Manifestari astmatice la copil (7)

Manifestari astmatice la copil (7) | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Cap. 1
Cap. 2
Cap. 3
Cap. 4
Cap. 5
Cap. 6


Wheezing recurent, bronsita astmatiforma, hiper-reactivitate bronsica sunt diagnostice pe care le primesc copii nostrii de la un medic la altul dar pentru acceasi problema - tablou clinic: "ASTM".

Indiferent de nume, avem aceeasi problema. Prin urmare propun sa ne intalnim pe acest topic si sa impartasim experientele, avand in vedere ca lupta noastra se da cu un inamic nepredictibil.

Alte topicuri utile :


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135590&SearchTerms=astm

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130861&SearchTerms=astm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Raspund eu prima la capitolul asta

Citat:
MadalinaM
Voi cum faceti? Sau cum ati facut la inceputul drumului homeopat?
Ati stabilit cu dr H niste scenarii de debut raceala/viroze, v-a recomandat niste remedii pe care le aveti in casa si le folositi la nevoie, pana reusiti sa luati legatura cu medic H?
La primele semne de raceala sunati dr H la orice ora, in orice zi ii expuneti problema, va spune ce trebuie sa administrati, mergeti si cumparati(unde?)
Luati copilul si mergeti la cab? Daca remediul initial nu merge(situatia copilului se inrautateste), sunati dr in aceeasi zi si va recomanda altceva?


Noua medicul e raspunde la telefon 24/7. Adica oricand.
Dar dupa ce s-a stabilizat Paul (Cam in 2 luni) n-am sunat dect ff rar in weekend.
Pentru ca in cele 2 luni a facut bowen - si facea criza saptamanal, asa am avut remediu mai clar (Simptomele mai clare) si am invatata sa gestionez, plus ca fiecare saptamana era mult mai usoara.
Deci la inceput trebuie sa o poti suna in weekend - sau macar sa-i trimiti SMS.
Daca stie bine copilul, isi poate da seama si la telefon se ce poate face. Daca nu, va trebui sa o/il vada.
Asta e mtivul principal pentru care nu avem multi medici homeopati buni - pt ca nu sunt disponibili in weekend.
Dna Dr a noastra e un om deosebit - si n-am decat o viata la dispozitie sa incerc sa intorc oamenilor binele pe care ni l-a facut ea noua.
Si Dn dr cu bowen e la fel de speciala dar cum nu mai facem bowen de un an aproape (Copii, eu am facut pana in aprilie pt tiroida) o pomenesc mai putin - si nu merita asta , ar tb sa-mi amintesc asta mai des, deci si pt ea multe

Va doresc putere, mamicilor, daca va incumetati pe drumul H.
Putere, rabdare, incredere, atitudine pozitiva - astea sunt necesare chiar daca par a veni de la sine, la inceput de drum sunt cruciale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Raspund eu prima la capitolul asta
[quote]MadalinaM
Voi cum faceti? Sau cum ati facut la inceputul drumului homeopat?
Ati stabilit cu dr H niste scenarii de debut raceala/viroze, v-a recomandat niste remedii pe care le aveti in casa si le folositi la nevoie, pana reusiti sa luati legatura cu medic H?



Ioana, stai linistita, eu nu ma supar asa usor . Uite, as vrea ca Alina sa vina mai des, sa va incurajeze cu reusita tratamentului alopat. Eu nu pot sa o fac.

Si apropo de legatura cu medicul homeopat pe situatii acute. Ia uite ca si eu tocmai am trecut un hop. Azi-noapte pe la 3, Bianca febra, debut brusc dar pana in 39. Ce sa fac? ce sa fac? Aveam in casa Beladona 200 CH, dar la asa dilutie puternica nu ma puteam risca sa-i dau fara sa fiu sigura ca sunt simptome de Belladona (parca extremitatile reci sau calde? fatza rosie?...anyway, nu eram sigura asa ca nu m-am aventurat. Pana la 10 cand puteam sa o sun pe doctorita, febra ar fi urcat de 2 ori la 40 daca nu bag panadol. Daca dadeam panadol as fi schimbat simptomele (extremitatile se racesc automat, starea se modifica) si mai greu apoi de gasit remediu corect, deci daca incepeam cu panadol ar fi trebuit sa continui cu panadol.
Mi-a venit o idee, hai sa incerc cu remediu constitutional, sa-i ridic putin forta vitala si imunitatea ca sa nu lasam febra sa se duca chiar in 40, macar pana la ora 10. Dar si aici un mare dar, i-am dat 3 granule acum 3 saptamani, teoretic e cam la limita sub actiunea lor. Daca repet prea repede doza pot declansa agravari, adica simptome pe care Pulsatilla ar trebui sa le trateze (muci galbeni, tuse productiva). Si solutia a fost sa-i dau Pulsatila dar nu in doza uscata ci in doza umeda (modificata macar putin potenta nu mai da agravari). I-am dat un capacel de Pulsatilla si febra a scazut in 20 minute la 37,1.
Acum se mentine pe 37 (dimineata i-am dat si extract de coacaz), nici nu stiu daca sa o sun pe dna doctor, pentru subfebrilitate nu-mi da sigur nimic, deci mai astept pana diseara. Mucii sunt limpezi...
Oricum, concluzia e ca daca febra trecea de 39,5 as fi incercat probabil cu Beladonna 30CH(desi altadata nu mi-a functionat si de asta dna doctor a decis sa am in casa 200CH) iar daca febra continua sa creasca si pe 30CH >> Panadol/Nurofen
Asa as fi procedat eu.
Bianca e foarte reactiva in ceea ce priveste febra, de mica e asa. Facea febra 40 si de la eruptiile dentare.

