Facebook fara acordul parintilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

capcaunule, perfect adevarat! Dar daca ai intrat in hora (adica in internet) trebuie sa joci!

Si eu cred ca ai procedat gresit Emmy. O lasai sub supraveghere, macar pana e mai mica si nu se prinde cum sa te aiba in lista de prieteni si sa nu poti vedea ce posteaza . Sau pana nu intra in vreun grup in care tu nu ai acces, samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Sau profa cere ajutorul elevilor la diverse jocuri feisbukiste!

Dana


Hahaha, asta traiesc si eu pe viu! avem o profa la facultate care are 67 de ani, copii si nepoti acasa . A intrat pe facebook acum cateva luni si dupa ce i-am cunoscut cateii, gainile si curtea care da spre mare , acum pune mesaje de genul:"stiu ca 90% din prietenii mei nu vor posta mesajul de mai jos...fii tu printre cei 10% care o vor face!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Mi-ai amintit de copilaria mea restrictiva. Nu aveam voie sa ies afara in timpul saptamanii, aproape indiferent de motiv. Nu avea voie sa stau in we mai mult de ora 10 seara sambata si 8 duminica. Nu aveam voie sa merg la bairamuri decat la colegii ai caror parinti erau cunoscuti de parintii mei. Si tot asa.

Cand m-am trezit singura in primul an de facultate la camin, le-am incercat pe toate! Rational, desigur, dar ... scapata! Imi amintesc si acum cum radeam tare la bairamuri doar ca sa ies in evidenta. Brr

Facebookul este atat de natural pentru tanara generatie, incat .. nu stiu cum sa spun. Sotul meu oricum avea FB pentru ca aproape toti din firma au. Eu mi-am facut exact in aceeazi zi cu copilul meu. Sunt cred 2 ani de atunci. Nu am multa activitate, am un numar restrans de prieteni, mai postez cand si cand. Dar imi permite sa vad ce face (si) copilul. Pe FB, fiecare are atata intimitate cat isi doreste.

Ce te sperie? Ca intra intr-o lume pe care tu nu o cunosti si nu o poti controla? Asa va fi si cand va merge la Facultate, daca nu o va face in orasul de resedinta. Asa va fi si cand va merge la servici, nu o vei putea ajuta cu nimic. Asa va fi si cand va veni cu primul prieten acasa. And so on.

Ti-as recomanda sa vezi si ce fac ceilalti copii pe FB. Probabil vei descoperi intreaga clasa. Ce scriu, cum scriu, ce posteaza. Vei vedea cat de normal este copilul tau si vei vedea cat de natural este sa comunici. Desigur ca vor fi postari rautacioase (este varsta) dar ele pot fi sterse sau raportate ca abuz. E o comunicare, un alt timp de comunicare.

Si nu uita, la varsta asta: "nu ai FB, nu existi!"
O, si ce nevoie mai au copii sa iasa in evidenta ... enorma! Dar e natural!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Voi aveti toti dreptate. Pe moment faptul ca a mintit m a deranjat foarte tare. Si am fost scorpie. Copila asa de docila mi a dat tot; adresele ei Google, Hotmail cu toate informatiile. Astea o lasasem sa le aiba.

Ea cunoaste pericolul FB-cului. Discutam mult au si perioade de sensibilizare la scoala. Inainte nici nu vroia sa auda si acum nu mai poate fara!!

M am gindit si razgindit, mi se pare prea mica de virsta pentru FB.

