Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Sanatate multa mamiciloe si bebelusilor bolnaviori.

Intr-adevar, laptele e masa de baza pana la un an. La Sofia am folosit un fel de semi-autodiversificare, eu eram cu lingurita , ea cu manuta , dar a prins foarte bine, mananca singurica de la un an si jumatate .

Natalia era unul dintre bebelusii care dormeau toata noapte fara sa se trezeasca, dar cum am avut tratamentele care trebuiau administrate si in timpul noptii, si ma refer la antibiotic, ii dadeam sa suga dupa ce il administram ... acum s-a cam obisnuit asa, are nopti in care se trezeste sa manance, are nopti in care nu se trezeste .... habar nu am dupa ce se ghideaza. Cu greutatea am stagnat si noi .

Balanta : eu te admir cum te poti descurca tu cu 2 bebelusi mici , intotdeauna m-am intrebat cum reusiti voi, mamicile de gemeni .

Daca mai vroiam sa scriu ceva ... nu mai stiu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Neatza!Eu am avut o noapte horror,sunt foarte obosita si azi am cea mai multa treaba.
Dana,mersi ca mi-ai amintit de ceai de shinduf,l-am si trimis pe sot sa-mi ia.Vroiam sa incerc inca de cand a pomenit de el Fleur ,desi acuma nu pare sa fie problema cu laptele,nu se stie niciodata.
Azi fac supa de pui si tocanita de ghebe,plus vinete cu maionezaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza.

Va multumesc fetelor pt compasiune . Eu inca nu-mi revin. Sunt inca socata, suparata si nervoasa. S-a dus pe apa sambetei promovarea mea din vara. Acuma iar acasa... Nu am cu cine sa-l las, trebuie sa caut pe altcineva, si asta dureaza, si cum n-am putut sa dau un termen la munca, o sa aduca pe altcineva in locul meu... . Si am mai dat si bani pe haine office .

Nu mai stiu nici ce trebuia sa rasp si cui...imi cer scuze. Pt mine asta cu job-ul era o chestie f importanta si s-a dus... Am muncit atatia ani sa ajung aici, si cand in sfarsit mi se recunosteau meritele...s-a dus... Eram atat de aproape...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

salutare tuturor,
noapte agitata si la noi,n-a reusit sa faca caca pana acum deci se intrevede o zi la fel de agitata

balanta si eu ma visam mama de gemeni,mai ales ca la mine in familie exista cazuri,acum insa vad cat este de greu cu un singur bebe..imi pot doar imagina cum e cu doi deodata.respect!

Ilenutza la multe luni,ani,sanatosi!!

freedelia,trebuie sa fie tare frumos sa ai o familie numeroasa

Ada distractie placuta!

roxypuy,ne zici si noua cum ai facut sa doarma pitica ta toata noaptea?


rocsy bine si asa,la comandat nu m-am gandit

Kimmy tocanita de ghebe,vinetele le faci si cu ceapa?ieri am simtit miros de vinete coapte de salivez si acum de pofta dar mi-am luat gandul pt ca mi-am zis ca nu pot sa mananc ceapa iar altfel cred ca nu au gust.poate doar stilul arabesc dar nu stiu cum se fac

Carmen nasoala situatie insa cred ca daca ti se recunoscusera meritele nu-ti va putea lua nimeni locul.

sanatate multa tuturor!
revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Neatza.

Va multumesc fetelor pt compasiune . Eu inca nu-mi revin. Sunt inca socata, suparata si nervoasa. S-a dus pe apa sambetei promovarea mea din vara. Acuma iar acasa... Nu am cu cine sa-l las, trebuie sa caut pe altcineva, si asta dureaza, si cum n-am putut sa dau un termen la munca, o sa aduca pe altcineva in locul meu... . Si am mai dat si bani pe haine office .

Nu mai stiu nici ce trebuia sa rasp si cui...imi cer scuze. Pt mine asta cu job-ul era o chestie f importanta si s-a dus... Am muncit atatia ani sa ajung aici, si cand in sfarsit mi se recunosteau meritele...s-a dus... Eram atat de aproape...

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


hai mai carmelutz, capul sus! sincronizarea a fost proasta e adevarat, dar gandeste-te la minunea mica de acasa stii cum e cu costul de oportunitate...poate de astfel de momente in cariera o sa mai ai parte, insa primele luni din viata lui BB Patrick nu se mai intorc...
hai cheer up k gasesti tu si o super nanny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

