Retete pt copii reinventate de bucatarul Unisol

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lena1o spune:

Piticei mele ii place foarte mult un piure din conopida si brocoli.
Aveti nevoie de un brocoli si o conopida mai mica,ulei de masline,sare,2catei de usturoi.
Intr-o oala cu apa se pune sare si se fierbe,se adauga conopida si brocoli si se fierb pina se inmoaie.
Se scot se storc de zeama,se paseaza,se amesteca cu ulei de masline sau unt,se pune usturoiul si sare daca mai este nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Gogosele cu urda
120 ml lapte
150 gr faina
1 ou
250 gr urda (sau ricotta)
2 lingurite rase praf copt
1 plic zahar vanilat
1 varf cutit sare
1 lingura zahar
1/4 lingurita nucsoara
1 priza scortisoara
coaja rasa de la 1/2 lamaie
1 litru ulei, pentru prajit
1 lingura zahar pudra vanilat, pentru pudrat
urda cu oul si laptele se amesteca pana devine compozitia omogena, care va arata ca o smantanica subtire.
amestecam restul ingredientelor separat, exceptand uleiul si zaharul pudra. se toarna peste compozitia de urda si amestecam pana e totul bine omogenizat. aluatul pentru gogosele e destul de elastic si nu curge de pe lingura. se acopera vasul si se da la frigider pentru minim 30 minute. incingem uleiul bine. dam focul pe mediu spre mic si incepem sa formam gogoselele direct in ulei cu o lingurita. cand incep sa se prajeasca se umfla si devin rotunde si frumoase. dupa cca. 5 minute, cand sunt rumene le scoateti pe servetele absorbante si le lasati sa se racoreasca.
Le pudrati cu zahar pudra vanilat. Sunt bune caldute sau reci. Sunt bune si a doua zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

ficatei la ceaun>
se spala cativa ficatei si se taie in trei-patru bucati fiecare. se pune sare, maghiran, 2 catei de usturoi si 2-3 linguri de ulei Unisol si se amesteca continuu la foc mic. se stinge apoi cu o cescuta de supa de pui si se lasa sa clocoteasca pana se fierbe ficatul (nu dureaza mult). se mai adauga supa daca este nevoie. dupa ce oprim focul presaram patrunjel tocat si daca este vara si putina menta.
se serveste cu paine sau mamaliga, dupa preferinta piticului.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Reteta primita pe mail de la m.sezenn:

Desertul copiilor: Prajitura cu portocale si cereale

Vine sezonul rece cu tot cu pietele pline de mandarine, portocale, clementine. Cel mai bun mod de a fii sigura ca micutul tau absoarbe din plin vitamina C si fibrele din cereale in acest sezon este s ai le servesti intr-un mod cat mai placut. Asadar ce poate fi mai bun decat o gustare cu portocale si cereale?

Ingrediente:

1.Pentru blat:

250g musli
100g faina
50 g zahar brun
2 linguri miere
Praf de scortisoara
100g unt
3 linguri lapte

2.Pentru umplutura:

3 oua
5 linguri zahar
3 linguri lapte praf
Esenta de portocale
500ml frisca lichida
Un plic gelatina
2 compoturi mandarine/portocale/clementine

Mod de preparare

Intr-un castron se amesteca cerealele, faina, zaharul si praful de scortisoara. Se adauga
untul taiat bucatele, laptele, mierea si se amesteca bine. Compozitia se lasa in cuptor 10
minute, la foc mic, dupa care se lasa la racit.

Ouale se amesteca cu zaharul, cu laptele praf, iar compozitia astfel obtinuta se pune pe
baie de aburi, amestecand continuu, pana se ingroasa. Gelatina inmuiata si topita se pune
in compozitie, se amesteca si se lasa la racit. Apoi se bate frisca, se amesteca cu esenta
de portocale, crema de ou si un sfert din cantitatea de mandarine/portocale/clementine
taiate bucati.

Peste blatul de cereale (racit in prealabil) se toarna crema, se pune jumatate din cantitatea
de mandarine/portocale/clementine ramase pasate, apoi se pun cele intregi si cereale.

Prajitura se lasa la racit cel putin 2 ore inainte de servire. Este o reteta simpla, pe placul
celor mici.

Deoarece copiii trebuie invatati de mic cu ce este sanatos dar si bun,recomand sa facem
frisca acasa:

Ingrediente:

˝ kg smantana proaspata
4 linguri zahar pudra
1 plic zahar vanilat

Lasi smantana la frigider cateva ore, apoi o rastorni intr-un vas si o bati 10 minute.
Adaugi treptat zaharul si vanilia si bati in continuare pana se ingroasa si devine ca o
spuma.Apoi dai vasul la frigider pentru o ora.

Pofta buna tuturor!

