Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Cu privire la lactatie vreau sa spun ca o investitie desteapta este o pompa electrica de muls, chiar daca o sa vi sa para scump( este si varianta mai ieftina de la Primii Pasi care este destul de buna). Eu m-am cacait si nu am luat,am muls manual excesul de lapte de la inceput si nu a fost o treaba chiar buna. La fix o luna am avut mastita si nu doresc nici la puiu de sarpe asa durere si chin. 4 zile cu febra 39.6, frisoane de tremuram cu 2 pulovere groase pe mine cu caldura la 24 de grade in casa, si o durere groaznica la sani. Nasterea a fost apa de ploaie pe langa mastita(nastere fara nici o anestezie), mai bine nasteam 4 copii de mastita asta.De la mastita poti ajunge la operatie in care iti face incizii pe canale ca sa scoata laptele inchegat de acolo, deci nu este de glumit , la mine a trecut cu masaj la care ma urcam pe pereti de durere.
Partea nasoala a fost ca laptele a scazut foarte mult dupa aceea dupa ce la inceput timp de o luna am fost o adevarata producatoare, eu m-am suparat tare si din cauza asta mi s-a dereglat si tiroida si hipofiza si intr-o luna am pus 10 kg ( de la 73 a ajuns la 83). Dupa multe tratamente naturiste destul de scumpe mi-am revenit si la kg si in ceea ce priveste analizele la glande.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
18 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Buna,
Scuze ca ma bag... eu sunt de la odisee mai-iunie dar va urmaresc si pe voi ca sa stiu care sunt pasii urmatori. Desi sunt la a doua sarcina, fiecare copil e altfel si multe chestii le mai uiti asa ca e bine sa fii la curent cu pasii.
Am intervenit acum pentru a spune ca eu am caine inainte de copil; s-au inteles foarte bine. Patutul l-am luat cam cu 2-3 luni inainte de a naste - si pentru a se obisnui cainele cu noua "imagine". DE la spital i-am dat sotului o camasa purtata de mine si cainele a dormit pe ea (tot pentru a se acomoda cu mirosul si pentru a-i fi apoi familiar). Cainele a fost destul de curios in privinta bebelului... l-am lasat sa faca cunostinta si s-a calmat. Am incercat sa nu fac mare "caz" din asta. In timpul sarcinii a strans si curatat sotul dupa caine (ce alt pretext mai bun?)... Inainte de sarcina cainele era f atasat de mine. Dupa ce am ramas insarcinata i-am transferat usor usor afectiunea mai mult catre sot (prin timp, plimbari mai mult cu el... sau cu amandoi). Asa zice si in carti: sa nu fie mama principala sursa de "afectiune". A fost bine.
In privinta alaptarii: tot in sarcina trecuta mi=am masat sanii de la baza spre varf... in ultimele luni chiar iese colostru (desi nu-i obligatoriu). Apoi am avut lapte "instant" chiar daca am nascut prin cezariana. Totusi, mi-a zis alte fete ca masajul sanilor ar provoca contractii; la mine n-am observat absolut nimic... dar cine se stie in pericol e mai bine sa se abtina. (sau sa studieze mai profund subiectul). Stai linistita, daca iti pui in gand sa alaptezi, vei reusi. CEre si ajutorul asistentelor din spital. Prinvind in urma mi-am dat seama ca nu mi-a "aratat" nimeni... dar poate inceputul ar fi fost mai usor daca bateam pe cineva la cap sa-mi arate un pic de "tehnica".
Bebei sanatorsi sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Revin, pentru ca acum am citit ce a scris si Felicitas.
Si eu m-am muls manual, am luat o pompa manuala dar nu m-a ajutat deloc. Bebe sugea putin pe langa ce "produceam" eu... dar tot manual m-am muls. N-am incercat o pompa electrica, dar de data asta nu ma voi zgarci si o voi cumpara din timp. (se poate vinde apoi si se mai recupereaza din bani).
Mastita n-am facut... dar toata partea cu mulsul imi lua fff multa energie si mereu trebuia sa am grija sa golesc sanii (inclusiv noaptea cand imi picau ochii de somn).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eva, majoritatea colegelor si prietenelor mi-au zis ca prevad un baietel pt mine. Doar 2 fete (cu tine 3) au zis ca fetita. Sa vedem.
Eu chiar n-am preferinte, e un copil foarte dorit si o sa fie iubit mereu de toata lumea indiferent daca e fata sau baiat. Doar barbatu-meu insista sa fie baiat ca cica s-ar intelege mai bine si mai usor cu un baiat decat cu o fata. Asa as putea zice si eu ca-i invers dar stiu ca cu copilul meu o sa ma inteleg indiferent de sex, nu se aplica ce se aplica la alti copilasi ai altora.
Despre animale de casa, eu am avut 2 pisici inainte sa ma mut cu sotul meu. El fiind alergic a trebuit sa-l dau pe motan unor prieteni si pisica e la mama acasa. De la 6 luni cand o sa ma intorc la munca, bebe o sa stea la mama unde e si pisica si sper ca se vor intelege.

