Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui cos_minutza

Buna seara burtici!!!

Suntem baietel 100%,ne-a aratat buburuzu putza
Toate sunt ok,saptamana viitoare mergem la TT.

Arianna intri pe picasaweb.google.com,te loghezi cu buburuzedragalase@yahoo.com si parola care ti-o trimit imediat si acolo iti incarci pozicile
Nicole i-am scris Ariannei mai sus cum e cu pozele.Daca nu va descurcati va ajut cu mare drag

Eu nu-mi fac planuri ,ce stiu sigur e ca bebe o sa doarma cu noi in camera,ca tati va dormi cu noi sa nu?sau bebe in pat cu noi si etc. vom vedea noi atunci cum ne va fi mai bine.Oricum bebe ne va face programul asa ca mai intai il asteptam pe el cu mare dragEu o sa am 26de ani pe cand vine buburuzu,mi-ar mai placea inca unul mai tarziu insa la cat de greu l-am obtinut pe el,daca ne mai da DD e bine venit daca nu ne multumim cu el,sanatosi sa fim toti.Aaa si dupa cate vad e sunt cea mai tinerica de aici?
Mara ai PM

Apropo mamicile noastre cu gemenasi unde au disparut?Sper ca sunteti bine

pupici multi tuturor!!!

Cosmi 15+ deocamdata
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott




hello fetelor!
cos_minutza, pt ca suntem cele mai apropiate ca UM, trebuie sa avem amandoua baietei, nu??:D si noi am fost ieri la eco si tot baietel avem si noi. toate bune si frumoase in rest, slava Domnului. Ne mai vedem peste 2 sapt.
Vreau si eu parola pt contul de picasa:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui EVA_1521

Pup toate fetele
Cosminutza, eu sunt bine...happy...mi-am luat o perna mare de gravida cu care dorm ca in paradis...am fost la eco la inceputul saptamanii trecute...adica la 16 sapt si 3 zile...bebe nr. 1 - 170 grame..bebe nr. 2 - 150 grame...am vazut clar ca sunt baieti amandoi...in rest toate masuratorile si rezistente pe artere oky...merg iar la hematolog ca d-dimerii mei au ajuns la 500 ( maxim ar fi cam 250)...
Ma gandesc sa merg la Baby Expo in noiembrie...sa semnez contractul cu maternitatea pana la 1 decembrie...vreau sa nasc la Regina Maria in Baneasa ca am abonament acolo...
Printre alte analize am facut si culturi de col si din pacate mi-a iesit streptococus agalitiae grup B...hmmm...cam aiurea... va trebui sa iau antibiotic si ovule...dar asta e...sunt optimista ca o sa fie totul bine
Vreau sa eu parola voastra cosminutza sa pun o pozica cu my twin baby bump...
La mine sunt primii copii foarte doriti si asteptati cu emotie si iubire maxima...cand ma gandesc ca acum 4 luni ma gandeam cu durere ca e posibil sa nu am niciodata propriul meu copil, si ma gandeam la adoptie zi si noapte...nu ma mai sperie nimic din ce va urma ...nopti nedormite...etc...mai ales ca am un sot senzational
Le voi pune patuturile la bebei in camera lor...si voi vedea atunci
Ma duc sa-mi fac injectia de seara, Clexane...mai am de facut doar vreo 200 de infectii...asa ca ...life is beautiful burtici

17+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2


Bravo mami, ma bucur ca sunteti bine! ai niste bebei graani, al meu are 125 de grame la 15w6d:D Vreau si eu perna pt gravide, de unde ti-ai luat i cat costa? Barbosu' (cum ii zic eu lu' Doamne Doamne) e mare si stia el ce stia cand te gandeai tu la adoptii.

Injectii...hmm...avem si noi vreo 200...dar cand ma gandesc ca doar datorita lor am reusit, mi se par mana cereasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu mai am 168 zile pana la DPN dar pt ca dupa nastere Clexane nu se intrerupe brusc pot spune ca si eu tot cam 200 de injectii mai am de facut.

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Baby ti-am trimis PM.Felicitari pt baietelSi al meu avea ieri 125gr
Piscotel frumu burtica,da' piscotica e adorabila

pupici tuturor

Cosmi 15+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna fetelor!
Cosminutza, Eva, suntem bine. Eu sunt foarte ocupata la job, vin foarte obosita acasa, noroc ca am trecut la 6 ore... Azi am umblat si putin la cumparaturi, foarte putin fata de cum eram eu obisnuita, dar am ajuns franta. Blugi cu burtica am deja 2 perechi, comandate. Azi dimineata am schimbat 4 camasi, ca nu mi se inchideau peste burta Deh, camasi cambrate... Acum mi-am luat niste bluzite de la magazine obisnuite, mai largute, in ideea ca poate o sa le pot purta si dupa ce nasc. Macar sa slabesc eu pe urma, asa mult, imi fie mari...
Noi avem in plan sa punem gemenasii la ei in camera. O sa dorm eu cu ei o perioada, sau dormim amandoi acolo, o sa vedem atunci cum ne gospodarim. Camera lor e goala deocamdata si o sa pun o canapea extensibila in care putem dormi amandoi. In dormitor la noi nu prea ar fi loc de patut si in plus, nu stiu cat timp ii voi tine pe amandoi intr-un singur patut... Sotul o sa mearga si la munca, asa ca nu sunt sigura ca o sa dormim amandoi cu copii. Nu imi fac toate calculele acum, ca socoteala de acasa nu se potriveste niciodata cu cea din targ...
Poate or sa fie foarte cuminti si ii las singurei...