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana4emma spune:

Spaghete cu sos de rosii


50gr spaghete, 2linguri suc de rosii, 1lingurita ceapa tocata, 2linguri de ulei, i lingura apa calduta, 2frunze de busuioc, 2 frunze de menta, o crenguta de rozmarin, 2 frunze de salvie, 1 lingurita de parmezan ras, sare(daca nu aveti ierburile aromatice proaspete se pot folosi si cele uscate gasite in comert)

inabusa ceapa tocata cu ulei si o lingura de apa calduta, adauga sucul de rosii.Toaca ierburile aromatice si adauga-le in sos,dupa ce acesta a fiert circa 5minute.
Fierbe spaghetele in multa apa cu sare, scurge-le si amesteca-le cu sosul preparat.
Serveste spaghetele calde presarate cu parmezan ras(sau ascaval)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rehakinga spune:

Eclere cu crema de vanilie ala Larissza

Ingrediente:Ptr coji:
1 cana ulei
2 cani apa
2 cani faina
15 oua
sare

Ptr crema:
1,300ml lapte
250 gr faina
450 gr zahar
5 oua

Preparare:

-Pentru coji:
Se fierbe apa cu uleiul si sarea se adauga faina in bloc si se amesteca,se lasa sa se racoreasca si se adauga ouale unul cate unul pana se incorporeaza toate.Se torn cu ajutorul unui pos cu sprit.Se coc la foc iute la inceput apoi se da flacara la mic.
-Pentru crema:
Un litru de lapte se pune la fiert iar restul se amesteca cu celelalte ingrediente.Albusul de la 3 oua se bate cu 150 gr zaharsi se lasa deoparte.Cand a fiert laptele se toarna peste celelalte ingredientesi se fierb impreuna pana devine ca o ca o mamaliga.Se pun albusurile batute spuma si se incorporeaza.Se umplu cojile cu crema iar capacelele se trec prin ciocolata topita.
Eu la acestea pe langa crema am pus si un strat de frisca dupa preferinta Pofta Buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_k spune:

Prajitura cu iaurt si mere

400ml iaurt
8 linguri ulei
8 oua
250g zahar
450g faina
1 plic praf de copt
8 mere mari
4 linguri scortisoara
4 linguri zahar
Albusurile le-am batut spuma, am adaugat treptat zaharul. Cand am obtinut o spuma densa si lucioasa am adaugat pe rand: galbenusurile, iaurtul si uleiul, amestecand dupa fiecare, apoi am pus faina cernuta si praful de copt si la final merele cubulete.
Am turnat compozitia in tava, am asezat feliutele de mere ramase, am presarat cu scortisoara si zahar.
In cuptorul bine incins am pus prajitura la copt la 180de grade pentru 35-40 de minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Reteta primita pe mail de la blue_oana86:

Cea mai buna retea care nu da gres niciodata, cum nu a dat nici pentru noi in copilarie este negresa;

Ingrediente:

3 oua
o cana de lapte
o cana si jumate de zahar
un pachet de unt
un plic 50 g cacao
o cana de faina
un plic de praf de copt
un praf de sare

Intr-o oala punem laptele, zaharul si untul taiat bucati si amestecam usor pana untul se topeste; intre timp punem si cacao si amestecam pentru a nu ramane cocoloase da cacao. Lasam amestecul la flacara mica, amestecand usor pana acesta da un clocot dupa care oprim si lasam la racit.Cand compozitia rezultata mai sus este rece (daca vrem sa grabim procesul, punem oala intr-un vas mai mare cu apa rece si castigam timp astfel) separam ouale si batem albusul spuma cu un praf de sare.

Punem compozitia rece intr-un vas incapator…adaugam galbenusurile si amestecam cu mixerul;Adaugam praful de copt in faina si totul peste amestecul obtinut mai inainte..si amestecam. Adaugam albusul si cu ajutorul unui tel, amestecam usor de jos in sus pana incorporam tot albusul in compozitie.

Turnam totul intr-o tava tapetata cu hartie de copt si introducem tava in cuptorul incins la 170 grade, pentru 35 de minte. Lasam la racit, taiem si pudram cu zahar pudra. Va doresc pofta buna

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Reteta primita pe mail de la iulianabacos:

chiftelute cu legume

un dovlecel,un morcov fiert,un cartof, un ou ,pesmet, marar ,patrunjel,100 gr sunculita maruntita ,sare, piper,catel usturoi

dovlecelul il cureti il razuesti si lasi 10 minute cu sare dupa care storci ,pui un morcov razuit gata fiert ,un cartof curatat si razuit si stors,sunculita maruntita, usturoi, marar, patrunjel, sare, pier ,oul,pesmetle amesteci si pregatesti uleiul unisol in tigae si le prejesti la foc potrivit.

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_k spune:

Tarta cu dulce de leche si fructe

4 oua
8 linguri zahar
4 linguri faina
Albusurile se bat spuma, se adauga zaharul si se bate in continuare pana se topeste.
Se adauga galbenusurile si se mai bate putin, apoi se incorporeaza faina cernuta si se amesteca usor cu o lingura.
Forma de tarta se unge cu unt si presara cu faina. Se toarna compozitia blatului in ea si se coace la 180grade. Se rastoarna pe un gratar si se lasa la racit.

mai avem nevoie de:
200g lapte condensat
250 ml frisca lichida Hulala
fructe: banane, ananas, capsuni

Cutia de lapte condensat se pune la fiert intr-o oala cu apa timp de doua ore. Din cand in cand se completeaza cu apa daca s-a evaporat. Se lasa la racit si apoi se deschide, vom avea o crema de lapte caramelizata si delicioasa.
Cutia de lapte condensat are aproximativ 400g, pentru o tarta se foloseste doar jumatate...eu am facut 2 tarte.
Frisca e destul de dulce si doar se mixeaza fara a mai adauga zahar.
Fructele se taie cubulete.
Pe blatul racit se intinde dulce de leche, se presara fructele apoi se pune frisca.

Mergi la inceput