Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Mey fetelor, ce-i cu linistea asta pe aici? Serios acum, unde ati fugit toate?
Virgi, multumim frumos pt urari!
Ce bine ca si-a mai revenit LC si ca nu este nevoie de antibiotic.
Anitta, cum mai este pitica ta? Ultima data ne spuneai ca si-a pierdut din efect homeopatul si ca da afara iarasi mult
Elena, lui Dorian ii intra apa in urechi la fiecare baita mai ales ca face baie in cada mare si scuba diving cu ratele la greu dar il sterg bine bine cu prosopelul , apoi cu betisoare de urechi si nu a patit niciodata nimic
Gyan , cred ca o sa incepem Autodiversificarea la 1 decembrie cand o sa aiba piticul 6 luni si 10 zile.
Cel mai important lucru este ca bebe trebuie sa stea in fundulet, in scaunul de masa.
Pana atunci trebuie sa cumpar scaunul si un steamer-aparat de gatit cu aburi. Deocamdata nu este nevoie de lingurite,recipiente, cutiute doar vreo 2 boluri(farfurioare cu ventuze) pentru ca el va manca cu manuta
Eu merg dupa aceasta carte
http://www.books-express.ro/book/9780091923808/Baby-led-Weaning.html
iar daca vrei un rezumat in romana, ti-l pot pune pe Picasa, cu mare drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Pupi frumoaselor!

Azi am iar botez, si sunt in culmea gloriei ca ieri mi-a venit si cm-ul. Am un chef...nevoie mare!

N-am mai intrat ieri ca am profitat de vremea frumoasa si am stat cu puiul mai mult pe afara...vad ca s-a mai obisnuit in carut.

Despre noi, nu foarte multe.
Sunt inca indecisa ce sa fac cu laptele. Trebuie sa trecem la formula 2-a de saptamana viitoare, si as vrea sa-i schimb si marca de lapte o data cu asta.
As vrea sa-i dau Humana AR. Pentru ca nu ii mai plac cerealele de vreo 2 zile, si nu-i mai dau...asa ca a inceput iar sa verse.
Deci, nu varsa mult, dar are toate simptomele de reflux gastric. Imi vine sa-mi dau pumni in cap ca am tinut copilul atat si nu l-am trecut pe o formula AR.
M-am luat dupa toti prostii, inclusiv pediatrul, ca e de la caldura, ca e o perioada, ca asa fac toti copiii. Si am ajuns de ieri la 16.00, dupa ce mancase piureul de legume la 12.00 fara lapte, cand i-am facut lapticul a inceput sa urle de cum a vazut biberonul. Mai, nici macar o gura n-a vrut sa mai ia. Nemancat de 4 ore, nu-mi vine sa cred ca nu-i era foame!
Trebuie sa iau o decizie si sper eu sa fie cea mai buna. Incerc sa ma documentez singura, ca de sfaturi "specializate" m-am saturat!!!
Noaptea nu doarme deloc bine, se foieste incontinuu si trage frenetic din suzeta, tot de la reflux, pt ca ii vine pe gat acidul din stomac. Deci e clara treaba!

Virgi ...pupicei multi pt frumuselul Lucas! Sa se faca bine si sa va incante iar cu triluri de privighetoare!!!!

Mammitzule, tu nu mai zici nimic? Ce fac pufoasele-frumoasele?

Anitta voi cum mai sunteti?

La cat mai multe lunite puilor sarbatoriti zilele astea!

Mie nu-mi vine sa cred ca Mihnea face 6 luni saptamana viitoare? Doamneee, cand ma gandesc ca acusica o ia la picior, ma apuca panica!
Oricum, abia ma mai tin la el...se zbenguie tot la mine in brate, se agata de tot...trebuie sa fiu cu ochii cat cepele cu el.

Va pupacesc, merg sa vad dc reusesc sa calc tinutele din seara asta. In cap nici nu stiu ce sa-mi fac ...probabil ma ondulez usor si gata. Am spus ca n-am niciun chef?! Cred ca am spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Am pus cartea "Playful parenting" in mailul comun de yahoo.
Este in engleza.
Probabil stiti deja de ea, a fost super premiata, si te invata cum sa-ti educi copilul prin joc. E scrisa de un psiholog.
Am reusit sa facem rost de ea in format electronic, gratie lui Ionelu.

Lectura placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

So saddddd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Am pus si eu niste poze pe Picasa in caz ca mai intereseaza pe cineva ...
Ellyshor, foarte bine ca ai hotarat sa schimbi marca de lapte praf!!
Mai mult ca sigur ca nu ii placea neam si il manca doar ca "il fortai" tu ! Tare sunt curioasa cum o sa ii placa cel AR
Distractie maxima la botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare fetele!

n-am intrat zilele astea ca nu sunt tocmai intr-o dispozitie buna, am o stare de nervi de imi vine sa plang.sunt singura cu amandoi si simt ca rabdarea mea s-a terminat..ma inebuneste Luca, mi-am iesit din fire de vreo 2 ori si am urlat la el, apoi ma simt atat de vinovata..pai vcand vad ca matei plange de somn si eu ii spun sa faca putina liniste, dar de unde si ma chinui toata ziua, seara la fel..si parca toate le face numai in ciuda stiu ca re numai 2 ani dar simt ca nu mai pot mai feteleo..plange mai mult decat Matei, e mofturos
Abia astept sa junga sotul maine

Elly ce inseamna lapte formula AR? sa dea Domnu sa nu mai aveti probleme dupa ce il schimbati..

Anitta sanatate multa lui M.

