Scandalul Cristian Sima

Scandalul Cristian Sima | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Postez aici un subiect centrat pe acest nume care este vehiculat pe toate televiziunile cu mare efervescenta.
In primul rand este mana cereasca pt. media pt. ca sunt implicate nume sonore alaturate acestuia si pe de alta parte pt. ca putem specula si unele implicatii economice si politice.

Mentionez numai asocierea numelui unui fost ministru, culmea, al Finantelor si acela al unui invatacel al lui Soros.
Jocul pe Bursa este apanajul acelora cu bani si mai ales al acelora care au facut bani usor.
Riscul este deliciul si pasiunea brokerilor ( ca Sima de ex.!) si atractia acelora cu bani pe care vor sa-i inmulteasca fara sa isi puna prea mult mintea la contributie!

De ce am postat aici la Politice?
Am impresia ca mutarea acestui aventurier nu este intamplatoare si inafara politicului.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

b.nica, vreau de la tine o legatura Sima - Oltchim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

b.nica, vreau de la tine o legatura Sima - Oltchim.

"Guru" Blanculescu stie si poate...DD!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deocamdata nu se stiu sau nu se spun oficial prea multe. Sunt curioasa si eu de evolutie. Oricum, de cand lumea si pamantul au existat hoti si escroci si de duzina si cu staif.
Cu clienti asemenea ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Din pacate se pare ca se anunta timpuri ff. urate si numai cei care nu mai au acum ce pierde vor iesii ceva mai senini!
Stiti cum se spune cand se scufunda o corabie: primii care fug sunt sobolanii!
Nu ne trebuie un efort prea mare de imaginatie ca sa vedem in viitor si ca dupa alegeri surescitarea se va opri si vom cadea cu totii in coma profunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

chiar urmaresc subiectul, au aparut scrisorile lui sima in evenimentul, apropos. se pare ca omul n-a fugit nicaieri, nu a lichidat nimic, pur si simplu a luat o pauza. e adevarat ca a pierdut bani, dar riscul e parte din meseria lui si clientii lui stiau asta, ba chiar semnasera contracte in care isi asumau acest lucru. deci de ce atata furtuna?

cititi scrisorile lui sima, merita!

pana acum, marea mea dezamagire e marie-rose mociornita, care incepe d-amboulea sa arunce cu noroi in sima in mod public, desi nu mai era demult clienta lui, deci nu avea bani investiti de el, iar cand a avut (in trecut) bani investiti la el, a castigat un procent urias. funny cum scandalurile scot ce-i mai bun un oameni, nu gasiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Care e problema cu Sima, a pierdut banii la bursa, pai cand joci la bursa stii din start ca asta e riscul, ca doar nu i-a furat din depozitul bancar de la CEC.
Draga b.nica bursa e o institutie onorabila, nu mai arunca cu noroi in ea din simplul motiv ca nu ii intelegi mecanismele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Se poate deschide un cont personal de investitii in RO? In USA si Canada iti poti deschide un cont la o banca sau societate de investitii si iti investesti singur banii fara intermediari.. mai pe scurt cumperi actiuni la o firma care crezi tu ca va merge bine...

Bursa nu e loterie decat pentru cei ce nu au habar cum merge o firma, nu au idee de principii economice si urmaresc un castig mare pe timp scurt.... deci chestia cu "jucat la bursa" se aplica numai unora... Ca sunt anumite situatii cand se speculeaza asta e altceva dar investitiile se fac pe termen lung. Caz concret in 2008 cand a picat bursa din motivele deja stiute.. cine a investit cu adevarat nu a vandut in panica pentru ca a investit bazat pe niste principii economice... valoarea pe hartie a actiunilor a scazut dar acum dupa 5 ani a revenit si poate e chiar mai mare in multe cazuri. Investitul in firme profitabile necesita o educatie financiara si "politica" deoarece economia e f. mult influentata de politic in zilele noastre dar este una din parghiile care iti pot aduce o stabilitate financiara. Nu stiu exact cam ce mai e prin Ro acum si remarcile sunt facute pe baza a ceea ce se intampla in NA.

Baiatul asta a speculat nu a investit... e o mare diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

O relatare jurnalistica ce urmareste evenimentul pas cu pas
www.bursa.ro/alert-sima-este-in-islanda-elful-cristian-sima-de-mana-cu-harry-potter-dd-185899&s=piata_de_capital&articol=185899.html" target="_blank"> "Elful" Cristian Sima, de māna cu "Harry Potter" D.D. BURSA 13.10.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Edip - o cantitate apreciabila din tranzactiile bursiere de oriunde din lume - sunt pur speculative.
Indiferent de tranzactie indiferent de moment - toti dar absolut toti urmaresc un singur scop. Profitul
"Bursa nu e loterie decat pentru cei ce nu au habar cum merge o firma," Fals.
Bursa este o loterie si pentru cei care stiu cum merge o firma.
Orice eveniment de cele mai multe ori impredictibil nu ca poate ci sigur influenteaza cotatiile bursiere putand sa determina profituri sau pierderi mici sau insurmontabile dupa caz.
Si inca ceva clar. Toate profiturile realizate se bazeaza in mod absolut egal cu pierderi echivalente. Nu exista plus valoare ci doar si numai doar transfer de valori de la un posesor(propietar)(cel ce pierde) la altul (cel ce castiga).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

De acord cu tine ca o cantitate apreciabila este speculatie dar eu vorbesc de investitii aici nu speculatii...
In rest nu sunt de acord cu tine... Nu e adevarat ca profiturile realizate se bazeaza pe pierderi echivalente... ceea ce zici tu aici e speculatie si se raporteaza la "Gica" care cumpara actiuni si spera in 6 luni sa le vanda cu 25% mai mult...
Investitul se face pe perioade de 5-10 ani si nu ceea ce vezi tu la TV sau prin presa de senzatie... Normal ca exista fluctuatii in valoarea actiunii ( datorita speculatorilor) dar pe o durata lunga nu conteaza daca atunci cand cumperi actiuni intr-o companie o faci cu o anumita educatie financiara...

Mergi la inceput