Pare greu, nu...dar lucrurile astea se invata cu timpul. Si odata invatate raman ca tratament de baza toata viata.

Iar povestea cu doza uscata vs doza umeda e technica pe care merge dna doctor, de multe ori nu intelegeam de ce o data imi da 3 granule sub limba si alta data capacele de solutie.
Citind aici, am inteles perfect: http://www.thegentlecure.com/html/du_vs_dl.html


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Softurela - eu am cateva remedii cu care lucrez, dar si la noi e foarte specific.

La febra foarte mare Paul face simptome de aconitum de cele mai multe ori, Ana e pe belladona (ochii lacrimosi, obrajii rosii, fierbinte si la extremitati).
Dar Anei nu-i scade neaparat febra - ea ardea ca un calorifer acum 2 ani la varicela - in schimb nici habar n-avea, alerga prin casa, se juca, mai plangea din lucruri mai marunte, (atunci papa tzitzi) si nu prea manca mare lucru.
La Paul - cand e de belladona e la fel - vesel (in mare) cu ochii lacrimosi (umezi, nu ii curg dar sunt parca asa stralucitori), cu mainile fierbinti si se joaca, e activ; la aconitum e apatic, are frisoane, mainile reci, si cam suparat... deci... eu asta ii zic la dna dr la telefon si de obicei asta primim.
Si de multe ori remediul de baza daca suntem pe la 38 (asa a fost iarna trecuta) - ala e destul la amandoi...

In fine... acum incepe sezonul rece; la Paul viroza i-a trecut (zieam acum o sapt ca fornaie in somn, era viroza), Ana are insa si o tuse productiva (Dimineata in special) si ceva muci (clari, nu foarte multi) si nu le dau nimic... Ana tot insista sa-i dau picaturi de coacaz (Aia ii mai dau...) o suspectez ca-i place gustul
De dormit dorm bine, mananca de rup... si cam atata.. sa vedem ce ne aduce iarna...

Dar... noi avem remedii florale Bach in "meniu" - de obicei intervin cand au stari chiar greu de suportat - de ex, Paul imi face istericale din caleafara uneori (pe oboseala de cele mai multe ori), asa a fost la inceputul scolii cand a refuzat somnul de pranz. Era frant de oboseala si facea toate tampeniile - plus ca ma scotea pe mine din toate cele (Si nu numai pe mine).
Dna dr ne-a zis niste picaturi - faza faina e ca ni se potrivesc la toti trei (eu si copii) si le-am luat 2 sapt.
La final:
-Ana nu-mi mai face talente la camin ca vrea acasa (Walnut o ajuta sa accepte schimbarile mai usor)
-Paul a devenit mai rezonabil si se culca de pranz cand e obosit - sapt asta de vreo 2 ori); plus ca e mai receptiv la ce zic (Adica sta sa si asculte cand discut cu el) la el e si star-of-bethlehem (socuri) si walnut (pt alergii e clasic) au efect mereu; plus olive pt oboseala
-eu reusesc sa fac fata la faptul ca a murit cineva apropiat (Acum 2 sapt am plans intr-una o zi jumate, asa m-a socat ca nu puteam sa-mi revin, nici sa dorm, nici sa mananc..) si la oboseala, plus ca am reusit sa intru in spital la al meu sot fara impactul psihic pe care il am de 10 ani incoace (De cand am fost cu un picior in groapa)
(am primit vestea sa tb operat a doua zi dupa ce a murit bietul meu prieten, deci un soc peste altul)

Toate astea la combinatia start-ofbethlehem+walnut+olive
Acum mai am ceva de adaugat - ceva picaturi ca-s din caleafara de obosita ...

Partea asta ii ajuta pe copii sa-si echilibreze psihicul inainte sa fie efecte pe organism si asa fac mai usor fata la virusi - cel putin asa inteleg eu partea asta de terapie Bach.