Tudoralexa, mie tot Iosup mi-a zis ca vor fi fetita si baietel... Ce stii de el, o nimereste? Noi am fost la 13 saptamani, cam mititei, dar parea foarte sigur...

Cand este Baby Expo?

Va pup!
Despre varsta mea nu vreau sa vorbesc, pt ca sunt babuta. Bine ca voi avea gemenasi, ca nu mai apucam sa fac un al doilea...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Cosminutza te pup

Tusferi, este prima data cand merg la Iosup.
Din cate am inteles are un cuvant de spus intr-ale ecografiei asa ca am incredere in el in ceea ce priveste sanatatea copiilor.
La 13 saptamani cand am refacut DT cu alt medic mi s-a spus ca sunt pereche.
La 3 saptamani distanta am primit acelasi verdict de la Iosup.
Sa vedem la morfofetala 22 sapt daca apar schimbari.

Sa stii ca nici eu nu sunt o tanara speranta si asa cum ai spus si tu, noroc ca sunt gemeni pt ca al 2-lea nu stiu daca mai venea.

Sa va odihniti burticilor
Pupi


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Buna seara fetelor
baby kiss , perna de gravi am luat-o de pe www.puimic.ro e cam scumpisoara dar mare si de calitate...165 de lei ...dar o poti folosi si sa pui bebele in ea dupa aia...e o investitie buna..ca stau in ea la TV...dorm cu ea...o iubesc ...si eu tot Barbosu' ii spun lui Doamne Doamne...si da ! injectiile Clexane sunt mana cereasca si pentru mine, datorita lor sunt aici cu voi asa ca mi le fac cu drag singurica in fiecare seara
emilia , la fel ma gandeam si eu ..ca mai am vreo 200 Clexane si cu cele pe care le vom face dupa nastere...eu fac de 0,4 de la confirmarea sarcinii si voi creste la 0,6 din saptamana 18...iti doresc sa fie super bine la Triplu Test si liniutza sa fie sanatoasa si ce vreti voi...cred ca e fetita
piscotel, piscot a ta e foarte frumosa, magica...m-am topit cand am vazut-o...multumesc mult pt. urari
felicitas, da..ai dreptate cu nasterea prematura la gemeni si eu gandesc exact ca tine...o sa ma informez si o sa gasesc varianta cea mai buna...multumesc pt. sfat
tusferi, ma bucur ca esti bine...Baby Expo e in noiembrie parca 23-25 noiembrie...
Fetelor, am pus si eu poze pe contul comun, scuze daca sunt neclare ca sunt facute cu telefonul.
Pup cu mare drag toate burticile

17+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Salut burtici!

Ma bucur ca sunteti bine cu toatele. Si ca bebeii cresc!
Sanatate celor care mai au inca probleme!
Apropo de unde va dormi bebe, la noi e simplu. Stam la garsoniera asa ca singura varianta posibila este in vecinatatea noastra sau in patut. Vom vedea atunci. Ooo, ce schimbare va fi!
Bebele meu misuna deja binisor. Azi am avut o zi mai dificila, cu dureri de spate si lipsa totala de chef de..orice.
Fetelor care deja sunteti mamici, ne puteti da sfaturi privind stimularea lactatiei naturale? Sunt foarte interesata de acest aspect si m-ar ajuta sa stiu ceva trucuri legate de o alaptare cat mai indelungata. Eu am 29 de ani, primul bebe care merge mai departe (am pierdut o sarcina cu tripleti acum 3 ani, naturala), dar sper sa mai avem si alti copilasi. MI-ar fi placut si mie sa am gemeni din prima, dar cine stie? Doamne Doamne le aseaza El cum stie mai bine. Ma bucur nespus ca totul e bine pana acum.
Ah, si are cineva si animale de companie care vor ramane in case alturi de bebeleusi? Ca si asta ma intereseaza.

Toate cele bune, burtici!


18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

IoanaNae noi avem un pisoi in casa care exista si cand l-am nascut pe Tudor. Cat timp am fost gravida am pasat cat de cat sarcina cu igiena tavitzei de nevoi catre sot. Asta a fost sfatul doctorului ca nu cumva sa ma pricopsesc cu niste toxoplasmoza. Deci, am pisoi in casa si nu am anticorpi de toxoplasma. Cand l-am nascut pe Tudor noi locuiam la garsoniera, spatiu restrans si pisoiul s-a autoexilat singur intr-un dulap pret de vreo 2 saptamani. Iesea doar cand producea pipi/caca si cand bea apa si manca...in rest a locuit in dulap pe niste tricouri de-ale mele. Cand a prins curaj si a inceput sa misune iar prin casa aveam intentia sa-l tin departe de patutul copilului dar nu a fost cazul. Nu prea se apropia de copil si tot de cand a aprut bebe pe lume a renuntat la obiceiul de a dormi cu noi in pat...si-a reluat obiceiul de a dormi cu noi in pat abia de vreun an-doi si Tudor are acum 5 ani. Doctorul mi-a zis asa: sa nu se suie in patul copilului, sa aerisesc des, sa perii pisoiul des si sa ne spalam pe maini dupa ce ne jucam cu el. Deci, reguli de bun simt, nimik special sau exagerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ioana inainte sa devin mamica, chiar si cand eram gravida ziceam ce bine este cine are gemeni ca face mai multi deodata, sau ce bine ar fi fost sa fi facut copii in timpul facultatii(eram mamica ft tanara, mie mi s-a parut usor la facultate), dar cand am devenit mama mi-am dat seama cat de mult greseam, este foarte greu si o chestiune foarte responsabila sa cresti un copil. Copilul nu este un catel,un examen sau o cariera care mai poate fi pasat sau amanat.Totul se face cu efort, dragoste si multa daruire.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
18 saptamani+

Mergi la inceput