Facebook fara acordul parintilor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_stef
Si nu uita, la varsta asta: "nu ai FB, nu existi!"
O, si ce nevoie mai au copii sa iasa in evidenta ... enorma! Dar e natural!


Pai nu tocmai asta e provocarea, sa ii invatam ca exista si fara FB?

Copila mea a descoperit ca are mai multa liniste fara FB, asta dupa ce o perioada si-a dorit si ea. Atata drama e in clasa lor din cauza lucrurilor postate pe FB, incat a ajuns singura la concluzia ca prefera sa nu ajunga sa fie implicata in asa ceva, si nu se vede deloc marginalizata din cauza asta. La 11,5 ani are inca destule prietene care nu au FB si se pare ca specia asta inca nu e pe cale de disparitie :)

Cand si-a dorit am discutat pro si contra, unul dintre argumentele contra fiind faptul ca varsta minima pentru inregistrare e 13 ani... iar argumentul asta a contat destul de mult pentru ea, pentru ca e foarte onesta.
Probabil ca daca ar fi insistat am fi cedat, si mi-as fi facut si eu urgent un cont, insa pana la urma s-a convins singura ca e mai bine fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Fii mio si-a facut l 16 ani cont pe Fb(eu am avut inaintea lui insa...e cel mai enervant mod de socializare duupa parerea mea),dar nu se omoara cu el.

Deci s-ar putea sa prinda,sau sa nu prinda,depinde de copil foarte mult!

editez s aspun ca eu am lista de prieteni copii de 8-9 ani.Deci deja la 11,5 ani...e "cam tirziu"dupa parerea unora sa nu ai cont.De fii mio...el e un outsider deja!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Eu mi-am facut cont pe FB din cauza DC , deoarece mamicile de la odisee au preferat sa foloseasca FB in loc de forum.

Altfel nu il folosesc, cu mess-ul am terminat-o demult - metode de tocat timpul aiurea.

Sa vedem ce se va mai intampla cand va creste fata mare...


Viviana, mi-a placut mesajul tau !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Viviana, dar de ce sa nu vorbesti cu mama fetitei respective? Comportamentul ei e chiar riscant, poate previi o tragedie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema a FB. Deocamdata sunt in faza in care nu sunt de acord ca fetita mea de 10 ani jumate sa isi faca un cont, insa prevad ca in curand voi ceda... Nu stiu daca pericolele care ar putea-o pandi pe FB ma determina sa nu fiu de acord sau mai degraba faptul ca i-ar manca niste timp liber pe care ar putea sa il foloseasca altfel... Ideea este ca sunt constienta ca nu o voi putea tine departe mult timp de el. Cred ca ideal ar fi sa reusesc sa o fac sa se convinga singura ca e o pierdere de vreme la varsta ei, insa atata timp cat eu insami pierd timp pe FB mi se pare cam ipocrit demersul, asa ca nu stiu cum e mai bine...

In tot cazul, o inteleg perfect pe Emmy si cred ca sub impulsul momentului as fi procedat la fel, insa cred ca nu e cea mai buna reactie. Depinde si cum a pus problema...In fond, daca copilul mintea, spunand ca invata si de fapt statea pe FB, atunci mi se pare normal sa fie mustruluit...nu e corect ce facea... daca insa mustruluiala e doar pentru ideea in sine ca si-a facut cont pe FB atunci cred ca ar trebui revizuita tactica...

Fascinatie

Buna dimineata, Ilinca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

capcaunule, perfect adevarat! Dar daca ai intrat in hora (adica in internet) trebuie sa joci!

Si eu cred ca ai procedat gresit Emmy. O lasai sub supraveghere, macar pana e mai mica si nu se prinde cum sa te aiba in lista de prieteni si sa nu poti vedea ce posteaza . Sau pana nu intra in vreun grup in care tu nu ai acces, samd.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Copilul meu are 10 ani, cont de FB facut cu acordul nostru, suntem "prieteni" pe FB insa una dintre conditii a fost sa am parola contului lui. Tocmai pentru ca e usor sa restictionezi un "prieten" si sa=l lasi sa vada doar ce vrei tu, mai ales daca e vorba de mama.
N-am avut discutii, e foarte ok cu regulile.
Trebuie sa ma mai joc din cand in cand jocuri pe care le joaca cu prietenii lui insa am remarcat ca i-a scazut mult interesul fata de perioada de inceput cand era disperat sa aiba si el cont cu orice pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Si eu voiam sa spun ca e mai bine sa stiti ce fac copiii pe net, decit sa le lasati libertate totala. Eu sunt de parere ca computerul trebuie sa stea intr-o camera comuna, dar na, ce te faci cu Ipadurile si alte minuni care mai apar. Eu as prefera sa nu am computer cu camera web, pina acum nici-unul (nici ipadul) nu au, camera e separata si o punem in functiune doar cind vrem sa convorbim cu ai mei.

Si eu voiam sa mentionez cazul Amanda Todd, dar vad ca a mai facut-o cineva inainte. Si ea nu e singura, au mai fost alte cazuri, imi mai aduc aminte de o alta fata care s-a spinzurat in dulap in camera ei, nu mai stiu cum o cheama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ce subiect minunat si cate avem de discutat !!!!

Tocmai am publicat si noi la DC un articol pe tema asta :
De cativa ani buni ma tot intreb din cand in cand de ce lumea pare ca a luat-o pe o traiectorie anapoda , in ciuda descoperirilor uluitoare care se fac in foarte multe domenii, de ce oamenii, mai ales cei tineri, sunt mereu tentati sa aleaga raul in locul binelui, haosul in locul ordinii, uratul in locul frumosului. Si nu, nu e vorba de o perceptie subiectiva a lucrurilor, marcata de o eventuala diferenta intre generatii, ci e adevarul pur, demonstrat de evidente care nu au cum sa nu atraga atentia. Sa luam, de www.desprecopii.com/info-id-9470-nm-Copilaria-mutilata-de-haosul-virtual-isteria-Facebook.htm" target="_blank">pilda, exemplul cel mai la indemana, cel care a generat, de altfel, si randurile de fata... Facebook-ul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Pai cred ca raspunsul e simplu si in acelasi timp foarte complicat. Ofera-i copilului tau cit mai multe activitati si socializare in afara celor 4 pereti, departe de computer si cu cit va avea parte de mai multa implicare pasionata in altceva in afara casei, cu atit mai putine resurse va investi in prostii gen Facebook.

Eu sincer nu inteleg isteria Facebook. Am facebook de pe vremea cind nici nu se auzise de el in Europa, nici nu mai stiu citi ani sunt de atunci (desi nu multi parca). Dar il folosesc din cind in cind sa vad ce mai fac prietenii mei de peste ocean, cum mai avanseaza in cariera, poze etc. Pur si simplu sa am senzatia ca tin pasul cu viata lor putin. Dar am si citiva in lista care posteaza in prostie, zeci de posturi pe zi, toate timpeniile, poze cu mincare, ginduri care le trec prin cap si altele. Posturi inutile care imi incarca aiurea pagina si a devenit din ce in ce mai greu sa le filtrezi. Pe astia nu ii inteleg. Nici pe teenies nu ii inteleg, cei care traiesc mai mult pe FB decit in realitate.

Ah yeah, cred ca e foarte important sa le mai dezvoltam increderea in sine si ... nu stiu cum sa ma exprim ... sentimentul ca au valoare ... sa poata face diferenta intre ce e important si ce nu trebuie pus la suflet.

Intrebarea ta Mirela - adolescentii se vor razvrati mereu, e normal si chiar explicat stiintific (creierul lor se reorganizeaza) si daca noi zicem "asta e frumos", atunci ei vor alege uritul, daca noi zicem "asta e bine", vor alege raul. Nu ii putem feri de procesul asta si de altfel nici nu e sanatos pentru dezvoltarea lor sa o facem. E treapta lor spre maturizare, afirmarea independentei si individualitatii prin separarea de valorile general acceptate. Hai, si noi am fost adolescenti, sa ne aducem aminte si toti ne-am linistit si ne-am intors la valorile traditionale, poate cu o perspectiva usor largita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Emmy


Fetita mea are 11 ani 1/2. De mult imi vorbeste ca vrea si ea o pagina Facebook (in cazul in care nici eu nici sotul nu avem din principiu. nu vrem sa ne fisam in computere straine).



Eu stiu ca virsta minima sa ai cont pe FB este 13 ani.
Eu as speria-o un pic cu asta, ca a "mintit" cind a completat anul in care s-a nascut

In orice caz exista o multime de filtre, trebuie sa le setati sa nu ii vada profilul decit cei din lista de prieteni, etc....si mai ales sa nu o lasati sa puna poze cu ea pe FB.

Mergi la inceput