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui cos_minutza

Baby ti-am trimis PM.Felicitari pt baietelSi al meu avea ieri 125gr
Piscotel frumu burtica,da' piscotica e adorabila

pupici tuturor

Cosmi 15+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott




Multumesc!intru acum sa avd daca ma dezmeticesc sa pun si eu o poza:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

ruxulic, felicitas, paulinio, emilia.m multumesc mult pentru raspunsuri!
Sfaturile pentru alaptare si prevenirea mastieti sunt bine venite pentru toate membrele, nu-i asa? O sa mai intreb si eu printre cunostinte si va impartasesc si alte experiente. Sper sa fie totul bine si din acest punct de vedere.
Legat de animale de companie, eu am 2 pisici, mama si fiica, de 4 ani. De 3 ani stau vara la socrii la curte, doar toamna si iarna raman cu noi la caldura pentru ca sunt tare iubitoare de caldura si la tara nu ar sta nimeni de ele. Luni se intorc din concediu, cum le spun eu si as vrea sa le si tund dupa ce le duc la medic pentru deparazitare. Vor arata intr-un mare fel , dar ma scapa de perioada de naparlire macar. Ne intelegem foarte bine cu ele si sunt o mica oaza de relaxare zilinica si de aceea nu as vrea sa renunt la ele cand vine bebe. Cred ca ajungem noi la o coabitare placuta cumva. Iar cu Toxoplasma nici eu nu am avut probleme, chiar daca pisicile pot fi purtatoare. Dar, Toxoplasma se poate lua si dintr-o simpla salata nesplata corespunzator sau fructe de mare gatite insuficient, sau..

Zi frumoasa sa aveti!

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui EVA_1521

Buna seara fetelor
baby kiss , perna de gravi am luat-o de pe www.puimic.ro e cam scumpisoara dar mare si de calitate...165 de lei ...dar o poti folosi si sa pui bebele in ea dupa aia...e o investitie buna..ca stau in ea la TV...dorm cu ea...o iubesc ...si eu tot Barbosu' ii spun lui Doamne Doamne...si da ! injectiile Clexane sunt mana cereasca si pentru mine, datorita lor sunt aici cu voi asa ca mi le fac cu drag singurica in fiecare seara
emilia , la fel ma gandeam si eu ..ca mai am vreo 200 Clexane si cu cele pe care le vom face dupa nastere...eu fac de 0,4 de la confirmarea sarcinii si voi creste la 0,6 din saptamana 18...iti doresc sa fie super bine la Triplu Test si liniutza sa fie sanatoasa si ce vreti voi...cred ca e fetita
piscotel, piscot a ta e foarte frumosa, magica...m-am topit cand am vazut-o...multumesc mult pt. urari
felicitas, da..ai dreptate cu nasterea prematura la gemeni si eu gandesc exact ca tine...o sa ma informez si o sa gasesc varianta cea mai buna...multumesc pt. sfat
tusferi, ma bucur ca esti bine...Baby Expo e in noiembrie parca 23-25 noiembrie...
Fetelor, am pus si eu poze pe contul comun, scuze daca sunt neclare ca sunt facute cu telefonul.
Pup cu mare drag toate burticile

17+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2


Mersi frumos pt site. o sa ma uit, dar maia stept pana la babyexpo, sigur gasesc si acolo si deobicei aia au reduceri acolo:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui IoanaNae

Salut burtici!

