a fost tare mofturoasa la papa abia a papat legumele vad ca iar a inceput sa-mi faca figuri la solide de cand cu eruptia dentara oare cat va mai dura mofturile ca incep iar sa o iau razna abia incepuse sa pape fff bine si acum...plus ceiut de menta ii dau.

Si colac peste pupaza ieri a cazut din patut in patul mare si pe urma a plonjat pe parchet dupa suzi..si eram in dormitor la laptop si numai am auzit o busitura poccc mi-a sarit inima .. mititica sa speriat de tipatul meu si a inceput sa urle rau de tot, dr nu a patit nimic am intors-o pe toate partile... dde aseara i-am mutata salteluta la nivelul de jos

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

de aseara i-am mutat salteluta la nivelul de jos .. al meu zice ca sta in cusca ca la zooo ..ca este prea jos... as vrea sa o mai ridic un pic ca mi se pare ca e cam curent dar nu stiu ce sa-i pun, ma gandeam la inca o salteluta care sa se plieze ca sa o pot lua in calatotii, aveti vreo idee cu ce sa mai inalt un pic?

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

gabriela - chiar daca are gratii, pentru ea acolo este cel mai sigur. patutul este din lemn? daca da, atuncipoate se pricepe sotul tau sa dea niste gauri la ce inaltime vreti voi... noi asa am facut. iar legat de curent, la noi patutul este fix langa usa, asa ca laturala dinspre usa am acoperit-o toata cu un pled.
si apropo de curent: am auzit la un strain ca numai noi avem mania asta legata de curent. prin occident nici nu exista un asemenea termen. asa-i fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Anastasia si Cristian[flo
- Ileana, m-ai descris exact!da inca ma chinui sa ma mai ingras:D-
- knd ne mai vedem fetelor?acu cat mai e soare...
- Aelexa- multa sanatate. ai grija de tine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Kraluca -asa e cum spui , da toti sun t cu muciiin gura ca sa spun asa.Ca nu au ei treaba cu asta e una dar nu e ok sa le curga nasul cateva luni pe an.Ca or mai face si o amigdalita si alte cele astea-s bonus.Oricum am vazut aici mamici f relaxate si in privinta hainutelor..de ex.ea-mama cu pantalon pantof soseta ;bluza cu maneca lunga;fetita cam de 4-5 ani in slapi si rochita de dantela...si afara era un frig...brrr.probabil ca vor sa iicaleasca de mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

pfaa zboara timpul ... avem 9 luni
sar'na fetele de urari ,un pup special pt alexa care ne=a felicitat si de sf parascheva
nu merge de-a busilea ,dar sta f bine in fundulet ,dansam dupa tot ce canta prin preajma , se trage de zabrelele de la patut sa se ridice .. de plasa de la tarc ..de tot ce prinde ,si sta binisor in picioruse ,dar nu o fortez ,nici in premargator nu o pun...in rest zice continuu ..ma ma ..si cand ii e somn si cand e maraita ,de ma topeste instant

alice,am cautat in arhiva mea ce am avut eu la filantropia :
(am nascut cu cezariana,stat in rezerva pe care nu o recomand caci costa mult iar conditiile din salon sunt fff bune -deci daca i-ar mai trebui ceva in salon nu stiu sa spun):
inca o chestie importanta , in filantropia nu se intra decat la orele de vizita , e lege (mie mi-a placut f mult chestia asta , iar spitalul arata super )
pt bb
sampon bb
salopete si caciulita
un biberon mic
ulei de corp
cateva scutece
servetele umede
pampersi nou nascuti - 2 pachete jumbo sau 2-5kg
- pantalonas
- caciulita
- botosei
- paturica
- prosopel moale
- comprese sterile
- ser fiziologic
- bephanten
- cosulet sau landou pt. cand il scoateti din spital (cu asta poate sa vina tati la externare!)
pt mine
camasi alaptat
tampoane mari speciale (eu am avut de la mother care ,si le recomand)
halat
5 perechi chilotei unica folosinta
garmastan
sapun lichid
sutien alaptat
ceai galbenele
sosete-4 perechi
supozitoare diclofenac
supozitoare cu glicerina
prosop pt sani daca face furia laptelui ,o va mulge o asistenta in spital
galafor

acte necesare:carte de identitate
bilet de trimitere
adeverinta de salariat
carte de identitate sot
certificat de casatorie sau cert. de nastere al mamei (dupa caz)

iti las nr meu pe privat ,daca te mai pot ajuta cu ceva suna-ma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Pai cuplurile care muncesc pana seara si nu au mame/soacre/bunici etc sunt obligate sa recurga la a-si trimite copiii la after school, daca nu se organizeaza asta la scoala, asa cum zice Luiza. Sunt destul de multumita de raportul calitate/pret, dar inca nu m-am hotarat daca va merge pe termen lung, se poate merge si sporadic dar pretul "cu ziua" e mai dezavantajos, normal.
Cineva ii ia de la scoala la terminarea orelor, ajung acolo, se joaca, mananca, mai stau putin, apoi isi fac temele si iar se joaca, pana la ora 18. Insa cu mine acasa se alinta, greu incepe temele, se intrerupe de 10 ori, ba ca nu mai are cerneala stiloul, ba ca a alunecat perina pe care sta, etc, etc. Daca in timpul asta pe Cristi il apuca urlatul dupa mine, e bairam
Pt mine ar fi domnie, dar parca nu mi-e ok sa ma rasfat asa, mai ales ca de regula 2-3 zile pe saptamana am si ajutoare. Habar n-am.



Mergi la inceput