mi-am amintit..mie de vreo 2 luni nu mai imi creste parul deloc(pe cap,ca prin alte locuri e jale) de cand m-am vopsit ultima oara,insa de cazut cade multicel.mai are cineva problema asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow fete noi am avut o noapte linistita, somnik de la 22.30 pana la 10 a scancit un pik pe la 5 dar cred k visase ceva urat. i-am dat drumul la lampitza cu stelutze si a adormit la loc. vad k nu a mai stranutat de aseara, sper sa nu ia raceala. mie imi curge nasul, parca simt k ma strange ceva de gat, ma doare si capul iau in continuare oscillo, miere cu lamaie, ceaiuri si cred k mai bag un paracetamol. mai incolo cand o veni sotzulache i-o pasez pe mitzy si ma bag intr-o baie calda cu sare (n-am mai facut baie in cada de dinainte de sarcina io care eram regina bailor cu spuma )
vera - poti sa papi ceapa dar nu in cant industriale. eu am mancat si ceapa si usturoi mai ales k e favoritul meu, dar asa cate putin de gust. oricum se simte k n-am mai mancat usturoi k de obicei pt k am racit pe mine ma ajuta f mult la imunitate. legat de somnul de noapte al antonicai...ce sa zic, multumesc lui Dumnezeu k e f cuminte copila mea oricum eu dintotdeauna ca sa ma asigur k doarme bine noaptea, la ultima masa dupa baitza ii dau lapte muls cu bibi si asa stiu k papa cat trebuie.
aruba - cum te mai simti? iti dai seama cat de varza sunt k nu mi-am dat seama k a trecut o luna de la baby expo
freedelia - pup mamica eroina sanatate lui jane! coleman cum se mai simte?
ada - distractie placuta! l-am vazut pe nectarel pe FBK - wow cat de mare s-a facut si ce s-a schimbat

pitik face nani si eu astept sa vina sotzulache sa facem ceva de papa - i-am zis sa ia niste peste proaspat sa facem la gratar in crusta de sare si cu sos de unt cu lamaie si patrunjel

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Roxy: ai grija cu mierea ca si eu tot la ea ma repezisem cand am racit, dar am dat search pe google "mierea in alaptare" si e interzisa, la fel si propolisul si tot ce vine de la albine, pt ca favorizeaza alergii si astm la bebelusi. Ramai la lamaie, si adauga suc de rodie si catina, au ft multa vitamina C. Eu sa zic ca sunt mai bine dar inca nu de tot. Ma bag la un pui de somn ca a iesit sotul cu bebe si cu soacra-mea la o plimbare.

Fetelor, cine se baga la o plimbare comuna in Herastrau maine? Ca de cafenea sau sucuri nu cred ca poate fi vorba cu mai multi bebei la un loc, dar o plimbare cred ca putem face. Astept propuneri pt ora, ca vremea se anunta super. ( Am zis Herastrau ca e in centru, dar daca mai multa lume voteaza alt parc pt mine nu e problema )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Neata !

La primul copil eram si eu turbata cand se autoinvita lumea la noi sa vada bebelusul, nu din cauza protejarii mediului ci pentru ca eram mereu obosita si fara chef de socializare.
Acum la Natalia .... cel mai fericita sunt cand e cineva la noi, scap si eu de plictiseala , o mai pasez pe Natalia si in odihnesc si eu spatele sau mainile . In plus , acum chiar nu ma mai intereseaza cine vine si o ia in brate, cu ce haine etc.,conteaza doar sa se spele pe maini si sa nu fie bolnav ... am renunat si la fiertul suzetei daca cade pe jos, o clatesc putin cu apa si gata , doar biberoanele si tetina le mai sterilizez . Nici pe Sofia nu o tineam intr-un bol de sticla, ci doar intr-o "jumatate de bol" dar la biata Natii s-a spart de tot bolul, nu mai exista .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si Maria Natalia (26.06.2012 )
"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."




MAREEEE LIKE la mesajul tau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Neata !

La primul copil eram si eu turbata cand se autoinvita lumea la noi sa vada bebelusul, nu din cauza protejarii mediului ci pentru ca eram mereu obosita si fara chef de socializare.
Acum la Natalia .... cel mai fericita sunt cand e cineva la noi, scap si eu de plictiseala , o mai pasez pe Natalia si in odihnesc si eu spatele sau mainile . In plus , acum chiar nu ma mai intereseaza cine vine si o ia in brate, cu ce haine etc.,conteaza doar sa se spele pe maini si sa nu fie bolnav ... am renunat si la fiertul suzetei daca cade pe jos, o clatesc putin cu apa si gata , doar biberoanele si tetina le mai sterilizez . Nici pe Sofia nu o tineam intr-un bol de sticla, ci doar intr-o "jumatate de bol" dar la biata Natii s-a spart de tot bolul, nu mai exista .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si Maria Natalia (26.06.2012 )
"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."




MAREEEE LIKE la mesajul tau...


Mare like si de la mine

Eu pun si ceapa la vinete...asa cu putin bun simt,nu cum faceam de obicei

Azi continua la mine scandalul,nu stiu ce are pitic ,suge tare des,dar asa doar suzeteste,deja ma dor sanii de mor...nu vrea nici sa doarma,nici sa stea,nimic!
Sotul s-a dus sa cumpere materialele necesare pe luni,eu mai am de impachetat cred ca jumate din chestii daca nu mai mult,trebuie sa scoatem cumva coltarul ca il donam,dar e imeeeens,tin minte ca tare greu l-am bagat in casa,desi l-am desfacut cat se putea.

Am fugit ca e si supa pe foc

Mergi la inceput