Nu da-ti cu pietre dc va pare puerila explicatia - incerc doar sa spun in cuvintele mele
(astea le folosim de la inceput in paralele cu homeopatele si bowen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu
Nu da-ti cu pietre dc va pare puerila explicatia - incerc doar sa spun in cuvintele mele
(astea le folosim de la inceput in paralele cu homeopatele si bowen)


Oana avem si noi programata terapia Bach pentru fete, astept sa se intoarca in tara directoarea gradinitei, ea se ocupa cu asa ceva, anyway o femeie deosebita.
Tot pentu pshic vreau sa folosesc terapia Bach, Diana in ultima luna parca a devenit tot mai nervoasa in relatia cu mine si cu Bianca. Cred ca e legat de moartea mamei mele si faptul ca a pierdut-o pe bunica care a crescut-o. Imi reproseaza ceva genul "Nelei ii e dor de mine si nu poate sa vina sa ma vada, ca voi i-ati pus piatra aia grea pe ea". Si plange micuta de mi se rupe sufletul. Doar nu am luat-o la inmormantare dar am mers ulterior sa punem flori la mormant.

Hai...ca nu mai pot continua.
Multa putere iti doresc si tie stiu cat de greu e sa pierzi pe cineva drag. Si sanatate sotului!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Vroiam sa intru sa va felicit ca ati ajuns la nivelul asta si puteti sa va descurcati cu remediile H pana ajungeti/discutati cu dr,
dar am citit pierderile voastre si imi pare tare rau pentru suferinta asta.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, o sa incerc si eu o alta abordare cu dr H.
Intre timp noi am ajuns la dr cu baietelul, ieri, si are otita asa ca luam antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Softurela
Al meu sot e bine acum operatia a fost de corectare a herniei pe operatia de acum 5 ani (fire proaste acum 5 ani ...) si am trecut prin asta foarte bine numai el sa aiba rabdare perioada de recuperare.

Pentru Diana... ma gandesc - nu ii poti spune sa-i scrie scrisoare la buni si sa o puna la geam? Scrisoare desenata - cu ce vrea ea sa-i spuna, de fiecare data cand ii simte lipsa.. si cand se strang mai multe, ori le pastrati (intr-o cutie speciala poate cu poza bunicii pe capac) sau le ingropati, aruncati pe apa..ardeti... nu stiu...

Ii spui ca sufletul ei poate sa calatoreasca (sau e in cer??) si precis citeste ma gandesc ca i-ar veni mai usor sa accepte asta...
Ma gandesc doar...
Copii mei discuta mult despre tatal meu (care s-a dus inainte sa-l cunosc pe sotul meu) ca e in cer si pacat ca nu poate sa fie cu noi, "dar oricum ca ne vede" cum zice fiica-mea.
Probabil ca i-ar prinde bine tot walnut la Diana (e pe alergii=corp strain; acceptarea schimbarilor) dar cred ca si star-of-bethlehem, oricum dna respectiva va discuta cu voi si o sa aleaga ce e mai bine
Noi am inceput cu astea demult - eu am luat contact cu ele in 1997. Acum e grozav ca putem gasi la noi in farmacii.

MadalinaM sanatate si bafta nu te intrista, toate fac parte din viata, important e cum le gestionam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si la noi incepe sa se inmulteasca tusea...deja iar nu ma vad bine. i-am dat azi un mail dnei dr sa vad ce fac ca de data asta as incerca sa trataez homeopat, insa mi-e clar ca daca nu fac ceva in cateva zile probabil iar ajungem la bronsiolita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisirazvan spune:

Buna, bineinteles ca nu am scapat nici noi de o noua viroza, cu muci si tuse, azi mai mult tuse. DAR, tratam homeopat, am observat ca la el merge ff bine BRYONIA ch9(fetele care sunteti in tema, ati folosit asa ceva?), se linisteste mult, iar tusea devine tot mai rara.
Irina, eu zic sa faci tot posibilul sa incerci de data asta homeopat, totul e sa ai doctorita aproape (sa-ti raspunda la e-mail sau telefon) ca sa o tii la curent cu evolutia tusei. Noi am primit si Kalium bichromicum pentru tuse (ch15)+ Ipeca ch15 (o data pe zi), insa ma gandesc oare n-or fi prea multe??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisirazvan spune:

Revin sa va spun ca i s-a declasat criza de astm, nici nu stiu ce sa fac... i-am dat formula 16 de la gh. jurj, 30 picaturi, asa cum mi-a recomandat doctorita, dar nu da semne de ameliorare. Si ia ghiciti, doctorita si-a inchis telefonul, ca doar e week-end, asa ca n-am decat sa ma descurc... probabil ca de data asta nu scapam decat cu ventolin.
Softurela si OanaRusu, e posibil sa nu dea rezultate homeopatele sau mai degraba e vorba de alegerea corecta a remediului? inclin sa cred ca e a doua varianta si sa sper in continuare ca daca la voi a functionat nu vad de ce sa nu mearga si la noi - problema comuna fiind aceeasi: alergiile, fond astmatic!
Deci voi cauta alt homeopat care raspunde la telefon si in week-end, insa de data asta nu am ce sa fac si daca nu va iesi din criza cu formula 16, o sa trec pe ventolin.....
Acum a adormit in fund, la noapte il voi pazi...offf offf.

Multa sanatate si sa scrieti doar vesti bune aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaIB spune:

adisirazvan, si noi am mers in paralel cu ventolin si homeo, e cat de cat "acceptat", ca sa zic asa...
Sanatate multa!

Mergi la inceput