Ma bucur ca sunteti bine cu toatele. Si ca bebeii cresc!
Sanatate celor care mai au inca probleme!
Apropo de unde va dormi bebe, la noi e simplu. Stam la garsoniera asa ca singura varianta posibila este in vecinatatea noastra sau in patut. Vom vedea atunci. Ooo, ce schimbare va fi!
Bebele meu misuna deja binisor. Azi am avut o zi mai dificila, cu dureri de spate si lipsa totala de chef de..orice.
Fetelor care deja sunteti mamici, ne puteti da sfaturi privind stimularea lactatiei naturale? Sunt foarte interesata de acest aspect si m-ar ajuta sa stiu ceva trucuri legate de o alaptare cat mai indelungata. Eu am 29 de ani, primul bebe care merge mai departe (am pierdut o sarcina cu tripleti acum 3 ani, naturala), dar sper sa mai avem si alti copilasi. MI-ar fi placut si mie sa am gemeni din prima, dar cine stie? Doamne Doamne le aseaza El cum stie mai bine. Ma bucur nespus ca totul e bine pana acum.
Ah, si are cineva si animale de companie care vor ramane in case alturi de bebeleusi? Ca si asta ma intereseaza.

Toate cele bune, burtici!


18+

Oh, Doamne...tripleti, obtinuti natural imi pare rau de experienta asta si sa stii ca Doamne Doamne le aseaza cum stie El mai bine:*pup mamica:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Cu privire la lactatie vreau sa spun ca o investitie desteapta este o pompa electrica de muls, chiar daca o sa vi sa para scump( este si varianta mai ieftina de la Primii Pasi care este destul de buna). Eu m-am cacait si nu am luat,am muls manual excesul de lapte de la inceput si nu a fost o treaba chiar buna. La fix o luna am avut mastita si nu doresc nici la puiu de sarpe asa durere si chin. 4 zile cu febra 39.6, frisoane de tremuram cu 2 pulovere groase pe mine cu caldura la 24 de grade in casa, si o durere groaznica la sani. Nasterea a fost apa de ploaie pe langa mastita(nastere fara nici o anestezie), mai bine nasteam 4 copii de mastita asta.De la mastita poti ajunge la operatie in care iti face incizii pe canale ca sa scoata laptele inchegat de acolo, deci nu este de glumit , la mine a trecut cu masaj la care ma urcam pe pereti de durere.
Partea nasoala a fost ca laptele a scazut foarte mult dupa aceea dupa ce la inceput timp de o luna am fost o adevarata producatoare, eu m-am suparat tare si din cauza asta mi s-a dereglat si tiroida si hipofiza si intr-o luna am pus 10 kg ( de la 73 a ajuns la 83). Dupa multe tratamente naturiste destul de scumpe mi-am revenit si la kg si in ceea ce priveste analizele la glande.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
18 saptamani+

i mie imi e frica de probleme cu alaptatul, mastita, furia laptelui etc. Vreau a ma informez din timp sa stiu la ce sa ma astept. Cat despre pompa electrica as vrea s-o caut si eu din timp pt ca am vazut ca ajunte i la 4-5 mil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu am prins o ocazie chiar pe site-ul asta la bazar- o pompa electrica Avent care fusese folosita asa de putin ca 80% din componente erau sigilate. Am dat doar 100 de ron pe ea. Dupa problemele pe care le-am avut la primul copil acum suflu si in iaurt. Cele mai bune sunt Medela dar sunt exgerat de scumpe.

21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput