Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM

Buna!
vreau si eu sa ma ajutati, din experienta voastra, sa inteleg tratamentele cu Singulaire si Flixotide date pe termen lung. Uneori simultan, uneori separat. Ce se urmareste? La intreruperea tratamentului, daca nu se trateaza cauza, nu re-apar simptomele?
Noi(Tudor, 3ani si5luni) face racelile cu wheezing si mereu am primit tratament cu Flixo+Ventolin(uneori nu am ajuns la wheezing dar primeam Flixo si Ventolin preventiv). Dr alergolog a zis ca asta(racelile cu wheezing)e un semn clar de ASTM.
Pana acum(la alergolog am fost aseara), eu nu ma ingrijorasem f tare: aveam probleme doar in raceli si nici nu raceam f des. Mai nou, insa, fara sa avem nici un fel de tratament, cand plange tare-tare(s-a intamplat de 2 ori) incepe sa tuseasca sa se inece si sa suiere si cand e asa rau trebuie sa apelez la Ventolin.
Acum Tudor nu a mai racit din 1 NOV 2012(consider data asta ca fiind termenul la care s-a vindecat de ultima raceala) cand l-am si retras de la gradi pt ca intre 15 Sept si 20 Oct a racit de 3 ori ultima terminandu-se cu pneumonie.
Vreau sa o intreb si pe Softurela, vreodata fetitele ei,inainte de succesul cu tratamnetul homeopat, au fost diagnosticate cu astm? sau doar hiper-reactivitate bronsica?



Buna Madalina, iti raspund punctual:
Alopatia promoveaza un tratament paleativ, la modul ca, administrezi copilului 1-2-3 ani tratament adecvat si ameliorezi simptomele exact in perioada cand e expus stresului viral, sperand ca pe masura ce trece timpul, si sistemul imun se desavarseste sa nu mai aibe nevoie de tratament alopat. De fapt e o lege scrisa ca pe masura ce copilul creste, racelile se raresc. Deci, alopatia incearca sa tina sub control manifestarile astmatice exact in perioada cand copilul are nevoie.
Sunt insa si situatii cand ea poate face rau. Cortizonul inhalat poate scadea si mai mult imunitatea sau poate creea o dependenta de cortizon, glandele renale lenevindu-se si incetinind productia de cortizon. Despre cortizon poti citi mai mult pe net, cortizonul si efectele adverse.

Acum ce ai observat la copilul tau, eu o vad ca o agravare...asa a fost si la noi. Initial a inceput cu wheezing-ul viral si apoi pe tratament alopat a urmat si asm la efort (ras/plans/alergat) si altele de care nu vreau sa-mi amintesc.

La intrebarea cu diagnosticul de astm, iti raspund in felul urmator:
La copii sub 7 ani nu exista astm in adevaratul sens al cuvantului. Astmul se cronicizeaza daca inflamatia persista si dupa aceasta varsta.
Dar daca vorbim de acel astm infantil, atunci da, ambele fetite au avut astm. Diana diagnosticata la 1 an si Bianca diagnosticata la 4 luni. Diana a vaut un astm mai sever decat Bianca, ea l-a avut si inafara virozelor, Bianca in principiu s-a limitat la viroze si infectii cu mici abateri si pe extra-viral.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM

Citat:
citat din mesajul lui softurela

[quote]citat din mesajul lui softurela


Super, sunteti pe drumul cel bun!
Eu nu am avut o saptamana prea buna. Spunema ca Bianca a reactionat neasteptat de bine la ultima viroza, dar din pacate dupa o saptamana de la debut iar s-a declansat astmul. Nu a fost cine stie ce dar a fost.



acum am citit asta"iar s-a declansat astmul. Nu a fost cine stie ce dar a fost." adica ce s-a intamplat? care era manifestarea?

Multumesc mult!


Nu imi mai amintesc exact, cred ca a avut iar wheezing. Oricum aia a fost ultima viroza cu astm. I-a schimbat remediu si acum, la momentul asta, e vindecata.

Multa sanatate!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

da, asa consider si eu, situatia noastra s-a agravat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Softurela, scriu si eu aici, sa nu te mai zapacesc pe PM.
Am fost la dna dr, am povestit vreo ora jumate , si mi-a dat 4 bile . Ne vedem peste o luna-o luna jumate cica! Asa?

Cred ca imi voi da seama daca e remediul ok in fctie de cum se va mai manifesta la o raceala, nu?
Dar doar 4 bile si ar trb sa faca ceva bilele alea, sau cum?
Tu cat de des le administrezi remediile?
Intre timp am mai citit si eu, si in mare parte am inteles cum functioneaza homeopatia unicista, doar ca eu am avut impresia ca trb urmat un tratament sustinut...

Scuze daca par picata din luna, dar chiar asa sunt. E primul meu contact ever cu homeopatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_

Softurela, scriu si eu aici, sa nu te mai zapacesc pe PM.
Am fost la dna dr Dragomir, am povestit vreo ora jumate , si mi-a dat 4 bile . Ne vedem peste o luna-o luna jumate cica! Asa?

Cred ca imi voi da seama daca e remediul ok in fctie de cum se va mai manifesta la o raceala, nu?
Dar doar 4 bile si ar trb sa faca ceva bilele alea, sau cum?
Tu cat de des le administrezi remediile?
Intre timp am mai citit si eu, si in mare parte am inteles cum functioneaza homeopatia unicista, doar ca eu am avut impresia ca trb urmat un tratament sustinut...

Scuze daca par picata din luna, dar chiar asa sunt. E primul meu contact ever cu homeopatia...



Buna,
Nu esti picata de pe luna. Homeopatia pare ciudata pentru cei la inceput de drum. Toti avem formata o gandire alopata si nu intelegem cum doar 4 bilute ar putea schimba ceva.
Noi am primit la fel, 3 bilute si repetate doar daca intervenea un episod acut...altfel nu, doar la 2 luni, 3 luni. La Diana tratamentul a constat in 12 granule, din martie nu a mai luat nimic si e tot mai strong...pentru ca odata ce ai administrat granulele, procesul de vindecare incepe si se continua pana atinge punctul maxim.
Rasfoieste si aici, la partea de teorie: http://www.mariusradu.ro/homeopatie/teorie/sanatatea-in-homeopatie

Eu sincer nu am vazut-o in ultimul timp, pe Diana, cu muci la nas. Cand sunt epidemii virale in gradinita ea stranuta vre-o 2 zile si atat. Stranut fara muci/tuse sau febra.

Mult succes!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_

Softurela, scriu si eu aici, sa nu te mai zapacesc pe PM.
Am fost la dna dr Dragomir, am povestit vreo ora jumate , si mi-a dat 4 bile . Ne vedem peste o luna-o luna jumate cica! Asa?

Cred ca imi voi da seama daca e remediul ok in fctie de cum se va mai manifesta la o raceala, nu?
Dar doar 4 bile si ar trb sa faca ceva bilele alea, sau cum?
Tu cat de des le administrezi remediile?
Intre timp am mai citit si eu, si in mare parte am inteles cum functioneaza homeopatia unicista, doar ca eu am avut impresia ca trb urmat un tratament sustinut...

Scuze daca par picata din luna, dar chiar asa sunt. E primul meu contact ever cu homeopatia...



Buna,
Nu esti picata de pe luna. Homeopatia pare ciudata pentru cei la inceput de drum. Toti avem formata o gandire alopata si nu intelegem cum doar 4 bilute ar putea schimba ceva.
Noi am primit la fel, 3 bilute si repetate doar daca intervenea un episod acut...altfel nu, doar la 2 luni, 3 luni. La Diana tratamentul a constat in 12 granule, din martie nu a mai luat nimic si e tot mai strong...pentru ca odata ce ai administrat granulele, procesul de vindecare incepe si se continua pana atinge punctul maxim.
Rasfoieste si aici, la partea de teorie: http://www.mariusradu.ro/homeopatie/teorie/sanatatea-in-homeopatie

Eu sincer nu am vazut-o in ultimul timp, pe Diana, cu muci la nas. Cand sunt epidemii virale in gradinita ea stranuta vre-o 2 zile si atat. Stranut fara muci/tuse sau febra.

