Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

si noi am facut viroza - adica eu si copii (amandoi).
Ana - enteroviroza, ea primeste remediul constitutional (vineri a vomat intr-o veselie...) si picaturi de coacaz
Paul - a facut un inceput cu muci si stranut si nas congestionat, apoi a tusit productiv, apoi a luat-o pe bronsita care s-a manifestat mai agesiv 24 de ore (cam la 30 de min dupa a doua doza de ipeca s-a agravat puternic, di fericire chiar atunci am mers la medic - programat - si l-a ascultat si a zis de bronsita) apoi la a 3-a administrare a cedat - dintr-o data nici acum dupa 3 ani de H. nu ma pot obisnui cu iesirea asta brusca din starea aia mizerabila
De tura asta doar Ana a fost subfebrila o jumatate de zi, in rest - nici eu, nici Paul n-am avut asa probleme serioase.
Eu.. am trecut doar cu picaturile mele florale (pe care le-am inceput de vreo luna) si cu coacaz.. deci lejer
Cam atat sper sa vina iarna si sa mai dispara din virusi

Sanatate tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

buna ,vreau si eu sa va intreb daca ati dat copiilor astha 15..? si daca da ,ptr ce anume v-a fost recomandat?


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/


Eu i-am dat lui ALex ptr o tuse fara cauza ( adica, varicela ? ), dar a functionat. E din multe plante si, cica, poate fi administrat pe perioade mai lungi. La noi n-a fost cazul, a trecut relativ repede.

Alexandra Maria
14.12.2007


aha,deci inseamna ca mie tot ptr tusea asta care o are baietelul mi-a dat,ma gandeam eu ca ptr asta e ptr ca am observat chiar ca are efect
mersi

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaIB spune:

Buna mamici,
OanaRusu, am nevoie de ajutorul tau. iti dau PM.

Noi suntem bine, mergem la gradi, virozele nu ne mai pun probleme asa mari...
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui AnaIB

Buna mamici,
OanaRusu, am nevoie de ajutorul tau. iti dau PM.

Noi suntem bine, mergem la gradi, virozele nu ne mai pun probleme asa mari...
Sanatate multa!

Ti-am raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui eimotto

Fetelor care mergeti la dr. H am si eu o intrebare - vi s-a recomandat vaccinul homeopat antigripal 2012-2013? Daca da, l-ati gasit pe undeva?

Multumesc,



Eimotto, vad ca nici fetele nu raspund. Nu stiu ce sa-ti zic de vaccin, medicii unicisti nu recomanda altceva decat remediu similitud. Si cum majoritatea de aici, mergem pe homeopatia clasica, nu prea putem sa te ajutam cu informatii de acest fel.
In rest cum sunteti ?

Irina, Vithoulkas e in Grecia. Dar sper sa nu ajung la el. Deocmadata am schimbat remediu si asteptam sa vedem evolutia pe urmatoarea viroza.


Oana, am inceput si cu Diana terapia Bach si mi-a dat 3 remedii intr-o sticluta. Saptamana asta nu a mai fost nervoasa, dar sa vedem in continuare cum se comporta. Dimineata a avut iar un puseu de plans...si-a amintit de bunica, am lasat-o sa se descarce si am plans impreuna. Mi-a cerut multe explicatii si i le-am dat asa cum am putut eu.
Si cred ca a prins o viroza, ca era subfebrila aseara, din nas a iesit ceva apos, dimineata nu mai avea nimic. Dar am emotii pentru Bianca, cand prinde un virus peste o bronsita nefinalizata iese urat. Bianca are in continuare o tuse expectoranta doar dupa somn pana se curata.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela am inteles speram ca are consultatii si in romania...eu nu stiu ce sa fac cu dr h suntem la al doilea remediu insa nu vad nicio schimbare si nu stiu daca sa insist sau sa renunt. remediile bach de unde le-ai luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Softurela - nu incepi remedii florale si la Bianca?
Eu la raceala le dau Crab Apple - Ana merge doar cu astea 3: pulsatila (constitutional), picaturi de coacaz si picaturi florale, dar nu deodata, depinde de forma, in general floralele sunt pe debut de viroza, iar remediu+coacaz dc face mai urat.