Se pare ca n am incotro si tre sa mi fac cont FB!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Eu l-am avut pe nepotul meu (16 ani) pe FB, ma chinuiam sa traduc cu google ce scrie (scrie in alta limba care eu nu o stiu) ca apoi sa-l pirasc sorei mele.
Dupa care am hotarit ca nu vreau ca el sa citeasca ce scriu eu si nici eu ce scrie el.
L-am sters din lista, si ne-am hotarit ca ne mai intilnim pe FB cind implineste el 30 de ani
Eu acum pe FB sint in focuri cu 'Gardens of time' sint la nivelul 100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Da, inteleg frustrarea si motivatia, dar gindind la rece a fost overreacting. Probabil la fel as fi reactionat si eu.
Si tocmai pentru ca stiam ca o sa vina momentul in care o sa isi faca cont FB ca prea avea toata lumea numai el nu, ca nu eram noi de acord, tot din principiu, i l-am oferit noi, "cadou", nu-mi amintesc exact cu ce ocazie. Si, in aceeasi seara, mi-am facut si eu cont (care se dovedeste f. util, pina la urma :)

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cruis spune:

Fb este un loc periculos, absurd de periculos. Nu, prea e posibil ca un pre-teen sau teen sa nu aiba cont. Da, ai procedat gresit, trebuie sa te adaptezi vremurilor. Dar cel mai important, sa te educi tu pe tine. Intelege pericolele, nu predica, actioneaza, nu reactiona. Si asigura-te ca si copilul intelege cu adevarat. Supravegheaz-o, dar fara sa o fi intrusiva.

Te sfatuiesc sa incepi cu cazul sfasietor al Amandai Todd. :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cruis
Te sfatuiesc sa incepi cu cazul sfasietor al Amandai Todd. :(((


Exact la asta ma gandeam si eu :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

La 11 ani nasa fii-mii i-a facut odraslei cont pe facebook ca avea nevoie de vecini.
Am discutat cu amandoua si le-am spus ca deocamdata eu nu sunt de acord cu FB din motivele astea si astea. Si le-am rugat sa participe la stergerea contului.
Ceea ce au si facut.

La 13 ani nu s-a mai putut. Toti erau acolo.
Am avut la dispozitie 2 ani in care am barait-o la cap cu asa e bine, asa nu e, aratandu-i ce fac eu cu contul meu. Mentionez ca ma enerveaza de mor FB si mi-am facut cont numai si numai pentru ea.

Acu la 14 ani si-a facut inca un alt cont numai pentru prietenii ei, fara familion. Ne mai arunca si noua cate un os din cand in cand.

In ceea ce o priveste stau linistita.

Pericolul e altul:
Are o prietena care are vreo 400 de prieteni. Lunar se indragosteste de cate o poza. Ba mai si vorbeste cu ele la telefon.
De aici si pana la o intalnire face to face nu mai e decat un pas.
Fii-mea i-a atras atentia sa nu se intalneasca cu ei ca nu se stie cine cu cine vine la intalnire si poate sa o pateasca.
Dar fata neam. O tine pe a ei, ca e indragostita si go for it!

Fii-mea, speriata, m-a rugat sa vorbesc cu mama aleia. Ceea ce eu nu am sa fac.


Cea mai tare chestie a fost cu messul. Pana pe la 11 ani a functionat pe messul meu. Avea nevoie de el. Daca lipseau de la scoala isi scanau lectiile si le trimiteau pe mess sau pur si simplu se certau si isi puneau diverse statusuri penibile. Bunaoara si eu aveam astfel de statusuri spre deliciul prietenilor mei.
Cele mai tari zile erau alea cand, aveam de lucru, messul deschis si ma aborda lista ei;
"sunteti mama?"
"imi dati si mie tema la.., va roooooog"
"io sunt acasa, bolnava, ma plictisesc, nu vreti sa vorbiti cu mine?"
"un baiat de-a 5-a s-a indragostit de mine si mi-a dat 10 euro, ce sa fac?"
"azi am chiulit ca dadeam test la mate, sa nu-i spuneti lui mama"
Am aflat si a cui e mai mare si cum x a luat-o de mana pe y, si ce bomboane au fost la ziua nu stiu cui.

Eh, dupa un an, cand aparura si prescurtarile, i-am zis fetei ia-ti prietenii, spune ca ai 18, si cara-te de pe messul meu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

nu stiam de amanda todd :(

Mergi la inceput