Mult succes!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Saru'mana mult pt explicatii! Am inteles!
Doamna dr mi-a zis ca nu-s motive de ingrijorare, in general e ok...iar daca va fi cazul de o viroza sau ceva ne vedem mai devreme de o luna. Doamne-ajuta sa fie bine!
O ultima intrebare: Ne-a zis sa evitam pasta de dinti mentoalata, si chestii cu cofeina. De cofeina nu se pune problema, ca nu consuma de niciun fel . Am luat pasta de dinti speciala care se poate utiliza in timpul trat homeo...dar, nu am inteles daca trebuie sa tinem regim de pasta de dinti tot timpul,sau doar cele 2 zile cat a luat bilele...N-as vrea s-o deranjez cu telefonul pentru atat. Deocamdata s-a spalat doar cu pasta cu gust de mere, dar nu-i placeeee....

Off-topic: Doamne, cat de scumpa poate fi micuta ta! Sa fie sanatoasa si fericita draguta de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

da, finalul filmului e rau!:(
Si ce ai facut in momentul ala? ai sunat homeop si ti-a dat remediu potrivit? ai dat remediul pe care il aveai in casa(eventual pregatit inainte pentru situatii de genul asta) pana la intalnirea/convorbirea cu homeopat? sau Ventolin?

In situatii de criza ca asta mie mi se rupe filmul, nu stiu cum sa procedez!!! As prefera dr H sa imi dea ceva sa am acolo daca se intampla(de obicei se intampla noaptea sau in weekend, momente total nepotrivite pt a suna) si, daca nu am:(, recurg imediat la alopat, in cazul asta Ventolin
Gresit, nu?

edit!
am citit ce ai facut! scuze! Initial am dat click pe film si nu am citit tot ce ai scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Ralu: in homeopatia unicista sunt mai multe alimente considerate antidot, nu doar menta si cofeina. Am recomandare sa nu le folosesc cel putin 3 luni dar cel mai bine ar fi 6 luni de la ultima administrare de remediu. Valabil la orice dilutie.
Daca vrei pot sa scriu alim. nerecomandate. Unii interzic ceapa si usturoiul, crude. Noi le evitam doar in ziua administrarii sau poate chiar si urmatoarea.
Homeopatul a fost atent cand i-am spus ca mancase dintr-un corn(primit la gradi prin programul de la stat) ce continea otet. Intr-un corn nu e mult otet si mai ales raportat la corpul unui copil dar la nivel celular lucreaza. Stiu ca pare ciudat .......

Cofeina poti intalni si in ciocolata alba chiar daca pe eticheta nu e mentionata, cel putin asa am gasit pe un site ce apartine unui homeopat.

Se poate folosi pasta de dinti homeopata. Fetita mea foloseste pasta de la Vivanatura si e buna la gust(am testat-o).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Darria, da...multumesc, cum sa nu?
Mie de acestea doua mi-a spus dna dr.
Otet iar nu papa domnisoara mea, si nici ceapa cruda...ustiroi cam da. Altceva?

Pasta de dinti pe care am luat-o noi este deasemenea f buna la gust, dar ea era invatata cu cea clasica, si cam bazaie ca vrea pasta ei de dinti...dar nu-i bai. Asta sa fie marea problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacrap spune:

Citat:
citat din mesajul lui Darria

Credeam ca ai fost la alergolog din moment ce vorbesti despre analize alergo si Singulaire.

Chiar daca primeste Singulaire nu inseamna ca nu o sa mai tuseasca deloc. Poate ca acest rezultat se obtine f-tie de n' factori. Un alergo mi-a spus ca spera ca in timpul tratamentului cu Singulaire sa treaca mai usor peste tuse(si restul manifestarilor in raceala) si sa nu se agraveze astmul.

Poate ca ar fi bine sa-i spui doamnei doctor ca baietelul tuseste in continuare. Nu o cunosc pe doamna doctor dar stiu ca este un medic bun.
Medicii imi spuneau ca daca nu am rezultate sa le spun si schimbam tratamentul.

Nu e tuse reziduala? sau poate ca trece dintr-o raceala in alta?
sau poate ca este o reactie la un alergen din casa? ai dreptate ca nu sunt intotdeauna concludente analizele alergo.



Am facut analize alergologice trimisa de doamna dr Bodi. Tusea acum este o zi nu tuseste mai deloc iar o zi tuseste cam 5 ore apoi se calmeaza. Nu este racit dupa vacanta de iarna nu l-am mai dus la gradinita tot la recomandarea doamnei doctor. voi stiti daca ar fi alergic la ceva din casa asa s-ar manifesta tusea o zi da unua n

Mergi la inceput