Elena sa va fie de bine plimbarea.

Virgi sanatate si lui Luca..abia astept sa ne vedem..e perfect in Arena Mall ca spre rusinea mea nu cunosc foarte bine Bc..
Eu sper Anitta sa vina sotul tau acasa sa poti veni si tu..oricum iau legatura cu tine, ca nr tau Virgi nu il am.

Va pup, ma duc sa duc copiii afara sa mai profitam de soare, ca Luca n-a dormit decat o ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Belissima tu ce ai patit?

Pre mine ma intereseaza carte in lb romana, daca esti dragutati..si eu merg pe autodiversificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Tigrutule, sunt trista de linistea asta care bantuie pe aici.. imi aud ecoul deja
Oare unde o fi toata lumea?
Stiam ca AR este lapte praf Anti Regurgitare si i-a fost recomandat de cineva( cred ca Virgi?!?) acum vreo luna de zile..
Si eu sper din toata inima sa inceapa Mihnea sa pape bine lapticul asta
Voi cand incepeti autodiversificarea?
Din pacate, carticica in romana nu cred ca exista dar am Rezumatul cartii in romaneste facut de un doctor pediatru.
Am incercat sa il pun pe Picasa astazi si din pacate nu am reusit .. cica doar poze sau filmulete merg ( sau poate nu stiu eu cum sa aplic un document ) dar ti-l pot da pe FB, vrei?
Tu ai facut autodiv si la Luca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BELISSIMA,eu sunt pe aici...si pe mine ma incearca .Tare e scump Dorian Si maaaaare.Sa va aduca numai bucurii!Imi dau lacrimile de fiecare data cand ii vad razand asa tare.Parca timpul ar sta in loc ,oprit fiind de minunarea din ochii,din glasul si din trupul lor gingas.Niste minunati si Darius ,si Edy....toti sunt niste scumpi
ELLY,multumim,deja azi suntem mai bine si spune f clar ”VUUUUUUUU” si tuguie un botic de-mi vine sa i-l mananc.Sper sa aveti succes cu schimbarile si cu noile decizii.Imi pare tare rau ca nu ati gasit un medic in care sa aveti incredere si ca scepticismul tau ajunge din cauza asta la cote prea inalte.Ar fi grozav sa aveti pe cineva care sa va sfatuiasca sincer si bine pentru ca altfel ti-ar mai prelua si tie din povara pe care o porti pe umeri,si anume aceea de a decide ce-i mai bine pt puiul tau.Eu te sfatuiesc sa cauti pana gasesti medicul potrivit pt voi,chiar daca nu e din oras,pentru ca vor fi momente in cresterea copilului cand oricat de bine informat esti,situatia te depaseste si trebuie(pt ca nu ai incotro)sa lasi pe cineva sa decida ce e mai bine pt iubitul tau Mihnea.Si numai gandul ca ai pe cine conta la nevoie e foarte linistitor pentru parinti.Dar mai bine sa dea Dzeu sa nu ajungeti la doctori.
TIGRUTZA,da un PM cu nr de tel si te sun euRabdarica si multe sanatate va doresc!
Cum se intra fetelor pe mailul comun ,ca eu nu am intrat niciodata si nu stiu ce sa fac pe acolo si cum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

dragele mele,

N-am uitat deloooc de voi, dar am fost asa de prinsa in de toate ca n-am apucat decat sa va citesc, nu sa mai si scriu!
Onutza, la multi ani ( cu intarziere ca doar tre' sa treaca oceanul urarea :))), si la multi ani bebeilor sarbatoriti zilele astea!

Mayuta mea e cu febra de joi noaptea, a ajuns pana la 39.6, dispozitia ei insa e f buna, rade in continuare. Gyan, in jumper n-am mai pus-o ca am zis sa n-o fortez daca e bolnavioara..

Elly, zic zic, am o gramada de zis.. cu timpul insa stau mai prost.

Sa va zic ultima perla a Ilincai - ieri seara i-a aratat mama luna - o luna silueta, subtireee, nu asa cum a vazut-o ea pana acum. S-a uitat ea ce s-a uitat si a inceput sa strige ,,Banana! Banana!" Fiecare zi cu Ilinca e ca un cufar cu perle - Doamne, cate-i mai trec prin capsorul ala!

In rest, am avut o saptamana plinaaa plinaaa - am inceput miscarea - am fost la Cardio boogie, Aerobic pt fese-abdomen-picioare, Step si Zumba, ma simt super super, plina de energie si voie buna!
Am facut si marele pas - m-am inscris din nou la facultate - de data asta voi face ceea ce mi-am dorit mereu.., dar dintr-un motiv sau altul nu am ajuns sa fac. Mi-am luat inima-n dinti, m-am inscris, am dat un examen pe care l-am trecut cu brio fara sa ma pregatesc absolut deloc ( si am retrait un sentiment de satisfactie pe care nu l-am mai simtit de muuuult muuult timp) si.. o iau de la zero, din nou studenta din ianuarie.
De lunea viitoare sper sa o duc pe Ilinca la gradinita, intre timp le-am inscris si pe lista de asteptare pt gradinita universitatii..si mi-au zis ca au sanse sa prinda loc cam la 2 ani dupa inscriere!!!
Asa..si m-am ocupat si de actele mamei pt prelungirea vizei si de celelalte activitati zilnice.

Sunt super happy, eu lucrez mult mai bine sub presiune, ma mobilizez mult mai usor cand am mai multe de facut, yu-huu! :))

Va trimit niste camioane de Zen (celor care aveti nevoie)..si multi multi pupici!


Mergi la inceput