Tot vreau sa te rog de 100 de ani sa-mi trimiti materia medica (oara asa ii zice??) - cartea cu toare remediile.. ca-s curioasa la ipeca - Paul tot in ipeca da la virozele serioase si ma intreb constitutional ce-o fi el
Dn dr zice ca el e pe mai multe planuri acum - nu e clar pe ceva (cum e Ana).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

A, inca ceva

Mi-a facut Paul in ca o data faza asta stranie: sambata si duminica a fost foarte bine, cu tuse putina, luni a mers la scoala (El are de la 8 la 11.30) si marti dupa-masa a facut brusc 38.6
I-am dat coacaz (Deja era sub ipeca de cateva zile si n-am vrut sa-i mai dau nimic)
dupa vreo ora, a scazut la 38, apoi la 37.7, iar seara era bine mersi, la 36.6, colorat frumos in obraji, cu chef de viata
Azi e joi - nu mai are nimic.
Asta e cred ca 3-a oara cand face asa - febra de cateva ore care trece de la sine (adica na... cu coacaz dar asta nu scade de obicei febra asa mare numai singur..)
Cred - parere strict personala - ca organismul lui e acum bine si poate sa faca fata singur la diverse chestii. Se rezolva cu odihna, cu multa iubire (vine mult la mine in brate, dna dr il banuieste ca se indreapta si el spre pulsatila) si cam atat..

Edit: a fost la scoala in fiecare zi, marti seara si-a revenit si gata, azi nu a mai tusit pana a plecat la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Softurela - nu incepi remedii florale si la Bianca?
Eu la raceala le dau Crab Apple - Ana merge doar cu astea 3: pulsatila (constitutional), picaturi de coacaz si picaturi florale, dar nu deodata, depinde de forma, in general floralele sunt pe debut de viroza, iar remediu+coacaz dc face mai urat.

Tot vreau sa te rog de 100 de ani sa-mi trimiti materia medica (oara asa ii zice??) - cartea cu toare remediile.. ca-s curioasa la ipeca - Paul tot in ipeca da la virozele serioase si ma intreb constitutional ce-o fi el
Dn dr zice ca el e pe mai multe planuri acum - nu e clar pe ceva (cum e Ana).


Oana, da-mi pe private o adresa de email. Nu am exact materia medica...eu o citesc pe aia in engleza ca e mult mai completa. Am gasit zilele trecute ceva ce explica doar remediile constitutionale pentru copii.
http://books.google.ro/books?id=uLoNHLf_NfIC&pg=PA175&lpg=PA175&dq=phosphorus+child&source=bl&ots=TDupdnnhfr&sig=5YL1zZOC4jJk25M7FlQ4e5gc0Mk&hl=en&sa=X&ei=5m2OUOjbE8u6hAfd0oGQCw&ved=0CCwQ6AEwAg#v=onepage&q=phosphorus%20child&f=false

Bianca are in egala masura elemente si de Phosphorus si de Pulsatilla. E destul de greu de stabilit, dar incercam pana reusim.
Interesant e ca Diana a primit ca remediu constitutional, unul care nici macar nu e listat in lista pentru remedii des intalnite la copii. Cred ca daca ii dadea ceva strict din lista asta nu obtineam un asemenea rezultat. Eu nu pot decat sa ma rog decat sa o tina cat mai mult. Am in casa remediu, dar din martie nu l-am repetat. Mi-a zis sa-i dau doar daca reapare wheezing-ul, altfel si daca reapare doar tusea sa o las in pace.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Softurela - nu incepi remedii florale si la Bianca?


Oana, nu am voie sa-i dau nimic altceva. E foarte serioasa treaba, trebuie sa gasim musai remediu constitutional...altfel vom trata doar pe acut. Am oprit si coacaz, am oprit si Sinupret...altfel nu stim de la ce sunt imbunatatirirle si eventual simptomele noi care apar.
Da-mi email-ul ...sa-ti trimit materia medica. Desi nu cred ca te ajuta prea mult. Daca o citesti, vei avea impresia ca, copilul se incadreaza in vre-o 4-5 remedii, dar un medic stie sa prioritizeze simptomele, noi nu prea. Adica de exemplu la Phoshorus e mai importanta setea de apa rece si pofta de sare decat aspectul copilului.

Paul pana acum 3 dati, nu ti-a facut febra pe homeopate ?

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput