Felicitari Ela 04!!! Minuni de Nov-Dec 2012 (35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Mena,sunt in asentimentul tau.Azi noapte vreo 2 ore m-am plimbat prin casa din cauza durerii de masea.Azi dupa pranz iar m-a luat si m-a tinut vreo ora.Sper ca in noaptea asta sa pot dormi.E o durere suportabila dar nesuferita rau de tot.Si inca n-am luat nimic.Nu stiu ce astept.
In rest,ce sa spun?Drumul pana la scoala ca s-o iau pe Delia e singurul din zi pt ca obosesc repede si abia merg,cu toate ca nu am burta asa de mare...Azi am facut 20 de minute pana la scoala pe jos,eu care faceam de regula 10 min.Am intrat intr-un magazin dar pt ca era coada,n-am reusit sa stau prea mult si am iesit ca simteam ca mi se face rau...Si ajunsa acasa,direct m-am intins in pat.Bebe era insa activ,nu gluma.
Abia astept intalnirea cu d-na dr de vineri.Sa stabilim ce si cum.
Va pup si noapte buna !

Alina 35+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

Citat:
citat din mesajul lui epopeasca

Mena si eu zic ca si Doura, ca nu te ajuta no-spa la masea. Incearca cu tratamentele babesti. Unde nu ma pricep nu ma bag.

Menics, cand ai programata cezariana? Pana acum Mada cred ca e prima: pe 24, adica miercurea viitoare. Si daca am noroc eu o voi urma o zi mai tarziu Wow, ce putin mai este!

Bubu, maine sper sa vi cu vesti bune de la medic. Si vezi cum il convingi ca pt tine nu e normala oscilarea asta a tensiunii si problema cu piciorul. Daca lui i se pare normala, atunci sa iti explice de ce si sa-ti dea in scris ca nu iti afecteaza bebele si sarcina! Mama, ce ma enerveaza canadienii astia!

La partea cu vaccinurile si tratamentele: cred ca nu exista tratament sau vaccin care sa nu aiba efecte secundare. Important este sa punem in balanta beneficiile si riscurile si sa hotaram in functie de fiecare situatie in parte.

Acum ma duc sa-mi culc printesa cea mare. Sa aveti o noapte linistita si un somn usor.

Gina 36 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana


eu in 29 sunt programata

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Am masat gingia cu paradontax pasta si am luat un paracetamol. Sper sa dorm si maine sa nu ma mai doara. Daca mai doare ma duc la dentist. A.C poti incerca cu paracetamol .

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 27+ cu Gabriel

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Mena, scumpa, ce raaau imi pare ca te supara uricioasa de masea!
Uite ce poti face acum, incearca usturoiul si saculetul cu sare, deocamdata, pana ajungi la dentist:

- un catel de usturoi care se preseaza pe dintele afectat;

- sucul de ceapa folosit local, eventual cu o pipeta, direct pe dintele buclucas;

- suc de lamaie sau lime aplicat la fel ca cel de ceapa;

- tinctura de echinaceea tamponata pe zona dureroasa sau diluata cu apa pentru clatirea danturii.

- sarea, folosita sub forma de compresa calda sau de solutie pentru clatit. In cazul meu a fost cel mai eficient calmant. Am folosit o lingura de sare grunjoasa la o cana de apa fierbinte (se recomanda apa calda, dar eu am obtinut rezultate mult mai bune cu varianta fierbinte, in limita suportabilului) si am clatit gura, sau mai bine zis maseaua, cu aceasta solutie. Pentru compresa calda, pune un pumn de sare intr-un saculet, incalzeste-l in cuptor, pe plita sau pe calorifer si aplicati-l pe falca suferinda.

sanatate multa, sper sa te ajute si sa ai o noapte linistita, draga de tine!
...
si eu sunt impotriva vaccinurilor in sarcina, sorry.
De acord cu cele facute inainte, insa in sarcina...not for me.Noroc ca aici nu recomanda nimeni nimic, asa cum deja banuiti.



34 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Bubu sora si cumantul meu sunt plecati din tara si nepotul a ramas in grija mea. Asa k il iau ca si al meu, ca de cand s-a nascut am tot ingrijit de el.

33+ Lorelay - mami de Maya Raisa (20.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Menics,de 29 zicea si dr.mea...Vineri hotaram.
Mena,cred ca maine o sa incerc cu paracetamol.Si acum ma racaie pe suflet...

Alina 35+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42

Mena, scumpa, ce raaau imi pare ca te supara uricioasa de masea!
Uite ce poti face acum, incearca usturoiul si saculetul cu sare, deocamdata, pana ajungi la dentist:

- un catel de usturoi care se preseaza pe dintele afectat;

- sucul de ceapa folosit local, eventual cu o pipeta, direct pe dintele buclucas;

- suc de lamaie sau lime aplicat la fel ca cel de ceapa;

- tinctura de echinaceea tamponata pe zona dureroasa sau diluata cu apa pentru clatirea danturii.

- sarea, folosita sub forma de compresa calda sau de solutie pentru clatit. In cazul meu a fost cel mai eficient calmant. Am folosit o lingura de sare grunjoasa la o cana de apa fierbinte (se recomanda apa calda, dar eu am obtinut rezultate mult mai bune cu varianta fierbinte, in limita suportabilului) si am clatit gura, sau mai bine zis maseaua, cu aceasta solutie. Pentru compresa calda, pune un pumn de sare intr-un saculet, incalzeste-l in cuptor, pe plita sau pe calorifer si aplicati-l pe falca suferinda.

sanatate multa, sper sa te ajute si sa ai o noapte linistita, draga de tine!
...
si eu sunt impotriva vaccinurilor in sarcina, sorry.
De acord cu cele facute inainte, insa in sarcina...not for me.Noroc ca aici nu recomanda nimeni nimic, asa cum deja banuiti.



34 + cu Nicholas




Multumesc Bubu!!!Am masat-o cu pasta de dinti si am luat un paracetamol si vad ca m-a lasat, Maine ma duc sa ii fac ceva la dentist... Ce, nu stiu...

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 27+ cu Gabriel

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

CORECT cu contractiile si stimularea sfarcurilor. Eu am facut asta la prima sarcina, dar dupa 36 de saptamani, ca mi-era groaza ca nu voi suporta atata solicitare a sfarcurilor deodata! A fost insa OK, Slava Domnului! Doctorita de atunci mi-a recomandat.

Insa canale blocate am avut de fiecare data, chiar si cand vreunul din ei nu mai era chiar nou-nascut si sugea bine, si de aia am citit mult pe tema asta si intr-adevar, se recomanda cat mai mult sanii lasati liberi. Vom reveni la tema asta oricum, dupa ce incepem sa ne alaptam minunile!



Alma 36+ cu , mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Deeeeenyyyyyy!!!

Onutz 35+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Bubu, ! A mers faza cu sarea si apa fierbinte ! Am reusit sa dorm in noaptea asta...

Alina 35+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput